Heretic and Hexen: Si të luani lojëra "Old School" në GNU / Linux?

Heretic dhe Hexen: Si të luani lojëra "old school" në GNU / Linux?

Heretic and Hexen: Si të luani lojëra "Old School" në GNU / Linux?

Edhe një herë, sot do të hyjmë në «Bota e lojtarëve» sidomos të lojërave të tipit "Shkolle e vjeter" sa na pëlqejnë ata prej nesh që janë rritur tashmë, por ne jemi rritur duke luajtur me ta, dhe disa të rinj që pëlqejnë «Lojëra Retro». Prandaj, sot radha është veçanërisht për Lojëra si Heretik dhe Hexen.

"Doom, Heretik dhe Hexen" janë pjesë e një liste të gjatë të lojëra si "Old School", të cilat na sjellin shumë nostalgji dhe kujtime argëtuese. Dhe që ne mund të ndjekim duke luajtur në GNU / Linux përmes programeve të brendshëm ose paketave të disponueshme në depo si p.sh. "Chocolate Doom", ose si e jashtme "Motori i Doomsday".

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Para se të zhyteni në temën e si të luash në GNU / Linux lojëra si "Doom, Heretik dhe Hexen" Mediante "Chocolate Doom" y "Motori i Doomsday", ne menjëherë do të lëmë një listë të vogël të postimet e mëparshme të lidhura që ne rekomandojmë të eksploroni, për të zgjeruar mundësitë e lojrave të këtij lloji në tonë Shpërndarjet:

"GZDoom është një nga 3 Portet aktuale që i përkasin ZDoom, e cila është një familje e Porteve të përmirësuara të Motorit Doom për ekzekutim në Sistemet Operative moderne. Këto Porte punojnë në Windows, Linux dhe OS X modern, duke shtuar veçori të reja që nuk gjenden në lojërat e botuara fillimisht nga Id Software. Portet e vjetra ZDoom mund të përdoren dhe shpërndahen falas." Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Artikulli i lidhur:
Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Artikulli i lidhur:
EDuke32: Si ta instaloni dhe luani Duke Nukem 3D në GNU / Linux?
Artikulli i lidhur:
Quake3: Si ta instaloni dhe përdorni këtë lojë klasike FPS në GNU / Linux?
Artikulli i lidhur:
Wolfenstein - Blade of Agony: Versioni i ri 3.0 i disponueshëm për GZDoom

Doom, Heretik dhe Hexen me Doomsday Engine dhe Chocolate-Doom

Doom, Heretik dhe Hexen me Doomsday Motor dhe çokollatë dënim

Cilat janë Lojërat e Doom, Heretik dhe Hexen?

Për ata që mund të mos dinë ose të kujtojnë se çfarë janë thënë lojëra antike, ne do të ofrojmë një përmbledhje të vogël, për ta vendosur veten në kontekst:

Doom: Mbulesë

Dënim

"Doom është një lojë video e krijuar nga Id Software në 1993. Doom origjinal u zhvillua nën sistemin operativ DOS. Dhe loja konsiston në imitimin e një marine hapësinor i cili është rutinë në një stacion në Phobos, një nga hënat e Marsit. Në një sekondë, dyert e Ferrit janë të hapura, duke çliruar demonë të panumërt, shpirtra të papastër, zombie, të cilat pushtojnë bazën brenda disa orësh. Karakteri është e vetmja qenie njerëzore e mbijetuar në stacion dhe misioni është ta bëjë atë të gjallë nga niveli në nivel (si në Wolfenstein 3D)." Doom në fandom wiki Doom

Heretik: Kopertina

heretik

"Heretic (Heretic në anglisht) është një lojë e suksesshme e fantazisë dhe veprimit, dërguar më 23 dhjetor 1994 nga Raven Software, si rezultat i shoqatës së tij të dytë me id Software pas Shadowcaster. Bazuar në një motor të modifikuar Doom, Heretic pioniere prezantimin e një sistemi të inventarit të artikujve për përdorim në kohë reale, më vonë duke u bërë i zakonshëm në zhanrin FPS. Id Software publikoi lojën me markën e tyre.Heretik në fanatikën e Doom Wiki

