GNU Anastasis, një zbatim rezervë nga GNU Taler

Disa ditë më parë Projekti GNU publikoi prezantimin e versioni i parë i provës së "GNU Anastasis", një protokoll dhe aplikacione zbatimi për të mbështetur në mënyrë të sigurt çelësat e kodimit dhe kodkalimet.

El Proyecto është duke u zhvilluar nga zhvilluesit e sistemit të pagesave GNU Taler në përgjigje të nevojës për një mjet për të rikuperuar çelësat e humbur pas një dështimi në sistemin e ruajtjes ose për shkak të harrimit të fjalëkalimit me të cilin çelësi ishte i koduar.

Unë jam i kënaqur të njoftoj versionin e parë publik (alfa) v0.1.0 të GNU Anastaza. GNU Anastasis është një çelës i shpërndarë që ruan privatësinë zgjidhje rezervë dhe rikuperimi. Mund ta përdorni për të shpërndarë materialin kryesor përmes ofruesve të shumtë dhe merrni çelësat tuaj duke u vërtetuar me çdo furnizues për të marrë veprimet kryesore. Ofruesit nuk mësojnë asgjë për përdoruesit në këtë proces, përveç gjatë rimëkëmbjes kur ata mësojnë sasia minimale e informacionit të kërkuar për t'ju vërtetuar në varësi të metoda e zgjedhur e vërtetimit.

Ideja kryesore e projektit është se çelësi Isshtë e ndarë në pjesë, dhe secila pjesë është e koduar dhe e strehuar nga një ofrues i pavarur i ruajtjes. Ndryshe nga skemat kryesore ekzistuese të rezervimit që përfshijnë shërbime të paguara ose miq / familje, metoda e propozuar në GNU Anastasis nuk bazohet në besimin e plotë në ruajtje ose nevojën për të kujtuar fjalëkalimin kompleks me të cilin përdoret. Kriptoni çelësin. Mbrojtja e kopjeve rezervë të çelësave me fjalëkalime nuk konsiderohet zgjidhje, pasi fjalëkalimi gjithashtu duhet të ruhet ose mbahet mend diku (çelësat do të humbasin si rezultat i amnezisë ose vdekjes së pronarit).

Ofruesi i ruajtjes GNU Anastasis nuk mund të përdorë çelësin, meqenëse ju keni akses vetëm në një pjesë të çelësit dhe për të mbledhur të gjithë përbërësit kryesorë në tërësi, duhet të vërtetoheni me secilin ofrues duke përdorur metoda të ndryshme vërtetimi, vërtetimi i mbështetur përmes SMS, email, marrja e një letre në letër të rregullt, video thirrje, njohja e përgjigjes në një pyetje sekrete të paracaktuar dhe aftësia për të bërë një transferim nga një llogari bankare e paracaktuar.

Këto kontrolle konfirmojnë që përdoruesi ka qasje në email, numrin e telefonit dhe llogarinë bankare, dhe gjithashtu mund të marrë letra në adresën e specifikuar.

Kur ruani çelësin, përdoruesi zgjedh ofruesit dhe metodat e autentifikimit të përdoruraMe Para transferimit të të dhënave te ofruesi, pjesët e çelësit janë të koduara duke përdorur një hash të llogaritur në bazë të përgjigjeve të zyrtarizuara për pyetje të ndryshme që lidhen me identitetin e pronarit kryesor (emri i plotë, data dhe vendi i lindjes, numri i sigurimeve shoqërore, etj. )

Ofruesi nuk merr informacion në lidhje me përdoruesit që ata po mbështesin, përveç informacionit të kërkuar për të vërtetuar pronarin. Mund t'i paguani një shumë të caktuar ofruesit për ruajtje (mbështetja për pagesa të tilla tashmë është shtuar në GNU Taler, por dy ofruesit aktualë të provës janë falas). Për të menaxhuar procesin e rimëkëmbjes, është zhvilluar një mjet grafik i bazuar në bibliotekën GTK.

Kodi i projektit është shkruar në C dhe shpërndahet nën licencën GPLv3.

Si të instaloni GNU Anastasis në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të testojnë këtë aplikacion, ata mund ta shkarkojnë këtë version provë nga uebfaqja e tij zyrtare nga lidhja e mëposhtme dhe në fund të shkarkimit ju duhet ta shpaketoni paketën dhe të përpiloni kodin në sistemin tuaj.

Ose gjithashtu mund të hapni një terminal dhe në të do të shtypni komandën e mëposhtme për të shkarkuar versionin aktual (në kohën e shkrimit):

wget https://ftp.gnu.org/gnu/anastasis/anastasis-0.1.0.tar.gz

Tani ne vazhdojmë të hapim zinxhirin me:

tar -xzvf anastasis-0.1.0.tar.gz

Ne hyjmë në drejtorinë që rezulton dhe vazhdojmë të përpilojmë me:

cd anastasis-0.1.0

./configure
make
make install

Nëse doni të dini më shumë rreth projektit, mund të konsultoheni me detajet në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)