Hiqni dorë nga liria juaj në favor të "një produkti më të mirë"?


Shumë kohë më parë, nuk më kujtohet se ku, lexova një artikull nga një ish-përdorues i Archlinux, i cili pretendonte se po largohej nga GNU / Linux pas 5 vjet përdorimi nga Mac pasi i duhej një platformë më e mirë për të punuar.

Sipas secilit prej këtyre tre sistemeve operative ka një funksion specifik brenda botës së llogaritjes, i cili do të ishte:

<° Windows: për të luajtur.
<° Linux: të mësosh (dhe vetëm të mësosh).
<° Mac: për përdorim profesional dhe punë.

Tani, ai shpjegon se megjithëse GNU / Linux ka një potencial të madh, ai ka disa disavantazhe që e vendosin atë pas dy kundërshtarëve të tij. Sipas redaktorit (këmbëngul, nuk e mbaj mend ose e marr artikullin) në GNU / Linux ka shumë liri dhe copëtim, shumë distro dhe që përdoruesve nuk u duhej ajo liri sepse nuk dinin çfarë të bënin me të dhe për këtë arsye ata e përdorën pak.

Ai e mbajti atë; ishte më mirë të kishit një sistem të rreptë dhe të mbyllur që t'ju ofronte gjithçka që ju nevojitej për të funksionuar dhe që nuk do t'ju linte të bëni atë që dëshironi me të pasi që, me të vërtetë, nuk do të bënit asgjë përtej normales ... Se ishte më mirë të kishit një sistem të unifikuar dhe të centralizuar dhe se heqja dorë nga ajo liri ofronte përfitime dhe përparësi më të mëdha që GNU / Linux nuk i dha.

Thoshte, në parafrazim, pasi nuk mbaj mend tekstuale:

"Njerëzit nuk janë të interesuar për lirinë, shumë janë të gatshëm ta sakrifikojnë atë për të marrë një produkt me cilësi profesionale, kjo është arsyeja pse ata nuk janë të interesuar për GNU / Linux, sepse nuk kanë nevojë për aq shumë liri"

Pastaj ai argumentoi se e vërteta është se opsioni më i mirë për GNU / Linux ishte të bashkonte gjithçka në një sistem të vetëm dhe të madh që mund të konkurronte me të tjerët për të marrë një pjesë më të madhe të tregut, se ishte më mirë të kufizohesh në nivelin e lirive dhe të kesh një sistem të unifikuar për të qenë në gjendje të merrni një produkt më të mirë ...

Ok, është mirë që ai ka topa për të thënë gjërat që dalin nga rreshtimi, por edhe unë i kam ato dhe nuk pajtohem plotësisht me të gjitha këto të përmendura më lart.

Duhet të theksohet se unë nuk jam një taliban i softuerit të lirë ose diçka e tillë, por kam rezerva me këtë sistem.

Së pari duhet ta bëj të qartë se për të punuar dhe prodhuar, sistemi më i saktë dhe konkret është Linux (nuk vendos më GNU sepse është teknikitet).

Unë nuk e di se sa këtu kujtojnë se sistemi më i mirë për serverat dhe ai me shifrat më dërrmuese është Linux, ku ai tejkaloi Windows Server me kufij të tepruar dhe ku MacOS as nuk guxon të shfaqet me "funksionalitetin dhe stabilitetin" e tij shumë të vlerësuar (vendoseni pranë Debian dhe më thoni kush është më i qëndrueshëm).

Së dyti, që një kompani të jetë në gjendje të përdorë Windows ose MacOS si një mjedis pune, ajo duhet të zbresë nga mushka siç themi në Venezuelë, sepse licencat e Windows nuk janë ekonomike ose praktike pasi që një version "Starter" është i barabartë me vetëm "Profesional" sesa me aftësi të mbuluara dhe me më pak sende të para-instaluara. Kaq e thjeshtë Dhe akoma më keq, nëse doni të përdorni MacOS për prodhim në një biznes, kostot do të kalojnë nëpër çati sepse nuk keni nevojë vetëm për të blerë sistemin por të gjithë makinerinë për sistemin, e cila, të paktën ju kushton një sy fytyrë dhe dy virgjëresha në sakrificë. Nga ana tjetër, përshtatja e një distro për një mjedis të tërë pune do t'ju kushtojë vetëm tekniku i specializuar, i cili në planin afatgjatë është dhjetë herë më i lirë se çdo i mëparshmi.

