Garuda Linux: Një Shpërndarje e Rolling Release e bazuar në Arch Linux

Garuda Linux: Një Shpërndarje e Rolling Release e bazuar në Arch Linux

Garuda Linux: Një Shpërndarje e Rolling Release e bazuar në Arch Linux

Për rreth 15 vjet kam njohuri për Shpërndarjet GNU / Linux. Kontakti im i parë me njërin prej tyre ishte Knoppix 5.X, e cila erdhi me të KDE 3.5 Mjedisi i desktopit. Që nga ajo kohë unë kam njohur dhe përdorur në rend kronologjik, shumë të tjerë si: OpenSuse, Ubuntu, Debian dhe MX Linux.

Dhe pothuajse gjithmonë duke përdorur KDE dhe Plasma Desktop Environment o Xfce. Që nga këndvështrimi im dhe niveli aktual i përvojës, Plazmë është një nga më të bukurat dhe më të plota, dhe Xfce një nga më të lehtat dhe më të shkathët. Dhe unë konsideroj se ndonjë nga këto në një Distro e GNU / Linux, mund të bëjë mrekulli. Dhe duke folur për Distrosi GNU / Linux me Plasma, ditë më parë takova një telefonatë "Garuda Linux", që unë gjeta një mbresëlënëse dhe të bukur «Lëshimi i Distro Rolling» bazuar në Arch Linux.

Shpërndarjet pak të njohura të GNU / Linux jo në DistroWatch

Shpërndarjet pak të njohura të GNU / Linux jo në DistroWatch

Që, nga "Garuda Linux" ne kurrë nuk kemi diskutuar në detaje në «DesdeLinux», ne nuk kemi shënime të mëparshme të rekomanduara për t'ju ftuar të lexoni, dhe ndoshta për shumë "Garuda Linux" është gjithashtu pak i njohur, ju ftojmë të lexoni një botim të mëparshëm, me disa të tjerë Distroset e GNU / Linux pak i njohur.

"Mund të shoh të tjerët Shpërndarjet GNU / Linux"Shikoni listën e pritjes DistroWatch" duke klikuar tek tjetra lidhje dhe kërkoni seksionin nën përshkrimin në anglisht më poshtë: "Shpërndarjet në Listën e Pritjes ". Ndërsa, në rast se doni të eksploroni edhe 2 Distros më pak të njohur dhe të palistuar, ju rekomandojmë të klikoni në 2 lidhjet e mëposhtme: Lidhje 1 y Lidhje 2." Shpërndarjet pak të njohura të GNU / Linux jo në DistroWatch

Garuda Linux: Plazma

Garuda Linux: Një Arch Linux - Lëshim Rolling

Çfarë është Garuda Linux?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, eshte:

"Një shpërndarje e Rolling Release e bazuar në Arch Linux që ju siguron gjithmonë të merrni azhurnimet më të fundit të softuerit. Që gjithashtu ka një depo shtesë në magazinat e Arch Linux, e cila na e bën më të lehtë që të mos kemi nevojë të instalojmë sistemin përmes terminalit (CLI)."

Garuda Linux: XFCE

tipare kryesore

Ndër tiparet kryesore të theksuara nga krijuesit e saj janë këto:

 1. Përdorimi i një Zen Kernel: E cila i jep asaj një shpejtësi më të madhe dhe një përgjegjshmëri më të madhe, pasi është e optimizuar për përdorim të përditshëm në desktop, dhe në zonat multimediale dhe lojrave. Përfshirja dhe përdorimi i tij ishte rezultat i një përpjekjeje bashkëpunuese të hakerëve të kernelit për të siguruar kernelin më të mirë të mundshëm të Linux për një sistem operativ të përditshëm.
 2. Lehtësia e përdorimit: Siguron aplikacione moderne të Terminalit (CLI), të tilla si "Micro", i cili është një redaktues teksti i bazuar në terminal, i lehtë për t'u përdorur dhe intuitiv, dhe është i paracaktuar në sistemin operativ, pasi lejon të përfitosh nga aftësitë e moderne terminalet. Përveç kësaj, ai ofron mjete të ndryshme GUI për të menaxhuar konfigurimin e sistemit jashtë kutisë për fillimin e lehtë.
 3. Gjithmonë falas: Zhvilluesit e saj premtojnë që Garuda Linux do të jetë gjithnjë falas. Meqenëse, ata e kanë krijuar atë për të qenë një Sistem Operativ falas dhe i hapur bazuar në GNU / Linux, dhe mbi të gjitha, është i lehtë për t’u përdorur, i bukur dhe ofron performancë të lartë.

