Fshirja e shumë skedarëve në mënyrë të thjeshtë me MC: Pjesa e 2-të

Një vit më parë Unë shkrova një artikull ku tregoi se si, kërkoni, zgjidhni dhe fshini skedarë të shumtë duke përdorur Komandant mesnate, ose siç e dinë shumë prej nesh: MC.

Në këtë artikull tjetër ne do të bëjmë të njëjtën procedurë (kështu ne e përfitojmë dhe e rifreskojmë atë), por unë do t'ju tregoj se si të filtroni, zgjidhni dhe eliminoni rezultatet sipas një kriteri specifik.

Le të shkojmë në telashe. Ne hapim një terminal dhe hyjmë me të MC te pajisja USB, e cila do të quhet Flash Driver, dhe do të montohet në / gjysma për shembull:

$ mc /media/FlashDriver

Tani le të Shërbime »Gjeni Skedarë

Ne duhet të marrim diçka si kjo:

dhe ku thuhet të dhëna ne heqim * dhe ne vendosim emrin e asaj që duam të fshijmë, për shembull . Thumbs, skedarët urrejtës të gjeneruar nga Dritaret.

Sigurisht që mund të përdorim yje për të filtruar kërkimin, për shembull: * Gishtat e mëdhenj o Bravo *.

Për shembujt e imazheve përdora fjalën ubuntu. Duhet të theksohet se nuk do të jetë e njëjta për të kërkuar ubuntuUbuntu. Rezultatet shfaqen si më poshtë:

Tani shënojmë opsionin: Merrni në panel

dhe siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, të gjitha skedarët e gjetur u vendosën në panelin e majtë. Tani me çelësin Fut ne po zgjedhim gjithçka. Pastaj shtypim F8 tashmë fshihet është thënë.

Deri më tani ajo që tregova në artikullin e vjetër, por ne do ta zgjerojmë pak më shumë, duke e bërë më të lehtë për ne që të fshihet. Le të themi që kam kërkuar të gjitha imazhet që kam brenda një dosjeje që kanë formatin .JPG. Ne kemi diçka si kjo:

rezultatet e mc Rezultati ktheu një bandë imazhesh që nuk më duhen. Le të themi që unë vetëm dua të zgjedh të Fshij, Lëviz ose Kopjoj të gjitha imazhet që kanë fjalën në emrin e tyre android.

Për këtë ne shkojmë në menunë superiore ( F9 ) »Dosja» Zgjidh Grupin ( + )

mc-rezultatet1

Ne shkruaj * Android * me yjet:

mc-rezultatet2

Dhe automatikisht zgjidhen të gjitha skedarët që plotësojnë këtë kërkesë:

mc-rezultatet3

Tani ne mund t'i fshijmë, zhvendosim ose kopjojmë ato. Ne gjithashtu mund të bëjmë Përzgjedhjen e Anasjelltë ( * ) Dhe gati!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sandruks dijo

  Artikull shume i mire! I vetmi detaj është që pas "Sill në panel" dhe nëse dëshiron të fshish gjithçka që gjendet, në vend që të zgjedhësh një nga një me butonin Fut, thjesht shtyp butonin * dhe zgjidh gjithçka me një lëvizje.
  të fala

  1.    ezitok dijo

   * zgjidhni vetëm skedarët, jo drejtoritë. Për të fshirë vetëm direktoritë, mund të bëni sa më poshtë: «+ Hyni *»

   1.    ezitok dijo

    Pastaj F8 për të pastruar zgjedhjen.

 2.   dhunter dijo

  Fshi Thumbs rekursive.db në një direktori: find ./ -name "Thumbs.db" -print0 | xargs -0 rm

  1.    elav dijo

   Dikush gjithmonë kontribuon në gjetjen e komentit, e njëjta gjë ndodhi me postimin e mëparshëm .. por hajde, do të më thuash se është më lehtë, nëse përdorni MC, ose përpiqeni të mbani mend komandën, me tubat e saj dhe të tjerët hahaha

 3.   Andres Martinez dijo

  Përshëndetje të gjithëve, si mund të hyj në irc nga desdelinux.net?

  1.    elav dijo

   Tani është jashtë linje

 4.   Bruno cascio dijo

  Çaktivizimi i "Dalloni maj / min" është opsioni në mënyrë që "ubuntu" të jetë i barabartë me "Ubuntu" (Case Sensitive)

  Përshëndetje!

bool (e vërtetë)