GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

Sot, ne do të bëjmë një pjesa e parë (GNOMEAplikacionet 1) » të një serie prej 3 artikujsh mbi "Aplikacionet e Komunitetit GNOME"Me Për ta bërë këtë, filloni të eksploroni katalogun e gjerë dhe në rritje të aplikacione falas dhe të hapura zhvilluar nga ata, në uebfaqen e tyre të re Aplikimet për GNOME.

Në një mënyrë të tillë, për të promovuar njohuritë rreth tyre tek të gjithë përdoruesit në përgjithësi të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin "GNOME» si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë të mëparshmen tonë postimet e lidhura me aplikimet zhvilluar dhe miratuar nga Komuniteti GNOME, mund të klikoni lidhjen e mëposhtme në Projekti Rrethi GNOME, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim.

"Një projekt që kërkon të përmirësojë zhvillimin dhe rritjen e aplikacioneve dhe bibliotekave për të zgjeruar ekosistemin GNOME Desktop Environment. Prandaj, GNOME CIRCLE përfaqëson softuer të mirë të zhvilluar dhe të disponueshëm për platformën GNOME. Jo vetëm aplikacionet dhe bibliotekat më të mira për GNOME, por gjithashtu kërkojnë të mbështesin zhvilluesit e pavarur që përdorin teknologjitë GNOME." RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

Ndërsa, ata që janë të interesuar të rishikojnë postimin tonë të parë të mëparshëm në Aplikimet e Komunitetit KDE mund ta bëjnë këtë në lidhjen e mëposhtme:

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE
Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Për informacion shtesë dhe të dobishëm mbi Aplikacionet e krijuara nga "Komuniteti KDE" sa vijon mund të eksplorohen lidhjeMe Ose nëse do të ishte kështu, në lidhje me Mjedisi i desktopit XFCE, tjetri lidhje.

GNOMEApps1: Aplikimet e kernelit

GNOMEApps1: Aplikimet e kernelit

Aplikimet e Kernelit - Detyrat e zakonshme të desktopit GNOME

Në këtë zonë të Aplikimet Kryesore"Komuniteti GNOME" është zhvilluar zyrtarisht 28 aplikime nga të cilat ne do t'i përmendim dhe komentojmë shkurtimisht 10 të parat, dhe ne do t'i përmendim vetëm 18 të tjerat:

