GeckoLinux 152 arrin bazuar në openSUSE Leap 15.2 dhe këto ndryshime

Pak ditë më parë u lëshua versioni i ri i GeckoLinux 152 e cila është një shpërndarje e bazuar në openSUSE me një fokus në optimizimin e desktopit dhe gjëra të vogla si dhënia e shkronjave me cilësi të lartë.

Ndër karakteristikat më të dukshme të kësaj shpërndarjeje vërehet të dorëzohen në formën e ndërtimeve të drejtpërdrejta Pajisjet e shkarkueshme që mbështesin funksionimin dhe instalimin e drejtpërdrejtë në njësitë e palëvizshme.

Rreth GeckoLinux

Struktura kryesore përfshin dhe është menjëherë gati për të përdorur cskedarë multimedialë të patentuar dhe ka aplikacione të tjera të pronarit të disponueshme përmes depove, duke përfshirë depot e Google dhe Skype.

Paketa TLP përdoret për të optimizuar konsumin e energjisë, Për më tepër, instalimi i paketave nga depot e Packman është një përparësi, pasi disa paketa openSUSE kanë kufizime për shkak të teknologjive të pronarit.

Si parazgjedhje, paketat e kategorisë "e rekomanduar" nuk instalohen pas instalimit dhe ofrohet aftësia për të hequr paketat me të gjithë zinxhirin e varësive (në mënyrë që pas azhurnimit paketa të mos instalohet automatikisht si një varësi).

Nuk detyron instalimin e paketave shtesë të rekomanduara, pas instalimit fillestar (ndërsa modelet e para-instalimit të openSUSE që instalojnë automatikisht varësitë e rekomanduara të paketës, përdoret menaxheri i paketës për herë të parë)

Nga karakteristikat e tij kryesore që mund të nënvizohen:

 • Imazh i drejtpërdrejtë DVD / USB
 • Shumë programe desktop të burimit të hapur të instaluar paraprakisht dhe kodekët e mediave të pronarit
 • Paraqitje e bukur e shkronjave të vendosura në fabrikë
 • Para-instaluar Menaxhimi i Avancuar i Energjisë (TLP)
 • Një sasi e madhe e softverit në dispozicion në depot e para-konfiguruar (duke preferuar paketat nga depoja Packman, kur është e disponueshme)
 • Bazuar në openSUSE (pa ripaketim ose modifikim të paketave)

Lidhur me botimet e ofruara mund të gjejmë tryezat e mëposhtme: Kanellë, XFCE, GNOME, Plasma, Mate, Budgie, LXQt dhe të tjerët. Çdo mjedis ka cilësimet e paracaktuara optimale (për shembull, cilësimet e optimizuara të shkronjave) për secilin desktop dhe një grup të zgjedhur me kujdes të aplikacioneve të ofruara.

Çfarë ka të re në GeckoLinux 152?

Në këtë version të ri karakteristika kryesore është ajo shpërndarja ka azhurnuar bazën e saj, duke qenë hapi i ri openSUSE Leap 15.2, me të cilat janë integruar shumë nga tiparet e reja të këtij versioni të openSUSE (nëse doni t'i njihni ato, mund të konsultoheni me artikullin për të cilin ndajmë atë në këtë lidhje).

Nga më të rëndësishmet, mund të theksojmë se ka të njëjtën gjë Kernel që është versioni 5.3.18 me aftësinë për të menaxhuar në kohë reale sinkronizimin e mikroprocesorëve në mënyrë që të trajtojë në mënyrë efikase ngjarjet kritike.

Si i tillë, GeckoLinux vazhdon të përqendrohet në eliminimin e dobësive dhe lustrimin e konfigurimit unik të tij jashtë kutisë në themelin e qëndrueshëm dhe fleksibël të openSUSE.

Gecko Linux 152 përdorni instaluesin e sistemit Calamares në versionin 3.2.15, duke ofruar mundësi të lehta por të fuqishme për instalim të besueshëm të sistemit të drejtpërdrejtë.

Lidhur me versionet e mjediseve desktop të ofruara mund të gjejmë:

 • Kanellë 4.4.8
 • Mate 1.24.0
 • KU 20.04
 • XFCE 4.14
 • Gnome 3.34.4
 • LXQt 0.14.1

Një tjetër ndryshim interesant në versionin e ri është fakti që el aromë BareBones, që synon përdoruesit e përparuar të Linux-it që duan të personalizojnë plotësisht instalimet e tyre, tani po përdorni menaxherin e dritares IceWM në vend të Openbox me të cilën ka qenë siguroi lehtësi relative të përdorimit duke mbetur e lehtë dhe pa shumë varësi.

Përveç kësaj, përfshin Firefox dhe kompletin e plotë të mjeteve YaST për konfigurimin e sistemit GUI plus atë në këtë version të ri ndarja e konfigurimi i sistemit midis drejtorive / usr / etj dhe / etj

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me këtë njoftim të ri ju mund të kontrolloni detajet në njoftimin zyrtar. Lidhja është kjo.

Shkarkoni GeckoLinux 152

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të shkarkojnë këtë version të ri të shpërndarjes, ju mund të merrni imazhin e sistemit duke shkuar në faqen e tij zyrtare dhe në seksionin e tij të shkarkimit do të gjeni lidhjen përkatëse.

Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.