CUPS: Si të përdorni dhe konfiguroni printerët në mënyrën më të lehtë

Ndër paketat e rekomanduara për t'u instaluar gjatë kryerjes së një instalimi të ri, është gota y gota-pdf.

CUPS: "Sistemi i Përbashkët i Shtypjes UNIX" ose Sistemi i Përbashkët i Shtypjes për UNIX, është një softuer i fuqishëm që përdoret për të shtypur nga aplikacione të ndryshme të instaluara, siç është shfletuesi që po përdorni tani për të lexuar këtë postim.

Normalisht, nëse zgjedhim instalimin e plotë të GNOME Desktop Environment, një aplikacion instalohet si parazgjedhje për të menaxhuar printerët përmes një ndërfaqe grafike të shkruar në Python duke përdorur në GTK +: sistem-konfigurim-printer për GNOME dhe sistemi-konfiguro-printer-kde për KDE.

Ne nuk rekomandojmë që fillimisht të zgjidhni atë paketë sepse instalimi i CUPS shoqërohet nga a ndërfaqe me të vërtetë e fuqishme e uebit dhe për të cilën do të jetë në lidhje me këtë postim. Ne nuk do të shkruajmë një artikull fare për të zëvendësuar ndihmën që vjen me të, por për t'ju prezantuar me botën magjepsëse të shtypjes Linux përmes CUPS.

Shameshtë një turp i vërtetë që Ndihmë në internet është pothuajse tërësisht në anglisht. Unë mendoj se në Faqja zyrtare e CUPS mund të gjendet një version spanjisht. Atyre që dinë mjaft anglisht për ta përkthyer, REKOMANDOJM HIGH SHUM HIGH
lexoni ndihmën në internet dhe zbuloni fuqinë e këtij programi, i cili mund të përdoret për të shtypur nga një stacioni i punës në shtëpi, derisa të instaloni një serveri i shtypjes me shumë platforma.

Për ata që dinë vetëm spanjisht, disa paragrafë hyrës në secilën faqe do t'i ndihmojnë ata të fillojnë të përdorin këtë ndërfaqe. CUPS kërkon shumë sende si kjo.

Ne e drejtojmë shfletuesin tonë te adresa te localhost-i ynë përmes portit 631 dhe na tregohet faqja kryesore e CUPS.

gota01

Shto Printerin

Le të themi se kemi një printer HP Laser Jet 1100 të lidhur me ekipin tonë. Jam shumë i sigurt se ai ishte zbuluar tashmë nga CUPS, por supozojmë se nuk është lidhur ende dhe ata do të na japin një të ngjashme dhe ne duam të jemi të përgatitur. Le të shkojmë në faqe administratë dhe ne klikojmë në buton

Shto Printerin. Fillimisht CUPS kërkon një printer të lidhur. Në rast se nuk e gjeni, do të shfaqet faqja vijuese e dialogut:

gota02

Supozoni se e kemi të lidhur me portën paralele LPT # 1. Pasi ta zgjedhim, klikojmë në vazhdim dhe na është treguar një faqe tjetër dialogu në të cilën
Ne do të plotësojmë të dhënat që ata na kërkojnë dhe ne do të përcaktojmë nëse duam t'i ndajmë ato ose jo:

gota03

A shtypur në vazhdim, na është treguar një faqe tjetër dialogu përmes së cilës mund të zgjedhim prodhuesin e printerit tonë ose të sigurojmë një skedar PPD (Përkufizimi i Printerit Postscript).

fotografi * .ppd Ato gjenden në shumicën e disqeve të instalimit të printerit. Ato janë skedarë të thjeshtë me tekst që përshkruajnë karakteristikat dhe aftësitë e një ose më shumë printerëve. Ndihma online në dokumentacion është shumë e qartë në lidhje me përdorimin e këtyre skedarëve dhe përpiluesit ppdc.

gota04

Pasi të kemi zgjedhur prodhuesin HP dhe klikojmë mbi në vazhdim, na është treguar një faqe tjetër dialogu për të zgjedhur modelin specifik:

gota05

Në atë kuti zgjedhim HP LaserJet 1100 - CUPS + Gutenprint v5.2.6 (en) dhe pas shtypjes Shto printerin, na është treguar një faqe ku mund ta konfigurojmë sipas nevojave tona:

gota06

dhe ne fund shtypim Ndryshoni opsionet e paracaktuara.

