Për ta mbyllur atë: ata patentojnë gjenet njerëzore

Ato janë të reja, nuk janë të dukshme dhe kanë ca përdorim. Këto ishin tre kushtet themelore që, sipas Zyrës së Patentave të SH.B.A.-së, dy gjeneve njerëzore të lidhura me kancerin u duhej t'i jepnin një patentë një kompanie gjenetike, më shumë se një dekadë më parë. Tani, një gjykatës federal në atë vend po vendos nëse koncesioni është antikushtetues sepse, siç pretendojnë disa, produktet e natyrës nuk mund të patentohen. Vendimi i tij mund të kthejë përmbys një nga shkencat kryesore të botës, bioteknologjinë.


La Bashkimi Amerikan për Liritë Civile (ACLU, trashëgimtar i lëvizjeve për të drejtat civile të viteve gjashtëdhjetë) dhe Fondacioni PubPat (një OJQ në kundërshtim me sistemin aktual të patentave) ngritën, në emër të organizatave të ndryshme të mjekëve, studiuesve dhe grave, një proces gjyqësor kundër dhënies së dy patentave në gjenet BRCA1 dhe BRCA2 majin e kaluar. Të dy lidhen me shfaqjen e llojeve të ndryshme të kancerit, veçanërisht të gjirit dhe vezoreve. Gjykatësi Federal i Nju Jorkut Robert Sweet dëgjoi palët javën e kaluar para se të vendosnin nëse do të pushonin çështjen apo të hapnin një gjyq gojor.
Midis të pandehurve është një qendër kërkimore në Universitetin e Utah që zbuloi në 1993 se disa mutacione BRCA1 ishin të lidhura me kancerin. Me këtë material, disa nga studiuesit krijuan kompaninë Myriad Gjenetikë dhe ata vazhduan punën derisa të izolohej BRCA2. Ata gjithashtu identifikuan një numër mutacionesh. Midis 5% dhe 10% të grave me kancer të gjirit kanë këto mutacione. Për më tepër, ata që mbajnë këto gjene të mutuara kanë një rrezik prej 40% në 85% të zhvillimit të sëmundjes.

Testi i kancerit me 2.200 euro

Një fondacion në Universitetin e Utah paraqiti një kërkesë për patentë në 1995 mbi vetë gjenet dhe mutacionet që ata kishin zbuluar, por edhe për ato që mund të lindin në të ardhmen. Pas marrjes së koncesionit të tyre nga Zyra e Patentave dhe Markave të Tregjeve të Shteteve të Bashkuara (USPTO), ajo i licencoi ata tek Myriad Genetics, e cila i dha kësaj kompanie të drejtën ekskluzive mbi to dhe, më e rëndësishmja, sipas ankuesve, monopolin e kërkimit, duke vënë veton ndaj shkencëtarëve të tjerë . Edhe USPTO edhe kompania e mjekësisë parashikuese janë paditur gjithashtu.
Myriad Gjenetika është e vetmja që mund të tregtojë testet e saj të ADN-së në të gjithë vendin. Gratë që duan të dinë nëse BRCA1 dhe 2 kanë mutuar duhet të paguajnë rreth 2.200 euro. Problemi është se shumë nuk mund ta përballojnë atë. Dy grupe grash, të cilat mbledhin më shumë se 20.000 bashkëpunëtorë, janë paraqitur në proces gjyqësor.

Por, siç shpjegon Rachel Myers, një zëdhënëse e ACLU, nuk ka të bëjë vetëm me drejtësinë sociale, por me inovacionin. "Ne argumentojmë në proces gjyqësor që patentat të mbytin gjyqet dhe kërkimet që mund të çojnë në një kurim", thotë ai. Padia e tij gjithashtu ekspozon gjyqtarin: "Patentat mbi gjenet njerëzore shkelin Ndryshimin e Parë [modifikimi i Kushtetutës së SHBA që garanton lirinë e shprehjes, ndër të tjera] dhe ligjin e patentave sepse gjenet janë një produkt i natyrës dhe ato nuk mund të patentohen", shton ai .