Në nivelin e aplikimeve për zyra, sepse nuk kam pse t'i referohem temës, sepse ne e dimë që LibreOffice mund të plotësojë kërkesat e një zyre me qetësi të plotë, e vetmja gjë e dobët është pajtueshmëria e dobët e saj me format kastrative, falje, formatet e pronarit .doc ose .docx .

Në nivelin e dizajnit grafik, ai gjithashtu duhet të konkurrojë në një mënyrë interesante, megjithëse sigurisht që i mungojnë shumë gjëra në këtë drejtim, por për krijimin e faqeve në internet, dizajnin 3D, vektorin dhe ilustrimin ka mjaft pikë në favor të tij.

Për një mjedis programimi? Për të mos përmendur, Linux është mbreti për këtë lloj gjëje. Një programues ju tregon.

Kështu që, mendoj se deri më tani se "secili sistem është i mirë vetëm për një gjë" është relativisht relativ dhe si argument ka baza letre.

Por nëse diçka më prekte topat, ishte pikërisht pjesa ku përmendej "heqja dorë nga liria për një produkt më të mirë". # !! # $ "& $ (Q / #" Ju duhet të jeni një kafshë për të thënë një shaka të tillë! A keni menduar ndonjëherë se sa prej atyre që blejnë një Mac, një licencë Windows (ose hackojnë këtë) e dinë vërtet atë Çfarë është liria dhe çfarë mund të marrin ato në një sistem operativ? Unë nuk e di nëse e shpjegoj veten time, por me të vërtetë, shumica e përdoruesve të atyre sistemeve operative ata kanë edhe një ide se është liri të guxojnë të thonë se ata me vetëdije heqin dorë nga ajo për një produkt më i mirë? A është kjo ajo që më shtyp kur ata thonë gjëra të tilla; së pari shumica e njerëzve janë plot me paradigma për Linux dhe ata mendojnë se është vetëm për hakerat me përvojë dhe se terminali është një kafshë që pështyn zjarrin dhe acidin klorhidrik çdo qenie që guxon të klikojë mbi të.

Unë gjithmonë e kam thënë atë, njerëzit përdorin ato dy sisteme sepse janë ato që kanë më shumë reklamim, sepse ata të dy kanë qenë përgjegjës për hedhjen e jashtëqitjeve ndaj njëri-tjetrit dhe sepse të dy kanë bërë gjithashtu komente të tilla si "Linux është një kancer", si dhe se nuk është në të vërtetë që ata preferojnë të zëvendësojnë një produkt të mirë për lirinë e tyre, por përkundrazi se nuk kanë ide se kastravecat janë liri ... Ah! Sigurisht, nuk e harroj, flijo lirinë tënde për ekranet blu dhe viruset kudo? Sigurisht, ata po bëjnë shumë mirë ...

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja ... Unifikoni të gjithë Linux-in që të jeni në gjendje të konkurroni në një treg? Por kush tha që ne të konkurrojmë për një normë më të lartë të tregut? Po, ka disa distro si Ubuntu që bëjnë, por ato ofrojnë liri që dy sistemet e tjerë as nuk do t'i ëndërronin, ato ofrojnë falas dhe ata japin një produkt me cilësi më të lartë, ose të paktën të njëjtën cilësi që ato ofrojnë.

