Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta

Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta

Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta

Ky artikull në vitin 2023, pra pas gjenerata e parë e plotë e kohës pothuajse ka përfunduar (25 vjet) e shekullit aktual, mund të duket paksa e largët ose e detyruar. Por, pikërisht, diçka që karakterizon GNU/Linux është se kërkon të luftojë kundër asaj që ne zakonisht e quajmë vjetërsi të programuar, dhe në këtë rast konkretisht në kompjuterët e shtëpisë, madje edhe në zyra të caktuara apo disa institucione arsimore.

Për më tepër, këtu në Desde Linux, kemi më shumë se 5 vjet që kur kemi lançuar publikimin tonë të fundit në lidhje me këtë temë, të quajtur 5 shpërndarje Linux për t'i dhënë jetë të re kompjuterit tuaj me burime të ulëta. Prandaj, nuk është kurrë keq të kontrolloni se çfarë ka të re në secilën temë për t'ju ofruar juve, lexuesve tanë të dashur dhe besnikë, informacionin më të mirë dhe më të përditësuar për këtë çështje. Pra, atëherë, këtu është rryma jonë Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta.

kompjuterët e vjetër

Por, para se të filloni të lexoni këtë publikim të ri për disa aktuale "Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur me te njejten teme:

kompjuterët e vjetër
Artikulli i lidhur:
5 shpërndarje Linux për t'i dhënë frymë të re PC-së tuaj me të ardhura të ulëta

10 shpërndarjet më të lehta GNU/Linux për kompjuterët e vjetër

10 shpërndarjet më të lehta GNU/Linux për kompjuterët e vjetër

Konsiderata të mëparshme rreth llojeve të kompjuterëve

Sigurisht, shumë prej nesh kanë mendime të ndryshme rreth që është ose mund të jetë sot një kompjuter i vjetër me burime të pakta harduerike. Dhe meqenëse kjo është një temë që ka shumë për të shpjeguar, unë do të lë disa fragmente të vogla nga një artikull i mëparshëm ku trajtoj gjerësisht këtë temë. Më shumë ai lidhje me të, në mënyrë që ata që vendosin ta lexojnë për të forcuar pikëpamjet e tyre dhe për të pasuruar pak më shumë njohuritë e tyre për këtë çështje.

Reflektimi i TI: Kompjuterë të vjetër dhe modernë, dhe burime të ulëta dhe të larta
Artikulli i lidhur:
Reflektimi i TI: Kompjuterë të vjetër dhe modernë, dhe burime të ulëta dhe të larta

Kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta

Por, për këtë artikull, ne do të kuptojmë ose supozojmë se:

Kompjuterët e vjetër dhe me burime të ulëta janë të gjithë kompjuterë 32/64-bit që janë prodhuar dhe shitur nga fillimi i vitit 2000 deri në fund të vitit 2009. Për më tepër, këta kompjuterë mund të konsiderohen, si parazgjedhje, me burime të ulëta, pasi që shumë prej tyre janë konfiguruar me 1 Bërthamë CPU dhe 2 GB RAM. Dhe madhësia maksimale mesatare e hard disqeve të përdorura ishte 64 GB. Këtu përfshihen kompjuterët me CPU Pentium 4, të lëshuar në vitin 2000 dhe të ndërprera në 2008.

Kompjuterë të fundit dhe të mesëm

Meqenëse, që atëherë, pjesa tjetër e kompjuterëve mund të konsiderohen si:

Kompjuterët e fundit me burime mesatare HW, sepse ky lloj kompjuteri përfshin të gjithë ata kompjuterë 32/64 Bit që janë prodhuar dhe shitur nga fillimi i vitit 2010 deri në fund të 2019. Përveç kësaj, këta kompjuterë mund të konsiderohen, si parazgjedhje, të mesëm. burimet, pasi shumë ishin konfiguruar me deri në 4 bërthama CPU dhe 8 GB RAM. Dhe madhësia maksimale mesatare e hard disqeve të përdorura është 512 GB.

Kompjuterë modernë me burime të larta

E cila na lë me sa vijon:

Kompjuterët modernë me burime të larta HW janë aktualisht ata kompjuterë 64-bit, të cilët janë prodhuar dhe shitur që nga fillimi i vitit 2020 dhe prodhohen dhe shiten në masë deri më sot. Dhe, si parazgjedhje, ato konsiderohen si burime të larta, pasi shumë janë konfiguruar mesatarisht, me 8 bërthama CPU dhe 16 GB RAM e tutje. Dhe madhësia mesatare e hard disqeve të integruar është 1 TB. Për më tepër, shumë prej tyre vijnë si parazgjedhje me GPU të mirë, të brendshëm ose të jashtëm, dhe disqe SSD.

Distros: E vogël, e lehtë, e thjeshtë dhe me një qëllim ose anasjelltas?
Artikulli i lidhur:
Distros: E vogël, e lehtë, e thjeshtë dhe me një qëllim ose anasjelltas?

Shpërndarje të lehta GNU/Linux të rekomanduara për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta

Duke qenë shumë e qartë se është ose mund të jetë një kompjuter i vjetër me burime të ulëta, tani do t'ju rekomandojmë një Distro i mirë Top of Light GNU/Linux për këtë lloj pajisjeje. Megjithatë, dhe për mendimin tim shumë personal, nëse një person ka një kompjuter të kësaj kategorie dhe është një entuziast kompjuteri dhe gjithashtu një përdorues Linux, Gjëja më e mirë që mund të bëni është të transformoni kompjuterin e vjetër në një server CLI, domethënë, pa një ndërfaqe grafike, vetëm terminal (konsolë).

Në këtë mënyrë, ju jo vetëm që do të jepni përdorim më të mirë, por ju mund të mësoni nga njohuri të reja dhe më të mira që në një të ardhme profesionale mund të jetë më e dobishme sesa përpjekja për të përdorur pajisjet e përmendura me një sistem operativ me një ndërfaqe grafike për përdorim të përditshëm nga një përdorues i çdo moshe.

Thënë kjo, nën rrymën tonë Shpërndarjet më të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta, të cilat ende ofrojnë skedarë të përditësuar ISO me versione 32 bit dhe mjedise desktopi ose menaxherë dritaresh (DE/WM) të gatshëm për t'u instaluar dhe optimizuar për të arritur konsum shumë të ulët të burimeve, përveç një komuniteti të madh global përdoruesish dhe zhvilluesish, të etur për të ndihmuar:

 1. Debian
 2. MX
 3. antiX
 4. TinyCore
 5. Puppy Linux
 6. linux lite
 7. Shllak
 8. Lubuntu/Xubuntu
 9. Q4OS
 10. Arch Linux

Ne e dimë se ka shumë të tjera, si p.sh M4Linux, Bodhi dhe Trisquel, kështu që nëse keni një të preferuar në këtë fushë, na lini kontributin tuaj në komente për dijen dhe mësimin e të gjithëve.

MiniOS dhe Vendefoul Wolf: Alternativa Linux për të ringjallur kompjuterët
Artikulli i lidhur:
MiniOS dhe Vendefoul Wolf: 2 alternativa Linux për të ringjallur kompjuterët

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, deri më sot ka ende në dispozicion, interesante dhe të dobishme "Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta". Prandaj, nëse keni një pajisje në gjendje braktisjeje dhe mospërdorimi, është ende e mundur t'i ringjallni ato. Edhe pse, Gjithmonë do të jetë më mirë t'i përdorni ato në përdorim më të mirë si një server shtëpiak dhe të testoni CLI sesa si një kompjuter për përdorim të përditshëm.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.