SHNNDETI GNU: Tani me patch të ri 3.6.2 për të filluar 2020

SHNNDETI GNU: Tani me patch të ri 3.6.2 për të filluar 2020

SHNNDETI GNU: Tani me patch të ri 3.6.2 për të filluar 2020

4 vjet më parë, kur botuam për herë të fundit rreth «GNU Health», një aplikim i shkëlqyeshëm ose sistem i ekosistemit të «GNU/Linux» për sektorin e shëndetësisë. Në atë artikull, të quajtur "GNU / SHALNDETI: Sistemet për shëndetin brenda mundësive të secilit”, Ne i referohemi asaj në një mënyrë shumë të përgjithshme, kështu që në këtë botim do të përpiqemi të hyjmë në një hollësi më të vogël, veçanërisht nga pikëpamja teknike.

Në terma të përgjithshme, «GNU Health» është një e shkëlqyeshme «Sistema Libre de Gestión Hospitalaria y Salud». Prandaj, ai është menduar për profesionistë të shëndetit, institucione shëndetësore dhe qeveri. Për më tepër, ky sistem është rritur fuqishëm vitet e fundit dhe kontribuon në mënyrë aktive në përmirësimin e teknologjisë së lidhur me botën e «Software Libre y de Código Abierto» dhe ekosistemit të «GNU/Linux».

SHALNDETI GNU: Hyrje

Duhet të theksohet se kjo është e rëndësishme «Software Libre y de Código Abierto» bazohet në një ide të mirë për të mirën e shumicës, prandaj ia vlen të ndihmoni me tuajin shpërndarja, financimi dhe zhvillimi.

"Mjekësia pa humanizëm mjekësor nuk meriton të praktikohet". | Profesor Dr. Rene Favaloro

Meqenëse, qëllimi i tij kryesor është përqendruar në lehtësimin, për Qendrat Shëndetësore dhe Personelin e lidhur me Mjekësinë, menaxhimin e të gjitha të mundshmeve informacionin për spitalin e lidhur me zona e qendrës shëndetësore, të tilla si: regjistrat mjekësorë dhe të dhënat e aktiviteteve mjekësore të kryera në to.

Dhe duke qenë një «Software Libre y de Código Abierto», mund të përdoret në një farë mënyre falas në çdo lloj qendre shëndetësore, pavarësisht nga madhësia ose specialiteti i saj, falë saj shkathtësi dhe kapacitet ndër-platformor.

SHNNDETI GNU: Përmbajtja

GNU HEALTH - Sistemi falas për menaxhimin e spitalit dhe shëndetit

Fakte rreth SHNNDETSIS G GNU

Të dhënat më të fundit të Patch

3.6.2

Patch (azhurnimi) 3.6.2 rregullon një çështje në historinë e obstetrikës (komanda OBS) kur përfaqëson javë deri në fund të shtatzënisë.

3.6.1

Patch (azhurnimi) 3.6.1 rregullon kryesisht gabimet në llogaritjen e ilaçeve. Ai gjithashtu shtoi një azhurnim në Qendrën e Kontrollit Shëndetësor GNU

3.6.0

Versioni i lëshuar 3.6.0 shtoi midis shumë veçorive të reja, veçoritë e mëposhtme të reja:

 • Si Klienti Shëndetësor GNU ashtu edhe Serveri janë tani në Python3.
 • U hoq mbështetja e Python2.
 • Serveri GNU Health tani përdor kernelin Tryton 5.0 LTS.
 • Klienti është i bazuar në klientin Tryton GTK 5.2.
 • Shtojca e kamerës e integruar me OpenCV më të fundit.
 • Klienti i Shëndetit GNU tani përdor GI, duke zëvendësuar pygtkcompat.

Vende të rëndësishme konsultimi

Shenim: Këto faqe janë burimi zyrtar i dokumentacionit në «GNU Health» dhe në to do të gjeni të gjitha informacionet e nevojshme për shkarkimin, instalimin, konfigurimin dhe trajnimin (përdorimin).

SHALNDETI GNU: Përfundim

Përfundim

Shpresojme te jesh post i vogël por i dobishëm në lidhje me këtë shkëlqyer «Sistema Libre de Gestión Hospitalaria y Salud» i quajtur «GNU Health» i cili tani na sjell një azhurnim të ri, numrin «3.6.2» për këtë vit 2020, ta bëjnë atë më të njohur dhe mbështesin atë në shpërndarjen dhe zbatimin e tij në çështjet shëndetësore dhe për të mirën e shumë njerëzve, përveç se shpërblen kontributin e saj në botën e «Software Libre y de Código Abierto» dhe ekosistemit të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.