Pasi CUPS të konfirmojë ndryshimet, disa sekonda më vonë shfaqet faqja e statusit të printerit të sapo shtuar, ose nëse jemi në një nxitim shtypim lidhjen HP-1100.

gota07

dhe nëse zgjedhim në skedat e sipërme atë me titull Printera, ne do të shohim sa vijon:

gota08

Vini re se si shfaqet edhe printeri gota-pdf me emrin PDF.

Ndani printerin tonë.

Ne duam të ndajmë HP-110 të sapo instaluar që nuk është lidhur ende. Në fakt, ne zgjodhëm që dëshironim ta ndanim kur e shtonim, por është e nevojshme të bëjmë një hap më shumë.

Ne duhet të shkojmë në faqe administratë, dhe në pjesën e Konfigurimi i serverit zgjidhni opsionet Ndani printerët e lidhur me këtë sistem dhe nëse duam të shtypim duke përdorur një URL (rekomanduar) zgjedhim edhe opsionin Lejo Shtypjen në Internet.

gota09

Ne vetëm duhet të klikojmë në butonin Ndryshoni cilësimet në mënyrë që ndryshimet në server të jenë të përhershme. Ky operacion do të rifillojë CUPS dhe do të kthehet në administratë.

Për të kontrolluar printerin e përbashkët,

Unë u përpoqa me një rrjet peer-to-peer të konfiguruar si më poshtë:

 • Serveri CUPS: Makinë desktop. gandalf.amigos.cu.
  10.1.1.1 IP
 • Klienti i CUPS: Laptop. xeon-pc.amigos.cu. IP 10.1.1.100

Hapa një shfletues në laptop me adresën http: // localhost: 631, shkova në faqe Printera, dhe aty ishte printeri HP-1100 i ndarë me URL http://10.1.1.1:631/printers/HP-1100.

Ne mund ta zbulojmë URL-në duke vendosur kursorin mbi lidhjen HP-1100 të faqes. Për shënim, procesi i gjetjes dhe instalimit të printerit në laptop ishte pothuajse i menjëhershëm.

Instaloni atë në një klient Windows XP

Nëse duam ta instalojmë në një klient Windows XP për shembull, do ta bëjmë Faqja kryesore -> Printerët dhe Fakset -> Shto Printerin -> Tjetra. Ne zgjedhim opsionin "Një printer rrjeti ose një printer i lidhur me një kompjuter tjetër" -> Tjetra. Ne zgjedhim "Lidhu me një printer në Internet ose në rrjetin ose organizatën tënde të shtëpisë" dhe në adresën URL që ne vendosim:
http://10.1.1.1:631/printers/HP-1100

Kutia e dialogut "Zgjidhni prodhuesin dhe modelin e printerit tuaj. Nëse keni… ". Ne zgjodhëm prodhuesin HP dhe modelin HP LaserJet 1100 (MS) që është më i afërti.

Pas lidhjes së printerit tonë, ne shtypëm një faqe prove dhe testuam tërë instalimin tonë në Windows.

Konsiderata përfundimtare

Gjithashtu nëse shkojmë në ndërfaqen në internet të serverit tonë CUPS do të shohim në faqe Punë si u shtyp ose jo faqja jonë e provës. Thjesht shtoni se për të anuluar një punë shtypi ju nevojitet emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi rrënjënëse nuk kemi përdorues të tjerë për të menaxhuar punët e shtypura.

Çdo prodhues i printerit ka librin e tij dhe shtypja mund të bëhet një detyrë shumë e vështirë. Një nga "klasikët" në këtë drejtim, sipas përvojës sime, është Hewlett Packard, e cila kohët e fundit duket se i përmbahet maksimës: "Pse t'i bëjmë gjërat më të lehta nëse mund t'i bëjmë ato shumë të vështira".

