GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

Me siguri shumë do të vozisin ose kanë dëgjuar termi «GAFAM» dhe të tjerët jo. në parim «GAFAM» është një shkurtim formuar nga inicialet e «Gigantes Tecnológicos» të internetit (Web), që është, «Google, Apple, Facebook, Amazon y Microsoft», të cilat nga ana tjetër, janë pesë kompanitë më të mira amerikane, të cilat mbizotërojnë në tregun global dixhital, dhe nganjëherë quhen edhe Pesë të Mëdhenj (Pesë).

Të gjitha këto kompani u themeluan midis çerekut të fundit të shekullit XNUMX dhe fillimit të shekullit XNUMX.. Fillimisht, fjala «GAFA», deri në «M» de «Microsoft» Tek grupi. Kohët e fundit, zakonisht përfshihet «Twitter» në këtë grup. Dhe megjithëse këto mund të jenë kompetenca të drejtpërdrejta ndërmjet tyre, në disa sektorë të IT-së, ata priren të ofrojnë produkte ose shërbime të ndryshme si një e tërë, pa dëmtuar karakteristikat e tyre të përbashkëta që i bëjnë ata të denjë të mblidhen nën të njëjtën akronim.

GAFAM kundrejt Komunitetit të Programit të Lirë: Libër i Mbikëqyrjes së Përhershme

Sot, dhe duke cituar deklarata e fundit nga Edward Joseph Snowden, ish-konsulent amerikan i teknologjisë, informator, ish-punonjës i «CIA» dhe «NSA», aktualisht jeton në mërgim të detyruar në «Moscú», dhe kjo është në prag (e martë, 17) e botimit botëror të tij libër e kujtimeve të quajtura,«Vigilancia Permanente», cfare thote:

"Qeveritë kanë filluar të delegojnë autoritetin e tyre në platforma të mëdha teknologjike"

Ne mund të kemi një ide të lehtë se sa larg po shkon fuqia e këtyre gjigantëve mbi qeveritë dhe shoqëritë, një fuqi që madje fillon të sfidojë fuqinë botërore financiare dhe bankare, për shkak të ndikimit të saj mbi fuqitë politike, masat dhe tani hyrjen e saj të hershme në botën e pasuritë e kriptos.

GAFAM kundrejt Komunitetit të Programit të Lirë: GAFAM - NATU

GAFAM

Grupi «GAFAM» Për shkak të madhësisë dhe origjinës së tyre, ato priren të jenë veçanërisht me ndikim, veçanërisht në botën dixhitale të lidhur me Hemisferën Perëndimore, dmth. interneti dhe hapësira kibernetike nga Amerika e Veriut dhe Evropa. Dhe për shkak të ndikimit ose fuqisë së tyre të përmendur tashmë, si nga ana ekonomike, politike dhe shoqërore, ata rregullisht janë objekt kritikash ose ndjekjesh në çështjet e taksave, abuzimit të pozicioneve dominuese dhe mungesës së respektit për privatësinë e përdoruesve të internetit. .

Sidoqoftë, rajone të tjera të botës tashmë kanë të vetat «Gigantes Tecnológicos» lokal, të cilat fillojnë të kenë ndikim dhe fuqi të madhe mbi zonën e tyre natyrore gjeopolitike dhe më gjerë. Për shembull: Rusi ka «Gigantes Tecnológicos»«Yandex y VKontakte», ndër të tjera, dhe Kinë ka «Gigantes Tecnológicos»«Baidu, Alibaba, Tencent y Xiaomi», ndër të tjera si «Huawei».

Për më tepër, këto qeveri dhe të tjera si India dhe disa kombe në zhvillim, kanë kompani publike ose të përziera të IT ose kompani të Inxhinierisë Shkencore-Ushtarake që kanë filluar të kenë shumë ndikim dhe famë botërore. Për cilat arsye ose motive si këto kanë merituar veprimet ndërkombëtare siç është ai i ndërmarrë nga «Organización de Naciones Unidas para la Educación, la Ciencia y la Cultura (UNESCO)», në 2014, përmes Një studim me titull «Tendencias mundiales de la libertad de expresión y el desarrollo de los medios».

