Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur

Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur

Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur

Sot do ta dimë 2 faqe interesante në internet më shumë, ato janë pjesë e pamasë komuniteti në internet që nxit a kulturë e lirë dhe e hapur, një pamje alternative e shiko, mendo dhe bëj gjëra ose situata të caktuara. Këto 2 faqe të reja për të shqyrtuar janë: «Kolektive e Hapur » y «Një artist ".

Shkurtimisht, «Kolektive e Hapur » fokusohet në financimin, domethënë, në ndihmën e grupeve bashkëpunuese për të mbledhur dhe shpenzuar para në mënyrë transparente. Derisa, «Një artist " Ai përqendrohet në kulturore, domethënë në sigurimin e anëtarëve të tij, të cilët zakonisht janë nga mjedisi artistik dhe kulturor, mjetet falas të nevojshme për të kryer punën e tyre.

SUChat: Shërbimi publik i decentralizuar i mesazheve të çastit

SUChat: Shërbimi publik i decentralizuar i mesazheve të çastit

Para se të filloj të flas për «Kolektive e Hapur » y «Një artist ", si zakonisht, ne do të rekomandojmë disa postimet e mëparshme të lidhura me faqet e internetit më të fundit interesante që kemi shqyrtuar. Duke qenë e fundit, faqja në internet «SUChat ”, të cilën ne e përshkruajmë si:

"Një shërbim i decentralizuar i mesazheve të menjëhershme publike bazuar në protokollin XMPP, i cili respekton privatësinë tuaj dhe lejon komunikimin në kohë reale me miqtë dhe familjen tuaj pa u shqetësuar për sigurinë dhe privatësinë. Krijoni një llogari, shkarkoni një klient që mbështet Jabber / XMPP, shtoni miq dhe komunikoni lirshëm në siguri të plotë." SUChat: Shërbimi publik i decentralizuar i mesazheve të çastit

Artikulli i lidhur:
SUChat: Shërbimi publik i decentralizuar i mesazheve të çastit

Të tjera të mëparshme kanë qenë:

Artikulli i lidhur:
PrivacyTools: Një faqe në internet e vlefshme dhe e dobishme për privatësinë në internet
Artikulli i lidhur:
NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

Kolektivi i Hapur dhe Anartist: Përshkrimi

Kolektiv i Hapur dhe Anartist

Çfarë është Open Collective?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, përshkruhet si:

"Një platformë financimi në internet për komunitete të hapura dhe transparente. Kjo siguron mjetet e nevojshme për të mbledhur dhe ndarë financat e mbledhura me transparencë totale."

Kjo është, ata janë një faqe interneti ideale për të cilat komunitetet (grupe bashkëpunimi, takime, projekte me burim të hapur, ndër të tjera) mbledhin dhe disbursojnë para në një mënyrë transparente për përfitimet e anëtarëve të saj dhe projekteve të regjistruara, midis atyre që duan t'i mbështesin ata.

Si funksionon kjo gjë?

«Kolektive e Hapur » zakonisht ndryshon nga platformat e tjera të ngjashme, pasi ofron një transparencë e plotë financiareMe fjalë të tjera, ju mund të shihni se nga vijnë paratë dhe ku po shkojnë. Për më tepër, është krijuar për komunitete që zhvillojnë vazhdimisht produkte, dhe jo për krijues individualë ose krijues të një fushate të njëhershme.

Më në fund, faqja është e vetë-financuar me vetëm një përqindje të vogël të fondeve të mbledhura përmes platformës, e cila varion midis 5% dhe 10%, në varësi të nikoqirit të saj fiskal. Dhe në të, çdokush mund të kontribuojë nga kudo me një kartë krediti ndërkombëtare të thjeshtë, ose me donacione të shprehura në monedhën e Pritësit Fiskal. Zhvilluesit e tij gjithashtu detajojnë që pagesat funksionojnë në të gjitha vendet ku ofruesit e tyre të pagesave, Stripe dhe PayPal, ofrojnë shërbim.

Uebfaqe të ngjashme

Ky Komunitet, nga ana tjetër, ka faqe të tjera interesante, brenda një Pritësi Kolektiv i Hapur, ndër të cilat spikasin disa që lidhen drejtpërdrejt me Softuerin e Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU / Linux dhe mund të përmendim:

  • Kolektive me Burim të Hapur: E cila funksionon si një nikoqir fiskal jofitimprurës që promovon një ekosistem të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm me burim të hapur.
  • Hapni Evropën Kolektive: E cila funksionon si një organizatë jofitimprurëse me seli në Bruksel për të pritur grupe të hapura nga e gjithë Evropa.
  • Aleanca me Burim të Hapur të Midwest-it: E cila funksionon si një organizatë promovon edukimin, mbështetjen dhe zhvillimin e softuerit burimor të hapur Drupal dhe të lidhur me të brenda komunitetit Drupal të Midwest të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Çfarë është Anartist?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, përshkruhet si:

"Një platformë e vetë-menaxhuar nga dhe për artistët. Dhe objektivat e të cilit janë: Krijimi i një platforme në shërbim të nevojave të artistëve, decentralizimi i fuqisë së industrisë kulturore, gjenerimi i hapësirave për debat, mësim dhe mbështetje reciproke midis artistëve dhe ndërtimi i një kulture të lirë dhe etike për transformimin shoqëror."

Dhe ata janë gjithashtu pjesë e «Kolektive e Hapur », e cila mund të shihet duke klikuar në vijim lidhje.

Në fund, vlen të përmendet se Komuniteti i kësaj faqe në internet ka si qëllimi kryesor tjetri:

"Siguroni veten me mjete anti-kapitaliste duke ndjekur parimet e kulturës së lirë. Ne duam të emancipohemi nga kompanitë private që kontrollojnë dhe monitorojnë masat. Për këtë arsye, në serverat tanë kemi instaluar (dhe do të instalojmë) mjetet që na duhen për të punuar dhe përhapur artin tonë."

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në 2 faqet e internetit interesante të «Open Collective y Anartist», të cilët janë pjesë e Komunitetit të madh në internet që nxit një kulturë të lirë dhe të hapur, një vizion alternativ për të parë, menduar dhe bërë gjëra ose situata të caktuara; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.