Google lëshoi ​​versionin e ri të Mendel Linux 4.0

MendelLinux 4.0

Pak ditë më parë Google njofton një azhurnim të ri për shpërndarjen e Mendel Linux, i projektuar për përdorim në bordet Coral si Dev Board dhe SoM. Shpërndarja e Mendel Linux ndërtohet mbi themelin Debian dhe është plotësisht në përputhje me depot e këtij projekti (përdoren paketa binare të pa modifikuara dhe azhurnime nga depot kryesore të Debian).

Ndryshimet reduktohen në të kryejë përpilimin dhe krijimi i imazhit të shkarkuar të kartave eMMC dhe përfshijnë përbërës për mbështesin përbërësit e harduerit të platformës Coral. Komponentët specifikë të koraleve janë të licencuar nën Apache 2.0.

Dev Board është një platformë për prototipimin e shpejtë të sistemeve harduerikebazuar në Njësinë e Përpunimit të Tensorit të Google Edge (TPU) për të përshpejtuar mësimin e makinës dhe operacionet e rrjetit nervor. SoM (System-on-Module) është një nga zgjidhjet me çelësa kryesore për ekzekutimin e aplikacioneve në lidhje me të mësuarit makinerik.

Mendel Linux 4.0 Karakteristikat kryesore të reja

Ky version i ri Shtë i pari në sistem që azhurnohet në Debian 10, duke sjellë përpilimin është optimizuar për sistemet e ngulitura dhe përmban risitë e Debian 10 në lidhje me mbështetjen e SecureBoot dhe AppArmor.

Ndër risitë janë mbështetje për OpenCV dhe OpenCL, përdorimi i mbivendosjeve të Pemës së Pajisjes, si dhe azhurnimi i disa përbërësve të sistemit, ndër të cilat shquhen GStreamer, Python 3.7, Linux kernel 4.14 dhe U-Boot 2017.03.3 bootloader.

Nga inovacionet specifike, përmendet mundësia e përdorimit të GPU Coral (Vivante GC7000) i instaluar në bord për të shpejtuar shndërrimin e të dhënave pikselë nga modeli i ngjyrave YUV në RGB me një produktivitet të deri në 130 korniza në sekondë për video me një rezolucion prej 1080p, e cila mund të jetë e dobishme kur përdorni pllaka për të përpunuar video nga kamerat për të gjeneruar një sekuencë në formatin YUV.

Për të përdorur të mësuarit në makinë për të përpunuar transmetimin e videos dhe zërit gjatë fluturimit, Propozohet të përdoret korniza multiplatforme dhe burim i hapur «MediaPipe». Zgjidhjet për të mësuar makinerinë që Google ka për MediaPipe përfshijnë gjurmimin e duarve dhe njohjen e gjesteve, gjurmimin me shumë duar, zbulimin e fytyrës, ndarjen e flokëve dhe zbulimin e objekteve.


Për shembull, bazuar në këtë është e mundur të zbatohet një sistem për të njohur dhe gjurmuar objekte ose fytyra në një video të transmetuar nga një aparat fotografik mbikëqyrës.

Modelet tipike të gatshme dhe të gatshme të të mësuarit të makinës të përpiluara për përpunuesit Edge TPU të përdorura në panelet Coral vazhdojnë të dorëzohen në faqen e internetit të projektit, por gradualisht transferohen në katalogun e përgjithshëm të modeleve të TensorFlow Hub në dispozicion të publikut.

Për të thjeshtuar zhvillimin e këtyre zgjidhjeve bazuar në bordet Coral dhe Mendel Linux, është përgatitur një udhëzues që tregon se si të mbledhësh një ndarës inteligjent nga materialet në dispozicion që shpërndan topa me ngjyrë dhe të bardhë në shporta të ndryshme duke përdorur një Raspberry Pi dhe Coral.

Si ju doni të dini më shumë rreth saj në lidhje me këtë njoftim, ju mund të kontrolloni detajet në postimin origjinal Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni Mendel Linux 4.0

Në mënyrë që të merrni imazhin e këtij versioni të ri të sistemit, mund të bëhet duke shkuar në faqen zyrtare të projektit. Lidhja është kjo.

Nga paketat që përfshihen, Imazhi i sistemit Mendel sigurohet për Coral Dev Board i cili gjithashtu përfshin një shërim.img, i cili mund të shkruajë në një kartë SD dhe të rikuperojë një kartë që nuk fillon.

Google rekomandon që të gjithë përdoruesit nga Coral SBC azhurnoni Dev Board ose SoM tuaj në Mendel Linux 4.0 "Dita" ASAP, duke ndjekur dokumentacionin e brendshëm se si të shfaqet një imazh i ri i sistemit, i cili aktualisht është i mundur vetëm në Linux dhe platformat macOS.

Sidoqoftë, para se të shikojnë një imazh të ri, përdoruesit duhet të jenë të vetëdijshëm se të gjitha të dhënat lokale dhe të sistemit do të hiqen gjatë procesit të instalimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.