Gnome 3.2 i disponueshëm

Sapo u njoftua siç thotë kush, rezultati i versionit të pritur 3.2 de xhuxh dhe ndryshimet që përfshin janë mjaft interesante.

Nga shënimet e lëshimit të Gnome 3.2 ne mund të nxjerrim në pah lajmet e mëposhtme:

 • Tani është më lehtë të ndryshosh përmasat e një dritareje pasi zona për të është rritur.
 • Shiritat e titullit, butonat dhe kontrollet e tjerë janë më të ulëta, për përdorim më të madh. GNOME në ekranet e vogla.
 • Njoftimet në këndin e poshtëm të djathtë tani përfshijnë një counter. Kjo e bën më të lehtë për të parë se sa email të palexuara janë në programin tuaj të postës elektronike ose për të përcaktuar se sa mesazhe nuk keni lexuar në një bisedë të veçantë.
 • Efekti i theksimit që tregon se një aplikacion po ekzekutohet tashmë është më i dukshëm.
 • Njoftimet mund të konfigurohen pavarësisht nga statusi i bisedës në menunë e përdoruesit.
 • Përzgjedhësi i hapësirës së punës në pasqyrë mbetet i zgjeruar duke treguar gjerësinë e tij të plotë kur jeni duke përdorur më shumë se një hapësirë ​​pune.
 • Tani mund ta personalizoni aplikacionin për zbritjen e kalendarit në vend që të supozoni se Evolucioni është mjeti i paracaktuar.
 • Tani bateria e mbetur shfaqet duke përdorur një shirit.

Telefonatat janë përfshirë tani Llogaritë në internet për të ruajtur dokumentet, kontaktet dhe kalendarët në re. Një tjetër nga tiparet e reja janë Aplikime në internet: GNOME 3.2 bën të mundur përdorimin e një faqe në internet si një aplikacion falë pagëzim, shfletuesi i parazgjedhur i uebit, por nuk do të ndikohet nëse varet.

Ne gjithashtu mund të kemi kontaktet tona të centralizuara me një aplikacion të ri të quajtur Kontaktet dhe ne do të kemi organizuar më mirë dokumentet tona me aplikacionin e ri Dokumentet.

Diçka shumë interesante në të cilën mund të mbështetemi tani është një pamje paraprake në Skedari për skedarët tanë, qofshin ato imazhe, muzikë ose filma. Diçka e ngjashme me atë që bëjmë Pamje paraprake e Gloobus. Ekrani i hyrjes është ridizenjuar, mesazhet janë integruar dhe shtohen njoftime të reja të këndshme.

Së fundmi, vlen të theksohet rinovimi i pamjes. Pastrimi vizual përfshin:

 • Tema e errët - Aplikacionet e medias tani mund të zgjedhin të përdorin një variant të temës së errët. Përdoret nga Luajtës filmi dhe Shikuesi i figurës.
 • Tani qoshet e dritareve janë tërhequr më të butë.
 • Njoftimet e bisedës janë më tërheqëse vizualisht.
 • Tani dialogje të ndryshëm, të tillë si dialogët e rrjetit, përdorin stilin e Shell i GNOME.
 • Përmirësime të ndryshme vizuale për kujdestarët e detajeve, të tilla si hedhja e hijeve në etiketat e butonave, një shirit i ri i veglave inline dhe stilet e përmirësuara të butonave dhe gjendjet e rafinuara të shtypura të butonave. Për më tepër, drejtkëndëshat e fokusit do të shfaqen vetëm kur përdorni tastierën për të bashkëvepruar me një aplikacion.
Ju mund t'i shihni të gjitha këto dhe më shumë me imazhet tuaja në lëshoni shënime.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.    elav <° Linux dijo

   Bukur, kur fillojmë të krijojmë pjesën: "Pamja e ekranit të lexuesit" ne do ta vendosim Gnome tuaj 3.2 në Arch?

 1.   Eduari 2 dijo

  Hahaha po Në fakt, që nga dje kam 3.2 nga repo-gnome-paqëndrueshme, por disa orë më parë ata e kaluan atë në provë.