Pas ACLU dhe PubPat janë disa nga shoqatat kryesore mjekësore dhe shkencore të SHBA. Përveç Shoqatës për Patologjinë Molekulare, procesi gjyqësor është nënshkruar nga Kolegji Amerikan i Mjekësisë Gjenetike ose Shoqëria e fuqishme Amerikane për Patologjinë Klinike, me 130.000 anëtarët e saj, dhe Kolegji i Patologëve Amerikanë, i cili përfaqëson 17.000 prej tyre. Të gjithë argumentojnë se të dy patentat po dëmtojnë punën e tyre.

Të dy Shtetet e Bashkuara dhe ligjet evropiane të patentave nuk lejojnë regjistrimin e inovacioneve mbi qenien njerëzore në përgjithësi. Por për vite me radhë ajo që ata kanë mundësuar është, sipas ligjit spanjoll të patentave, mbrojtja e një elementi të izoluar nga trupi i njeriut, përfshirë sekuencën totale ose të pjesshme të një gjeni. Siç shpjegon Eva Serrano, një specialist i bioshkencave në departamentin e patentave Clarke, Modet & Cº, "nëse është tashmë jashtë trupit, mund të patentohet".

Kjo është mbrojtja e Myriadit. Ata izoluan gjenin jashtë trupit të njeriut dhe regjistruan informacionin e tij. "Nuk është diçka e natyrshme por e bërë nga njeriu", thotë avokati i ndërmarrjes Brian Poissant, një anëtar i një prej firmave më prestigjioze të ligjit në vend.

Gjykatësi, i cili ka ende disa javë për të vendosur, duhet të vlerësojë nëse të dy patentat ndalojnë inovacionin në luftën kundër kancerit dhe dëmtojnë të drejtën e shëndetit të qytetarëve, siç pretendojnë paditësit, ose përkundrazi, e inkurajojnë atë. Vendimi i tij mund të ketë gjithashtu një ndikim të fortë në legjislacionin për patentueshmërinë e gjeneve njerëzore dhe, në përgjithësi, në bioteknologji.

Si rezultat i patentave, Myriad Genetics ka të drejtë të kontrollojë testimin gjenetik në lidhje me BRCA1 dhe BRCA2. Në fakt, disa nga paditësit kanë marrë letra paralajmëruese nga kompania në të kaluarën për të braktisur hetimin e tyre.

Jo patentat nuk përtërij

Nënkryetari i kompanisë, Richard Marsh, siguron që Myriad Genetics ka të drejtën ekskluzive për gjenet BRCA1 dhe BRCA2 në Shtetet e Bashkuara. "Megjithatë, ne kurrë nuk kemi parandaluar ose mohuar askënd qëllimin e tyre për të hetuar," thotë ai. Dhe ai jep disa të dhëna: "Që nga lëshimi i patentave, rreth 7.000 artikuj mbi gjenet janë botuar". Kjo kompani, një nga të parat në SH.B.A. që vuri bast për ilaçe parashikuese të personalizuara, shpenzoi, sipas Marsh, 15 vjet dhe qindra miliona dollarë për dy gjenet dhe mutacionet e tyre. "Myriad nuk do të kishte shpenzuar gjithë atë kohë dhe para pa mbrojtjen e patentës," shpjegon ai.

Profesori dhe drejtori i qendrës së patentave në Universitetin e Barcelonës, Pascual Segura, kujton se patentat "nuk japin aq shumë të drejtë të shfrytëzojnë shpikjen sesa të parandalojnë të tjerët ta bëjnë këtë". Akoma, mbrojeni sistemin. "Kur patentoni, ju jeni të detyruar të botoni detajet e inovacionit." Kjo i lejon të gjithë të kërkojnë përreth. "Alternativa është të mbash sekretin dhe do të ishte shumë më keq," shton ai.
Pascual Segura kujton gjithashtu se, në raste të caktuara dhe të veçanta, qeveritë mund të konfiskojnë të drejtat e patentës. Procesi gjyqësor i ACLU në SHBA kërkon, siç pranon Rachel Myers, "që vendimi i gjykatësit të ketë një efekt të gjerë" mbi patentueshmërinë gjenetike në përgjithësi. Objektivi i tij, përfshirë padinë për USPTO, është ta bëjë atë antikushtetues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.