openSUSE Bris 15.2 tani i disponueshëm dhe me mbështetje për disa UA

Versioni i ri i openSUSE Bris 15.2 u lëshua më në fund dhe vjen me disa ndryshime dhe përmirësime të dobishme, nga të cilats thekson mbështetjen e shtuar për të punuar me disa mjete të inteligjencës artificiale (AI) siç janë Tensorflow, PyTorch dhe Prometheus, si dhe përmirësime për punën me kontejnerë.

Për ata që ende nuk dinë për projektin openSUSE, ata duhet ta dinë këtë është një përpjekje për të promovuar Linux në të gjitha situatat., kontrollohet nga komuniteti i saj dhe mbështetet në kontributet e njerëzve që punojnë si testues, shkrimtarë, përkthyes, ekspertë të ergonomisë, ambasadorë ose zhvillues.

Shtë një projekt që mbulon një larmi të gjerë të teknologjive dhe shpërndarja openSUSE Leap paraqitet si një sistem operativ i plotë, i qëndrueshëm dhe i lehtë për t’u përdorur.

Hapja e OpenSUSE 15.2 Karakteristikat kryesore të reja

Ky version i ri i openSUSE Leap 15.2 përfshin azhurnime të sigurisë, paketa të reja të rëndësishme, rregullimet e defekteve në kod dhe përmirësime të tjera.

Por, nga të gjitha ndryshimet që janë përfshirë në openSUSE Brishtë 15.2, një nga më kryesoret dhe që mund të konsiderohet si tipari kryesor është se tani shpërndarja mund të përdorni kornizat dhe aplikacionet e të mësuarit makinerik dhe të mësuarit thellë përmes mbështetjes së shtuar për Tensorflow, PyTorch, ONNX, Grafana dhe Prometheus.

Sa i përket bërthamës së sistemit, Mund të gjejmë Linux Kernel v5.3.18. Ky është një azhurnim i Linux Kernel v4.12, i cili ishte në Leap v15.1. Kerneli i Leap është i njëjtë me atë të përdorur në SUSE Linux Enterprise 15 Service Pack 2.

Edhe pse nuk është e gjitha, pasi që në openSUSE Brishtë 15.2, u prezantua një bërthamë në kohë reale për të menaxhuar sinkronizimin e mikroprocesorit në mënyrë që të trajtojë në mënyrë efikase ngjarjet kritike.

Një tjetër ndryshim që bie në sy në këtë version të ri të openSUSE është ai Kubernetes është përfshirë në paketën zyrtare. Kjo ka për qëllim të ndihmojë përdoruesit përfundimtar të automatizojnë lehtësisht vendosjet, madhësinë dhe menaxhimin e aplikacioneve të kontejneruara.

kaskë (menaxheri i paketës për Kubernetes) është përfshirë gjithashtu. Jo vetëm e kufizuar në këtë, ju do të gjeni gjithashtu shtesa të tjera këtu dhe atje që e bëjnë më të lehtë sigurimin dhe vendosjen e aplikacioneve të kontejneruara.

Përveç kësaj mund të gjeni edhe disa shtesa të tjera që e bëjnë më të lehtë mbrojtjen dhe vendosjen e aplikacioneve të kontejnerizuara.

Nga ana tjetër, përmirësimet në mjedisi desktop i cili është Plasma 5.18 LTS, kjo është lëshimi i tretë i mbështetjes afatgjatë nga ekipi i KDE Plasma.

Brishtë 15.2 përfshin këtë version të ri LTS megjithëse do të azhurnohet dhe mirëmbahet nga kontribuesit e KDE për dy vitet e ardhshme (versionet e rregullta mbahen për 4 muaj). Në plazmën 5.18, mund të gjenden karakteristika të reja që i bëjnë njoftimet më të qarta, cilësimet më të optimizuara dhe pamja e përgjithshme më tërheqëse.

Përveç kësaj, instaluesi i openSUSE ka marrë përmirësime për të cilën di Ata kanë shtuar më shumë informacion, mbështetje për gjuhët nga e djathta në të majtë si arabishtja dhe ndryshime delikate për ta bërë më të lehtë zgjedhjen e opsioneve menjëherë në kohën e instalimit.

Më në fund një tjetër nga ndryshimet që bie në sy në këtë version të ri, janë përmirësimet në YaST.

Edhe pse YaST është tashmë një mjet i fuqishëm instalimi dhe konfigurimi, ky version shton aftësinë për të krijuar dhe menaxhuar një sistem skedar Btrfs dhe për të aplikuar teknika të përparuara të kriptimit.

Gjithashtu, duhet të keni parasysh mundësinë e openSUSE në nënsistemin Windows për Linux. Prandaj, me Leap 15.2, mbështetja e YaST për WSL është përmirësuar në përputhje me shënimet e lëshimit.

Shkarkoni hapin e OpenSUSE 15.2

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të provojnë këtë version të ri të openSUSE Leap 15.2, ata do të jenë në gjendje të marrin imazhin e sistemit direkt nga faqja zyrtare e internetit e shpërndarjes. 

Lidhja për të marrë imazhi është ky.

Sa për ata që janë ende në versionin e mëparshëm dhe duan të azhurnohen në versionin e ri, ata mund të azhurnojnë instalimin e tyre aktual me këtë të ri, ata mund të ndjekin udhëzimet zyrtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.