GZDoom 4.0.0: version i ri me mbështetje eksperimentale për Vulkan

Fotografitë e GZDoom

GZDoom është një motor grafik për Doom bazuar në ZDoom. Isshtë krijuar dhe mirëmbajtur nga Christoph Oelckers dhe versioni më i fundit i qëndrueshëm i lëshuar është 4.0.0. Për ata që nuk e njohin ZDoom, ky është një port i kodit origjinal ATB Doom dhe NTDoom. Një projekt me burim të hapur të mirëmbajtur nga Randy Heit dhe Christoph Oelckers në këtë rast. Pasi ndaloi zhvillimin e tij, Christoph vendosi të krijojë projektin e ri GZDoom për të cilin po flasim sot.

Epo, në këtë lëshim të ri GZDoom 4.0.0 janë shtuar një seri ndryshimesh, por sipas burimeve të konsultuara, ekipi i punës i përfshirë në GZDoom ka punuar për të marrë mbështetje eksperimentale për API grafike Vulkan, diçka që është një lajm i shkëlqyeshëm edhe nëse nuk është plotësisht i qëndrueshëm dhe është vetëm një provë eksperimentale. Të gjithë i dimë përfitimet dhe fuqinë e këtij API grafik në krahasim me OpenGL, një projekt që e kemi falë AMD, pasi bazohet në kodin Mantle ...

Tani, Vulkan mirëmbahet dhe koordinohet nga The Fondacioni Khronos, i cili kujdeset për OpenGL dhe OpenCL midis API-ve të tjera për zhvilluesit. Duke u kthyer te GZDoom, kjo mbështetje për Vulkan është ende në një fazë shumë të hershme të zhvillimit dhe ka ende shumë punë për ta rregulluar atë dhe për të marrë diçka më të mirë. Por kur dëgjojmë Vulkan pranë titullit të ndonjë loje video është gjithmonë e këndshme dhe çdo hap që hidhet në atë kuptim është i mirë.

Kapja e ofruar në këtë artikull është pikërisht Eksperimenti i Plutonia duke punuar në motorin grafik GZDoom me Vulkan. Nga rruga, duke lënë pas këtë lajm, risitë e tjera që mund të shihen në 4.0.0 janë disa përkthime në shumë gjuhë, mund të ekzekutohen me një rezolucion minimal prej 640 × 400, një ristrukturim i kodit burimor, ndryshime në kontroll menu, dhe ndryshimet në ZScript.

Më shumë informacion - Uebfaqja zyrtare


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)