Gjërat që bëj pas instalimit të LMDE Xfce

Disa ditë më parë u vendosa LMDE Xfce për ta provuar dhe këtu janë disa gjëra që bëj pasi ta instaloj për ta shijuar në shijen time të plotë.

Hapi i parë: Azhurnoni.

Instalimi i LMDE Xfce është saktësisht e njëjtë me Gnome e LMDEDjema, po të prisnit diçka tjetër, më falni. Në këtë pjesë Linux Mint ka arritur të standardizojë instaluesit e saj dhe mendoj se është i shkëlqyeshëm. Epo, pas instalimit, ajo që duhet të bëni është të azhurnoni.

Nëse jeni përdorues i LMDE, ju e dini që keni në dispozicion disa depo të përgatitura posaçërisht për ju, por unë gjithmonë përdor ato të Testimi i DebianPor bëj atë që them dhe jo atë që bëj. Pra, meqenëse jeni djem të mirë, duhet të futeni në dosje / Etc / apt / sources.list këto:

deb http://packages.linuxmint.com/ debian main upstream import
deb http://debian.linuxmint.com/latest testing main contrib non-free
deb http://debian.linuxmint.com/latest/security testing/updates main contrib non-free
deb http://debian.linuxmint.com/latest/multimedia testing main non-free

Ne hapim Update Manager dhe azhurnoni

Hapi i dytë: Hiqni paketat e panevojshme.

LMDE mëkatet e të njëjtit problem Xubuntu, ata vendosin Xfce gjërat e xhuxh tek budallai. Kështu që unë kap Synaptic ose terminal dhe hiqni të gjithë këtë:

$ sudo aptitude purge apache2.2-bin exim4-config gcalctool gnome-about gnome-bluetooth gnome-desktop-data gnome-desktop3-data gnome-dictionary gnome-doc-utils gnome-js-common gnome-keyring gnome-mag gnome-media  gnome-media-common gnome-menus gnome-ppp gnome-search-tool gnome-session-canberra gnome-session- common gnome-settings-daemon gnome-system-log gnome-system-monitor gnome-system-tools gthumb nautilus-gksu  nautilus-open-terminal nautilus-sendto nautilus-sendto-empathy samba samba-common eog gir1.2-peas-1.0 gnome-user-share libapache2-mod-dnssd libgnome-desktop-3-0 libgnome-media0 libpeas-1.0-0 libseed-gtk3-0  samba-common-bin yelp

Curshtë kurioz. Po tashmë Xfce Ajo ka të vetat Monitorimi i Sistemit Për çfarë dua një xhuxh? Prandaj e fshij, ashtu si EOG (Syri i Gnome), kjo është arsyeja pse unë kam për të GPicView tashmë Gcalctool Unë e zëvendësoj atë me Galkulator. Kështu që unë instaloj:

$ sudo aptitude install galculator xfce4-taskmanager gpicview

Hapi 3: Vendosja e sistemit

Tani vjen pjesa ku kursej disa burime. Për ta bërë këtë, unë vras ​​proceset gjatë fillimit RCConf dhe unë heq aplikacionet që fillojnë së bashku me Xfce. me RCConf zgjidh:

kriptodisk
gota
harta e portave
pppd-dns
rsyslog
shëroj
ufw

Pastaj shkoj te Menyja »Cilësimet» Sesioni dhe Fillimi »Aplikimet Autostart dhe zgjidh gjithçka që nuk më duhet, siç mund ta shihni në imazhin më poshtë:

Pastaj vendosa një Proxy Global te sistemi, sepse ne tashmë e dimë që Xfce nuk e sjell atë.

Ne editojmë skedarin / Etc / Mjedisi dhe ne e vendosim këtë brenda:

# Proxy Global
http_proxy="http://10.10.0.5:3128"
https_proxy="http://10.10.0.5:3128"
ftp_proxy="http://10.10.0.5:3128"
no_proxy="10.10.0.0/24"

ku 10.10.0.5 Shtë IP i serverit proxy. Ne e ruajmë dhe editojmë skedarin / etj / profili dhe ne vendosim në fund:

# Proxy Global
export http_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export https_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export ftp_proxy="http://10.10.0.5:3128"
export no_proxy="10.10.0.0/24"

Hapi i katërt: Personalizimi.

