FPS: Lojërat më të mira me revole të personit të parë të disponueshëm për Linux

FPS: Lojërat më të mira me revole të personit të parë të disponueshëm për Linux

FPS: Lojërat më të mira me revole të personit të parë të disponueshëm për Linux

Që nga ditët e fundit, ne shkruajmë për një të shkëlqyeshëm dhe të njohur Lojë për Linux, i quajtur Terrori Urban, ne kemi vendosur të bëjmë një përmbledhje të lojërave të tjera të ngjashme me këtë, domethënë të zhanër FPS.

Për habinë e shumë njerëzve, lista është e gjatë dhe shumë interesante, pasi që, ndoshta disa mund të mendojnë se nuk ka ofertë e shkëlqyeshme në dispozicion para Linux en Lojëra FPSSidoqoftë, realiteti na tregon të kundërtën.

Terrori Urban: Versioni 4.3.4

Për ata që nuk kanë lexuar postimi ynë i mëparshëm mbi Terrorin UrbanPasi ta lexoni këtë, mund të klikoni mbi të në lidhjen vijuese:

Artikulli i lidhur:
Urban Terror: Një lojë e shkëlqyeshme me qitje e personave të parë (FPS) për Linux

Regjistrime të tjera të mëparshme në lidhje me postën tonë sot që mund të jenë të dobishme për ju janë si më poshtë:

Artikulli i lidhur:
Trashëgimia e Territorit të Armikut: Klient / Server i Territorit të Armikut Wolfenstein
Artikulli i lidhur:
Red Eclipse një lojë falas me revole multiplatforme

FPS: Lojëra me revole të personit të parë

Lojërat FPS: Revole e personit të parë

1.- FPS falas dhe falas vendas në Linux

Arena Alien

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: "Një lojë kombinon disa nga aspektet më të mira të lojrave si Quake III dhe Unreal Tournament dhe i mbështjell ato në një temë retro aliene, ndërsa shton shumë ide origjinale për ta bërë lojën mjaft unike.". Madhësia e përafërt: 871 MB

Assaultcube

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë falas, multiplayer, revole me personin e parë bazuar në motorin CUBE. Zhvillohet në mjedise realiste, me lojë të shpejtë, problematike dhe argëtuese, si Arcade, ofron përdorim efikas të gjerësisë së bandës". Madhësia e përafërt: 50 MB

Kub

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë me burim të hapur, një ose më shumë lojtarë me revole të personit të parë të ndërtuar mbi një motor krejtësisht të ri dhe shumë jokonvencional. Cube është një motor «stil peisazhi» që dëshiron të jetë një motor FPS «shtëpie »». Madhësia e përafërt: 30 MB

Kubi 2 - Sauerbraten

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë falas me revole të personit të parë, si multiplayer ashtu edhe lojtar single. Motori që mbështet lojën është plotësisht origjinal në kod dhe dizajn, dhe kodi i tij është Open Source". Madhësia e përafërt: 600 MB

Territori armik - Trashëgimi

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një projekt me burim të hapur që synon të krijojë një klient / server plotësisht të pajtueshëm për lojën e njohur online FPS Wolfenstein: Territory Enemy. Madhësia e përafërt: 50 MB

Territori armik - Luftërat e Tërmejve

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: "Një lojë e vendosur në vitin 2065 dhe që ju lejon të luani nën një nga pesë klasat e karakterit unik, qoftë online ose jashtë linje, me kundërshtarë dhe shokë të ekipit të kontrolluar nga AI". Madhësia e përafërt: 700 MB

Nexuiz Classic

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një qitës me cilësi të lartë ndër-platformë për personat e parë që mund të luhet lirshëm. Motori i tij i lirë dhe i hapur quhet Darkplaces dhe është krijuar nga Forest Hale. Aktualisht është përfshirë në shumë shpërndarje Linux". Madhësia e përafërt: 900 MB

OpenArena

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë falas dhe e hapur në 3D, që i përket zhanrit të revoleve të personave të parë. Ai u lançua një ditë pasi u lëshua kodi burimor për motorin grafik Quake III nën GPL.". Madhësia e përafërt: 400 MB

Rrjeti i Eklipsit

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë me burim të hapur, me platformë ndër-platformë me personat e parë që përdor OpenGL API dhe bazohet në motorin e modifikuar Cube 2 për të ofruar një lojë argëtuese dhe dinamike të revoleve të personave të parë.". Madhësia e përafërt: 900 MB

I rremë

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: "Një lojë falas dhe me burim të hapur FPS me elemente të strategjisë në kohë reale, ku 2 skuadra kundërshtare (njerëz dhe alienë) duhet të sulmojnë bazën dhe anëtarët e ekipit kundërshtar ndërsa mbrojnë bazën e tyre". Madhësia e përafërt: 106 MB