Ky Linux "Unifikues" do të ishte si të shqyej shpirti i një qenie njerëzore, nuk është e mundur, është thelbi i botës sonë, liria jo vetëm për të zgjedhur një sistem, por edhe një mjedis, aplikacione, konfigurime dhe një etj. gjërat ... Thjesht nuk është e mundur, nuk mundet, një Përdorues i Harkut nuk do të dëshirojë të largohet nga Harku i tij, as nga Debian ose Ubuntu ... Zotërinj kjo është diçka budallaqe edhe të mendosh, që thjesht do të na kthente përkundër pikërisht asaj që ne luftojmë, ideja nuk është vetëm kundërproduktive por është krejtësisht e palogjikshme.

Me pak fjalë, kjo e thënë nga ai autor nuk ka vend askund, unë e respektoj mendimin e tij por nuk mund ta ndaj. Po ti


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

81 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuali i Burimit dijo

  Shihemi së shpejti Linux

  1.    nano dijo

   Kjo!, Faleminderit!

 2.   Louzan dijo

  Le ta ndajmë artikullin tuaj në dy pjesë. 1 në të cilin komentoni mbi artikullin e llojit që është dhe 2 në të cilin shprehni mendimin tuaj. Epo, ndërsa lexova 1, po mendonit vetëm atë që vendosni në 2.

  Gjithsesi djali ka të drejtë të thotë se disa përdorues dhe bloge (vetëm disa) janë të përkushtuar për të lavdëruar zgjedhjen e tyre dhe për të diskutuar me të tjerët, etj. Unë me të vërtetë kritikoj vetëm Ubuntu për vendimet e tij të fundit, edhe pse të gjitha deklaratat për mua janë perfekte.

  En Kjo temë Nga forumi i komunitetit hispanik të LM (është një temë devijante siç mund ta shihni) ka edhe aludime për tërë këtë çështje, nuk është hera e parë dhe as nuk do të jetë e fundit që dëgjoj për këtë.

  Një slaudo.

 3.   103 dijo

  Kriteri im ka qenë, është dhe do të jetë që të gjithë të përdorin sistemin që i përshtatet, atë që duket më komod, atë që zgjidh problemin që duan të zgjidhin, për këtë ekziston liria për të zgjedhur, natyrisht, vendime falas ato mund të çojnë në pagimin e një shume të caktuar parash dhe në pamundësinë për të bërë "çfarë të doni" me produktin që blini. Për disa që thonë se një sistem është më i mirë se të tjerët, është thjesht një çështje që kanë zgjidhur problemin për ta. Unë nuk mund t'i duroj ato komente nga disa që thonë se nëse ky sistem nuk funksionon sepse nuk e bën këtë ose më shumë se kaq, madje pa e parë më parë. Në rastin tim të veçantë, më pëlqen Debian aq shumë sa që nuk mund të instaloj më një shpërndarje tjetër. Çfarëdo që ata thonë, unë jam ende në Linux-in tim.

 4.   pas pak dijo

  Thjesht duke menduar për artikullin që keni lexuar, që dikush largohet nga Archlinux do të thotë vetëm një gjë që është një fillestar ose fillestar dhe është lodhur duke mësuar, unë sapo fillova në botën e Linux dhe jam në linuxmint 11, por, si një Kam lexuar nëse vërtet doni të dini linux-in e vërtetë shkoni në Archlinux dhe unë dëgjoj vetëm mrekulli të kësaj shpërndarjeje, kështu që mësoni.

 5.   Gjergji i mirë dijo

  Personalisht, dhe nëse dua të ofendoj, duhet të them se përgatitja dhe botimi i një teksti që debaton mbi mendimin e supozuar të një ish-përdoruesi të Arch Linux, më bën të paktën fatkeq.

  Përshëndetje.

 6.   Gjergji i mirë dijo

  Unë doja të thoja, "pa shkelje". Të fala.