Gjëja e fundit që më ka mbetur është të rregulloj pak Xfce. Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, unë e përdor si temë për Xfwm a Ambiance, dhe për kontrollet, Mint-X-Xfce. Tani ky hap është për shijen e secilit. Për shembull, unë kam vendosur si në Gnome dhe pothuajse të njëjtën rregullim të elementeve. Unë ju lë një pamje të ekranit:

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

33 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eduar2 dijo

  Hahaha Unë kam shkruar një "gjëra të famshme për të bërë pas instalimit të archlinux" për një kohë të gjatë dhe ka shumë këshilla (padyshim për gnome) dhe rekomandime, por unë gjithmonë kam diçka tjetër për të shtuar ose hequr, sepse e kam filluar me gnome 2.32 dhe mirë me ndryshimet e versionit nxjerrin gjërat, hyjnë gjëra të reja.

  Viousshtë e qartë siç thotë emri është e gjitha post instalimi i serverit grafik dhe desktopit, ato janë gjëra për të lustruar diamantin, gjëra që unë i marr kryesisht nga wiki, nga faqet në anglisht ose spanjisht në një masë më të vogël, nuk e di pse njerëzit e kanë të vështirë të marrin gjëra në wiki, por do të ishte mirë të bëje një punë të mirë siç thonë spanjollët me një super udhëzues për bedelët.

  Le te shohim nese nje dite e mbaroj dhe ja kaloj juve per ta botuar, se nuk do krijoj nje blog, une dergoj trollin e pare ****

  1.    Guxim dijo

   Unë nuk jam duke shkuar për të krijuar një blog, unë do të dërgojë troll e parë për mua ****

   Hahahaha sa herë e kam bërë atë në blogun tim hahahaha, dhe me elav dhe KZKG ^ Gaara si dëshmitarë hahahaha.

   Për pjesën tjetër nuk e dija se LMDE kishte nevojë aq shumë

   1.    elav <° Linux dijo

    LMDE nuk ka nevojë për aq shumë, LMDE Xfce për të përmbushur nevojat e mia, po. Por çfarë mund të jetë problem për mua, jo për të tjerët. Kjo varet nga secila.

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Për pjesën tjetër nuk e dija se LMDE kishte nevojë aq shumë

    Uff ... atje ju goditni gozhdën në kokë ... ata thonë se LMDE është diçka e gatshme për t'u përdorur, me kode të instaluar si parazgjedhje dhe gjithçka, por realiteti është se ju ende keni për të bërë rregullime. Asgjë që vetëm ai detaj hehe.

    1.    elav <° Linux dijo

     Mos u bëj flaker. Të paktën LMDE është më e gatshme për t'u përdorur sesa Harku juaj i dashur, tek i cili duhet të vendosni gjithçka për ta bërë atë të funksionojë në mënyrë të drejtë. Dhe e përsëris, ne nuk po flasim këtu për LMDE, por për LMDE Xfce, e cila nuk është e njëjta gjë. Shko formo luftëra për shtëpinë e c *****

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Nuk po ngre luftëra, është thjesht që LMDE (Xfce) nuk është aq i gatshëm sa thuhet shpesh, ose të paktën mund të jetë më mirë sesa bëjnë zhvilluesit.

      Dhe mos e sjell Arch në këtë, KISS nuk ka asnjë lidhje me LMDE, Debian, Ubuntu, etj.

     2.    Eduar2 dijo

      Siç thonë ata në anime Oe! Oeee! mos u ngatërro me hark. Ose i madhi është i armatosur.

      1.    elav <° Linux dijo

       Nuk është faji im që ai nga La Arena, po hedh shenja për të bezdisur ..


      2.    KZKG ^ Gaara dijo

       +1 HEHE !!!


    2.    Guxim dijo

     Jo, mos filloni me të zakonshmen (edhe nëse është shaka).

