GNOME 41 arrin me përmirësime të ridizajnimit, panele, aplikacione dhe më shumë

Pas gjashtë muajsh zhvillimi nisja e versioni i ri i mjedisit desktop GNOME 41 e cila vjen me një numër të madh ndryshimesh të rëndësishme nga të cilat më të rëndësishmet që bien në sy janë për shembull zgjerimin e mundësive të konfigurimit të konsumit të energjisë.

Aftësia për të ndryshuar shpejt mënyrën e konsumit të energjisë sigurohet përmes menusë së menaxhimit të statusit të sistemit. Aplikacionet kanë aftësinë për të kërkuar një mënyrë specifike të konsumit të energjisë; për shembull, lojërat e ndjeshme ndaj performancës mund të kërkojnë që modaliteti me performancë të lartë të aktivizohet.

Një tjetër risi që paraqitet është opsione të reja për të konfiguruar modalitetin e kursimit të energjisë, duke ju lejuar të kontrolloni zbehjen e ekranit, fikni ekranin pas një periudhe të caktuar mosaktiviteti të përdoruesit dhe fikeni automatikisht kur bateria është e ulët.

Përveç kësaj ndërfaqja për të menaxhuar instalimin e aplikacioneve është ridizajnuar, e cila thjeshton navigimin dhe kërkimin e programeve me interes. Listat e aplikacioneve janë krijuar si harta më përshkruese me një përshkrim të shkurtër. Një grup i ri kategorish është propozuar për të ndarë aplikimet sipas temave.

Dhe gjithashtu faqja me informacion të detajuar në lidhje me aplikacionin është ridizajnuar, në të cilën madhësia e pamjeve të ekranit është rritur dhe përmbajtja e informacionit të secilit aplikacion është rritur. Për më tepër, paraqitja e cilësimeve dhe listat e programeve dhe programeve tashmë të instaluar për të cilat ka përditësime janë ridizajnuar.

Nga ana tjetër, ne mund ta gjejmë atë një panel i ri me shumë detyra i është shtuar konfiguruesit (Qendra e Kontrollit GNOME) për të personalizuar menaxhimin e dritareve dhe desktopit.

Në veçanti, në seksionin Multitasking, ofrohen opsionet për të çaktivizuar thirrjen e modalitetit të përmbledhjes prekja e këndit të sipërm të majtë të ekranit, ndryshimi i madhësisë së dritares duke e tërhequr atë në skaj të ekranit, zgjedhja e numrit të desktopëve virtualë, shfaqja e desktopëve në monitorët e lidhur shtesë dhe kalimi midis aplikacioneve për desktopin aktual vetëm duke shtypur Super + kombinimi Tab.

Plus përfshihet një aplikacion i ri Connections me një zbatim të klientit për lidhje në distancë me desktop duke përdorur protokollet VNC dhe RDP. Aplikacioni zëvendëson funksionalitetin për qasjen në distancë në desktop që ofrohej më parë në Boxes.

Paraqitja e ndërfaqes GNOME Music është ridizajnuar, në të cilën madhësia e grafikës është rritur, qoshet janë rrumbullakosur, shfaqja e fotografive të muzikantëve është shtuar, paneli i kontrollit të riprodhimit është ridizajnuar.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Baza e kodit të menaxherit të dritares Mutter është pastruar për të përmirësuar efikasitetin dhe thjeshtuar mirëmbajtjen.
 • Performanca dhe reagimi i optimizuar i ndërfaqes.
 • Në një sesion të bazuar në Wayland, shpejtësia e azhurnimit të informacionit në ekran është rritur dhe koha e reagimit për goditjet e tastit dhe lëvizjen e kursorit është shkurtuar.
 • Besueshmëri dhe parashikueshmëri e përmirësuar e trajtimit të gjesteve me shumë prekje.
 • Në menaxherin e skedarëve Nautilus, dialogu për menaxhimin e kompresimit është ridizajnuar dhe është shtuar aftësia për të krijuar arkiva ZIP të mbrojtur me fjalëkalim.
 • Kalendari planifikues tani mbështet importimin e ngjarjeve dhe hapjen e skedarëve ICS.
 • Tshtë propozuar një sugjerim i ri për mjetet me informacion në lidhje me ngjarjen.
 • Shfletuesi Epiphany ka përditësuar shikuesin e integruar PDF.js dhe ka shtuar një bllokues reklamash në YouTube bazuar në skenarin AdGuard.
 • Një panel i ri i Rrjetit Mobile është shtuar për të menaxhuar lidhjen përmes operatorëve celularë.
 • Ndërfaqja e kalkulatorit është ridizajnuar plotësisht, tani duke u përshtatur automatikisht me madhësinë e ekranit në pajisjet mobile.
 • Mbështetje e shtuar për kategoritë në sistemin e njoftimeve.
 • GDM tani ka aftësinë për të filluar sesione të bazuara në Wayland edhe nëse ekrani i hyrjes është i bazuar në X.Org.
 • Seancat Wayland lejohen për sistemet me GPU NVIDIA.
 • Disku Gnome përdor LUKS2 për kriptim. Shtuar një dialog për të konfiguruar pronarin e FS.
 • Kutitë GNOME shtojnë mbështetje për të luajtur audio nga mjedise që përdorin VNC për t'u lidhur.

Si të merrni ose provoni versionin e ri të Gnome 41?

Për ata që janë të interesuar në një vlerësim të shpejtë të aftësive të GNOME 41, ofrohen ndërtime të specializuara të drejtpërdrejta bazuar në openSUSE dhe një imazh instalimi të përgatitur si pjesë e iniciativës së sistemit operativ GNOME, dhe GNOME 41 është përfshirë gjithashtu në ndërtimin eksperimental të Fedora 35.

Ndërsa nga ana e paketave për shpërndarjet e ndryshme, këto do të mbërrijnë brenda pak orësh në depot e këtyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.