CUPS bën më të mirën për të fshehur si vështirësitë e natyrshme të printerit ashtu edhe ato që lidhen me aplikacionin nga i cili duam të shtypim, në mënyrë që të përqendrohemi më shumë në faktin e shtyp vetë, dhe jo në Si të Shtypni. Si rregull i përgjithshëm, e vetmja kohë kur duhet të mësojmë për ndonjë aspekt të printerit tonë është kur ta përdorim atë për herë të parë. Edhe kështu dhe shumë shpesh, CUPS imagjinoni "si-të" për veten tuaj.

Magji? Aspak. Kjo është bota e Debian
GNU / Linux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   SuTabaco Faleminderit dijo

  Ky post shkon direkt te FAVORITES.

  Shumë falemnderit

 2.   artbgz dijo

  Një pyetje për të gjithë ata që kanë konfiguruar CUPS, nuk u ka ndodhur që të gjithë printerët që ata konfiguruan në CUPS të zhduken papritmas? Kjo më ndodh çdo shpesh. Ajo që vë re se skedari printers.conf është "skuqur" dhe një tjetër i quajtur "printers.conf.O" është krijuar me të gjithë konfigurimin, ajo që bëj është të fshij skedarin e parë dhe të riemërtoj të dytin për të rikuperuar konfigurimin. Por e gjithë kjo më duket shumë e çuditshme.

  1.    Pallmë dijo

   printera macesh.conf.O> printerë.konf
   mjafton, nuk do te ndodhe me.

   Cups është shërbimi më i fuqishëm i shtypjes në Linux.
   Nëse keni nevojë për ndihmë për ndonjë botim të shtypur + samba + linux + ti në përgjithësi, më dërgoni një email, sa më shpejt që të mundem do t'ju përgjigjem.
   dinformimi në gmail dot com
   dinformationt@gmail.com

 3.   çaparal dijo

  E përgëzoj autorin për veprën e botuar këtu.
  Unë kurrë nuk kam pasur problem në konfigurimin dhe drejtimin e printerit tim HP LaserJet 1018, me përjashtim të shpërndarjes Manjaro Linux 0.8.4. Unë kam provuar të gjitha metodat e njohura, pa ndonjë rezultat pozitiv, natyrisht. Në fakt sistemi im tregon që printeri është shtuar, por jo, nuk është dhe në fakt nuk shtypet. Possibleshtë e mundur që shoferi foo2zjs-20130219-1 të mungojë, ose nuk e di, megjithëse nuk do të dija ta instaloja as në këtë sistem.

 4.   pavloco dijo

  Shpresojmë që dikush të më japë një dorë. Në punën time, printeri është i lidhur me një kompjuter me Windows XP. Si mund të shtyp nga laptopi im përmes rrjetit? Faleminderit.

  1.    Z. Zi dijo

   Nëse laptopi ka Gnu / Linux do të duhej ta bënit atë përmes SAMBA

   1.    pavloco dijo

    Faleminderit për përgjigjen, do të shoh nëse gjej diçka.

 5.   Santiago dijo

  Shkëlqyeshëm Faleminderit shume!

 6.   federico dijo

  Faleminderit GJITHA për komentet dhe sukseset tuaja !!!

 7.   Carlos dijo

  Shtuar në të preferuarat dhe të ndara post postim i shkëlqyeshëm

 8.   Joaquin dijo

  Ju faleminderit!

 9.   komentatori dijo

  Ndonjëherë gotat nuk funksionojnë me konfigurimin e paracaktuar, të paktën përpjekja për të instaluar një printer lazerjet hp 1020 në debian ishte e pamundur. Në mënyrë që ta konfiguroja atë "saktë", unë duhej të gjeja mundësi të tjera.

 10.   Neo61 dijo

  Unë kam qenë duke u përpjekur për të shtypur me një HP LJ 1000 në Ubuntu 12.04, kam parë se sa ndihmë shfaqet në faqet e internetit dhe nuk kam arritur asgjë, duke përfshirë atë që shfaqet në këtë artikull dhe gjithashtu duke konfiguruar përmes HPLIPS, a mund të më jepni një dorë? Unë tashmë jam i dëshpëruar dhe jam i vetmi në departament që përdor Linux duke dashur të tregoj se me këtë sistem gjërat arrihen ndryshe nga Windows, imagjinoni që ky printer nuk ka mbështetje për Windows 7 dhe 8, kështu që është një problem nderi për Linux dëshmon se mundet. Ndonjë mendim?