     Cili distro nuk ka nevojë për shkulje? Asnje

     1.    elav <° Linux dijo

      amin

  2.    elav <° Linux dijo

   Hahaha .. Këmbaleca të vogla të varfra .. Unë e di kë do dërgoni së pari nëse bëni një blog ... Hahahaha…

   Ju e dini që do të ishim të lumtur të postonim gjithçka në lidhje me Arch që keni atje, kështu që kur të entuziazmoheni, ja ku jemi.

   1.    Guxim dijo

    Dhe ata më shajnë, apo jo? LOL

    Unë kam një nga ArchBang (instalim) dhe një tjetër nga KahelOS, unë do t'i kopjoj dhe do t'ua kaloj juve në mënyrë që të bëni çfarë të doni me ta

    1.    elav <° Linux dijo

     Mos u ndje i përjashtuar Guxim trollito, ti e di që të adhurojmë hahahaha. Na, gjithçka që dëshironi të kontribuoni natyrisht është e mirëseardhur. Jo vetëm ju, të gjithë njerëzit e interesuar për të ndarë një artikull me pjesën tjetër të botës, në DesdeLinux ne e botojmë atë pa probleme. 😀

    2.    KZKG ^ Gaara dijo

     Po të ishim fallxhorë, më besoni gjithçka do të ishte ndryshe HAHA.
     Të paktën nuk e dija që i keni ato mësime, dërgojini me email dhe ne do t'i vendosim, dhe padyshim që ne do të themi qartë se ato janë mësime të bëra nga ju, dhe ne do të lëmë emailin tuaj të kontaktit (vetëm nëse dëshironi qartë).

     Dhe hajde ... mos u bëni xheloz, ne do të botojmë edukime Eduar2 dhe tuajat gjithashtu LOL !!!!

     1.    Guxim dijo

      Haha mirë unë do t'i dërgoj, por unë mendova se ai nga KahelOS që keni njohur

  3.    KZKG ^ Gaara dijo

   Me shumë kënaqësi që e botojmë, madje do të mësojmë edhe vetë disa këshilla hahaha.
   Dhe hajde, në fund trollet janë argëtuese HAHAHAHAHA, shiko Guximin dhe ty (Troll # 1 dhe # 2 oficerë LOL).

   Asgjë nuk e pres me padurim atë udhëzues

   1.    Guxim dijo

    Nëse e dini se çfarë argëtimi kam pasur me disa artikuj që kam shkruar ...

    Isshtë një gjë e mirë për këtë blog, këtu njerëzit trajtohen sikur i kanë njohur gjatë gjithë jetës

    1.    elav <° Linux dijo

     Ne ju njohim shume KONTROLL, ju njohim hahahaha ..

     1.    Guxim dijo

      Dhe unë e di komentin tuaj

    2.    KZKG ^ Gaara dijo

     HAHAHAHA E imagjinoj, faktin që i lexon të gjitha ato komente, fyerje madje edhe ETJ ... duhet të ndihesh më shumë se i kënaqur LOL !!!!

     Nah, ne jemi kolegë ... ne jemi njohur për një kohë, dhe megjithëse ju e keni dërguar c ***** në elav shumë kohë më parë, unë përsëri më pëlqeni ju ... në fakt, ju nuk e dini sa kemi qeshur kur kemi lexuar komentin tuaj duke dërguar te fluturoj shumë larg në elavë, menduam se ishe i sëmurë në kokë HAHAHA!

     Me pak fjalë, këtu të gjithë jemi si një familje e madhe, kemi njohur një kohë të gjatë ose edhe nëse janë lexues të rinj, ne i trajtojmë të gjithë në mënyrën më të mirë të mundshme ...

     1.    Guxim dijo

      Sigurisht, nëse në vend që të ndodhte siç ndodhi dhe do të kishte qenë e kundërta, do të kishte qenë mirë.

      E shoh që nuk çmendesh për gjëra ose të paktën nuk e mban, më pëlqen kjo dhe i kërkova falje elav për atë që ndodhi, nuk lexova "na, po dreqin" dhe u ndjeva keq më pas.

