gydl: Një ndërfaqe grafike për youtube-dl

Shumë prej nesh përdorin mjetin e fuqishëm terminal në baza ditore youtube-dl, e cila na lejon të shkarkojmë video në YouTube shpejt dhe me lehtësi. Epo, disa muaj më parë quhej një ndërfaqe grafike e shkëlqyeshme gidl kjo thjesht na lejon përdorni teknologjinë youtube-dl nga një GUI.

Çfarë është gydl?

Gydl (e cila ka qenë shkurtesa e Grafike Youtube-dl), është një ndërfaqe grafike që punon si mbështjellës për mjetin e njohur tashmë Youtube-dl, duke ju lejuar të shkarkoni video dhe audiot në një mënyrë më të thjeshtë, si dhe të keni shumicën e funksioneve themelore të teknologjisë.

ndërfaqe grafike për youtube-dl

Ky mjet është zhvilluar nga Jannik Hauptvogel duke përdorur Python 3 dhe GTK + 3, funksionimi i tij është shumë i thjeshtë, ne thjesht duhet të fusim url-në e një video në youtube dhe pastaj të zgjedhim nëse duam ta shkarkojmë videon ose audion, atëherë mund të zgjedhim formatin e daljes dhe cilësinë e të njëjtës, për Së fundmi, ne zgjedhim butonin e shkarkimit dhe presim që mjeti të shkarkojë videon.

Në çdo kohë ndërfaqja përdor teknologjinë Youtube-dl, puna e saj është të japë qasje të thjeshtë dhe miqësore në secilën prej funksionaliteteve që ofron Youtube-dl. Dizajni i tij është i thjeshtë dhe përdor përvojën e bazuar në dialog, i trajton mesazhet në një mënyrë të përshtatshme dhe është ideale për të gjithë ata që duan të jenë larg terminalit por duan të shkarkojnë video të YouTube në Linux.

Si të instaloni gydl?

Aktualisht gydl ka vetëm paketa instalimi për Arch Linux dhe derivatet, ato janë në depon AUR dhe mund të instalohen duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

yaourt -S gydl-git

Mjeti po i nënshtrohet një rigjenerimi dhe migrimi të kodit në gjuhën C, kështu që në ditët e ardhshme ndoshta do të marrë një azhurnim të plotë si në strukturën ashtu edhe në ndërfaqen grafike. Tani, nëse jeni duke përdorur Arch Linux ose derivativë dhe dëshironi të shijoni një ndërfaqe grafike për youtube-dl, është koha e mirë për ta bërë këtë, pasi që sipas testeve të mia, mjeti ka qenë shumë i qëndrueshëm, efikas dhe i lehtë për t’u përdorur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   hermesgabriel dijo

  Faleminderit shumë, po kërkoja diçka të tillë dhe nuk më pëlqyen shtojcat e shfletuesit që pretendojnë se janë për këtë.

 2.   pazar dijo

  Isshtë ideale për ata që nuk e përdorin terminalin. Në rastin tim, unë përdor pseudonime për të thjeshtuar argumentet e youtube-dl. Duket më praktike të përdoren pseudonimet (ose funksionet nëse përdorin Shell peshku).

 3.   janio carvajal dijo

  Bot Telegram i quajtur @YoutubeConvertBot dhe shumë më tepër e bëjnë këtë dhe më shumë sepse ata ruajnë videot në mënyrë që të mos i humbin kurrë ato never

 4.   Maikel rivas dijo

  Unë e përdor atë nga terminali, por unë do të doja të përdor ndërfaqen, ju lutem mos kuptoni se si ta përpiloni atë, do të vlerësohej se si ta bëni atë për debian dhe derivatet.