 11.   çaparal dijo

  Unë së fundmi kam instaluar Debian Weezhy Xfce dhe pasi kam instaluar paketat e kërkuara dhe kam shkarkuar mbështetjen e nevojshme gjatë instalimit, nuk kishte asnjë mënyrë për të shtuar printerin e lumtur HP LaserJet 1018, i cili, nga rruga, është pothuajse një pjesë muze. në Google gjeta disa komanda dhe shkarkova një paketë të vogël që mezi ishte 1500 kby. Pas kësaj unë arrita të shtoj printerin e mallkuar me localhost dhe aty po punon. Sa keq që nuk i mbaja shënim komandat që duhen ndjekur, por nga sa mund të lexoja në anglishten time të tmerrshme, disa shpërndarje nuk ofrojnë më të gjithë mbështetjen e nevojshme për shtimin e printerit.

 12.   Pablo dijo

  postim shumë i mirë, por. Kaq shumë hapa për të shtuar një printer, unë ende përdor printerin sistem-konfigurues që është më i thjeshtë dhe më i drejtpërdrejtë, pa qenë nevoja të shkruaj shumë. Itshtë koha që linux thjeshtoi disa detyra pa qenë aq të hollësishme.

  1.    Pablo dijo

   Kam harruar, ato nuk duhet t’i fshehin aq shumë vështirësitë, mendoj se i komplikon edhe pak. Jemi në vitin 2013 që debian dhe linux në përgjithësi, vendosim bateritë,

 13.   Erick dijo

  Ky post erdhi rreth dy vjet me vonesë për mua, unë e kuptova në rrugën e vështirë, dy vjet më parë, por material i mirë, Përshëndetje

 14.   Diego Rios dijo

  Natën e mirë duhet të lidh dy kompjuterë në rrjetin linux hap një server dhe klientin e artë në këtë të fundit duhet të instaloj një printer dhe të jem në gjendje ta kem atë në kupë nga serveri si mund ta bëj atje ku mund të konsultohem nje total faleminderit

  1.    Pallmë dijo

   gota + samba ose gota + ipp

 15.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fabian Barrera dijo

  Shume faleminderit. Nuk e kuptoj pse Debian nuk mund të zbulojë automatikisht printerët dhe kjo procedurë duhet të bëhet. Faleminderit perseri.

  1.    Pallmë dijo

   Po, në fakt nëse instaloni debian të lidhur me një nën-rrjet në të cilin ka burime të përbashkëta, ai i lidh ato në vetë instalimin nëse nuk kërkojnë vërtetim, por atëherë do t'ju promovojë për këtë, në rast të lidhjes (le të themi me një makina tashmë e instaluar) çdo version i debia do t'ju lejojë të shihni në navigimin e burimeve, "burimet" e lidhura me atë rrjet, madje pa pasur nevojë të keni të instaluar shërbimin smb, pasi avahi-deamon (demon në çdo unix) kujdeset e kësaj, duke ju dhënë një lloj gabimi është i ndryshëm (ka gabime që nuk mund të shihen dhe ju duhet t'i kërkoni), në atë rast nëse i përkisni një domeni instaloni samba dhe kaq.
   Cups është shërbimi më i fuqishëm i shtypjes në Linux.
   Nëse keni nevojë për ndihmë për ndonjë botim të shtypur + samba + linux + ti në përgjithësi, më dërgoni një email, sa më shpejt që të mundem do t'ju përgjigjem.
   dinformimi në gmail dot com
   dinformationt@gmail.com

 16.   leps86 dijo

  POST i shkëlqyeshëm, shumë i dobishëm, aq sa më ka ngjallur kuriozitet. Sot bleva një HP 2050 sepse shfaqet në faqe http://h-node.org/home/index/es ( http://h-node.org/printers/catalogue/es/1/1/undef/undef/undef/undef/undef/undef?search_string=2050&submit=B%C3%BAsqueda ) Edhe pse është 100% funksional, unë kam disavantazhin që NUK skanon (sepse nuk e di hehehe).

  Pasi të lexoj këtë POST, do të konfiguroj që të mund të shtypem përmes LAN nga një kompjuter me Guindows. Shumë mirënjohës!