      Blogs si ky (i cili është i ri) me marrëveshjen tashmë fitojnë mjaft vizita me marrëveshjen, atyre u pëlqen më shumë sesa një marrëveshje më serioze, pa qenë domosdoshmërisht një marrëveshje e thatë.

      Shfrytëzoj këtë mundësi për të thënë që ju tashmë keni udhëzimet në kutinë tuaj të postës elektronike, të dy

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Po, kjo faqe / blog është akoma e re haha, ne vlerësojmë çdo ndihmë ose mbështetje që na jepni, në këtë mënyrë artikujt tanë mund të arrijnë më shumë përdorues të rrjetit

       Ne tashmë kemi postën elektronike, megjithëse pamjet nuk duket se na kanë arritur, nëse mund t'i dërgoni në një .TAR.GZ
       Përshëndetje dhe vërtet mik, faleminderit për gjithçka, është mirë të kesh lexues si ty.


     2.    Guxim dijo

      Ok, unë do të shoh që në lidhje me fotot, e keqja është që ju duhet t'i porosisni ato

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Mos u shqetëso, nuk është aq e bezdisshme


 2.   Warkito dijo

  të fala
  Elav, a dini për konsumin e kujtesës krahasuar me gnome LMDE? Si po shkon?

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo do të të them se kur optimizoj Gnome2 në Debian, fillon me 99Mb pak a shumë, me LMDE Xfce, pasi i bëra të gjitha këto, më ngre me 79Mb.

   Konsumi mund të jetë i barabartë me atë të Gnome, por, ndihet që aplikacionet hapen më shpejt, domethënë që janë më të lehta.

   të fala

   1.    Eduardo dijo

    Gnome 2 në Debian Unë e kam mjaft të lëmuar dhe shkon shumë shpejt, por kur fillon kërkon më shumë se 99 MB. A i keni botuar tashmë të gjitha modifikimet që keni bërë për ta bërë atë kaq të lehtë?

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Mirë si jeni, dhe faljet e mia për vonesën por: MIRC SE VINI !!! ^ - ^
     Ne kemi botuar disa udhëzime për LMDE (Linux Mint Debian Edition), i cili është në të vërtetë Debian por me disa paketa të instaluara si parazgjedhje, këto udhëzime do t'ju ndihmojnë që Gnome2 të konsumojë shumë më pak RAM, performanca e tij është më e mirë dhe më besoni, do të vini re përmirësimin :
     [Pjesa e tretë] LMDE në thellësi: Optimizimi edhe më shumë.
     [Pjesa e katërt] LMDE në thellësi: Fitim në performancë

     Ju gjithashtu mund të shkarkoni udhëzuesin tonë të plotë, ai me siguri do t'ju ndihmojë: Udhëzuesi LMDE: Shqyrtimi i parë

     Epo, kalo nëpër ato lidhje dhe na trego si shkoi.
     Përshëndetje dhe një herë, të mirëpritur në faqen tonë

 3.   Roadrunner dijo

  Pershendetje Elav, une kam bere ate qe shpjegoni dhe pothuajse cdo gje ka shkuar mire, vetem tani me kerkon fjalekalimin Wi-Fi sa here qe lidhem, nuk di cfare ndodh ne memorje si me pare, cfare kam bere gabim

  1.    elav <° Linux dijo

   😕 Ndoshta është diçka që lidhet me Gnome Keyring, por pa më shumë informacion nuk do të dija si t'ju tregoja.

   1.    Roadrunner dijo

    Po zotëri, unë kam instaluar gnome-keyring dhe ai e mban mend përsëri, por unë do të doja një mundësi tjetër që nuk erdhi nga gnome, por hej nuk mendoj se vërej një ndryshim të performancës, Faleminderit, për gjithçka

 4.   Fluturimi dijo

  Përshëndetje elav, postimet tuaja rreth LMDE dhe sidomos Xfce janë shumë interesante
  Kam një pyetje: A është plotësisht e sigurt të hiqni të gjitha ato pako Gnome si mostra në hapin # 2?
  Dhe një gjë tjetër nëse nuk është e bezdisshme, menaxheri kryesor i Gnome (mendoj se është kali i detit), a ka ndonjë zëvendësim në Xfce?
  Adios