Raporti duke shpjeguar se si la "privatizimi i censurës" paraqet një rrezik për rrjedhën e lirë të informacionit në botë sepse:

«Një kontroll në rritje i përmbajtjes në rrjetin kibernetik nga ndërmjetës të tillë si motorët e kërkimit dhe rrjetet sociale".

Nëse veprimet përkatëse dhe të nevojshme nuk ndërmerren nga qeveritë dhe shoqëritë, në lidhje me fuqinë e «Gigantes Tecnológicos»do të dukeshim kështu«Proceso de privatización del Internet y el Ciberespacio» do të zërë një pjesë të mirë të debatit rreth kufijve midis asaj që është publike dhe asaj private gjatë gjysmës së parë të shekullit XNUMX.

Komuniteti i softuerit të lirë:

Komunitetet e Softuerit të Lirë

Tradicionalisht, siç e dimë tashmë, që nga origjina e Lëvizjes apo Komunitetet e «Software Libre», këto kanë qenë një kundërpeshë natyrore ndaj fuqisë në rritje dhe të tepërt të Korporatat e «Industria del Software» dhe ndonjëherë edhe Hardware, megjithëse në përgjithësi, është një kundërpeshë ndaj gjithçkaje të pronarit dhe të mbyllur në një nivel teknologjik, për shkak të parimeve filozofike elementare mbi të cilat bazohen parimet e tij. «4 leyes o principios básicos».

Subjekti i debatuar gjerësisht në Blog, në artikujt e mëparshëm si: «GNU vs Google: Softueri i Google është malware" 'Decentralizoni internetin: Rrjetet e decentralizuara dhe serverat autonome" 'Siguria kibernetike, Softueri i Lirë dhe GNU / Linux: Triada Perfect»Y«Privatësia e kompjuterit dhe programi falas: Përmirësimi i sigurisë sonë".

Por, kur bëhet fjalë për bashkësi specifike në internet që na ndihmojnë ruajmë dhe / ose përmirësojmë sovranitetin dhe pavarësinë tonë teknologjike, sigurinë dhe privatësinë tonë në InternetVlen të përmendet sa vijon:

GAFAM kundrejt Komunitetit të Programit të Lirë: Përfundim

Përfundim

Ndërsa është e vërtetë, dhe jo inkurajuese, fakti që ndoshta «GAFAM» dhe të mëdhenj të tjerë «Gigantes Tecnológicos» të Botës, vazhdojnë të rriten dhe zgjerojnë ndikimin e tyre mbi Qeveritë dhe Shoqëritë, rruga e duhur për të ndjekur të gjithë ne, anëtarët e Lëvizjes dhe Komunitetet e Software-it të Lirë, është dhe duhet të vazhdojë të jetë, për të siguruar përdorimi korrekt, i drejtë dhe i përgjegjshëm i komunikimeve, Interneti, Hardueri kompjuterik dhe Softueri.

Për ta bërë këtë, vazhdoni të kontribuoni në mundësinë e garantimit të një mënyre më të drejtë të jetës, me ligje dhe teknologji të përshtatura për kohën dhe frymën e rezistencës të shkaktuar nga Komuniteti i Software-it të Lirë.

Nëse dëshironi ta zgjeroni temën pak më shumë, ju rekomandojmë të lexoni artikullin vijues të jashtëm të quajtur «GAFAM tashmë ka të drejtë të shkelë komunikimet tona" 'Fuqia e shfrenuar e gjigandëve të internetit»Y«GAFAM: një formë e re e institucionit ekonomik".

Nëse e pëlqeni artikullin, na lini komentet tuaja në fund, në mënyrë që të gjithë të pasurojmë leximin mbi temën e ngritur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Abd hessuk dijo

  Më duket një artikull i shkëlqyeshëm për t'i bërë gjërat të qarta se çfarë ndodh. Edward Snowden është përsëri shumë i pranishëm dhe shpresoj që ai të vazhdojë kështu për shumë vite.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Jam shumë i lumtur që të pëlqeu, Hessuk. Faleminderit për komentin tuaj pozitiv.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Faleminderit për kontributin tuaj të shkëlqyer, Roberto

 2.   HO2Gi dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Faleminderit për përshtypjen tuaj të mirë për të.