GitHub Copilot, një asistent i inteligjencës artificiale për shkrimin e kodit

GitHub prezantuar disa ditë më parë një funksion i ri i quajtur «GitHub Kopilot»E cila duhet ta bëjë jetën më të lehtë për programuesit dhe siç sugjeron emri i këtij funksioni, ai është përgjegjës për rishikimin e kodit me ju, domethënë ofron një magjistar i zgjuar i aftë të gjenerojë konstruksione standarde kur shkruan kodin.

Sistemi u zhvillua në bashkëpunim me projektin OpenAI dhe përdor platformën e mësimit të makinës OpenAI Codex, të trajnuar në një larmi të madhe të kodeve burimore të strehuara në depot publike të GitHub.

Sot, ne po lëshojmë një vrojtim teknik të GitHub Kopilot , një programues i ri për çiftet AI që ju ndihmon të shkruani kod më të mirë. GitHub Copilot nxjerr kontekstin nga kodi për të cilin po punoni, duke sugjeruar linja të plota ose funksione të plota. 

GitHub Kopilot ndryshon nga sistemet e kompletimit të kodit tradicionale për aftësinë për të formuar blloqe mjaft komplekse kodi, deri në funksione të gatshme për përdorim të sintetizuara duke marrë parasysh kontekstin aktual. Si Copilot është një funksion AI që ka mësuar përmes disa milion rreshtave të kodit dhe njeh atë që po planifikoni bazuar në përkufizimin e një funksioni, etj.

Për shembull, nëse doni të krijoni një funksion që cicëron, Copilot do ta njohë atë dhe do të sugjerojë kodin për të gjithë funksionin, sepse sigurisht që ka pasur mjaft programues më parë që kanë shkruar tashmë një funksion të tillë. Kjo është e dobishme sepse ju kursen mundimin për të kërkuar shembuj në fragmente të tjera të kodit.

Kjo ju ndihmon të zbuloni shpejt mënyra alternative për të zgjidhur problemet, për të shkruar teste dhe për të eksploruar API-të e reja pa pasur nevojë të përshtatni me një kërkim të Internetit për përgjigje. Ndërsa shkruani, ai përshtatet me mënyrën e shkrimit të kodit, për t'ju ndihmuar të përfundoni punën tuaj më shpejt.

Një shembull tjetër, është nëse ka një shembull të një strukture JSON në koment, kur filloni të shkruani një funksion për të analizuar këtë strukturë, GitHub Copilot do t'ju ofrojë një kod jashtë kutisë, dhe kur përdoruesi shkruan përsëritje të përshkrimeve rutinore , do të formojë pozicionet e mbetura.

Me këtë mund të kuptojmë atë GitHub Copilot ai përshtatet në mënyrën se si një zhvillues shkruan kodin dhe merr parasysh API-të dhe kornizat e përdorura në program. 

Sipas GitHub, ai është "dukshëm më i aftë se gjenerimi i GPT-3 në gjenerimin e kodit". Për shkak se është trajnuar në një bazë të dhënash që përfshin më shumë kod burimor publik, OpenAI Codex duhet të jetë më familjar me mënyrën se si zhvilluesit shkruajnë kod dhe të jenë në gjendje të paraqesin dizajne më të sakta.

Për ata që janë të interesuar për të qenë në gjendje të provojnë Copilot, duhet të dinë se ai mund të integrohet në Kodin Visual Studio si një shtesë dhe kjo shkon shumë përtej plotësimit thjesht të një komande. Preview zyrtarisht mbështet gjenerimin e kodit në gjuhët programuese Python, JavaScript, TypeScript, Ruby dhe Go, por mund të ndihmojë edhe me gjuhë të tjera.

OpenAI Codex ka njohuri të gjera se si njerëzit e përdorin kodin dhe është dukshëm më i aftë se GPT-3 në krijimin e kodit, pjesërisht sepse ai ishte trajnuar në një grup të dhënash që përfshin një përqendrim shumë më të lartë të kodit burimor publik.

Në të ardhmen, është planifikuar të zgjerohet numri i gjuhëve dhe sistemeve të mbështetura të zhvillimit. Puna e shtojcës bëhet duke thirrur një shërbim të jashtëm që funksionon në anën GitHub, në të cilin, ndër të tjera, transferohen përmbajtjet e skedarit të redaktuar me kodin.

Së fundmi, vlen të përmendet se koncepti i diçkaje që në fakt është plotësimi automatik i kodit bazuar në inteligjencën artificiale nuk është krejt i ri, pasi që për shembull Codota dhe Tabnine kanë ofruar diçka të ngjashme për një kohë të gjatë, përveç kombinimit të aktiviteteve të tyre dhe muaj ata ranë dakord për Tabnine si markë kryesore.

Mund të përmendim gjithashtu Microsoft i cili kohët e fundit prezantoi një tipar të ri, Power Apps, i cili përdor modelin e gjuhës OpenTI GPT-3 për të ndihmuar përdoruesit të zgjedhin formulat e duhura.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.