HDMagazine # 11 është këtu (dhe çfarë u përpoq të ishte # 10). [Përditësuar]

revista hdmagazine

Për arsye të panjohura për mua, ajo që do të ishte Nr. 10 nuk mund të dilte në gusht dhe ajo që doli ishte më shumë një pamje paraprake e asaj që tani është Nr. 11. Pra, këtu shkoni. Nr. 11

Në fund të postimit shtojmë njoftimin për shtyp që Eugenia Bahit na dërgoi në lidhje me nisjen e muajit gusht

1) Mbrojtja e Grub
2) Krijimi i Paketave .deb
3) ARP Spoofing Attack: Zbulimi i tij duke përdorur Bash Scripting
4) PSEInt: Një mjet i domosdoshëm programimi.
5) Kuptimi i kodit burimor të skedarëve SVG të krijuar me Sozi dhe Inkscape
6) Mozilla Zone - Rëndësia e të qenit i dokumentuar - Mozilla Developer Network
7) Softueri dhe Ligji

Dhe si një numër bonus 10 edhe nëse ka vetëm 3 artikuj (dhe të mirë)

1) Instalimi i Slackware
2) Praktikat më të mira UX dhe UI për Aplikacionet Android
3) Fragmente në Bash për të shpejtuar skenarët në Shell

Revista HDM nr 10

Revista HDM nr 11

Njoftimi për shtyp

Revista Hackers & Developers «Ndrysho»

Me numrin nr. 11, ndryshimi erdhi ...

Revista Hackers & Developers ndryshoi dhe ky ndryshim nuk është vetëm i jashtëm; Që nga ky botim, rinovimi i Ekipit të Hacker shoqërohet me seksione të reja në revistë, të cilat ne i paraqesim në këtë shënim.

Gushtin e kaluar, ishte muaji i edicionit të njëmbëdhjetë të Revista Hackers & Developers, kur një problem shëndetësor që e la Eugenia Bahit - menaxherja editoriale e revistës - u shtrua në spital, shtoi mungesën e inteligjencës në shpërndarjen dhe përpilimin e artikujve (të cilët tashmë kishin bërë zhurmë në ekip për disa botime më parë) bota e e thatë dhe Inxhinieri Softuerësh, pa një botim "zyrtar" të numrit 10 të revistës së lartpërmendur.

Por nga thënia e vjetër "Çdo re ka një rresht argjendi", ndryshime të mëdha kanë lindur dhe një prej tyre, është ai që nga fundi i shtatorit, do të shoqërojë edicionet e njëpasnjëshme të Revista Hackers & Developers dhe prej të cilave, ka pasur një përparim fillestar që zëvendësoi botimin e edicionit të 10-të dhe që vetë revista e quajti "Ndrysho", duke ju lënë të lexoni midis rreshtave se ndryshimi që po vinte do të ishte mjaft i rëndësishëm për të justifikuar këtë emër të ri.

Nga kjo këst i ri i Revista Hackers & Developers, i cili mund të shkarkohet lirisht që nga e hëna e kaluar, 30 shtator 2013 nga Uebfaqja Zyrtare (www.hdmagazine.org), ekipi i qëndrueshëm i revistës do të përbëhet përgjithmonë nga: Eugjenia bahit, OBSH
vazhdon të jetë përgjegjës i projektit; Maria Jose Montes Diaz, Mrekullitë Infante Montero dhe përfshirja e romanit të Paul Bernard, nikoqir i programit #linuxIO, i cili u bashkua si bashkëpunëtor speciale nga Fondacioni Mozilla.

Pjesa tjetër e autorëve dhe redaktorëve të revistës sponsorizohet nga një prej anëtarëve të ekipit të qëndrueshëm, duke krijuar kështu një precedent për përfshirjet e reja, të cilat duhet patjetër të kenë një miratim të prestigjit meritor brenda ekipit.

Por ndryshimi nuk është i kufizuar vetëm në formësimin e Stafit dhe politikat e tij të brendshme; transformimi i vërtetë, pasqyrohet nga ky numër i Revista Hackers & Developers dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë në botimet që boton muaj pas muaji, me përfshirjen e seksioneve të reja si p.sh. Zona Mozillae IT & Ligji, kjo e fundit, e destinuar për informacionin ligjor mbi licencat e softverit dhe ligjin kompjuterik, të cilat i shtohen a përmbajtje e dalluar me vlerë të lartë akademike, i shoqëruar nga a format i ri, e thjeshtë, por elegante dhe tepër - pavarësisht statusit të saj si revistë elektronike- të destinuara për kujdesin dhe mbrojtjen e mjedisit.

Nga kjo fazë e re, Revista Hackers & Developers premton të mos kursejë për ndryshime të mëdha dhe inovative, të cilat na çojnë në përfundimin se duhet të jemi të kujdesshëm për të mos i humbur ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   toledo dijo

  A ka ndonjë revistë të famshme të ngjashme me këtë që është në anglisht, që është gjithashtu falas?

 2.   adiazc87 dijo

  Revistë e shkëlqyeshme, faleminderit për kontributin.

 3.   guillermoz0009 dijo

  Po!

  Excelente!

 4.   Seba dijo

  Revistë e shkëlqyeshme, e kam lexuar sa herë që shfaqet. Më vjen keq për lajmet për problemin shëndetësor, shpresoj që gjithçka të përmirësohet, dridhje të mira për ta.

 5.   MSX dijo

  Mozilla duke ngulur hundën kudo.
  Ato janë dhelpra ...

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe kjo është arsyeja pse në Debian unë përdor Iceweasel, sepse nuska është më miqësore se dhelpra.