E pakërkuar

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: "Një lojë strategjie me burim të lirë dhe me burim të hapur që vendos ushtarët njerëzorë të përparuar teknologjikisht kundër një luzmë të huajve shumë të adaptueshëm, ku mund të zgjidhni midis të dy ekipeve". Madhësia e përafërt: 480 MB

Terrori Urban

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një revole falas me shumë lojtarë për multiplayer, e cila funksionon në çdo motor të përputhshëm me Quake III Arena. Gjithashtu, mund të përshkruhet si një gjuajtës taktik i Hollivudit me shumë realizëm.". Madhësia e përafërt: 1.4 GB

Varshava

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë FPS plotësisht falas dhe multiplatforme, e vendosur në një botë karikaturash futuriste. Përveç kësaj, konsiderohet si një nga lojërat më frenetike FPS, ideale për lojtarët me përvojë dhe të shkollës së vjetër.". Madhësia e përafërt: 444 MB

Wolfenstein - Territori Armik

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë falas për të shkarkuar multiplayer ku lojtarët bëjnë luftë si Bosht ose si Aleatë në betejat e ekipit. Një lojë ekipore ku fiton ose humbet me ta". Madhësia e përafërt: 276 MB

Ksenotik

Në faqen e saj zyrtare të internetit përshkruhet si: “Një lojë FPS e varur nga stili arktik, me lëvizje të mprehta dhe një gamë të gjerë armësh. Ku mekanika intuitive kombinohen me veprime frenetike nga afër. Isshtë falas dhe i disponueshëm nën licencën GPLv3 +". Madhësia e përafërt: 276 MB

Përmendje të veçantë: COTB

"COTB është një lojë revole e personit të tretë, në zhvillim të plotë (version alfa), që ofron përvojën e ndjenjës së lirisë për të eksploruar hartën në këmbë ose me automjete, pavarësisht nëse janë tokë apo ajër. Qëllimi juaj është të ndërthurni mënyrën e lojës Arcade me fizikën e objekteve që rrethojnë lojtarin, të tilla si rëniet, shpejtësitë e plumbave dhe përplasjet e përparuara, të tilla si kërcimi i granatave.". Madhësia e përafërt: 4 GB

të tjerët

Shënim: Meqenëse ka shumë, idealja është vizitoni çdo faqe në internet, lexoni, shkarkoni, provoni dhe kënaquni secili prej tyre për të eksperimentuar në kompjuterin e tyre, pro dhe kunder të secilit, përtej informacionit të disponueshëm në faqen e tij zyrtare dhe çdo publikimi tjetër për secilin prej tyre. Sidoqoftë, më vonë me siguri do të thellohemi në secilin prej tyre, siç bëmë kohët e fundit Terrori Urban.

2.- FPS falas nga Steam për Linux

 1. Ushtria Amerikane
 2. Counter-Strike: Global Offensive
 3. Team Fortress 2

3.- Pagesat e FPS nga Steam për Linux

 1. Bioshock Infinite
 2. Borderlands 2
 3. Dita e turp
 4. Territori i Armikut: Luftërat e Tërmeve
 5. Half-Life 2 (dhe episodet)
 6. Left Dead 4 2
 7. kryengritje
 8. Subway 2033 Redux
 9. Përzgjedhja Natyrore 2
 10. PAYDAY 2
 11. Shenjtërorja 2
 12. Sam serioz 3: BFE
 13. Shadow Warrior

4.- FPS e rekomanduar nga Komuniteti

 1. Paintball dixhital 2
 2. Bota e padmanit

Shënim: Nëse njihni dikë tjetër që do të ishte i denjë të përfshihet në listën tonë për njohuri dhe kënaqësi të të gjithë të apasionuarve Lojëra FPS në GNU / Linux, mos hezitoni të komentoni dhe të na tregoni se çfarë është ta përfshini më vonë. Dhe nëse doni ta zgjeroni këtë informacion, këshillohuni me këtë tjetër «Katalog i Lojërave FPS multiplatforme falas dhe të hapura»Në dispozicion në Sourceforge.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" për disa nga më të njohurit, të përdorurit dhe më të mirët «Juegos FPS para Linux», të dy vendas, si falas nga Steam dhe të paguar nga çdo metodë e disponueshme; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   M13 dijo

  Burimi i Hapur është praktikisht i njëjtë me më shumë se dhjetë vjet më parë, nuk është bërë shumë përparim në këtë drejtim.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, M13. Sigurisht që disa nga ata që përmenden nuk kanë pasur një azhurnim të madh për shumë vite, por për shembull, Urban Terror 4, i cili është një nga më të mirët dhe aktualë, duhet të jetë afër versionit 5.

 2.   nje dy dijo

  Per te permendur
  paintball dixhitale 2 (dplogin)
  Bota e padmanit

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Një dy. Faleminderit për komentin tuaj dhe kontributin e shkëlqyer. Unë do të hulumtoj për të dy.

 3.   l1k dijo

  Terrori Urban, megjithëse është falas, nuk është as burim i lirë dhe as burim i hapur, ki kujdes atje.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, | 1ch. Faleminderit per komentin tuaj Po, për shkak të kësaj është në kategorinë falas dhe falas, sepse plotëson këtë kusht të fundit.

