openSUSE Bris 15.3 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

Pas gati një viti zhvillimi u njoftua lëshimi i shpërndarjes Linux "openSUSE Leap 15.3", Ky version i ri mirëmban Kernel 5.3.18, ndërsa ndër ndryshimet që bien në sy është përfshirja e systemd 246, azhurnimet e mjediseve të ndryshme të desktopit dhe më shumë.

Për ata që ende nuk dinë për projektin openSUSE, ata duhet ta dinë këtë është një përpjekje për të promovuar Linux në të gjitha situatat., kontrollohet nga komuniteti i saj dhe mbështetet në kontributet e njerëzve që punojnë si testues, shkrimtarë, përkthyes, ekspertë të ergonomisë, ambasadorë ose zhvillues.

Shtë një projekt që mbulon një larmi të gjerë të teknologjive dhe shpërndarja openSUSE Leap paraqitet si një sistem operativ i plotë, i qëndrueshëm dhe i lehtë për t’u përdorur.

Hapja e OpenSUSE 15.3 Karakteristikat kryesore të reja

Ky version i ri Prezantuar nga openSUSE Bris 15.3 bazohet në grupin thelbësor të paketave SUSE Linux Enterprise me disa aplikacione të personalizuara nga depoja openSUSE Tumbleweed. Cfare ka me shume, një tipar kryesor i openSUSE Leap 15.3 është përdorimi i të njëjtit grup të paketave binare me SUSE Linux Enterprise 15 SP 3, në vend të rindërtimit të paketave SUSE Linux Enterprise src që ishte praktikuar në përgatitje për lëshimet e mëparshme.

Përdorimi i të njëjtave paketa binare në SUSE dhe openSUSE supozohet se do të thjeshtojë migrimin nga një shpërndarje në tjetrin, të kursejë burime në krijimin e paketës, të shpërndajë azhurnime dhe teste, të konsolidojë ndryshimet në skedarët specifikues dhe t'ju lejojë të ndaloni diagnostikimin. Grupe të ndryshme të paketave kur analizoni mesazhe gabimi.

Sa për ndryshimet që bien në sy në këtë version të ri, është ajo përbërësit individualë të shpërndarjes janë azhurnuar, siç është administratori i sistemit systemd i cili është azhurnuar në versionin 246 (lëshuar më parë me versionin 234) dhe menaxherin e paketës DNF në versionin 4.7.0 (para 4.2.19).

Në pjesën e mjediseve desktop, ne mund të gjejmë azhurnime të Xfce 4.16, LXQt 0.16 dhe Kanellë 4.6, Ndërsa nga mjediset gjithashtu, këto mbeten në të njëjtin version që u prezantua në botimin e mëparshëm të shpërndarjes KDE Plasma 5.18, GNOME 3.34, Sway 1.4, MATE 1.24, Wayland 1.18 dhe X.org Server 1.20.3.

Lidhur me paketimin e sistemit, propozohen versionet e reja të LibreOffice 7.1.1, Blender 2.92, VLC 3.0.11.1, mpv 0.32, Firefox 78.7.1 dhe Chromium 89.

Nga ndryshimet e tjera që dallojnë nga ky version i ri i openSUSE Bris 15.3:

 • Paketat KDE 4 dhe Qt 4 janë hequr nga depot.
 • Grafika është zhvendosur nga versioni Mesa 19.3 në 20.2.4 me mbështetje për OpenGL 4.6 dhe Vulkan 1.2.
 • Paketa të reja të ofruara për studiuesit e të mësuarit makinerik: TensorFlow Lite 2020.08.23, PyTorch 1.4.0, ONNX 1.6.0, Grafana 7.3.1.
 • Mjetet e azhurnuara për kontejnerët e izoluar: Podman 2.1.1-4.28.1, CRI-O 1.17.3, kontejnerë 1.3.9-5.29.3, kubeadm 1.18.4.
  Për zhvilluesit, ofrohen Go 1.15, Perl 5.26.1, PHP 7.4.6, Python 3.6.12, Ruby 2.5, Rust 1.43.1.
 • Biblioteka Berkeley DB është hequr nga paketat apr-util, cyrus-sasl, iproute2, perl, php7, postfix dhe rpm për shkak të çështjeve të licencimit. Dega Berkeley DB 6 është migruar në AGPLv3, kërkesat e së cilës vlejnë edhe për aplikacionet që përdorin BerkeleyDB në formë bibliotekare. Për shembull, anijet RPM nën GPLv2 dhe AGPL janë të papajtueshme me GPLv2.
 • Mbështetje e shtuar për sistemet IBM Z dhe LinuxONE (s390x).

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me ndryshimet dhe lajmet që janë paraqitur në këtë version të ri të openSUSE Bris 15.3, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni hapin e OpenSUSE 15.3

Për ata që janë të interesuar në të qenit në gjendje të provoni këtë version të ri të openSUSE Bris 15.3, ata do të jenë në gjendje të marrin imazhin e sistemit direkt nga faqja zyrtare e internetit të shpërndarjes në të cilën mund të gjeni një përpilim universal DVD me 4.4 GB (x86_64, aarch64, ppc64les, 390x), si dhe një imazh të thjeshtuar për instalim me paketa shkarkimi përmes rrjetit (146 MB) dhe përpilime drejtpërdrejt me KDE, GNOME dhe Xfce.

Lidhja për të marrë imazhi është ky.

Sa për ata që janë ende në versionin e mëparshëm dhe duan të azhurnohen në versionin e ri, ata mund të azhurnojnë instalimin e tyre aktual në këtë të ri, ata mund të ndjekin udhëzimet zyrtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Yanes dijo

  Shpresoj të ketë një mbështetje prej më shumë se dy vitesh. Sa më shumë që dalin versionet e reja (15.4). Nëse është kështu, mund të përdoret. E di që shumë do të më rekomandojnë lëshimin e rrotullës. Por për fat të keq unë gjithmonë kam probleme me drejtuesit e kartave grafike.