GrapheneOS dhe Sailfish OS: Sistemet operative të lëvizshme me burim të hapur

GrapheneOS dhe Sailfish OS: Sistemet operative të lëvizshme me burim të hapur

GrapheneOS dhe Sailfish OS: Sistemet operative të lëvizshme me burim të hapur

Meqenëse kohët e fundit kemi komentuar mbi Sistemi operativ për pajisjet mobile i quajtur Ubuntu prekje, sot do të eksplorojmë 2 thirrje të tjera "GrapheneOS" y Operacioni Sailfish.

"GrapheneOS" është zhvilluar si një projekt i burim i hapur jofitimprurëse, e fokusuar në privatësia dhe siguria, dhe përfshin pajtueshmërinë me aplikacionet Android. Derisa, Operacioni Sailfish është zhvilluar nga një kompani finlandeze e telefonisë celulare e quajtur Jolla, por mbështetet nga një komunitet global që kontribuon në themelimin e burim i hapur të së njëjtës Dhe gjithashtu fokusohet në siguri dhe pajtueshmëri me aplikacione Android.

Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisje kompjuterike dhe softuer në favor të burimit të hapur

Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisje kompjuterike dhe softuer në favor të burimit të hapur

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë disa nga tonat postimet e mëparshme të lidhura me temën e Sistemet operative mobile, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

"Ubuntu Touch eShtë një sistem operativ softuer me burim të hapur. Kjo do të thotë që të gjithë kanë qasje në kodin burimor dhe mund ta ndryshojnë, shpërndajnë ose kopjojnë atë. Kjo e bën të pamundur instalimin e programeve të pasme. Dhe nuk varet nga cloud, dhe gjithashtu është praktikisht pa viruse dhe programe të tjera me qëllim të keq që mund të nxjerrin të dhënat tuaja. Për më tepër, ai fokusohet në arritjen e qëllimit të Konvergjencës midis laptopëve / desktopëve dhe televizorëve, për një përvojë krejtësisht të unifikuar. Ubuntu Touch fokusohet në minimalizmin dhe efikasitetin e harduerit." Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisje kompjuterike dhe softuer në favor të burimit të hapur

Artikulli i lidhur:
Fairphone + Ubuntu Touch: Pajisje kompjuterike dhe softuer në favor të burimit të hapur

Artikulli i lidhur:
Android me ose pa Google: Android falas! Çfarë alternative kemi?
Artikulli i lidhur:
Android: Aplikacionet për të përdorur një sistem operativ Linux në një celular
Artikulli i lidhur:
Ubuntu Touch OTA 18 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e saj

GrapheneOS dhe Sailfish OS: Alternativat Interesante të Android

GrapheneOS dhe Sailfish OS: Alternativat Interesante të Android

Çfarë është GrapheneOS?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, "GrapheneOS" Përshkruhet shkurt si më poshtë:

"GrapheneOS është një sistem operativ celular i fokusuar në privatësinë dhe sigurinë me pajtueshmëri me aplikacionet Android, i cili është zhvilluar si një projekt jofitimprurës me burim të hapur. Ai përqendrohet në hulumtimin dhe zhvillimin e teknologjisë së privatësisë dhe sigurisë, duke përfshirë përmirësime thelbësore në sandbox, zbutjen e shfrytëzimit dhe modelin e lejeve."

Prandaj, në mesin e saj karakteristika të shquara janë në përgjithësi:

"Përmirësimi i privatësisë dhe sigurisë së Sistemit Operativ që nga fillimi. Meqenëse, ai përdor teknologji për të zbutur klasat e tëra të dobësive dhe për ta bërë thelbësisht të vështirë shfrytëzimin e burimeve më të zakonshme të cenueshmërisë. Prandaj, përmirëson sigurinë si të Sistemit Operativ ashtu edhe të aplikacioneve që funksionojnë në të. Përveç kësaj, ajo shton disa ndërprerës për veçori të tilla si leja e rrjetit, leja e sensorit, kufizimet kur pajisja është e kyçur, ndër të tjera. Të gjitha së bashku me veçoritë më komplekse të privatësisë dhe sigurisë për përdoruesit me UX -in e tij." Për të amplifikuar informacionin

Çfarë është Sailfish OS?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, "Sailfish OS" Përshkruhet shkurt si më poshtë:

"Sailfish OS është një Sistem Operativ i sigurt celular i optimizuar për të funksionuar në smartphone dhe tableta, dhe gjithashtu lehtësisht i përshtatshëm për të gjitha llojet e pajisjeve të ngulitura dhe rastet e përdorimit. Shtë i vetmi sistem operativ i pavarur celular i bazuar në burim të hapur, pa asnjë lidhje me korporatat e mëdha, i mbështetur nga të drejta të forta të pronësisë intelektuale, përfshirë të gjitha të drejtat e pronësisë intelektuale dhe markat tregtare. Me pak fjalë, është një platformë e hapur me një model kontributi aktiv me burim të hapur."

Dhe midis tij karakteristika të shquara mund të përmenden sa vijon:

"Shtë ndërtuar si një shpërndarje klasike Linux. Ndërfaqja e tij kryesore e përdoruesit është zhvilluar duke përdorur QML, një gjuhë e fuqishme e dizajnit të përvojës së përdoruesit e siguruar nga kuadri Qt. Gjuha dhe veçoritë e QML i japin Sailfish OS aftësinë për të siguruar një grup të pasur elementësh UI, për krijimin e ndërfaqeve të animuara dhe prekëse dhe aplikacioneve të lehta. Përveç kësaj, ajo përfshin një teknologji të quajtur Sailfish Silica të cilat janë aplikacione vendase me përbërës të personalizuar të bazuar në blloqet e ndërtimit të UI." Për të amplifikuar informacionin

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, Sistemet Operative "GrapheneOS" y Operacioni Sailfish, së bashku me shumë të tjerë me burim të hapur, janë një opsion interesant për të eksploruar për të zëvendësuar me sukses Android -in. Por mbi të gjitha, pse ta përdorni Sisteme operative celulare falas dhe të hapura, qoftë në kompjuterët tanë apo celularët, përmirëson tonat privatësia, anonimati dhe siguria kibernetike.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Logan dijo

  fakt interesant, ju mund të ekzekutoni Flatpak nga Sailfish OS ...

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Urime, Logan. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj.