GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Përdorimi i Teknologji të lira dhe të hapura çdo ditë zgjerohet më shumë, jo vetëm midis njerëzve dhe organizatat teknosociale, por edhe midis Organizatat publike dhe private, mbi të gjitha, midis shumë Organizatave private përkatëse në fushën teknologjike globale, disa prej të cilave njihen nën shkurtesën «GAFAM».

Për ata, të cilët mund të mos jenë të njohur me këtë temë «GAFAM», në një post të mëparshëm, ne e shpjeguam atë në thelb «GAFAM» është një akronim formuar nga inicialet e «Gigantes Tecnológicos» të internetit (Web), që është, «Google, Apple, Facebook, Amazon y Microsoft», të cilat nga ana tjetër, janë pesë kompanitë më të mira amerikane, të cilat mbizotërojnë në tregun global dixhital, dhe nganjëherë quhen edhe Pesë të Mëdhenj (Pesë).

GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

Ndërsa në një botim tjetër të mëparshëm ne shprehëm sa vijon:

"Në këtë të tashme Revolucioni i katërt Industrial, Ekosistemi ekzistues i mjeteve (Aplikimet, Sistemet dhe Platformat) e «Software Libre y Abierto» favorizon miratimin e «nuevas tecnologías», duke lejuar që Organizatat të jenë më konkurruese dhe fitimprurëse në këto kohë. Edhe pse faktori njerëzor është gjithashtu kyç, veçanërisht në nivelin e trajnimit dhe zotërimit të këtyre mjeteve."

Arsyeja pse, ne duhet të shohim përtej çdo vlerësimi personal si diçka pozitive, procesin në rritje dhe progresiv të adoptimit dhe përdorimit të Teknologji të lira dhe të hapura në të gjitha nivelet dhe nga çdo aktor. Sidoqoftë, në mënyrë që secili person të formojë një vlerësim më të mirë në këtë drejtim, ne sugjerojmë që në fund të leximit të këtij botimi të eksploroni sa vijon postimet e rekomanduara të mëparshme më poshtë, për të zgjeruar dhe përmirësuar mendimin tuaj në lidhje me të.

Artikulli i lidhur:
GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti
Artikulli i lidhur:
Panorama: Drejt cilës të ardhme është titulli Softueri i Lirë dhe Burimi i Hapur?
Artikulli i lidhur:
Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re
Artikulli i lidhur:
Softuer i Lirë dhe i Hapur: Ndikimi Teknologjik në Organizata

Artikulli i lidhur:
Inovacioni dhe Softueri i Lirë: Një e ardhme e mirë për teknologjinë

"GAFAM Burim i Hapur: Përmbajtja

GAFAM Burim i Hapur

Lëvizja GAFAM me burim të hapur: Për ose kundër burimit të hapur

Sot, si organizatat publike ashtu edhe ato private po shkojnë progresivisht drejt një integrimi më të madh të Program i Lirë dhe Burim i Hapur te tij modele biznesi, platforma, produkte dhe shërbime. Kjo është, teknologjitë e lira dhe të hapura ato janë gjithnjë e më shumë një pjesë e rëndësishme e mënyrës së punës brenda dhe jashtë tyre, për të mirën e pronarëve të tyre, klientëve ose qytetarëve.

Pjesa më e madhe e kësaj zakonisht është për shkak të përdorimit të teknologjitë e lira dhe të hapura Kjo i lejon përshpejtojnë migrimin dhe modernizimin drejt reve dhe teknologjive të tjera të reja, a kosto më e arritshme, në më pak kohë dhe me nivele më të larta transparence dhe sigurie për të gjithë ata që janë të përfshirë.

Sigurisht, jo të gjithë ne zakonisht shohim qasjen dhe përfshirjen e organizatave publike dhe private, veçanërisht të Gjigandët teknologjikë (GAFAM) ne fushen e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux. Por kjo është trendi, dhe ju duhet të shihni progresivisht efektet pozitive dhe negative të veprimeve dhe veprave të tyre.

Unë personalisht e perceptoj si diçka pozitive edhe pse e dyshimtë, për shkak të ngjarjeve të shumta publike dhe famëkeqe që zakonisht nuk janë asgjë pozitive, veçanërisht ato që lidhen me keqpërdorimin e të dhënave tona në dëm të privatësia, anonimati dhe siguria kibernetike, zakonisht.

Për këtë arsye, unë ritheksoj se secili duhet të formojë mendimin e tij në lidhje me të, dhe postimet e rekomanduara të mëparshme janë një pikë e mirë fillestare për të gjeneruar një të tyre.

Kontributet e GAFAM në Burim të Hapur

Siç mund ta shihni më vonë në secilën lidhje të ofruar, secila nga Gjigandët e Teknikës që janë pjesë e GAFAM, ka një shkëlqyer dhe në rritje Katalogu i softverit me burim të hapur ia vlen të eksplorosh:

Shënim: Shumë prej tyre kanë faqet e tyre zyrtare në platforma si GitHub dhe Blogs të specializuar për zhvillimet e tyre me Burim të Hapur.

Në fund, ne ju rekomandojmë eksploroni 2 postimet e lidhura në vijim me temën, në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë të gjenerojnë vizionin e tyre se si Organizatat private lidhen me njëri-tjetrin me Burim i Hapur dhe Komunitetet (Punëtorët / Përdoruesit / Klientët). Dhe nëse kjo lëvizje është gjithnjë e më pozitive ose jo për Komunitetet e fushës dhe qytetarët e tjerë të botës.

Artikulli i lidhur:
Kodi i Mirësjelljes për projektet me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
GJITHA: Flisni hapur Zhvilloni hapur

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«GAFAM» dhe angazhimi i saj ndaj Softverit me Burim të Hapur, një lëvizje progresive dhe në rritje që shumë e mirëpresin, të tjerë me dyshime dhe dyshime, dhe të tjerët me refuzim total, është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mx2048 dijo

  që gafam përdor dhe promovon burim të hapur është si të duash të dukesh mirë me zotin dhe me djallin, aplikacionet duhet të garantojnë privatësinë dhe burimi i hapur jo gjithmonë i plotëson ato kërkesa

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, MX2048. Jam plotësisht dakord, kjo është arsyeja pse unë personalisht e perceptoj atë si diçka pozitive, edhe pse me dyshim.

  2.    Nasher_87 (ARG) dijo

   Unë e shoh atë si një strategji për të imponuar standardet e saj që, duke qenë pronar, do të zgjaste më shumë për t'u zgjatur

  3.    Nasher_87 (ARG) dijo

   Përveç lirimit, ata kanë mundësinë të kenë dhjetëra mijëra 'punëtorë' falas për ta përmirësuar atë dhe ata të fitojnë

   1.    Instaloni Linux Post dijo

    Përshëndetje, Nasher_87 (ARG). Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj në këtë temë.

 2.   Merlin Magjistari dijo

  Unë thjesht dua të kujtoj premtimin e Steve Jobs për të lëshuar protokollin Facetime; A e ka parë dikush? Mirë që ...

  Sidoqoftë e pranoj që përpjekja për të botuar Swift nga Apple ka qenë diçka pozitive, edhe pse sigurisht e interesuar.

  "Pesë Big" janë të interesuar të kursejnë disa durillo me atë që të tjerët bëjnë, por jo të ndajnë të tyren, është kaq e lehtë.

  Dhe Microsoft ka qenë gjithmonë në lidhje me miratimin dhe përmbysjen e standardeve për t'i goditur ato nga brenda.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Merlin Magjistari. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj në këtë temë.