  1.    federico dijo

   Faleminderit per koment !!! Shpresoj që postimi t'ju ketë shërbyer - dhe do t'ju ndihmojë -. Brohoritje

  2.    Pallmë dijo

   Unë ju rekomandoj që të lexoni pak rreth hplip, me siguri do të gjeni se si ta zgjidhni çështjen e skanerit.

 17.   ediel dijo

  Më dhemb që nuk ka mundësi të konfigurojë përdoruesit dhe fjalëkalimin për lejet dhe administrimin e përdoruesve.

  1.    federico dijo

   Ju rekomandoj të lexoni ndihmën që shoqëron vetë paketën CUPS. Në adresën:
   http://localhost:631/help/security.html
   do të gjeni sa vijon:

   Siguria e serverit

   Në konfigurimin e paracaktuar "të pavarur", ka pak rreziqe të mundshme të sigurisë - serveri CUPS nuk pranon lidhje të largëta dhe pranon vetëm informacionin e përbashkët të printerit nga nënrrjeta lokale. Kur ndani printerë dhe / ose aktivizoni administrimin në distancë, ju e ekspozoni sistemin tuaj ndaj qasjes potenciale të paautorizuar. Kjo faqe ndihme ofron një analizë të shqetësimeve të mundshme të sigurisë CUPS dhe përshkruan se si të siguroni më mirë serverin tuaj.
   Çështjet e vërtetimit

   Kur aktivizoni administrimin në distancë, serveri do të përdorë vërtetimin bazë për detyrat e administrimit. Serveri aktual CUPS mbështet vërtetimin e certifikatës Basic, Digest, Kerberos dhe lokale:

   Vërtetimi bazë vendos në thelb tekstin e qartë të emrit të përdoruesit dhe fjalëkalimit në rrjet.

   Meqenëse CUPS përdor emrin e përdoruesit të sistemit dhe informacionin e llogarisë së fjalëkalimit, informacioni i vërtetimit mund të përdoret për të fituar hyrje në llogaritë e mundshme të privilegjuara në server.

   Rekomandim: Aktivizoni kriptimin për të fshehur emrin e përdoruesit dhe informacionin e fjalëkalimit - kjo është e paracaktuara në MacOS X dhe sistemet me GNU TLS ose OpenSSL të instaluar.
   Vërtetimi i përmbledhur përdor një numër kontrolli MD5 të emrit të përdoruesit, fjalëkalimit dhe domenit ("CUPS"), kështu që emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi origjinal nuk dërgohen në rrjet.

   Implementimi aktual nuk e vërteton të gjithë mesazhin dhe përdor adresën IP të klientit për vlerën nonce, duke bërë të mundur fillimin e "njeriut në mes" dhe rikthimin e sulmeve nga i njëjti klient.

   Rekomandim: Aktivizo enkriptimin për të fshehur emrin e përdoruesit dhe informacionin e fjalëkalimit.
   Vërtetimi i certifikatës lokale kalon «çertifikata» 128-bitëshe që identifikojnë një përdorues të vërtetuar. Certifikatat krijohen gjatë fluturimit nga të dhënat e rastësishme dhe ruhen në skedarë nën / var / drejtuar / gota / çertifikata. Ata kanë leje të kufizuar të leximit: root + system-group (s) për certifikatën root, dhe lp + lp për certifikatat CGI.

   Meqenëse certifikatat janë të disponueshme vetëm në sistemin lokal, serveri CUPS nuk pranon vërtetimin lokal nëse klienti nuk është i lidhur me ndërfaqen e kthimit (127.0.0.1 ose :: 1) ose prizën e domenit.

   Rekomandim: Sigurohuni që përdoruesit e paautorizuar të mos shtohen në grupin (et) e sistemit.

   Mohimi i sulmeve të shërbimit

   Kur aktivizohet ndarja e printerit ose administrimi në distancë, serveri CUPS, si të gjitha shërbimet e Internetit, është i prekshëm ndaj një shumëllojshmërie sulmesh të mohimit të shërbimit:

   Vendosja e lidhjeve të shumta me serverin derisa serveri nuk do të pranojë më.

