Hapi OpenSUSE 42.1: Shpërndarja e parë "Hibride"

hap-hap-kërcim

 

Pas një viti pritje në njoftime të qëndrueshme të openSUSE, nisja e hap i hapur. Falë ndryshimeve në procesin e zhvillimit të kësaj shpërndarje, ata pohojnë se është shpërndarja e parë hibride Linux.

Hapi u zhvillua nga burimet e Ndërmarrja Linux SUSE (SLE), i cili siguron një nivel të pashembullt sigurie dhe stabiliteti, partneritet me Komunitetin e Zhvillimit për të ofruar kohezioni dhe besueshmëria si për përdoruesit ashtu edhe për kontribuesit. Duke ndarë burimin e SLE, openSUSE Leap, ju do të përfitoni nga mirëmbajtja dhe zhvillimi i kryer për të Ndërmarrja Linux SUSEAta madje do të ndajnë disa paketa dhe azhurnime; krejtësisht e ndryshme nga versionet e mëparshme të openSUSE, ku kishte linja krejtësisht të veçanta mirëmbajtjeje midis versioneve Open dhe Enterprise.

Komuniteti i zhvillimit gjithashtu ka një nivel mjaft përfaqësues të kontributit, pasi ai do të jetë përgjegjës për azhurnimin dhe menaxhimin e paketave që janë në një status të pjekur dhe të qëndrueshëm në distro openSUSE Tumbleweed.

OpenSUSE Tumbleweed dhe Brishtë

OpenSUSE Tumbleweed dhe Brishtë

Shtë e rëndësishme të theksohet qasja e re e paraqitur në openSUSE Brishtë 42.1, një distro me stabilitetin dhe sigurinë e kompani por me shkathtësinë dhe pararojën e bashkësive lundrimi. Që nga faza e zhvillimit të Leap, ekipi i saj i dizajnit e ka deklaruar këtë sfida më e madhe ka qenë përcaktimi se sa SLE dhe sa Tumbleweed ishte e nevojshme për LeapSot ne mund të verifikojmë rezultatet e një ekipi kaq të talentuar.

Ndër karakteristikat e tij kemi:

 • Një ekuilibër perfekt midis asaj të re dhe inovative dhe asaj të pjekur dhe të qëndrueshme. Leap ofron ndjesinë e Ndërmarrjes, por me mbështetje për pajisjen më të fundit. Me zgjedhjen më të mirë të paketave të qëndrueshme (pak të zbritur) në stilin më të mirë LTS, por me versionet më të fundit të KDE Plasma 5 dhe LibreOffice 5, dhe Gnome 3.16 së bashku me GCC 4.8.5, me opsionin për të përdorur GCC 5.2.
  LibreOffice 5 në Gnome 3.16

  LibreOffice 5 në Gnome 3.16

 • Përmirësime të mëdha të performancës për formatet e skedarëve BTRFS y XFS. Pavarësisht se janë në gjendje të zgjedhin formate të tjera. Duke përdorur BTRFS, përdoruesit do të jenë në gjendje të përfitojnë nga Snapper, një mjet për krijimin e Snapshots të planifikuara për të gjeneruar rezervime të sistemit, gjithashtu ofron mundësinë e nisjes së një fotografie dhe të qenit në gjendje të përdorni sistemin pavarësisht nga ekzistenca e skedarëve.
 • Zgjidhje të shumëfishta për Virtualizimi: QEMU 2.3.1, VirtualBox 5.0.6 dhe Docker 1.8.2.
 • YaST i përmirësuar: Kërcimi përfshin versionin ekzakt të njëjtë të YaST të pranishëm në SUSE Linux Enterprise. Ka më shumë se 600 rregullime të defekteve në krahasim me versionin e pranishëm në openSUSE 13.2.
  Aplikimet YaST

  Aplikimet YaST

 • Përfshirja e makinerive: Makineri është një mjet i komandës i orientuar për sysadmins. Lejon krijimin e përshkrimet në lidhje me sistemin Linux dhe të bëjë krahasime midis shteteve të ndryshme ose instancave të ndryshme Linux. Në të njëjtën mënyrë, lejon eksportimin e përshkrimeve të përmendura për t'i përdorur më vonë ato në mjetet e replikimit, migrimit ose zbatimit në Re.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge P dijo

  duke shkarkuar për të provuar

 2.   RODOLFO TORRES dijo

  Dua ta shkarkoj ju lutem kjo dritare është një perlë

  1.    Alexander TorMar dijo

   Dje kam punuar me Windows 7 dhe sa herë që punoj me atë OS më jep shumë probleme me shoferët ... E vetmja gjë që më shpëtoi ishte windows 10

  2.    zabapuen dijo

   "Ky Windows"? XD më mirë të mos shkarkoni asgjë që duket sikur keni pak ide ... ose jo hahaha

  3.    Të shtangur dijo

   Isshtë një sistem operativ GNU / Linux jo Windows, por asgjë nuk ndodh, gjëja e mirë për disa shpërndarje GNU / Linux është që ju mund t'i ekzekutoni ato nga një CD / DVD ose USB dhe t'i provoni ato pa i instaluar madje, merrni këtë ndoshta ju e dobishme : https://es.opensuse.org/SDB:Instalar_openSUSE_sin_CD_ni_DVD

 3.   nosferatuxx dijo

  Ky version dukej shumë i mirë për desktopin, por nga sa mund të shihja; nvidia dhe opensuse nuk shkojnë shumë mirë.
  Ejani, pasi instaloni ishte ngrirë nga shoferët e rinj, pasi të rifilloni në sfemode dhe instaloni nvida dukej se gjithçka po shkonte për mirë por nuk ishte kështu. Kështu që mendova se mbase ishte plazma5 dhe për atë arsye u ndryshua në gnome por e njëjta gjë.
  Do të transferohet në një kompjuter portativ me grafikë intel për të parë nëse këto nuk më dështojnë.!