 7.   aetanes dijo

  Që nga viti 2008 (fillova me ubunto 8.04) kam përdorur disa distro, megjithëse gjithmonë përfundoj me Debian për një kohë, më "mërzit" dhe vendos Arch. Por gjatë gjithë asaj kohe kam pasur gjithmonë OS të tjerë jo-linux, gjithnjë një çizme e dyfishtë sepse Edhe pse me linux kam lirinë të bëj atë që dua shumë herë nuk më pëlqen (fjalë e rëndësishme) ta bëj atë në linux, një shembull, duke luajtur lojëra ose gjëra të tilla. Unë kam parë gjithashtu shumë njerëz talibanë, veçanërisht pasi bleva një kompjuter portativ që mendoj se është ai që funksionon më mirë për mua, një Macbook Pro dhe ata më thonë "të shkëlqyeshëm" pavarësisht se e kanë atë me çizmën time të dyfishtë për testimin e debianit . Pas kësaj "eksperience personale" njerëzit GJITHMON komentojnë në mënyrë subjektive, të jesh 100% objektiv është e pamundur. Kështu që ky sistem operativ është më i mirë ose më keq është thjesht si ngjyrat, çështje shijeje, edhe pse nëse ju pëlqen linux, kjo zakonisht ndodh për shkak të etikës / moralit të tij. Njerëzve nuk u intereson të shkojnë në atë që u pëlqen ose të mendojnë se njerëzit e tjerë "pëlqejnë". Dhe megjithëse duhet thënë se unë jam një nga ata që mendoj se nuk duhet të jesh "haker" për të përdorur Linux, nëse jo, në shtëpinë time ata janë të gjithë hakera të gjithëpranishëm siç do të thoshte guximi haha. Unë gjithashtu them se studioj ing. Informatica dhe pëlqimet e mia janë pro-linux. Në përmbledhje, SO si gjithçka në jetë ka rëndësi për shije, apo është diçka e keqe që më pëlqen mulatet? Haha

 8.   aetanes dijo

  Nga rruga më vjen keq për shkrimin e keq që shkruaj nga celulari ...

 9.   ren dijo

  Unë ndaj pozicionin tuaj nano, dhe çfarë turpi, por hej unë nuk e bëj dreq atë që njerëzit përdorin, nëse ata përdorin softuer falas Epo, nëse jo, ata nuk mund të detyrohen të jenë pak më të lirë.

  të fala

  1.    maksvel dijo

   A jeni rastësisht i njëjti Ren që njoh? Nëse po, nuk ju kam parë në crawl.akrasiac.org për një kohë të gjatë, unë isha në gjendje të kaloja pas Minierave Orc, murgu im minotaur ka përparuar shumë, ndoshta në një nga ata më në fund mund ta kapërcejnë magjistarin tuaj helmues.

   Pershendetje

 10.   moskosov dijo

  Los blogs se han convertido en lugares de peregrinación y evangelización de la calidad de nuestras elecciones.

  Leí el articulo original al que hace referencia Nano y eso me llamo la atención y concuerdo, hay muchos usuarios de Linux que lo único que hacen es mirarse el ombligo y despotricar contra quienes opinen distintos, haciéndole un flaco favor a la difusión del SF u OS, y al igual que algunas minorías, se comportan de manera obtusa y totalizadora, son incapaces de ver matices y tomar en cuenta que hay necesidades y capacidades distintas en los usuarios.
  Pues a mi también me cansa ese ambiente, a mi me gusta Linux, lo defiendo y lo recomiendo, tiene innumerables características que lo hacen un GRAN sistema operativo (entre ellas su diversidad) pero también hay que ser objetivo, CRITICO y menos autocomplacientes para identificar donde a nuestro querido Linux le falta o no están bueno como podría serlo.
  Las ideas que plantea el autor del articulo no las encuentro descabelladas y creo intuir sus razones.
  Saludos gente.

 11.   kik1n dijo

  Unë me të vërtetë e mendova.
  Linux ka virtytin e të qenurit në shumicën e kategorive të punës: Programues, Projektues, Office, etj.
  E keqja, që nuk e ka atë titull ose popullaritet si Windows ose Mac OS:
  "Në dizajn, nëse është Mac OS më mirë"
  "Zyra, jini më mirë Windows"
  "Hacker, Linux"

  Mënyra ime për të parë:
  Windows është i njohur ose i zakonshëm vetëm sepse NUK e dinë.
  Reallyshtë me të vërtetë vetëm për lojëra video

  Mac OS ju merr vetëm argjend, argjend dhe argjend. NUK MUND T GJETJE P USRDORIM.