   Kjo nuk mund të mbrohet nga ndonjë softuer i njohur. Direktiva MaxClientsPerHost mund të përdoret për të konfiguruar CUPS për të kufizuar numrin e lidhjeve të lejuara nga një host i vetëm, megjithatë kjo nuk parandalon një sulm të shpërndarë.

   Rekomandim: Kufizoni aksesin në sistemet dhe rrjetet e besueshme.
   Hapja dhe mbyllja e përsëritur e lidhjeve me serverin sa më shpejt të jetë e mundur.

   Nuk ka asnjë mënyrë të thjeshtë për tu mbrojtur nga kjo në softuerin CUPS. Nëse sulmi po vjen nga jashtë rrjetit lokal, mund të jetë e mundur të filtroni një sulm të tillë. Sidoqoftë, pasi kërkesa për lidhje është marrë nga serveri, së paku duhet të pranojë lidhjen për të gjetur se kush po lidh.

   Rekomandim: Asnjë.
   Përmbytja e rrjetit me paketa transmetimi në portin 631.

   Mund të jetë e mundur të çaktivizoni shfletimin nëse kjo gjendje zbulohet nga softueri CUPS, megjithatë nëse ka një numër të madh printerësh të disponueshëm në rrjet një algoritëm i tillë mund të mendojë se një sulm po ndodhte kur në vend të kësaj po merrej një azhurnim i vlefshëm.

   Rekomandim: Bllokoni shfletimin e paketave nga rrjete të huaja ose jo të besueshëm duke përdorur një router ose firewall.
   Dërgimi i kërkesave të pjesshme të IPP; konkretisht, dërgimi i një pjese të një vlere të atributit dhe pastaj ndalimi i transmetimit.

   Kodi aktual do të presë deri në 1 sekondë përpara se të skadojë vlera e pjesshme dhe të mbyllë lidhjen. Kjo do të ngadalësojë përgjigjet e serverit ndaj kërkesave të vlefshme dhe mund të çojë në rënie të paketave të shfletimit, por përndryshe nuk do të ndikojë në funksionimin e serverit.

   Rekomandim: Bllokoni paketat IPP nga rrjetet e huaja ose të pasigurta duke përdorur një router ose firewall.
   Dërgimi i printimeve të mëdha / të gjata tek printerët, duke parandaluar përdoruesit e tjerë të shtypin.

   Ka lehtësi të kufizuara për të mbrojtur nga punët e mëdha të shtypura (atributi MaxRequestSize), megjithatë kjo nuk do të mbrojë printerët nga përdoruesit e dëmshëm dhe skedarët e printimit që gjenerojnë qindra ose mijëra faqe.

   Rekomandim: Kufizoni hyrjen e printerit te hostet ose rrjetet e njohura dhe shtoni kontrollet e hyrjes në nivelin e përdoruesit, siç është e nevojshme për printerët e shtrenjtë.

   Çështjet e kriptimit

   CUPS mbështet kriptimin 128-bit SSL 3.0 dhe TLS 1.0 të lidhjeve të rrjetit përmes bibliotekave të kriptimit OpenSSL, GNU TLS dhe CDSA. Përveç çështjeve të mundshme të sigurisë të paraqitura nga protokollet SSL dhe TLS, CUPS aktualisht ka çështjen vijuese shtesë:

   Vërtetimi / revokimi i çertifikimit; aktualisht CUPS nuk i vërteton ose anulon certifikatat e serverit ose klientit kur vendos një lidhje të sigurt. Kjo potencialisht mund të çojë në "njeri në mes" dhe sulme të falsifikimit / mashtrimit përmes rrjeteve të pasigurta. Versionet e ardhshme të CUPS do të mbështesin si vërtetimin ashtu edhe revokimin e certifikatave të serverit.

   Rekomandim: Mos varet nga kriptimi për siguri kur lidheni me serverat përmes internetit ose lidhjet e pabesueshme WAN.

  2.    Pallmë dijo

   Nëse keni.
   Cups është shërbimi më i fuqishëm i shtypjes në Linux.
   Nëse keni nevojë për ndihmë për ndonjë botim të shtypur + samba + linux + ti në përgjithësi, më dërgoni një email, sa më shpejt që të mundem do t'ju përgjigjem.

