Sinjal, më në fund pa tel Google

Sinjal përdor Mesazhet në re të Firebase (më parë Google Cloud Message ose GCM) i cili, siç mendoni, varet nga Google. Me sa duket Google vetëm dorëzon dhe merr të dhëna dhe nuk mund t'i lexojë ato (gjë që nuk i përjashton ata nga regjistrimi se kush me kë flet), por edhe kështu, përdorimi i Signal nënkupton që një telefon me Google të jetë i mbërthyer në zorrë, gjë që sjell një lloj tjetër e dobësive të privatësisë ... ose të paktën kishte qenë deri më tani. Ruani këtë datë si dita kur Signal u bë aplikacioni më i mirë i mesazheve private.

Sinjalizoni me WebSocket në vend të GCM

Siç e dinë të gjithë ata që janë përfshirë në luftën për privatësi, Sinjal Isshtë një aplikacion i shkëlqyeshëm që enkripton mesazhet tona nga një pikë në tjetrën; edhe Snowden - ai që hapi sytë e të gjithë botës duke raportuar për spiunazhin masiv të popullsisë nga kompanitë dhe qeveritë - ai e përdor atë çdo ditë, por Signal kishte një problem që e bënte të papërdorshëm për shumë njerëz: ai përdori Firebase Cloud Messaging (ose GCM për emrin e tij të vjetër: Google Cloud Message). Kjo ndryshoi kur Moxie Marlinspike reklamë Më 20 shkurt, Signal nuk do të ketë nevojë të përdorë Google për të menaxhuar mesazhet nga versioni 3.30 (aktualisht në beta dhe që nuk duhet të vonojë shumë për të arritur në versionin e qëndrueshëm), i cili është një lajm i mrekullueshëm për të gjithë ata që Ne përdorim një celular pa syrin gjithnjë të pranishëm të Google.

Dhe si do të shkojnë ata për dorëzimin e njoftimeve shtytje dhe të menaxhoni mesazhet? me Fole në Web, "Një teknologji që siguron një kanal komunikimi të dyanshëm dhe dupleks i plotë mbi një fole të vetme TCP ». Në terma të thjeshtë, aplikacioni do të jetë në gjendje të zbulojë nëse ka Shërbimet e Google Play. Nëse e bën, do të përdorë GCM; nëse jo, WebSocket.

Një lajm tjetër i mrekullueshëm është se, meqenëse nuk do të jetë më e nevojshme të përdoret Google, ka plane afatshkurtra për të vendosur Signal në dyqanet e programeve falas si F-Droid, ose zyrtarisht ose përmes depo.

Sinjali në PC

Një pikë tjetër e vështirë për të kaluar është përdorimi i Signal në kompjuter. Mënyra e vetme për ta bërë këtë ka qenë përmes Google Chrome ose në rastin më të mirë Chromium (alternativa e burimit të hapur të Chrome). Problemi ishte se, përsëri, ishte e nevojshme të përdoren serverat e Google pasi këta shfletues lidhen me llogarinë tuaj për të sinkronizuar gjithçka.

Ekziston edhe mundësia për të përdorur shfletuesin Vivaldi i cili, pasi bazohet në Chrome, përdor të njëjtat shtesa dhe shtojca. Nëse jeni në Debian ose derivate (Ubuntu, fillor, etj.), Thjesht duhet të shkarkoni skedarin .deb nga këtu dhe shkruaj: sudo dpkg -i Descargas/vivaldi-stable1.7.735.46-1amd64.deb ; sudo apt-get -f install. Vini re se pas parametrit -i është rruga ku është shkarkuar skedari .deb (zakonisht dosja Shkarkime në dosjen tuaj shtëpiake). Pasi të instalohet, shkoni te Vivaldi https://chrome.google.com/webstore/detail/signal-private-messenger/bikioccmkafdpakkkcpdbppfkghcmihk dhe instaloni aplikacionin në internet Signal për të qenë në gjendje të sinkronizoni telefonin tuaj me kompjuterin.

Në rastin e Fedora, duhet të shkarkoni akoma skedari rpm dhe shkruaj sudo rpm -ivh Descargas/vivaldi-stable1.7.735.46-1amd64.deb. Njësoj si shembulli i mësipërm, sigurohuni që të vendosni rrugën e duhur pas -ivh.

Nëse jeni duke përdorur Arch ose derivate (Antergos, Manjaro, etj.), Gjithçka është shumë më e lehtë. Thjesht shkruaj yaourt -S vivaldi dhe kjo është ajo

sinjal

Sistemet e Pëshpëritjeve të Hapura Ai nuk fiton para nga reklamat ose nga shitja e të dhënave të përdoruesve të tij, kështu që nëse përdorni Signal dhe mund të dhuroni diçka, këtu është faqja e tij e donaciones.