10 aplikacionet kryesore

 1. Analizues i përdorimit të diskut (Baobab): Aplikacion që kontrollon madhësinë e dosjeve dhe hapësirën në dispozicion në disk. E dobishme për mbajtjen nën kontroll të përdorimit të diskut dhe hapësirës në disk pasi ju lejon të analizoni dosje të veçanta, pajisje ruajtëse dhe llogari në internet.
 2. Dosjet (Nautilus): Menaxheri i parazgjedhur i skedarëve për desktopin GNOME, i cili siguron një mënyrë të thjeshtë, të integruar për të menaxhuar skedarët dhe eksploruar sistemin e skedarëve. Përveç kësaj, ai mbështet të gjitha funksionet themelore të një menaxheri skedarësh dhe disa të tjera.
 3. Llogaritësi GNOME (Llogaritësi): Zbatim që zgjidh ekuacionet matematikore. Ju mund të zgjidhni nga operacionet aritmetike bazë në ato të avancuara ose shumë komplekse, duke aktivizuar mënyrat e avancuara, financiare ose programuese, me të cilat do të shfaqen një sërë mundësish befasuese.
 4. Kalendari GNOME (Kalendari): Aplikim i bukur dhe i thjeshtë kalendarik i krijuar për t'u përshtatur në mënyrë perfekte në desktopin GNOME. Kalendari integrohet shumë mirë me mjedisin GNOME dhe ofron një ekuilibër të balancuar midis veçorive të krijuara mirë dhe përdorshmërisë së përqendruar te përdoruesi.
 5. Pamja e ekranit GNOME (Pamja e ekranit): Shërbim softuerik që lejon marrjen e pamjeve të ekranit të kompjuterit. Regjistrimet mund të jenë të të gjithë ekranit, të një aplikacioni të veçantë ose të një zone të zgjedhur drejtkëndëshe. Dhe ato mund të kopjohen në kujtesën e fragmenteve dhe të ngjiten në aplikacione të tjera.
 6. Personazhet: Aplikacion i përdorur për të gjetur dhe futur karaktere të pazakonta. Ju lejon të gjeni shpejt karakterin që kërkoni duke përdorur fjalë kyçe. Dhe përveç kësaj, ju lejon të shqyrtoni personazhet sipas kategorive, të tilla si Shenjat e Pikësimit, Imazhet, ndër të tjera.
 7. Webcam (djathë): Aplikimi për menaxhimin e pajisjes së kamerës. E dobishme për marrjen e fotografive dhe videove, aplikimin e efekteve speciale argëtuese dhe ndarjen e krijimit tuaj me të tjerët. Plus, ju mund të bëni fotografi të shumta në mënyrë të njëpasnjëshme me modalitetin e shpërthimit. Dhe përdorni GStreamer për të aplikuar efekte fantastike në atë që kapet.
 8. Lidhjet GNOME (Lidhjet): Aplikim që ofron një klient vendas të desktopit të largët për GNOME Desktop Environment.
 9. Kontaktet: Shërbim softuerik që ruan dhe organizon informacionin e kontaktit të përdoruesit. Krijoni, modifikoni, fshini dhe lidhni pjesë të informacionit në lidhje me kontaktet tuaja. Plus, shton detajet e të gjitha burimeve tuaja, duke siguruar një vend qendror për të menaxhuar kontaktet tuaja.
 10. Disqe (Disk Utility)- Mjet softuerik që siguron një mënyrë të thjeshtë për të inspektuar, formatuar, ndarë, dhe konfiguruar pajisjet e diskut dhe bllokimit. Përveç kësaj, ju lejon të shikoni të dhënat SMART, të menaxhoni pajisjet, të bëni teste të performancës në disqe dhe të krijoni imazhe të pajisjeve USB.

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushë të Aplikimet Kryesore nga "Komuniteti GNOME" shëndoshë:

 1. vërtetoj: Shikuesi i dokumenteve në skedarë librash komik dhe formate dokumentesh.
 2. GNOME Syri: Shikues fotografish.
 3. Fotografitë e GNOME: Organizuesi i fotografisë dhe imazhit.
 4. gedit: Redaktues teksti.
 5. Menaxher ngjyrash GNOME: Shikuesi i profilit të ngjyrave.
 6. Kutitë GNOME: Menaxher i sistemeve virtuale dhe makinave të largëta.
 7. GNOME Web: Navigator në internet.
 8. Hartat GNOME: Lokator gjeografik që përdor bazën e të dhënave bashkëpunuese OpenStreetMap.
 9. Meteorologji: Shikues i kushteve meteorologjike dhe parashikimi i motit.
 10. Muzikë GNOME: Luajtësi i skedarëve muzikorë.
 11. të dhëna: Shikues i skedarëve të detajuar të regjistrit të ngjarjeve të sistemit.
 12. shikoj: Aplikimi i orës, i cili përfshin orë botërore, alarme, një kronometër dhe një kohëmatës.
 13. seahorse: Aplikimi GNOME për menaxhimin e çelësave të kriptimit.
 14. Softuer GNOME: Menaxher i aplikacioneve dhe shtesave të sistemit.
 15. Terminali GNOME: Aplikimi i emulimit terminal për të hyrë në mjedisin e guaskës UNIX.
 16. Fontet GNOME: Shfaq shkronjat e instaluara në kompjuter si fotografi.
 17. turne: Aplikim që ofron një udhëtim me udhëzues dhe një mirëseardhje në Mjedisin e GNOME Desktop.
 18. Video GNOME: Luajtësi zyrtar i filmit për mjedisin e desktopit GNOME.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, kjo është e jona rishikimi i parë "(GnomeApps1)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti GNOME", e cila i drejtohet atyre në fushën e Aplikimet KryesoreMe Prandaj, shpresojmë se do të shërbejë për publikimin dhe zbatimin e disa prej tyre apps rreth të ndryshme Shpërndarjet GNU / Linux. Dhe kjo nga ana tjetër, kontribuon në përdorimin dhe masivizimin e një fuqie të tillë dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.