GitHub vs GitLab: avantazhet dhe disavantazhet e këtyre platformave

GitHub vs Gitlab

Edhe pse të dy kanë ngjashmëri, madje edhe në vetë emrin që fillon me Git sepse të dy bazohen në mjetin e famshëm të kontrollit të versionit të shkruar nga Linus Torvalds, por as njëra dhe as tjetra nuk janë saktësisht të njëjta. Prandaj, fituesi i betejës GitHub vs GitLab nuk është aq i qartë, ata kanë disa ndryshime që i bëjnë ata të kenë avantazhet dhe disavantazhet e tyre për përdoruesit dhe zhvilluesit që zakonisht i përdorin ato.

Nga ana tjetër, disa zhvillues kanë lëvizur kohët e fundit drejt GitLab, me pasojat e tij pozitive dhe negative për të cilat tani do të dini. Arsyeja për këtë ngjarje ishte blerja e platformës GitHub nga Microsoft, dhe dyshimet që krijuan kjo. Por të them të drejtën, platforma vazhdon të funksionojë normalisht tani për tani ...

Çfarë është Git?

logo e git

git është një program i kontrollit të versionit që Linus Torvalds shpiku për kernelin Linux, pasi programet e tjera ekzistuese të ngjashme nuk e bindën atë. Megjithëse është bërë posaçërisht për projektin Linux, ai tani është zgjeruar në shumë projekte të tjera me burim të hapur për përfitimet e tij.

Fillimisht, ishte shkruar me efikasitetin, besueshmërinë dhe pajtueshmërinë për projektet që kanë një numër të madh të skedarëve të kodit burimor.

Ndërsa për atë të një softueri kontrolli i versionit, siç është gjithashtu VCS, Subversion, CVS, ndër të tjera, është thjesht një softuer për menaxhimin e ndryshimeve që bëhen në elementet e një kodi burimor ose konfigurimin e tij. Në atë mënyrë, ekipi i zhvilluesve të pavarur që punojnë në të mund të kenë kontroll më të mirë dhe ata nuk do të shkelnin punën ose do të gjeneronin probleme ndërsa bashkëpunonin në këto projekte ...

Çfarë është GitHub?

Logoja e GitHub

GitHub është një platformë zhvillimore bashkëpunuese, e quajtur gjithashtu falsifikim. Kjo është, një platformë e përqendruar në bashkëpunimin midis zhvilluesve për shpërndarjen dhe mbështetjen e softuerit të tyre (edhe pse pak nga pak është përdorur për projekte të tjera përtej softverit).

Siç sugjeron emri i saj, ajo qëndron në Sistemi i kontrollit të versionit Git. Kështu, është e mundur të veprohet në kodin burimor të programeve dhe të kryhet një zhvillim i rregullt. Gjithashtu, kjo platformë është shkruar në Ruby on Rails.

Ka një numër të madh të projekteve me burim të hapur të ruajtura në platformën e tij dhe të arritshme nga publiku. E tillë është vlera e saj që Microsoft zgjodhi të blinte këtë platformë në 2018, duke kontribuar me një shifër prej jo më pak se 7500 miliardë dollarë.

Pavarësisht dyshimeve për atë blerje, platforma vazhdoi të funksionojë si zakonisht dhe vazhdon të jetë një nga më të përdorurat. Ajo strehon projekte po aq të rëndësishëm sa vetë kerneli Linux ...

më shumë informacion

Çfarë është GitLab?

Logoja e GitLab

GitLab është një tjetër alternativë ndaj GitHub, një faqe tjetër falsifikimi me një shërbim në internet dhe një sistem të kontrollit të versionit gjithashtu i bazuar në Git. Sigurisht, ai kishte për qëllim të priste projekte me burim të hapur dhe të bënte jetën më të lehtë për zhvilluesit, por ka disa ndryshime nga ai i mëparshmi.

Kjo faqe e internetit, përveç menaxhimi i depove dhe kontrolli i versionit, ai gjithashtu ofron strehim për wikis, dhe sistemin e ndjekjes së defekteve në kod. Një komplet i plotë për të krijuar dhe menaxhuar projekte të të gjitha llojeve, pasi që, si GitHub, aktualisht priten projekte që tejkalojnë kodin burimor.

Shtë shkruar nga zhvilluesit ukrainas, Dmitry Zaporozhets dhe Valery Sizov, duke përdorur gjuhën e programimit Ruby dhe disa pjesë të Go. Më vonë arkitektura e saj u përmirësua me Go, Vue.js dhe Ruby në Rails, si në rastin e GitHub.

Pavarësisht se është i njohur mirë dhe është alternativa e shkëlqyer për GitHub, ai nuk ka aq shumë projekte. Kjo nuk do të thotë që sasia e kodit të pritur është shumë e madhe, me organizatat që mbështeten në të. nga CERN, NASA, IBM, Sony, Etj

më shumë informacion

GitHub vs GitLab

GitHub vs Gitlab

Personalisht, unë do t'ju thosha se nuk ka fitues të qartë në Beteja GitHub vs GitLab. Nuk është aq e lehtë të zgjedhësh një platformë që është pafundësisht superiore se tjetra, në fakt, secila prej tyre ka pikat e forta dhe të forta. Dhe gjithçka do të varet nga ajo që ju po kërkoni në të vërtetë në mënyrë që të duhet të zgjidhni një ose tjetrin.