 4.   noobsaibot73 dijo

  Lojërat më të mira FPS? Eshte nje shaka? Në Linux, shumica e FPS-ve falas ripërpunohen duke përdorur motorë grafikë nga Quake II, III dhe Unreal Tournament, mbi 21 vjet më parë (të gjitha të lëshuara para vitit 2000). Thjesht duhet t'i shihni, ato janë ripërsëritje të Quake III Arena dhe Unreal Tournament, që ishte mirë 21 vjet më parë, por tani njerëzit duan të shohin një lojë si Counter Strike, Battlefield, Medal of Honor... Asnjë ripërsëritje pas tjetrës. e Quake ose nga Turneu Unreal.
  Ka disa që përpiqen të jenë të ndryshëm (Smoking Guns, Urban Terror...) por versionet e tyre të fundit klikojnë në pika të ndryshme (jo vetëm për shkak të disa gabimeve që i kanë), por sepse diçka aq e thjeshtë sa duhet të jetë instalimi i tij, ajo bëhet një odise e tërë ... Smoking Guns ka vetëm një version 32-bit, me instaluesin e tij të paketuar në një .deb, kështu që në Linux 64-bit, duhet ta detyroni instaluesin ta instalojë atë, dhe madje edhe atëherë, nuk e bën' t punoj. Terrori Urban, më shumë e njëjta gjë për arsye të tjera, nëse shkarkoni versionin më të fundit (4.3.4) instaluesi nuk është i përditësuar dhe e mbani atë, do t'ju tregojë se nuk është i duhuri dhe kjo është arsyeja pse ju mbajeni, se nuk ju instalon. Nëse ktheheni në faqen e internetit Urban Terror, do të shihni përditësues të instaluesit, nga versioni 4.3.3 në 4.3.4, por as ata nuk janë të dobishëm sepse keni shkarkuar versionin e plotë 4.3.4 dhe nuk përditëson asgjë, kështu që hani veten snot. Nëse më në fund keni fatin të përditësoni, duhet të shihni një gabim të bukur, sepse ... ¡¡¡¡¡¡¡¡Nëse kam harruar të vendos në skriptin e instalimit shtegun origjinal dhe alternativ se ku ndodhet paketa xmllint i instaluar dhe pa të loja nuk ngarkohet !!!! Epo, asgjë nuk ndodh, e vendosa ... Për të parë që në rreshtat 65, 66, 67, 70, 82, 96, 108 dhe 125 ka një gabim në to ... ¿A MI MIRË FLOKËT ??? ? ?? A duhet të shkoj në rregullimin e gabimeve? Unë dua të luaj, të mos kaloj pasditen duke parë sepse ata nuk janë shqetësuar të rishikojnë skenarin e instalimit përpara se ta ngarkojnë atë ...
  Assault Cube është vëllai i vjetëruar i Counter Strike, me disa grafika dhe armiq, nën këtë, megjithëse duke parë se çfarë është në Linux, është një opsion i mirë.
  Saurbratent hedh gabime, paketat mungojnë, pakoja e gjashtë më humbet durimin por më në fund funksionon ... Dhe shoh që është pak më pak se Quake II paksa i përmirësuar grafikisht, loja është argëtuese, por nxjerr një ajër të vjetër në të gjithë katër anët...
  Red Eclipse, grafikisht më i mirë, por (dhe i kthehemi të njëjtës gjë) nuk është më shumë se një Arena Quake III ose një Turne Unreal i përmirësuar grafikisht ... Dhe një FPS është më shumë se Quake III ose Unreal Tournament, nuk ka lojëra si Medal of Honor, Call of Duty, Battlefield ... në Linux dhe sinqerisht, ribërjet e ribërjeve të xhiros së Doom, Quake II dhe III dhe Unreal Tournament, kanë erë si kufomë për një kohë të gjatë, le të vdesin në paqe menjëherë, ka jetë përtej atyre lojërave.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Noobsaibot73. Faleminderit për komentin tuaj dhe na jepni mendimet tuaja të sinqerta për lojërat e përmendura.

   1.    noobsaibot73 dijo

    Le të shohim, padyshim që është më mirë se asgjë, të paktën ju argëtoheni për një kohë, por të gjitha janë ripërsëritje të të njëjtave lojëra, Quake III dhe Unreal Tournament, dhe nëse vazhdojmë me të, do të vazhdojmë me të.
    Kur do të shohim diçka si "Call of Duty Modern Warfare" ose diçka si "Battlefield II" në Linux? Nuk dua të më duhet të përdor GoG ose Wine, për të ngarkuar një FPS të mirë në Linux.

    1.    Instaloni Linux Post dijo

     Përshëndetje, Noobsaibot73. Faleminderit për komentin tuaj dhe po, le të shpresojmë që ajo që thoni të materializohet në një moment.

bool (e vërtetë)