Garuda Linux: Pamja e ekranit 1

Karakteristika të tjera të dobishme

Karakteristika të tjera që mund të përmenden shkurtimisht janë:

 • Përdorni BTRFS si sistemin e parazgjedhur të skedarëve me ngjeshjen zstd.
 • Ai lejon programimin dhe ekzekutimin e Snapshots automatike përmes aplikacionit Timeshift.
 • Ka një proces instalimi miqësor, bazuar në përdorimin e Calamares Installer, i cili është i lehtë për t’u përdorur dhe shpejton procesin e instalimit.
 • Ai ofron për instalimin e tij dhe përdorimin e mjediseve të mëposhtme të desktopit dhe menaxherëve të dritareve: KDE Plasma, GNOME, Xfce, Cinnamon, MATE, LXQt-kwin, Wayfire, Qtile, BSPWM dhe i3wm.

Garuda Linux: Pamja e ekranit 2

 • Nën mjedisin KDE Plasma Desktop, ai vjen me një kombinim të shkëlqyeshëm të temave të desktopit të zgjedhura me kujdes, një pamje tërheqëse shell dhe efekte të bukura të turbullirave jashtë kutisë.
  Ai përfshin ndërfaqe të ndryshme grafike (GUI) për funksione të ndryshme, të tilla si: Menaxhimi i Paketës (Pamac), Menaxhimi i drejtuesve dhe kernelit (Garuda Settings Manager), Menaxhimi i detyrave të ndryshme të përbashkëta (Garuda Assistant), Menaxhimi i opsioneve GRUP options boot (Garuda Boot Options), menaxhimi i lidhjes në rrjet dhe krijimi i pikës së hyrjes (Garuda Network Assistant), dhe së fundmi, një për instalimin e softuerit të lojës (Garuda Gamer).

Garuda Linux: Pamja e ekranit 3

Shkarkoj

Për shkarkimin tuaj, është mbresëlënëse dhe e bukur «Lëshimi i Distro Rolling» e cila bazohet në Arch Linux ofron, një e thjeshtë seksioni i shkarkimit, nga ku mund ta ulni lehtë ISO e përshtatshmedmth ISO me Mjedisi i desktopit y Menaxherët e Dritareve të preferencës sonë, midis atyre ekzistuese: KDE Plasma, GNOME, Xfce, Kanellë, MATE, LXQt-kwin, Wayfire, Qtile, BSPWM dhe i3wm.

Rekomandim

Pasi kishte parë disa video të tij, ai besoi se do të ishte një alternativë e shkëlqyeshme për të Distro e GNU / Linux për ata dashamirë të Arch Linux, sa më shumë ose më shumë që është Manjaro. Nëse ata kanë një kompjuter modern dhe rezervë Burimet e harduerit (RAM, ROM dhe CPU) idealja është ta provoni me të PlazmëMeqenëse, unë jam i sigurt që shumë do ta duan këtë OS të bukur dhe efektet e tij të mrekullueshme të paracaktuar dhe të disponueshme.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Garuda Linux», një mbresëlënëse dhe e bukur «Lëshimi i Distro Rolling» e cila bazohet në arch linux, se është projektuar të jetë i lehtë për t'u përdorur dhe i dizajnuar për të ofruar performancë maksimale; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si Telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Karlos Solano dijo

  Faleminderit shumë për këtë artikull! Unë jam i interesuar ta provoj: Tashmë, e kam shkarkuar me desktopin Gnome.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Carlos. Faleminderit për komentin tuaj dhe shpresojmë që t'ju pëlqejë shumë dhe që Distro Garuda do të jetë një përdorim i madh për ju.