Godot 4.0: motori grafik me burim të hapur vazhdon të përparojë

Godot

Duke thënë GodotNëse jeni lexues i këtij blogu, ky projekt me siguri do të tingëllojë i njohur për ju. Isshtë një motor grafik interesant me burim të hapur (nën licencën MIT) dhe është gjithashtu i disponueshëm për Linux. Një projekt që mund të përdoret për të krijuar lojëra video 3D dhe 3D ndër-platforme që janë në dispozicion për tu zhvilluar nga Windows, macOS, Linux dhe BSD dhe mund të krijojë lojëra të eksportueshme në Windows, macOS, Linux, Android, iOS dhe gjithashtu HTML5.

Epo, në version Motori Godot 4.0 u përfshi mbështetja për API të fuqishme grafike Vulkan. Përveç kësaj mbështetjeje, disa përmirësime të tjera të pasqyrimit janë shtuar gjithashtu në zhvillimin e vazhdueshëm dhe të palodhshëm të këtij projekti. Nga rruga, një version ende në zhvillim, ndërsa nëse doni diçka të qëndrueshme, duhet të vendosni për momentin me 3.2.1.

Në dëshirën e vazhdueshme për të të përmirësojë projektin, duke e bërë jetën më të lehtë për zhvilluesit dhe duke u siguruar atyre mjete të afta për të krijuar tituj gjithnjë e më të avancuar të lojërave video me grafikë më të mirë, Godot vazhdon të rritet për të zgjeruar ndriçuesin e thjeshtë që tani mund ta gjeni në Godot 3.2, si dhe duke përfunduar me disa kufizime dhe çështjet e performancës që lidhen me lëshimin aktual të qëndrueshëm.

Për shembull, me Godot 4.0, hartimi i dritës së skenës i bazuar në GPU është përmirësuar, i shkruar kryesisht në Llogarit Shaders, duke e bërë Vulkan të bëjë pjesën më të madhe të ngritjes së rëndë. Ata gjithashtu planifikojnë ta sjellin këtë në Godot 3.2 në një moment të zhvillimit kur të jetë i pjekur.

Godot Engine 4.0 gjithashtu ka shënjestrat e tjera të shënuara, të tilla si përmirësimi i cilësisë sa më shumë që të jetë e mundur, thjeshtimi i përdorimit, pasja e dritave dinamike dhe statike të përmirësuara, dhe karakteristika të tjera të përparuara që variojnë nga një denoiser me bazë AI, në përmirësime të tjera në sistemin e ndriçuesit.

Nëse kjo vazhdon, Godot tingëllon si një i shkëlqyeshëm motor grafik për të krijuar tituj të ardhshëm dhe kështu të konkurrojnë me motorë të tjerë me burim të mbyllur si Unity 3D, etj.

Dhe nga rruga, para se të përfundojë gjithashtu them se Godot 3.2.2, versioni tjetër përmirësime të qëndrueshme të bashkëpunimit, po afrohen. Një Kandidat i Lirimit u lëshua disa ditë më parë dhe ai premton të sjellë mbështetje për përpunimin e grupeve 2D në prezantuesin GLES2 për të përmirësuar performancën e tij ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.