Git 2.32 vjen me disa përmirësime, mbrojtje nga rruga dhe më shumë

Pas tre muajsh zhvillimi është zbuluar lançimi i versionit të ri të sistemit të njohur të kontrollit të burimit të shpërndarë Git 2.32. Krahasuar me versionin e mëparshëm, 617 ndryshime u miratuan në versionin e ri, të përgatitur me pjesëmarrjen e 100 zhvilluesve, nga të cilët 35 morën pjesë për herë të parë në zhvillim.

Për ata që nuk janë në dijeni të Git duhet ta dini se ky është një nga sistemet më të njohura të kontrollit të versionit, të besueshëm dhe me performancë të lartë, duke siguruar mjete fleksibël të zhvillimit jo-linear të bazuar në degëzimin dhe bashkimin.

Për të siguruar integritetin e historisë dhe rezistencën ndaj ndryshimeve "retroaktive", përdorimi i fshehtë i të gjithë historisë së mëparshme përdoret në secilin kryerje, është gjithashtu e mundur të vërtetohet me nënshkrime dixhitale të etiketave individuale dhe zhvilluesve të angazhimeve.

Git 2.32 Karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri në vend të mekanizmit GIT_CONFIG_NOSYSTEM i cili përdoret për të shmangur leximin e një skedari konfigurimi nga i gjithë sistemi, tani është propozuar që të përdoret mekanizmi GIT_CONFIG_SYSTEM, e cila ju lejon të specifikoni qartë se nga cila skedar duhet të ngarkohen konfigurimet në të gjithë sistemin, si dhe parametrin GIT_CONFIG_GLOBAL për të anashkaluar cilësimet specifike të përdoruesit në $ HOME / .git kur vendosni ndryshoren GIT_CONFIG_SYSTEM.

Një ndryshim tjetër që është bërë është se tani kur përdoret versioni i dytë i protokollit të komunikimit Git, kur ekzekutohet "git push", përkufizimi zbatohet në fundin e marrjes, gjë që bëri të mundur për të sjellë efikasitetin e "shtytjes së git" në nivelin e "kërkimi i git»Dhe hiqni ngarkimin e objekteve që nuk janë të nevojshme.

Opsioni "- rimorkio [= ] "Beenshtë shtuar në komandën" kryej ", çfarë e bën të lehtë bashkangjitjen e informacionit tuaj të strukturuar në formatin kyç / vlerë pas konfirmimit, i cili më pas mund të përpunohet nga komanda «interpretoj-rimorkiot".

Vihet re gjithashtu se opsioni «–Hedh poshtë-cekët"te"klon git»Për të çaktivizuar klonimin e depove të modës së cekët (pa histori të plotë ndryshimesh), plus një modalitet i fshehjes së postës elektronike është shtuar në gitweb, i cili zëvendëson vargjet e postës elektronike në dalje.

Logjika e përpunimit të komandës «zbatohen git –3 rrugë«, E cila tani së pari përpiqet të zbatojë algoritmin e bashkimit trekahësh dhe vetëm në rast dështimi ose konflikti kthehet në aplikacionin e zakonshëm të patch-it (më parë ishte anasjelltas).

Opsioni i shtuar «–Difef-bashkimet =»Tek komanda«log git»Dhe cilësimi log.diffMerges për të zgjedhur mënyrën e paracaktuar, si dhe një mbrojtje shtesë për komandat "shtoni git" dhe "git rm" kundër modifikimit të të dhënave për itineraret jashtë fushës së veprimit të shpërndarjes së pagesës.

 • Opsioni "–Filtri = objekti: tipi =»Beenshtë shtuar në komandën«git rev-listë»Për të përjashtuar një lloj të caktuar të objekteve nga skedari i paketës i gjeneruar nga komanda pako-objekte.
 • Vlerat negative nuk lejohen të hyjnë objekte git pack për opsionet që marrin vlera numerike, të tilla si - dritarja dhe - thellësia.
 • Në komandën «aplikoni git»Lejohet të specifikohen opsionet«–3 rrugë»Y«–Cached" në të njëjtën kohë.
 • Komanda "kryej git»Ka një version të zgjeruar të opsionit« –fixup »(krijimi i një angazhimi për« rebase –autosquash »).
 • Komanda "dërgoni me email»Ka marrë parasysh konfigurimin e core.hooksPath.
  Numërues të tjerë përveç numrave të plotë lejohen të futen format-patch git -v .
 • Një ndërfaqe e thjeshtë IPC u shtua për të krijuar shërbime si fsmonitor.
 • Përpunimi i skedarit u ndal ».gitattributes "," .gitignore "dhe" .mailmap»Nëse ato janë lidhje simbolike.
  Për transportin HTTP, mbështetja është shtuar për caching një fjalëkalim të përdorur me sukses për të zhbllokuar një certifikatë.
 • Komanda "shfaqje git stash»Ka aftësinë për të shfaqur pjesën e pashoqëruar të dyqanit të skedarëve të ruajtjes së përkohshme.
  Strategyshtë propozuar një strategji më e përparuar për të ripaketuar një depo duke përdorur komandën «ripaketoni git«, E cila lejon të zvogëlohet konsumi i burimeve gjatë ripaketimit.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me këtë version të ri, mund ta kontrolloni detajet në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.