GNU Taler 0.8: Version i ri i sistemit të pagesave elektronike në dispozicion

GNU Taler 0.8: Version i ri i sistemit të pagesave elektronike në dispozicion

GNU Taler 0.8: Version i ri i sistemit të pagesave elektronike në dispozicion

Disa ditë më parë, pikërisht 28 gusht 2021 është liruar versioni i ri 0.8 i GNU TalerMe E cila është një sistem pagese elektronike falas dhe falas, e cila është zhvilluar si pjesë e Projekti GNU për Sistemi Operativ GNU / Linux.

Dhe kjo gjithashtu kërkon të ofrojë një sistem pagese që lejon transaksionet online, miqësore, private, e shpejtë dhe e thjeshtë.

GNU Taler 0.7 tashmë është lëshuar, njihuni me këtë sistem falas të pagesave elektronike

GNU Taler 0.7 tashmë është lëshuar, njihuni me këtë sistem falas të pagesave elektronike

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë të mëparshmen tonë Publikime të lidhura me GNU Taler, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim të tanishëm. Kështu që ata mund të thellohen më shumë për të thënë Sistemi i pagesave elektronike:

"GNU Taler është softuer pagese elektronike dhe mikrotransaksion i bazuar në programin falas. Projekti udhëhiqet nga Florian Dold dhe Christian Grothoff i Taler Systems SA. Ky sistem pagese elektronike mbështetet nga Projekti GNU, pasi GNU Taler përputhet me konsideratat etike: klienti pagues është anonim ndërsa tregtari identifikohet dhe i nënshtrohet taksës." GNU Taler 0.7 tashmë është lëshuar, njihuni me këtë sistem falas të pagesave elektronike

Artikulli i lidhur:
GNU Taler 0.7 tashmë është lëshuar, njihuni me këtë sistem falas të pagesave elektronike

Artikulli i lidhur:
Richard Stallman, nuk i beson bitcoin dhe sugjeron përdorimin e GNU Taler

GNU Taler 0.8: Version i disponueshëm nga 24 gusht

GNU Taler 0.8: Version i disponueshëm nga 24 gusht

Karakteristikat aktuale

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetitNdër karakteristikat e tij aktuale, mund të përmendim shkurtimisht sa vijon:

 • Shtë krijuar për të qenë i sigurt kundër mashtrimit.
 • Ofron mbrojtje të shkëlqyeshme të të dhënave jashtë kutisë.
 • Lejon pagesa pa pasur nevojë për regjistrime të mëparshme komplekse dhe invazive.
 • Shtë një zhvillim i bazuar në Softuer të Lirë të miratuar nga Projekti GNU.
 • Kjo i lejon komunitetet të krijojnë infrastrukturën e tyre të pagesave.
 • Deri më sot, ajo nuk punon me një monedhë të re, as fizike as elektronike, por me monedhat aktuale fiat.

"GNU Taler është një sistem pagese që ruan privatësinë. Blerësit mund të mbeten anonimë, por shitësit nuk mund t'i fshehin të ardhurat e tyre nga pagesat me GNU Taler. Kjo ndihmon në parandalimin e evazionit fiskal dhe pastrimit të parave. Përdorimi kryesor i GNU Taler janë pagesat; nuk është i fokusuar si një dyqan vlerash. Pagesat mbështeten gjithmonë nga një monedhë ekzistuese. Pagesat bëhen pas shkëmbimit të parave ekzistuese në para elektronike me ndihmën e një shërbimi Exchange, domethënë një ofruesi pagesash për Taler." GNU Taler: Karakteristikat

Çfarë ka të re në GNU Taler 0.8

Ky version i ri përfshin zgjidhjen e më shumë se 400 problemeve individualeMe Midis të cilave, mund të përmendim ndryshimet që janë të reja dhe janë shtuar:

 1. Portofoli i ri që tani mbështet rezervimin dhe rivendosjen.
 2. Kuleta WebExtension tani punon me GNU IceCat.
 3. Mbështetje për kushtet e shërbimit në shkëmbim dhe tregtar.
 4. Menaxhimi opsional i inventarit nga ana e tregtarit.
 5. Paraqitje e imazhit të produktit në kontrata.
 6. Pika e shitjes dhe kompleti i aplikimit të arkëtarit për F-Droid.
 7. Izolim më i mirë i çelësave privatë në internet.
 8. Izolim më i mirë i opsioneve të konfigurimit të shkëmbimit të ndjeshëm.

Për të parë më shumë detaje rreth artikujve të korrigjuar dhe shtuar, mund të eksploroni sa vijon lidhje.

"GNU Taler duhet të jetë Softuer Falas. Për tregtarët, softueri falas parandalon mbylljen e shitësit, që do të thotë se tregtarët mund të zgjedhin lehtësisht një ofrues tjetër shërbimi për të përpunuar pagesat e tyre. Për vendet, Softueri i Lirë do të thotë që GNU Taler nuk mund të komprometojë sovranitetin duke vendosur kufizime ose kërkesa. Dhe për tregtarët e këmbimit, transparenca është thelbësore për të kënaqur parimin Kerckhoff dhe krijimin e besimit publik.

Klientët përfitojnë nga Softueri i Lirë sepse çdokush është i lirë të modifikojë softuerin e portofolit për të mbështetur platforma shtesë. Kodi burimor duhet të jetë i disponueshëm dhe ta bëjë të lehtë verifikimin e mungesës së veçorive armiqësore të përdoruesve, të tilla si ndjekja ose telemetria." Parimet e GNU Taler

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Përralla GNU" eshte interesante alternative në zhvillim të plotë te mjetet elektronike të pagesave bazuar në përdorimin e teknologjisë nga blockchains, rrjete të decentralizuara dhe kriptomonedhaMe Shpresojmë, kur të dalë e qëndrueshme në versionin 1.0 do të ofrojë një Portofol I instalueshëm drejtpërdrejt në Distroset e GNU / Linux, e cila është krejtësisht e realizueshme, pasi është zhvilluar si pjesë e Projekti GNU për Sistemi Operativ GNU.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.