GNU Coreutils 9.4 tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e reja të tij

Koreutilët e GNU-së

Coreutils është një paketë softuerike e zhvilluar nga projekti GNU që përmban disa nga mjetet bazë si cat, ls dhe rm të nevojshme për sistemet operative të ngjashme me Unix.

Versioni i ri i GNU Coreutils 9.4 tashmë është lëshuar dhevjen me përmirësime të ndryshme të performancës, ndryshimet e sjelljes, rregullime të gabimeve dhe shumë më tepër. Ky publikim thekson ndryshimet e bëra në cp -v dhe mv -v, si dhe faktin që koha e funksionimit tani mbështet Android dhe shumë më tepër.

Për ata që nuk janë në dijeni të paketës Coreutils, duhet ta dini se kjo Është një kombinim i tre paketave të mëparshme: shërbimet e skedarëve (fileutils), shërbimet e interpretuesit të komandave (shellutils) dhe shërbimet e përpunimit të tekstit (textutils).

Shërbimet kryesore GNU mbështesin opsionet e vargjeve të gjata si parametra të komandave, si dhe disa leje në konventë për specifikimin e opsioneve para argumenteve të rregullta (me kusht që të vendoset ndryshorja e mjedisit POSIXLY_CORRECT, e cila mundëson funksione të ndryshme në BSD). Për më tepër, meqenëse filozofia GNU përdor informacion nga faqet e njeriut (dhe përdor mjete si informacione), informacioni i dhënë është më i madh.

Karakteristikat e reja kryesore të GNU Coreutils 9.4

Ky version i ri i GNU Coreutils 9.4 mbërrin vetëm pas 3 muajsh që nga versioni i mëparshëm (v9.3) dhe ka integruar 162 konfirmime nga 10 persona.

GNU Coreutils 9.4 Ai paraqitet si një version stabilizues i cili zgjidh një numër të madh problemesh që kanë qenë të pranishme që nga versioni i mëparshëm dhe nga të cilat veçohet, p.sh. tani shërbimet komunale «cp" dhe "ls" në Linux s390x dhe alpha, nuk prishet më në skedarë me numra inode që nuk përshtaten në 32 bit.

edhe Problemi në "cp –prindërit" u rregullua me gabimin "Nuk ka skedar apo drejtori të tillë", "dd» përsëri mbështet më shumë se dy shumëzues për numra.

Teksti i mesazhit të gabimit që shfaqet nëse, gjatë ekzekutimit të komandës «mv dir x", drejtoria "x" përmban një nëndrejtori "dir» jo bosh (x/dir). Në vend që të tregoni gabimin "mv: nuk mund të lëvizë 'dir' në 'x/dir'': drejtoria nuk është bosh', tani tregon 'mv: nuk mund të mbishkruaj 'x/dir': drejtoria nuk është bosh".

Shërbimet komunale comm, cut, join, od dhe uniq zbatojnë përfundimin e menjëhershëm të ekzekutimit Nëse ndodhin gabime gjatë shkrimit, përveç kësaj, "ls" tani shfaq lidhje simbolike të specifikuara në vijën e komandës që nuk mund të përshkohen dhe "wc -l" dhe "cksum" nuk dështojnë më me gabimin "Ilegal instruction" në kernelet Linux x86 që çaktivizohen. XSAVE YMM.

Nga ana e ndryshimet që janë të integruara Në këtë version të ri të GNU Coreutils 9.4, theksohet se "Split" tani mbështet variablin e mjedisit $TMPDIR për të gjetur skedarë të përkohshëm dhe përveç kësaj është optimizuar trajtimi i të dhënave të mëdha hyrëse. Kur nisni nga SSD, performanca e ndarjes u rrit me rreth 5%.

Përveç kësaj në Linux që përdorin skedarë utmp me një fushë kohore 32-bit, shërbimet "inky", "uptime" dhe "who" zbatojnë opsionin e përpilimit "–enable-systemd", i cili zgjidh problemin 2038 kur systemd është prezente.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Shërbimi tac ofron një alternativë për përdorimin e drejtorisë '/tmp' nëse ndryshorja e mjedisit $TMPDIR nuk është vendosur.
 • Shërbimet komunale cp, mv dhe instaloni ata nuk përdorin më thirrjen e sistemit diapazoni i_kopjimit të skedarit në sistemet me kernel Linux më të hershëm se versioni 5.3.
 • Kur vraponi "kush -a" Kohët e nisjes do të shfaqen në Alpine Linux, OpenBSD, Cygwin, Haiku dhe disa platforma Android.
 • Shërbimet "uptime» ofron mbështetje për disa platforma të bazuara në Android dhe siguron gjurmimin e kohës së shpenzimit të makinerive virtuale që funksionojnë në modalitetin e fjetjes.
 • Komandat "cp -v" dhe "mv -v" nuk do të printojë më si parazgjedhje mesazhe për çdo skedar të anashkaluar kur përdorni opsionet "-i" ose "-u" përveç nëse flamuri është specifikuar në mënyrë eksplicite "-debug".
 • Komanda 'cksum -b' ka ndaluar gjenerimin e shumave të kontrollit në formatin base64 për ta afruar sjelljen me shërbimet individuale të llogaritjes së shumës së kontrollit.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.