 18.   osmel dijo

  hola
  Unë jam i ri në linux dhe kam instaluar chakra dhe megjithëse printeri më zbulon, ai nuk i gjen drejtuesit e tij, një vëllafm495cw dhe në faqen zyrtare të markës nuk shfaqet, duke kërkuar në rrjetin gjeta këtë blog i cili detajon instalimin nga printeri , ajo që më ndodh është që unë të futem në faqen e kupave dhe tani kur të kërkojë për ne dhe pss nuk më lejon të hyj. kjo nga ana qe ka te beje me printerin sepse ne faqen e tyre hyj pa probleme.

  ndonjë sugjerim. Faleminderit!!

 19.   userark dijo

  Nuk mund të instaloj, shtoj një printer kanon; nga printeri sistem-konfigurues në desktopin e gnome; sepse marr mesazhin ose dialogun:

  Gabim "FirewallD not running" kur përpiqesh të instalosh një printer.

  Sapo e gjeta këtë zgjidhje në:

  https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-control-center/+bug/871985
  në komentin # 17 ato tregojnë zgjidhjen e dukshme.

  Por kjo më huton, faktin që duhet të krijoj skedarin:
  /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf

  Për të zëvendësuar skedarin:
  /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf

  Kur shoh përmbajtjen e kësaj të fundit, zbuloj se ka disa udhëzime të komentuara që i referohen skedarit që ata dëshirojnë të krijoj, më duket se zgjidhja është të mos komentoj udhëzimet e komentuara. Në fakt kjo duhet të bëhet, por meqenëse nuk e kuptoj se çfarë bëjnë ato udhëzime, unë do të doja që dikush të jepte një shpjegim.

 20.   Peter dijo

  Kam lexuar artikullin tuaj, unë kam instaluar dhe konfiguruar shërbimin e shtypjes vetëm se po përpiqem të konfiguroj një printer xerox m 123 dhe nuk mund të gjej një shofer për të, ato që kam gjetur në internet nuk funksionojnë për mua, ai rekomandon diçka në specifikoni ju lutem tashmë jam i dëshpëruar nga dritarja e lidhur direkt me të shtypet mirë.
  desde linux E konfiguroj, kerkoj nder drivera per Xerox por nuk gjej nje per m123, zgjedh nje qe mendoj se eshte i ngjajshem dhe kur printoj nje faqe prove printon me shume se 50 flete dhe gabim.

 21.   Cristian dijo

  Unë kam një Xerox Workcentre 3045NI, bëj hapat e përshkruar por jo modelin Tim .. dhe më jep vetëm rekomandime, por unë zgjedh një rekomandim dhe pastaj bëj provë, thotë se dërgon printimin dhe pas një kohe të shkurtër e shtypi tashmë, por asgjë nuk ka ndodhur ose nuk shtypi asgje. NDIHMONI ....!

 22.   bit dijo

  Një përshëndetje në faqen time të internetit ka një udhëzues se si të instaloni Epson shumëfunksional XP-510 në rast se ndihmon dikë ose ju jep ide:

  http://trastea-tu-linux.webnode.es/news/instalacion-conectandola-al-pc-por-puerto-usb-en-linux-/

 23.   Dani dijo

  Si mund ta marrim atë që të na kërkojë ID kur shtypim një faqe? Faleminderit shume!

 24.   ndërhyjnë dijo

  nje pyetje kur dua te fus windows http://10.1.1.1:631/printers/HP-1100. ai nuk me njeh, cfare te bej? E kuptoj që nuk mund të lidhet me shtypjen

 25.   katja dijo

  Përshëndetje, tutorial i mirë, por unë kam një problem, unë jam duke punuar në makina virtuale, problemi është në thelb se në klient nuk mund të shoh radhën e printimit, por në server mund të kur të shtyp nga klienti. A mund te me ndihmosh? Faleminderit

 26.   Gonzalo claderas dijo

  Mirëmëngjes, kur klikoj në butonin add printer kam një mesazh për të futur një emër përdoruesi dhe fjalëkalim ???