 2.   Irwin Manuel Boom Gamez dijo

  Si mund ta instaloj në LMDE pa prishur stabilitetin e sistemit

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo, do të kishit mendoj 2 opsione dhe nuk mendoj se janë shumë të qëndrueshme për të thënë:

   - Ju shkarkoni kodin burimor nga github dhe përpiloni.
   - Ju përdorni repot eksperimentale të Debian (megjithëse nuk e di nëse ato tashmë kanë shtuar 3.2)

   Cilin zgjidhni? 😀

   1.    Prill4xas dijo

    E vërteta është, unë nuk ju rekomandoj që të përdorni repot eksperimentale pasi ato ju japin shumë telashe dhe jua tregoj si duhet sepse u përpoqa 🙁 Do të duhet të pres që dikush të bëjë një tutorial të mirë se si ta bëjmë atë pa probleme për të qenë në gjendje të shijoj gnome3 në debian!
    Përshëndetje!

    1.    elav <° Linux dijo

     Në fakt, nuk mendoj se dikush mund ta bëjë akoma mësimin. Hyrja e vazhdueshme e paketave të azhurnuara në Debian Testing, do ta bëjë dokumentin e shenjtë, diçka të vjetëruar në më pak se asgjë.

  2.    Eduari 2 dijo

   Kjo është e pamundur. Të paktën tani për tani.

 3.   oleksis dijo

  Një instalim HowTo (+ personalizimi) në distros si Debian do të ishte i mirë në një mënyrë të tillë që të arrihet stabiliteti dhe pajtueshmëria më e madhe me sistemin, pasi përvoja ime me azhurnimin e Gnome nuk ka qenë e këndshme

  Përshëndetje!

  1.    elav <° Linux dijo

   Me cilin distro i keni paraqitur problemet ...?

 4.   david dijo

  Unë tashmë kam gnome 3.2 në hark, nga rruga kde është shumë e konfigurueshme dhe të tjerët, por nuk ka një ndërfaqe aq të shpejtë dhe të menaxhueshme sa gnome shell, që nëse më mungon në konfigurimin e lëshuesve të caktuar në shiritin e detyrave më shumë sesa me zgjerimet e gnome shell .

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Tashmë? Wow ... e mahnitshme, Arch si gjithmonë ... na sjell më të fundit në disa ditë.
   Po pasi keni të drejtë, KDE konsumon më shumë sesa Gnome dhe kjo nuk është sekret ... kishte një çmim për të paguar për kaq shumë përshtatje, apo jo? 😀

 5.   Jorge dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në botën e linux dhe kam Ubuntu 10.10 me Gnome 2.30 dhe do të doja të dija nëse Gnome 3.2 është mjaft i qëndrueshëm për t'u instaluar në sistemin tim dhe nëse kjo është e mundur, si bëhet? Jo shumë kohë më parë u përpoqa të vendos Gnome3 në ubuntu por rezultati ishte katastrofik haha. Nga tashmë faleminderit shumë.

  1.    Eduari 2 dijo

   Meqenëse përdorni Ubuntu, në mënyrë që të mos e komplikoni jetën tuaj, prisni derisa të lëshohet versioni 11.10, i cili besoj se vjen me gnome 3, atëherë do të duhej ta instalonit shell për ta përfunduar atë.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë ju rekomandoj që të prisni për Ubuntu 11.10, do të vijë me Gnome3 të instaluar si parazgjedhje, në këtë mënyrë mund ta përdorni pa ndërlikime.
   Ju thoni që u përpoqët ta provonit dhe ishte katastrofike, nëse dëshironi, kontrolloni hapat që ne i lëmë në këtë manual për të parë nëse keni humbur diçka për të bërë: Instalimi dhe konfigurimi i Gnome-Shell në Ubuntu

   Sidoqoftë, unë rekomandoj që nëse jeni një fillestar në këtë botë, shoku më i mirë prisni 2 javë, kjo është sa kohë do të duhet që të dalë Ubuntu 11.10 dhe atje mund të provoni Gnome3 + GnomeShell.

   Tani, nëse është mjaft i qëndrueshëm apo jo, në ArchLinux e provova dhe bëri mrekulli, nëse nuk gaboj kur elav E provuar në Ubuntu nuk ishte keq, vetëm pasi është diçka tepër e re / moderne, ajo akoma nuk mund të modifikohet, të personalizohet aq sa dëshiron dikush.

   Përshëndetje dhe shpresoj se ju kam ndihmuar

   1.    Guxim dijo

    Qij, ju dukeni si një publicist.

    Dhe edhe nëse nuk jeni një fillestar, është marrëzi të instaloni diçka me madhësinë e një mjedisi grafik për ta hequr atë në dy javë