GIMP 2.10.10 tani i disponueshëm me shumë përmirësime dhe veçori të reja

gimp-3

GIMP ka marrë një versioni i ri i azhurnimit 2.10.10 i cili shton një numër të madh përmirësimesh në këtë redaktues të njohur të imazheve.

Siç shpjegohet në njoftimin zyrtar, versioni i ri i GIMP vjen me veçori të reja, optimizime dhe rregullime të stabilitetit.

Një nga përmirësimet më të mëdha përfshin mjetin e mbushjes, i cili mori një modë të re të quajtur "Zbulimi i Artit të Linjës". Siç shpjegojnë zhvilluesit “Ky algoritëm i ri për dizajnerët ju lejon të plotësoni zona të rrethuara nga arti i linjës, ndërsa përpiqeni të mos lini pixel pranë vijave dhe të mbyllni disa zona."

Për më tepër, ky version i ri përmirëson përvojën Ngjyra e shpejtë, tani mund të zgjidhni ngjyrat e afërta me Ctrl të modifikuar, të gjitha pa pasur nevojë të lëshoni përzgjedhësin.

edhe ka përmirësime në mjetin e transformimit, duke përfshirë mjetin e shkallëzimit që tani shkallëzohet nga qendra edhe kur përdorni hyrjen numerike. Ka përmirësime në furçat, të tilla si mbështetja për furçat parametrike 32-bit.

"Një përmirësim për dizajnerët ishte të bënin furçat parametrike 32 bit, duke ndihmuar në përpunimin e ngjyrave. Avantazhi kryesor do të jetë shmangia e posterizimit në furçat e gjata, veçanërisht me imazhe të errëta. Goodshtë mirë të theksohet se furçat janë akoma 8-bitëshe. Promovimi i tyre në 32-bit është një punë e së ardhmes."

Të gjitha ndryshimet dhe përmirësimet e këtij versioni mund të rishikohen në shënimet zyrtare, ju rekomandojmë që t'i lexoni ato para se të azhurnoni. Azhurnoni tani në versioni i fundit GIMP 2.10.10 përdorim kjo lidhje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Carolina bender dijo

    Ata tashmë lëshuan versionin e vitit 2020, https://gimperalia.com/