 27.   dofysoft dijo

  Përshëndetje, unë kam të instaluar Linux Mint 13 në kompjuterin tim desktop. Problemi im është se kur dua të instaloj nga CUP, porti paralel nuk shfaqet. Printeri im është një HP Deskjet 400. Salu2.

 28.   Baramentor dijo

  Shkëlqyeshëm, faleminderit për tutorialin, unë sapo migrova në Linux dhe kam shumë gjëra për të konfiguruar.
  Përshëndetje!

 29.   Reinaldo dijo

  Duhet ta di, si mund ta konfiguroj skedarin e konfigurimit të kupave 1.7.2, pasi kam një rrjet në Ubuntu 14.04 dhe rezulton se kur instaloj printerët, ato shihen në të gjithë kompjuterët në rrjet dhe kjo e ka bërë punën time një rrëmujë pasi që klientët nuk shohin se ku do të shtypin ... Unë kam bërë ndonjë numër gjërash si modifikimi i kupave dhe konfigurimi i samba por asgjë. Unë nuk kam qenë në gjendje ta zgjidh problemin, megjithatë kisha Ubuntu 12.04 dhe nuk e kisha atë problem nëse do të duhej të konfiguroja ndonjë gjë, thjesht zgjidhja mundësinë për të mos parë printerët e lidhur në rrjet dhe kaq ... nëse mund të më ndihmoni ju lutem ....

 30.   Unë përzënë larg dijo

  Pershendetje Të fala. Shtë një kontribut i madh. Instaloni një HP p1102w dhe funksionon mirë, por po më ndodh që nëse kaloj më shumë se 5 min pa e përdorur, printeri fiket ose ndoshta kalon në kursimin e energjisë, i cili kur dërgon një printim, nuk e merr atë dhe nuk del, derisa të ndizet manualisht printeri, një detyrë që është e rëndë sepse ndahet dhe nëse nuk ka asnjë pranë PC-së pritës, të gjithë mbeten pa shtypur. Kam provuar gjithçka, shkarkoj shoferin më të fundit, 3.16.11, por nuk mund të gjej ku ta çaktivizoj ose parandaloj printerin të flejë në mënyrë që të jetë gjithnjë vigjilent.

 31.   Carlos dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjes, kam një problem, kam instaluar dy printerë zebra në një server ubuntu, përdor "filxhanë" për të instaluar printerët dhe më pas ato shfaqen në rrjet si normale, por unë kam nevojë për të shtypur duke përdorur ZPL, dhe unë përdor shërbimet e konfigurimit të zebrës , dhe kur e shoh qe me jep nje gabim, une perdor windows 10, nuk e di nese eshte sepse programi eshte instaluar ne windows dhe nuk mund te lidhem, nuk e di. Por të jem i qartë, nëse ata shtypin mirë pasi që unë përdor një program në kompani ku atje është shtypur në VPE dhe e bën atë të përsosur, do të më duhej vetëm përmes ZPL dhe nuk mundem, në rast se mund të më ndihmoni ju lutem

 32.   fiko dijo

  Carlos Santana: E pabesueshme që një dokument i shkruar në mars 2013 është akoma i dobishëm. Unë ende nuk kam përdorur printera Zebra. As nuk e di nëse gjuha e komunikimit e përdorur nga pjesa e përparme e programit e instaluar përmes përdorimit të Zebra Setup është saktësisht gjuha Zebra. Unë mendoj se është një çështje e formatit të dokumentit që pjesa e përparme e Zebrës dërgon në CUPS dhe që kjo e fundit nuk e miraton atë.

 33.   Serge Avila dijo

  Përshëndetje, mirëdita, kam një problem me shtypjen nga CentOS 6.9 përmes Kupave. Kur përpiqesh të shtypësh, teksti del në format të papërpunuar në një HP Deskjet Professional 400. Unë tashmë kam shikuar nëpër ppd të gotave, duke kërkuar se si të çaktivizoj prodhimin e papërpunuar dhe të marr vetitë e përcaktuara nga skedari i kontrollit Runtime Cobol .

  Kur dërgoni faqen e printimit, shtypi del i vogël, ekzekutohet. Por kur dërgoni shtypjen shkon mirë, pa ekzekutuar, por në format të papërpunuar.

  Ndonjë sugjerim?
  Falënderim