  Linux, duhet të jetë vetëm në kategorinë e Lojërave Video.

 12.   Windousian dijo

  Nëse përqendrohemi në temat: Windows përdoret kryesisht për lojëra (ose para se të ishte ashtu), Mac-OS për punë ku dizajni është i rëndësishëm ose për përdoruesit që i japin rëndësi dizajnit dhe Linux për ekspertët e kompjuterëve. Në këto kohë Linux mund të zëvendësojë çdo sistem operativ dhe mbulon nevojat themelore të çdo përdoruesi mesatar.
  Për unifikimin: Ka shumë shpërndarje dhe se diversiteti nuk duket si një problem për tu zgjidhur. Por nëse do të doja të shihja një normalizim të universit GNU / Linux, bini dakord mbi udhëzimet dhe standardet që lehtësojnë zhvillimin e projekteve të reja pa rigjetur timonin ditë pas dite. Një shembull i kësaj është gjithçka që lidhet me paketat, liria është e mirë, por kur dëmton projekte të tjera është shthurje.

  1.    moskosov dijo

   Windows përdoret kryesisht për lojëra

   Kjo është një mashtrim, ku unë jetoj ata e përdorin atë nga qeveria në shtëpi dhe jo për të luajtur me saktësi.

   1.    Windousian dijo

    Jo, është më tepër një klishe. Unë përmend vetëm idenë që kanë njerëzit e secilit sistem. Një mashtrim nuk ka lidhje me të, kontrolloni fjalorin. Sikur nuk e dija që Windows përdoret për gjëra të tjera ... e rëndësishme për komentin tim është moskosoja tjetër.

    1.    moskosov dijo

     Unë e di shumë mirë se çfarë është një mashtrim dhe shprehja përdoret mirë në këtë rast.
     Unë u ndala në këtë sepse nuk jam dakord me deklarata të tilla në transmetimin Windóusico.

     Përshëndetje.

     1.    Windousian dijo

      Epo atëherë, më thuaj ku është arsyetimi i pasaktë që duket i saktë ose mashtrimi sepse nuk e shoh në atë fjali. Më së shumti mund të thuash se kjo është një gënjeshtër (e cila nuk është e njëjtë edhe nëse janë sinonime në kontekste të tjera). Ndonjëherë ju vidhoseni vetëm për të treguar vag tuaj. Rishikimi:
      http://buscon.rae.es/draeI/SrvltConsulta?TIPO_BUS=3&LEMA=falacia

     2.    moskosov dijo

      Lexo bëhu më mirë ...

      http://es.wikipedia.org/wiki/Falacia

      Paragrafi i parë është i rëndësishëm.

     3.    moskosov dijo

      Dhe është një gabim sepse nuk ka asnjë argument të vlefshëm për një deklaratë të tillë, ku e kuptoni që windows përdoret vetëm për të luajtur? A keni ndonjë të dhënë të fortë që e mbështet atë apo është vetëm perceptimi juaj i pjesshëm i temës apo e bën atë vijnë nga mendja e shëndoshë?

     4.    Windousian dijo

      Mendoj se nuk e kuptoni se çfarë thotë ai në atë paragraf, sepse ai pajtohet me mua. Çfarë lidhje ka me fjalinë time. Por shiko, unë do të të mësoj një fjalë tjetër, quhet shkelje e kurorës. Ju shkel kurorëzimin e mesazhit tim duke cituar një fragment që jashtë kontekstit më bën të ndihem keq. Kushdo që lexon të gjithë mesazhin do të shohë "Nëse përqendrohemi në temat:" përpara kësaj fraze që ju bën qesharak. Kaq mjafton për të kuptuar se ajo që vjen më pas është klishe. Atëherë nuk ka asnjë mashtrim, asnjë arsyetim të pasaktë që duket i saktë dhe as nuk përpiqem të bind dikë me frazën e vogël. Nuk është aq e vështirë për tu kuptuar.

