GNU Taler 0.7 tashmë është lëshuar, njihuni me këtë sistem falas të pagesave elektronike

Pak ditë më parë projekti GNU njoftoi lëshimin e sistemin tuaj të pagesave elektronike falas "GNU Taler 0.7". GNU Taler është një softuer mikrotransaksioni dhe pagese elektronike bazuar në softuer falas. Projekti drejtohet nga Florian Dold dhe Christian Grothoff i Taler Systems SA.

Ky sistem i pagesave elektronike mbështetet nga Projekti GNU, që nga GNU Taler përputhet me konsideratat etike: klienti që paguan është anonim për sa kohë që tregtari identifikohet dhe i nënshtrohet tatimit.

Kjo do të thotë sistemi nuk lejon gjurmimin e informacionit se ku përdoruesi shpenzon para, por siguron fonde për të gjurmuar marrjen e fondeve (dërguesi mbetet anonim), i cilizgjidh problemet që lidhen me BitCoin me kontrollet tatimore. Kodi është shkruar në Python dhe shpërndahet nën licencat AGPLv3 dhe LGPLv3.

Si i tillë GNU Taler nuk krijon kriptomonedhën e vet, por punon me monedhat ekzistuese, duke përfshirë dollarë, euro dhe bitcoin. Mbështetja për monedhat e reja mund të sigurohet duke krijuar një bankë për të vepruar si një garantues financiar.

Rreth GNU Taler

Modeli i biznesit i GNU Taler bazohet në ekzekutimin e tregtisë Forex: paratë nga sistemet tradicionale të pagesave si BitCoin, Mastercard, SEPA, Visa, ACH dhe SWIFT konvertohen në para elektronike anonime në të njëjtën monedhë.

Përdoruesi mund të transferojë para elektronike te shitësit, të cilët më pas mund t’i këmbejnë ato në pikën e këmbimit për para reale të përfaqësuara nga sistemet tradicionale të pagesave.

Të gjitha transaksionet në GNU Taler mbrohen nga algoritme kriptografike moderne, të cilat lejojnë të ruajnë besueshmërinë edhe në rast të rrjedhjes së çelësave privatë të klientëve, shitësve dhe pikave të këmbimit.

Formati i bazës së të dhënave ofron aftësinë për të verifikuar të gjitha transaksionet e përfunduara dhe për të konfirmuar qëndrueshmërinë e tyre. Konfirmimi i pagesës për shitësit është një provë kriptografike e transferimit brenda kornizës së një kontrate të lidhur me klientin dhe një konfirmim i nënshkruar në mënyrë kriptografike për disponueshmërinë e fondeve në pikën e këmbimit.

GNU Taler përfshin një grup blloqesh ndërtimi që ofrojnë logjikë për punën e bankës, pikën e këmbimit, katin e tregtimit, portofolin dhe auditorin.

Çfarë ka të re në GNU Taler 0.7?

Në këtë version të ri theksohet mbështetja e shtuar për Android, me të cilin është e mundur të instaloni një portofol në pajisjet Android nga dyqani F-droid (aplikacioni aktualisht nuk është i disponueshëm për të gjithë në Play Store, mund të instalohet vetëm nga disa).

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Përmirësimi i API-së HTTP për bashkëveprimin me një pikë shkëmbimi (shkëmbimi).
 • Operacione të provuara plotësisht për revokimin dhe kthimin e çelësit.
 • Backend për Wire është shndërruar në një stil të pajtueshëm me LibEuFin
 • Shërbimet e sinkronizimit përcaktohen dhe zbatohen (nuk janë integruar ende në portofol).
 • Projekti gjithashtu njoftoi se ai mori një grant nga Fondacioni NLnet për një auditim të pavarur të besueshmërisë kriptografike dhe cilësisë së kodit të pikës së këmbimit.

Nëse dëshironi të dini më shumë rreth këtij versioni të ri dhe rreth projektit, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese. 

Si të merrni një portofol GNU Taler?

Për ata që janë të interesuar të marrin një portofol GNU Taler, së pari mund të provoni një demo të këtij sistemi të pagesave për të ditur pak më shumë për funksionimin e tij.

Kjo mund të bëhet nga lidhja e mëposhtme.

Tani për ata që duan të marrin një portofol, ata duhet ta dinë këtë e mundur nga një shfletues uebi ose pajisje mobile me Android (siç e përmendëm në lajmet e këtij versioni të ri).

Nga ana e shfletuesve, aktualisht vetëm Chrome dhe Firefox (dhe shfletuesit e bazuar në këto) janë ata që kanë një shtesë që mund të instalohet nga lidhjet e mëposhtme.

krom

Firefox

Më në fund për ata që duan të instalojnë portofolin e tyre në Android mund ta merrni aplikacionin nga lidhja vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Johnconnor dijo

  Hello!

  A është shkruar GNU Taler në Python?

  Një klikim i thjeshtë jep informacionin e mëposhtëm:

  411 skedarë teksti.
  400 skedarë unikë.
  101 skedarë të injoruar.

  github.com/AlDanial/cloc v 1.74 T = 0.71 s (439.4 skedarë / s, 263774.6 rreshta / s)
  ---------------------------
  Skedarët e gjuhës kodin e bardhë të komentit
  ---------------------------
  C 185 7749 21959 58568
  Bourne Shell 23 5221 5524 29910
  m4 13 1210 110 10877
  TeX 1 814 3708 7205
  Header C / C ++ 49 2805 11288 4660
  SQL 9 3099 3247 4643
  bëj 21 234 45 1377
  Dosja PO 2 108 117 575
  XML 2 0 2 509
  HTML 2 12 0 505
  Python 3 170 344 106
  JSON 1 0 0 4
  ---------------------------
  Shuma: 311 21422 46344 118939
  ---------------------------