Dallimet GitHub vs GitLab

Pavarësisht nga të gjitha ngjashmëritë, një nga çelësat kur vendoset për krahasimin GitHub vs GitLab mund të jetë ndryshimet midis të dyjave:

 • Nivelet e vërtetimit: GitLab mund të vendosë dhe modifikojë lejet për bashkëpunëtorë të ndryshëm në përputhje me rolin e tyre. Në rastin e GitHub, ju mund të vendosni se kush ka lexuar dhe shkruar të drejta në një depo, por është më i kufizuar në këtë drejtim.
 • Strehim: Edhe pse të dy platformat ju lejojnë të prisni përmbajtjen e projekteve në vetë platformat, në rastin e GitLab gjithashtu mund t'ju lejojë të vetë-prisni repot tuaja, gjë që mund të jetë një avantazh në disa raste. GitHub ka shtuar edhe atë veçori, por vetëm me plane të caktuara të paguara.
 • Importi dhe eksporti: GitLab përmban informacion shumë të hollësishëm se si të importoni projekte për t'i zhvendosur ato nga një platformë në tjetrën, të tilla si GitHub, Bitbucket ose t'i sillni në GitLab. Gjithashtu, kur bëhet fjalë për eksport, GitLab ofron një punë shumë solide. Në rastin e GitHub, dokumentacioni i hollësishëm nuk sigurohet, megjithëse GitHub Importer mund të përdoret si mjet, megjithëse mund të jetë disi më i kufizuar kur bëhet fjalë për eksport.
 • Komuniteti- Të dy kanë një komunitet të mirë pas tyre, edhe pse GitHub duket se ka fituar betejën për popullaritet. Aktualisht bashkon miliona zhvillues. Prandaj, do të jetë më lehtë të gjesh ndihmë në këtë drejtim.
 • Versione të ndërmarrjeve: Të dy i ofrojnë ata nëse paguani tarifën, kështu që mund të mendoni se krahasimi GitHub vs GitLab nuk ka kuptim në këtë pikë, por e vërteta është se GitLab ofron disa tipare shumë interesante dhe është bërë e famshme në mesin e ekipeve të zhvillimit shumë të mëdha.

Me pak fjalë, ndryshimet GitHub vs GitLab përmbledhur që i keni në këtë tabelë:

karakteristika të GitLab GitHub
fillim Shtator i 2011 Prill 2008
Plan falas Depot e pakufizuara publike dhe private Falas vetëm për depot publike
Planet e paguara Nga 19 dollarë për përdorues në vit për Planin Premium. Ose 99 dollarë për përdorues në vit për Ultimate. Duke filluar nga 4 $ për përdorues dhe vit për Team, 21 $ për Enterprise, ose më shumë për One.
Funksionet e rishikimit të kodit po po
Wiki po po
Ndjekja e problemeve dhe problemeve po po
Dega private po po
Sistemi i ndërtimit po po (me shërbimin e palës së tretë)
Importoni projekte po jo
Projektet e eksportit po jo
Ndjekja e kohës po jo
Web hosting po po
Vetë-pritje po po (me plan biznesi)
popullaritet 546.000+ projekte 69.000.000+ projekte

Avantazhet dhe disavantazhet e GitLab

Sapo të dihen ndryshimet dhe ngjashmëritë midis GitHub vs GitLab, avantazhet dhe disavantazhet e këtyre platformave ato mund t'ju ndihmojnë të vendosni.

avantazh

 • Plan falas pa kufizime, megjithëse ka plane pagese.
 • Isshtë licencë me burim të hapur.
 • Lejon vetë-pritjen për çdo plan.
 • Isshtë shumë mirë i integruar me Git.

disavantazhet

 • Ndërfaqja e tij mund të jetë disi më e ngadaltë se konkurrenca.
 • Ka disa probleme të zakonshme me depot.

Avantazhet dhe disavantazhet e GitHub

Nga ana tjetër, GitHub gjithashtu ka të vetat të mirat dhe të këqijat, ndër të cilat spikasin sa vijon:

avantazh

 • Shërbim falas, megjithëse ka edhe shërbime me pagesë.
 • Kërkim shumë i shpejtë në strukturën e repos.
 • Komunitet i madh dhe ndihmë e lehtë.
 • Ajo ofron mjete praktike për bashkëpunim dhe integrim të mirë me Git.
 • Lehtë për tu integruar me shërbimet e tjera të palëve të treta.
 • Ai gjithashtu punon me TFS, HG dhe SVN.

disavantazhet

 • Nuk është absolutisht e hapur.
 • Ka kufizime hapësinore, pasi nuk mund të kaloni 100 MB në një skedar të vetëm, ndërsa depot janë të kufizuara në 1 GB në versionin falas.

Përfundim

Siç e shihni nuk ka fitues të qartë. Zgjedhja nuk është e lehtë dhe, siç e përmenda, duhet të monitoroni me kujdes avantazhet, disavantazhet dhe ndryshimet e secilit prej tyre për të qenë në gjendje të identifikoni se cila i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Personalisht do t'ju thosha se nëse doni të keni një mjedis plotësisht të hapur, përdorni më mirë GitLab. Nga ana tjetër, nëse preferoni më shumë lehtësi dhe përdorni shërbimin e internetit me më shumë prani, atëherë shkoni në GitHub. Madje do të përfshinte një palë e tretë dhe unë do t'ju thosha që nëse po kërkoni të punoni me shërbimet Atlassian duhet të shikoni anash Bitbucket...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eugenio Miró dijo

  Më frustron shumë kur ekziston një trend, dhe duke qenë përdorues i të dyve mendoj se është e rëndësishme të theksohet se GitHub është falas për depot publike dhe private në një mënyrë të pakufizuar.
  Nëse ekziston një kufizim i madhësisë, por me të vërtetë për një shërbim falas, unë e shoh atë shumë më të përshtatshëm se GitLab dhe Bitbucket, të cilit unë jam gjithashtu një përdorues, veçanërisht për çështjen e komunitetit, sikur të dallohet në shënim.
  Në përgjithësi, shënimi është shumë i mirë, por më vjen keq që tendenca është e dukshme në këtë rast.