GrapheneOS: Çfarë ka të re në lidhje me përditësimin 2023090200

GrapheneOS: Çfarë ka të re në lidhje me përditësimin 2023090200

GrapheneOS: Çfarë ka të re në lidhje me përditësimin 2023090200

En DesdeLinux, ne priremi jo vetëm të jemi të vetëdijshëm për zhvillimet e lira dhe të hapura të sistemeve operative dhe aplikacioneve për kompjuterët desktop dhe laptopë, por edhe ato që janë të fokusuara në pajisjet mobile. Dhe aq më tepër, kur ata ofrojnë më shumë liri dhe mbrojtje për përdoruesit e tyre, domethënë janë të fokusuar në privatësinë dhe sigurinë e të dhënave të përdoruesve të tyre. Një shembull i mirë i këtij lloji Sistemi operativ celular GrapheneOS.

Dhe megjithëse ka shumë të tjera që janë më të ngjashme, ne do të përfitojmë nga fakti që sistemi operativ celular Grafen OS ka lëshuar këtë muaj shtator 2023 numri i përditësimit 2023090200 për t'i bërë të ditur lajmet për të.

GrapheneOS dhe Sailfish OS: Sistemet operative të lëvizshme me burim të hapur

GrapheneOS dhe Sailfish OS: Sistemet operative të lëvizshme me burim të hapur

Por, para se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me përditësimin «Graphene OS 2023090200», ju rekomandojmë të lexoni më vonë, the postimi i mëparshëm i lidhur me sistemin operativ celular të përmendur:

GrapheneOS dhe Sailfish OS: Sistemet operative të lëvizshme me burim të hapur
Artikulli i lidhur:
GrapheneOS dhe Sailfish OS: Sistemet operative të lëvizshme me burim të hapur

GrapheneOS 2023090200: Përditësimi i shtatorit 2023

GrapheneOS 2023090200: Përditësimi i shtatorit 2023

Lista e veçorive të reja më të dukshme të GrapheneOS 2023090200

 • Ai përfshin skedarët e përditësimit dhe konfigurimit në vijim, për çdo lloj pajisjeje:
 1. 2023090200-felix: Për pajisjet celulare Pixel Fold.
 2. 023090200-tangorpro: Për pajisjet celulare Pixel Tablet.
 3. 2023090200-koral: Për pajisjet celulare Pixel 4 dhe Pixel 4 XL.
 4. 23090200: Për Pixel 4a, Pixel 4a (5G), Pixel 5, Pixel 5a, Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a dhe më shumë pajisje celulare.
 • Ofron sa vijon përmirësime, ndryshime dhe rregullime:
 1. Mbështetje për të parë 7 ditë histori në panelin e privatësisë përmes çelësit zyrtar në vend të metodës së mëparshme dhe të zakonshme.
 2. Një shtresë e përputhshmërisë e Google Play me sandbox për të fshehur aplikacionin e aktivizimit të eSIM nga Play Store në mënyrë që të mos përditësohet.
 3. Një kernel i përditësuar në rishikimin më të fundit të degës GKI LTS, i cili përfshin përditësimin në versionin 5.10.192 për pajisjet (Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel Tablet, PixelFold.
 4. Përmirësime në nivelin e veglave adevtool për të korrigjuar ndërtimet e gjeneratës së XNUMX-të të Pixel me PRODUCT_ENFORCE_RRO_TARGETS, me synimin për të lehtësuar gjenerimin e furnitorëve.
 5. Përmirësime në nivelin e mjetit adevtool për të zgjidhur gabimet e analizës së burimeve përmes daljes protobuf aapt2, verifikimin e hasheve të skedarëve të shitësit, plus përmirësime të tjera të kontrollit të gabimeve/UX.

adevtool është një mjet mbështetës dhe rikuperimi i pajisjes Android ROM, i krijuar për automatizim dhe shpejtësi maksimale. Rreth Adevtool

Ethereum OS: Një sistem i ri operativ celular me burim të hapur

Ethereum OS: Një sistem i ri operativ celular me burim të hapur

Sisteme operative falas ose të hapura për celularët ekzistues

Dhe së fundi, siç është zakon në këtë lloj artikujsh, ne ju lëmë poshtë listës sonë të përditësuar të artikujve Sisteme operative falas ose të hapura për celularët:

 1. / e / (Eelo)
 2. AOSP (Projekt me burim të hapur Android)
 3. Calyx OS
 4. Ethereum OS
 5. Grafen OS
 6. KaiOS (Vetëm pjesërisht me burim të hapur)
 7. LineageOS
 8. MoonOS (WebOS)
 9. Mobian
 10. Plasma Mobile
 11. postmarketOS
 12. PureOS
 13. Replicant
 14. Operacioni Sailfish
 15. Tizen
 16. Ubuntu prekje

GrapheneOS është një sistem operativ celular i fokusuar në privatësi dhe siguri me mbështetje për aplikacionet Android të zhvilluara si një projekt jofitimprurës me burim të hapur. Ai fokusohet në kërkimin dhe zhvillimin e teknologjisë së privatësisë dhe sigurisë, duke përfshirë përmirësime thelbësore në sandbox, zbutjen e shfrytëzimit dhe modelin e lejeve. Ajo u themelua në vitin 2014 dhe më parë njihej si CopperheadOS. Rreth GrapheneOS

Ethereum OS: Një sistem i ri operativ celular me burim të hapur
Artikulli i lidhur:
Ethereum OS: Një sistem i ri operativ celular me burim të hapur

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Në përmbledhje, përditësimi i «Graphene OS 2023090200» Ato vijnë për të ofruar disa nga zhvillimet e shumta në kohë dhe të shumëpritura (përmirësime, ndryshime dhe korrigjime) brenda zhvillimit të sistemit operativ celular në fjalë. Për rrjedhojë të vazhdojë të ofrojë një alternativë ideale dhe të zbatueshme për ata përdorues që, për arsye të privatësia, anonimiteti dhe siguria kompjuterike Ata përpiqen të zbatojnë zgjidhje më të lira dhe të hapura. Dhe sigurisht, më e lehtë, e personalizueshme dhe më e sigurt.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.