Gusht 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Gusht 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Gusht 2021: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Në këtë ditë të parafundit të Gusht 2021, si zakonisht në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë pak përmbledhje, nga disa nga më të mirat botime të paraqitura të asaj periudhe.

Kështu që ata të mund të rishikojnë (shikojnë, lexojnë dhe ndajnë) disa nga më të mirat dhe më të rëndësishme informacion, lajme, mësime, manuale, udhëzues dhe njoftime, nga faqja jonë e internetit. Dhe nga burime të tjera të besueshme, siç është uebi DistroWatch, Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe Fondacioni Linux (LF).

Hyrje e Muajit

Me këtë përpilimi mujor, shpresojmë si zakonisht, ata më lehtë mund të azhurnohen në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Postimet e Muajit

Përmbledhje e Gusht 2021

Brenda FromLinux

mirë

Artikulli i lidhur:
MX -21: Versioni MX Linux beta 1 në dispozicion - Flor Silvestre / Wildflower
Artikulli i lidhur:
Host Minder: Një aplikacion i dobishëm dhe i thjeshtë për të bllokuar fushat e padëshiruara
Artikulli i lidhur:
Debian 11 vjen me Linux 5.10, azhurnime të paketave, përmirësime dhe më shumë

E keqe

Artikulli i lidhur:
Ata gjetën një version të ri të sulmit HTTP Request Kontrabandë

Artikulli i lidhur:
Ata gjetën dobësi në bibliotekat e rrjetit Rust and Go parandalon vërtetimin e IP
Artikulli i lidhur:
Kërcënimet dhe dobësitë e GNU / Linux: Njihni armikun tuaj!

Interesante

Artikulli i lidhur:
Kees Cook bën thirrje për organizim më të mirë të punës në Linux në lidhje me rregullimet e gabimeve
Artikulli i lidhur:
Historia e FSF -së: Seksion i ri në internet me piketat më të rëndësishme të FSF -së
Artikulli i lidhur:
Utopia: Një ekosistem interesant i decentralizuar P2P ideal për Linux

Top 10: Postimet e Rekomanduara nga Gusht 2021

 1. Pafundësi Axie: Një lojë interesante në internet nga DeFi World bazuar në NFT. (Ver)
 2. Glibc 2.34: Arrin me rregullime të cenueshmërisë, veçori të reja për Linux, dhe më shumë. (Ver)
 3. Freespire 7.7 kundrejt Linspire 10 Service Pack 1: Përtej Windows. (Ver)
 4. Një e keqe e nevojshme? Apple mund të zbulojë imazhe të abuzimit të fëmijëve në galerinë e fotografive (Ver)
 5. WireGuard: Ju i keni bërë gjërat siç duhet dhe tani ajo vjen si një portë në Kernel Windows. (Ver)
 6. Anketa e Zhvilluesve të Stack Overflow Developer 2021: Eksplorimi i rezultateve të vitit. (Ver)
 7. TradingView Desktop: Si ta instaloni këtë aplikacion DeFi në GNU / Linux? (Ver)
 8. Sulmi APT: Kërcënimet e avancuara të vazhdueshme A mund të ndikojnë në Linux? (Ver)
 9. QEMU 6.1: Vjen me kriptimin e harduerit, mbështetje për më shumë borde, dhe më shumë. (Ver)
 10. Rruga e dritës: Protokolli i burimit të hapur të ExpressVPN. (Ver)

Jashtë FromLinux

Jashtë FromLinux

Gusht 2021 GNU / Linux Distros Lëshon Sipas DistroWatch

 • Linux Lite 5.6: Dita 31
 • Përpjekja OS 2021.08.27: Dita 30
 • LibreELEC 10.0.0: Dita 29
 • Ubuntu 20.04.3: Dita 26
 • Clonezilla Drejtpërdrejt 2.7.3-19: Dita 26
 • Voyager Live 11: Dita 24
 • Pardus 21.0: Dita 22
 • SparkyLinux 6.0: Dita 20
 • KaOS 2021.08: Dita 18
 • IPFire 2.27 Bërthama 159: Dita 18
 • Manjaro Linux 21.1.0: Dita 18
 • Zorin OS 16: Dita 17
 • Slackware Linux 15.0 RC1: Dita 16
 • Debian Edu 11.0.0: Dita 15
 • Debian 11: Dita 14
 • Eliva 3.8.22 (Beta): Dita 12
 • OS elementare 6.0: Dita 10
 • 4MLinux 37.0: Dita 01

Për të mësuar më shumë rreth secilës prej këtyre njoftimeve dhe më shumë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF / FSFE)

 • 05-08-2021-Autoriteti holandez përforcon lirinë e ruterëve: Autoriteti Hollandez për Konsumatorët dhe Tregjet (ACM) ka publikuar rregulla të reja që do të avancojnë Lirinë e Routerit në Holandë. Brenda 6 muajve, ISP -të do të duhet të pajtohen dhe t'u ofrojnë konsumatorëve dhe bizneseve mundësinë e lidhjes së një modemi ose ruteri sipas zgjedhjes së tyre. FSFE -ja e njeh këtë vendim si një fitore të madhe për të drejtat e konsumatorit. Liria e ruterit është e drejta që konsumatorët e çdo Ofruesi të Shërbimit të Internetit (ISP) duhet të zgjedhin dhe përdorin një modem dhe ruter privat në vend të pajisjeve që ofron ISP -ja. (Ver)

Për të mësuar më shumë për këtë dhe lajme të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: FSF y FSFE -ja.

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • 12-08-2021 - Informacion Praktik me Burim të Hapur - Programi i ngjarjes tani është në dispozicion!: Më 16 shtator 2021, Nisma me Burim të Hapur do të presë një ngjarje virtuale falas gjysmë ditore mbi Informacionin Praktik me Burim të Hapur. Qëlluar për zhvilluesit me burim të hapur, akademikë, avokatë dhe menaxherë të interesuar për të mësuar në lidhje me burimin e hapur në praktikë, kjo ngjarje unike do të shfaqë folës me përvojë të gjerë në këtë fushë - me një fokus tek adoptuesit e rinj dhe ata që kërkojnë të thellojnë pjesëmarrjen e tyre. Me (Ver)

Për të mësuar më shumë për këtë dhe lajme të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Organizata e Fondacionit Linux (FL)

 • 18-08-2021-Zgjerimi i listës së folësve në Samitin e Rrjetit të Hapur dhe Edge + Kubernetes në Ditën e Edge përfshin ndriçues nga sektori: Katër folës kryesorë shtesë do të zbukurojnë fazën kryesore të Samitit të Rrjeteve të Hapura dhe Edge + Kubernetes në Edge Day për të ndarë ekspertizën e tyre në Automatizim dhe AI, 5G dhe fuqinë e Ekosistemeve të Hapura. (Ver)

Për të mësuar më shumë për këtë dhe lajme të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në vijim lidhje: Blog, Lajmet e projektit y Njoftime për shtyp.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, shpresojmë që kjo "i vogël dhe i dobishëm përmbledhje lajmesh " me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për muajin e «agosto» nga viti 2021, të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux».

Dhe nëse ju pëlqeu ky botim, mos ndaloni së shpërndarëi me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   CEO i Paul Cormier Red Hat, Inc. dijo

  Përmbledhje e shkëlqyeshme e lajmeve. Unë personalisht do të thoja që lajmi kryesor, i rëndësishëm dhe i mirë ka qenë publikimi i Debian 11

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Paul. Faleminderit për komentin tuaj dhe emocionet e mira për këtë postim dhe të tjerët që keni lexuar.