Një shtesë për Vivaldi

Vivaldi është një shfletues i krijuar nga ish CEO i Opera në një përpjekje për të rikthyer në rrugën e duhur që, sipas tij, Opera e ka humbur. Stillshtë ende një punë në progres, kështu që disa gjëra nuk funksionojnë siç duhet, por gjithmone mund te besh dicka. Gjëja më e bezdisshme në përdorimin e saj të përgjithshëm në GNU / Linux është paaftësia e tij për të luajtur video, por është diçka relativisht e lehtë për t'u zgjidhur. Për këtë na duhet paketa krom-kode-ffmpeg-ekstra ose libavcodec-ekstra57 në Debian (sudo apt install chromium-codecs-ffmpeg-extra o sudo apt install libavcodec-extra57), i cili përfshin codec ffmpeg për të luajtur pothuajse çdo përmbajtje në internet. Nëse doni të shkoni më tej dhe gjithashtu të luani material të mbrojtur nga DRM (si Netflix), kjo është pak më e komplikuar, por jo e pamundur. Për këtë ju duhet të shkarkoni këtë skenar dhe drejtoje atë. Për ta bërë këtë, kopjoni përmbajtjen e skenarit, hapni një redaktues teksti, ngjisni përmbajtjen dhe ruani skedarin si latest-widevine.sh (ruajeni në dosjen tuaj të shtëpisë ose ndryshoni komandat e mëposhtme me rrugën ku është skenari). Pastaj ekzekutoni këto komanda:

sudo chmod 764 latest-widevine.sh (kjo jep lejet për të ekzekutuar skenarin)

sudo ./latest-widevine.sh (ekzekutoni skenarin në fjalë)

Skripti në thelb instalon Chrome, lidh libwidevinecdm.so (biblioteka e kërkuar për Netflix) me Vivaldi dhe më në fund heq Chrome.

Në rastin e Arch dhe derivateve, si gjithmonë, gjithçka është shumë më e lehtë. Thjesht shkruaj yaourt -S vivaldi-ffmpeg-codecs vivaldi-widevine dhe voila, do të keni kodekë video duke përfshirë edhe atë të nevojshëm për të parë Netflix.

Pasi të keni mbaruar, ju do të jeni në gjendje të shijoni shikimin e një seriali ose filmi në Netflix ndërsa komunikoni përmes Signal me kontaktet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Charles dijo

  Problemi mbetet siç është nëse nuk jemi përdorues të përparuar dhe nuk jemi rrënjësor në kompjuterin tonë (dhe veçanërisht nëse ndryshojmë ROM).
  Për një përdorues të zakonshëm gjërat do të jenë të njëjtat si gjithmonë. Telegram ofron mundësinë e mos përdorimit të Shërbimeve të Luaj.

 2.   Babel dijo

  Sigurisht, ky artikull është menduar për përdoruesit e përparuar të cilët, kryesisht, nuk duan të kenë Shërbimet e Google Play në telefonin e tyre. Nëse përdoruesi nuk është teknik, ai me siguri do të jetë i kënaqur me whatsapp dhe kaq.
  Sa i përket Telegramit, më pëlqen shumë dhe në fakt e përdor çdo ditë, por në privatësi nuk është mirë sepse nuk kripton asgjë si parazgjedhje. Enkriptimi është gjithashtu i pamundur në grupe.

 3.   Arkadio dijo

  Vonë. Unë mendoj se momenti i Signal për një audiencë të madhe ka kaluar dhe Telegram ka marrë pozicionin që Signal duhet të kishte zënë që nga fillimi pasi është më i sigurt si parazgjedhje sesa Telegram, i cili nuk përdor enkriptimin e2e përveç në bisedat e fshehta.
  Tani njerëzit që dëshironin një mesazhues alternative ndaj Wasa tashmë përdorin Telegram, dhe Signal nuk mund të konkurrojë me mijëra funksionalitete të TG (kanale, bot, ngjitës, Telegra.ph dhe ato që do të vijnë).
  Gjynah, sepse refuzimi i Durocit për të botuar kodin e serverave të tyre dhe për të botuar kodin e aplikacionit celular në të njëjtën kohë kur ata publikojnë apk në Gplay e ka bërë atë një realitet në softuerin e pronarit që çdo 3 ose 4 muaj është i hapur burim, derisa versioni, kodi i të cilit ata botojnë të vjetërohet përsëri dhe askush përveç tyre nuk e di kodin burimor. Por është që edhe nëse Signal do të kishte funksionalitete të TG, njerëzit nuk do të ndryshojnë më; një herë është në rregull, nga WA në TG, por jo dy herë.

  Sidoqoftë, të paktën për ata që janë shumë të shqetësuar për privatësinë e tyre është ende një lajm i shkëlqyeshëm se ata mund të përdorin Signal në pajisjet e tyre falas Google, edhe nëse janë një grup shumë pakicë. Lajm i mirë, në çdo rast.

 4.   anonim dijo

  nuk punon për lubuntu 16