Fuchsia OS tashmë ka filluar të hapet në pajisjet Nest Hub

Petr Hosek, Drejtuesi i ekipit të Google përgjegjës për sistemet e ndërtimit, përpiluesit dhe mjetet e zhvillimit kohët e fundit zbuloi pajisjen e parë që u dërgua me sistemin operativ Fuchsia. Firmware i bazuar në fuchsia do të fillojë të dërgohet në kornizat inteligjente të fotografive të Nest Hub si pjesë e një azhurnimi eksperimental për anëtarët e programit Google Preview.

Përmendet se nëse gjatë zbatimit të testit nuk ka probleme të paparashikuara, të bazuara në firmware Fuchsia do të zbatohet në pajisjet e përdoruesve të tjerë të Nest Hub, të cilët nuk do të vërejnë ndryshimet, pasi që ndërfaqja e ndërtuar mbi bazën e kornizës Flutter do të mbetet e njëjtë. Vetëm përbërësit e nivelit të ulët të sistemit operativ do të ndryshojnë.

Më parë, pajisjet Google Nest Hub të lëshuara që nga viti 2018, të cilat kombinonin funksionet e një kornize fotografike, një sistemi multimedial dhe një ndërfaqeje për kontrollin e zgjuar të shtëpisë, përdorën firmware të bazuar në Cast shell dhe kernelin Linux.

Le të kujtojmë se brenda kornizës së projektit Fuchsia, Google ka zhvilluar një sistem operativ universal Që nga viti 2016 ajo mund të punojë në çdo lloj pajisje, nga stacionet e punës dhe telefonat inteligjentë në teknologjinë e ngulitur dhe të konsumit. Zhvillimi kryhet duke marrë parasysh përvojën e krijimit të platformës Android dhe merr parasysh mangësitë në fushën e shkallëzimit dhe sigurisë.

Sistemi bazohet ne mikrokernelin e Zirkonit, bazuar në zhvillimet e projektit LK, të zgjeruara për përdorim në klasa të ndryshme të pajisjeve, duke përfshirë telefonat inteligjentë dhe kompjuterët personalë. Zircon zgjeron LK me mbështetje për bibliotekat dhe proceset e përbashkëta, nivelin e përdoruesit, trajtimin e objekteve dhe modelin e sigurisë bazuar në aftësitë. Drejtuesit zbatohen si biblioteka të hapësirës dinamike të përdoruesit të ngarkuar nga procesi devhost dhe të menaxhuara nga menaxheri i pajisjes (devmg, Device Manager).

Për Fuchsia-n zhvilloi ndërfaqen e vet grafike të shkruar në gjuhën Dart, duke përdorur kornizën Flutter. Projekti gjithashtu zhvillon kornizën Peridot UI, menaxherin e paketës Fargo, bibliotekën standarde libc, sistemin e pasqyrimit Escher, drejtuesin Magma Vulkan, menaxherin e përbërë skenik, MinFS, MemFS, ThinFS (FAT në gjuhën Go) dhe sistemin e skedarëve Blobfs, si dhe ndarjet FVM. Gjithashtu ju lejon të krijoni aplikacione mobile për iOS dhe Android. Paraqitja bëhet nga përbërësi Escher, i cili funksionon përmes API-së grafike Vulkan.

Mjedisi i përdoruesit është i ndarë në dy komponentë: Armadillo dhe Armadillo User Shell. Armadillo është një aplikacion i lëvizshëm që mund të ekzekutohet në çdo platformë të përputhshme me Flutter, përfshirë Android dhe iOS (një asamble demo është përgatitur në formën e një skedari APK për Android, duke ju lejuar të provoni ndërfaqen pa instaluar Fuchsia). Armadillo User Shell është një lidhje në aplikacionin Armadillo që ofron mjete për të bashkëvepruar me shërbimet Fuchsia përmes ndërfaqeve FIDL dhe për të organizuar mjedisin e përdoruesit në komponentët e sistemit Fuchsia OS.

Për zhvillimin e aplikacionit, sigurohet mbështetja për C / C ++, sigurohet Dart, lejohet ndryshku edhe në përbërësit e sistemit, në pirgun e rrjetit: Ve dhe në sistemin e ndërtimit të gjuhës Python.

Procesi i nisjes përdor menaxherin e sistemit, i cili përfshin appmgr për të krijuar mjedisin fillestar të softuerit, sysmgr për të krijuar mjedisin e nisjes dhe basemgr për të konfiguruar mjedisin e përdoruesit dhe për të organizuar hyrjen.

Për të garantuar sigurinë, propozohet një sistem i përparuar i izolimit të sandboxit, ku proceset e reja nuk kanë qasje në objektet e kernelit, nuk mund të caktojnë memorie dhe nuk mund të ekzekutojnë kodin, dhe një sistem hapësire emrash përdoret për të hyrë në burime, i cili përcakton lejet e disponueshme. Platforma ofron një kornizë për krijimin e komponentëve, të cilët janë programe që ekzekutohen në sandbox-in tuaj dhe që mund të bashkëveprojnë me komponentët e tjerë përmes IPC.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.