Google Play nuk do të pranojë më APK nga gushti dhe tani anon nga aplikacionet në formatin AAB 

Gjatë Google I / O zhvilluesit e Google të cilët janë përgjegjës për zhvillimin e Android Ata njoftuan se që nga gushti i këtij viti migrimi i aplikacioneve do të kryhet në Google Play për të përdorur formatin e shpërndarjes së Android App Bundle në vend të APK.

Me këtë nga gushti 2021, formati Pakoja e aplikacioneve duhet të zbatohet për të gjitha aplikacionet e reja të shtuara në Google Play, si dhe për shpërndarjen e aplikacioneve që ekzekutohen pa instalim (ZIP instant application).

Kujtojnë se që kur Android ka qenë rreth, aplikacionet Android janë lëshuar në formatin APK A që përmban të gjithë kodin dhe burimet për një aplikacion, si dhe disa karakteristika të sigurisë, siç është një manifest nënshkrimi. Kur instalohet një APK, ajo thjesht kopjohet në një dosje specifike dhe shtohet në një bazë të dhënash të brendshme të aplikacioneve të instaluara.

Gjatë instalimit, nënshkrimi i aplikacionit gjithashtu kontrollohet për t'u siguruar që është i vlefshëm. Nëse aplikacioni është instaluar tashmë, Android krahason nënshkrimin e aplikacionit të ri me atë të aplikacionit tashmë të instaluar. Nëse nënshkrimi është i pavlefshëm ose nuk përputhet, Android refuzon të instalojë aplikacionin. Ky verifikim i nënshkrimit është një pjesë e rëndësishme e sigurisë së Android.

Sidoqoftë, në vitin 2018 Google prezantoi një format të ri të quajtur Android App Bundles ose AAB. Google bëri të ditur se ky format i ri do të lejonte skedarë më të vegjël të aplikacioneve dhe mënyra më të lehta për të kontrolluar aspekte të ndryshme të aplikacioneve. Midis miliona aplikacioneve në Google Play Store, mijëra po përdorin tashmë sistemin AAB.

Përditësimet e aplikacioneve tashmë të pranishme në katalog mund të vazhdojnë të shpërndahen në formatin APK. Për të ofruar burime shtesë në lojëra, duhet të përdoret Shërbimi i Dorëzimit të Pasurive në vend të OBB. Për të vërtetuar aplikacionet e Bundle App me nënshkrim dixhital, duhet të përdoret shërbimi Play App Signing, që nënkupton vendosjen e çelësave në infrastrukturën Google për gjenerimin e nënshkrimeve dixhitale.

Paketa e Aplikacioneve është e përputhshme nga Android 9 dhe ju lejon të krijoni një paketë që përfshin gjithçka që i nevojitet një aplikacioni për të funksionuar në çdo pajisje: paketa gjuhësore, mbështetje për madhësi të ndryshme të ekranit dhe montime për platforma të ndryshme harduerike. Kur shkarkoni një aplikacion nga Google Play, vetëm kodi dhe burimet e nevojshme për të operuar në një pajisje specifike dorëzohen në sistemin e përdoruesit. Për një zhvillues aplikacioni, kalimi në paketën e aplikacionit zakonisht vjen duke mundësuar një mundësi tjetër ndërtimi në cilësimet dhe testimin e paketës AAB që rezulton.

Krahasuar me shkarkimin e APK-ve monolite, përdorimi i paketës së aplikacionit zvogëlon sasinë e të dhënave të shkarkuara në sistemin e përdoruesit me një mesatare prej 15%, duke rezultuar në kursime në hapësirën e magazinimit dhe instalim më të shpejtë të aplikacioneve. Sipas Google, gati një milion aplikacione kanë kaluar në formatin App Bundle, duke përfshirë aplikacione nga Adobe, Duolingo, Gameloft, Netflix, redBus, Riafy dhe Twitter.

Një nga tiparet më të mira nga Paketa e Aplikacioneve Android dhes që një aplikacion mund të ndahet në disa pjesë, Kjo është duke u përqëndruar veçanërisht në lojëra, pasi që me Dorëzimin e Pasurive të Luaj, për shembull, përdoruesit që fillojnë një lojë do të marrin vetëm nivelet fillestare dhe ndërsa përparojnë, ata mund të shkarkojnë nivelet e mëposhtme kur është e nevojshme. Dhe Play Store do të përcaktojë se cilat burime janë më të përshtatshme për pajisjen tuaj, për shembull pa nevojën e teksteve me rezolucion të lartë në një pajisje të ultë, duke zvogëluar më tej nevojën për transferimin e të dhënave.

Kërkesa për të përdorur Paketat e Aplikacioneve Android vlen vetëm për aplikacionet e reja, sipas Google.

"Aplikacionet ekzistuese aktualisht janë të përjashtuara, siç janë aplikacionet private të botuara për përdoruesit e menaxhuar të Google Play," tha kompania. Aplikacionet ekzistuese mund të vazhdojnë të ofrojnë azhurnime si APK dhe kalimi në AAB nuk do të heqë dyqanet konkurruese të aplikacioneve. Nëse jeni një zhvillues që planifikoni të lëshoni një aplikacion të ri, mbetet pak kohë për t'u siguruar që po përdorni formatin e ri.

Fuente: https://android-developers.googleblog.com/


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.