Hexen: Kopertina

shtrigat

"Hexen: Beyond Heretic (ose thjesht Hexen) është një lojë video fantastike mesjetare FPS (Shooter First Person) e zhvilluar nga Raven Software, botuar nga id Software dhe shpërndarë nga Warner. Ai u lançua në 30 Tetor 1995. Padyshim vazhdimi i Heretikut, pasi ata ndajnë të njëjtin univers dhe disa elementë të historisë, megjithëse zhvillohet në një botë tjetër.Hexen në fandomë Doiki Wiki

Aplikime për të ekzekutuar lojëra të tipit Old School

Për të ekzekutuar lojëra si "Old School"GNU / Linux ne kemi disa opsione, disa tashmë të njohura si GZDoom, dhe të tjerët ende të pa hulumtuar si p.sh. PrBoom. Ndërsa kësaj radhe do të eksplorojmë edhe 2 të tjera, të cilat janë:

Fundi i botës Motor

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, "Motori i Doomsday" përshkruhet shkurtimisht si:

"Një port i Doom, Heretic dhe Hexen me grafikë të përmirësuar."

Për tuajat shkarkimi, instalimi dhe përdorimi ne vetëm duhet të shkarkojmë tuajin skedari i instaluesit në formatin .deb nga Seksioni i shkarkimit për GNU / Linux. Pastaj instalojeni atë lehtësisht përmes ndërfaqes CLI ose GUI, duke përdorur metoda dhe programe të njohura. Për ta ekzekutuar më pas, mundësisht përmes menusë së aplikacioneve. Pasi të ekzekutohen dhe fillojnë, ne do të duhet të tregojmë vetëm se ku kemi pritur skedarët .wad ose .pk3 e lojrave tona bazuar në Doom, Heretik dhe Hexen, të shkarkuar më parë ose të marrë në ndonjë mënyrë.

Doomsday Engine: Pamja e ekranit 1

Doomsday Engine: Pamja e ekranit 2

Doomsday Engine: Pamja e ekranit 3

Doomsday Engine: Pamja e ekranit 4

më shumë informacion"Motori i Doomsday" ju mund të vizitoni tuajin faqe zyrtare në internet GitHub.

Doom çokollatë

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, "Chocolate Doom" përshkruhet shkurtimisht si:

"Një port i Doom që riprodhon me besnikëri përvojën e Doom, ashtu siç u luajt në vitet '90. "

Për tuajat shkarkimi, instalimi dhe përdorimi ju mund të shkarkoni tuajin skedari burimor në formatin .tar.gz nga Seksioni i shkarkimit. Sidoqoftë, në rastin tonë, ne e kemi instaluar atë përmes terminalit (konsolës), siç rekomandohet nga juaji Seksioni i instalimit në GNU / Linux.

Që, e zakonshme Përgjigju Linux-it i quajtur Mrekulli GNU / Linux, e cila bazohet në MXLinux 19 (Debian 10), dhe që është ndërtuar duke ndjekur tonën «Udhëzues për Snapshot MX Linux» e përfshiu atë në depot e saj.

Pasi të instalohet, duhet të ekzekutohet vetëm përmes terminalit duke treguar se ku kemi pritur skedarët wad e lojrave tona bazuar në Doom, Heretik dhe Hexen, të shkarkuar më parë ose të marrë në ndonjë mënyrë.

Çokollatë dënim: screenshot 1

Çokollatë dënim: screenshot 2

Çokollatë dënim: screenshot 3

më shumë informacion"Chocolate Doom" ju mund të vizitoni tuajin faqe zyrtare në internet GitHub.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Në përmbledhje, ne mund të verifikojmë deri në ditët e sotme se, ende shumë prej lojëra nostalgjike dhe argëtuese «Old School»Si "Doom, Heretik dhe Hexen", ndër shumë të tjerë, mbeten të disponueshëm dhe të luajtshëm jo vetëm në Dritaret, por edhe mbi rrymën Sisteme operative falas dhe të hapuraSi GNU / Linux. Dhe jo vetëm me programe ose paketa të brendshme të disponueshme në depo si "Chocolate Doom", por aq e jashtme sa "Motori i Doomsday".

Së fundmi, shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.