     5.    moskosov dijo

      .... dhe kjo temë është një gabim.

      Synimet më shumë synime më pak është diçka tjetër, më shumë kujdes kur shkruani

      Nga ana tjetër, unë nuk kam ndryshuar asgjë që ju keni shprehur, aq më pak kam dekontekstualizuar idenë e përgjithshme të ndërhyrjes suaj, unë iu referova vetëm dhe veçanërisht asaj shprehjeje.

     6.    Windousian dijo

      E shoh që nuk zbret nga gomari por nuk e pretendoj, njerëzit mund të lexojnë (megjithëse disa fshihen në maksimum).
      Për të përfunduar, duke u kërkuar falje pjesës tjetër të përdoruesve për shtrembërimin e çështjes, lë një gabim të vërtetë (i cili për të qenë një mashtrim, ju duhet argumentim, ARSYETIM):
      Premisa 1: Burimi i hapur është tërheqës.
      Premisa 2: Fqinji im është tërheqës.
      Përfundim: Fqinji im është "burim i hapur".

     7.    i duhur dijo

      @moscosov, me gjithë respektin e duhur: Ju nuk mund ta krahasoni Wikipedia (ku dikush me ose pa njohuri kontribuon) me RAE.
      Wikipedia nuk është një burim shumë i besueshëm.

 13.   3ndriago dijo

  Pa synimin për të argumentuar dhe duke u përpjekur të jem sa më i paanshëm që të jetë e mundur, më duhet të them se jam dakord 100% me 103 kur thotë: «Kriteri im ka qenë, është dhe do të jetë që të gjithë të përdorin sistemin që duan, kjo ju duket më e rehatshme, ajo që zgjidh problemin që dëshironi të zgjidhni ... »dhe 50% me shkrimtarin (kushdo që të ishte) i artikullit që e ka shqetësuar kaq shumë Nanon. Unë shpjegoj: Unë punoj në një kompani në të cilën ka dy makina CNC, një milion dhe një torno, çmimi total i makinerive vlerësohet afërsisht gjysmë milioni dollarë. Duke funksionuar me kapacitet të plotë, ata i lënë vitit një fitim neto me gjashtë shifra. Matematika është e lehtë, apo jo? Makineritë janë markë HAAS (shih http://www..haascnc.com), e cila është një lider në industrinë e makinave robotike. Këto pajisje mund të lidhen me rrjetin lokal dhe ta marrin programin direkt nga kompjuteri i programuesit, por rezulton që firmware i këtyre makinerive është i disponueshëm vetëm për Windows dhe prodhuesi kërkon që Active Directory / Domain Controller të integrohet në rrjet . Softueri që shoqëron këto makina, në rastin tonë të veçantë, është MasterCam, dhe përsëri, ai është i disponueshëm vetëm për WinOS. Pra, në thelb ajo që them është se nuk ka të bëjë me "Sakrifikimin e lirisë për ekranet blu dhe viruset kudo", shpesh ka të bëjë me sakrifikimin e lirisë për një përfitim shumë të lëngshëm financiar. Unë e admiroj konceptin e softuerit të lirë dhe burimit të hapur, por miku im, në këtë botë boshti qendror - për fat të keq - është paraja, dhe nëse kam një fitim prej një milion duhet të investoj njëqind mijë në antivirus dhe Windows Server, mirë mirëseardhje
  Filloj me industrinë që e njoh më mirë, por është thjesht një shembull. Kjo situatë përsëritet në të paktën 85% të bizneseve të mesme dhe të mëdha që unë njoh dhe nuk besoj se fotografia do të ndryshojë ndjeshëm në pesë vitet e ardhshme.
  Unë e njoh industrinë e dizajnit grafik nga afër nga një anëtar i ngushtë i familjes i cili deri vonë ka punuar për Fedex Office. Kam vizituar punën e tyre disa herë dhe u interesova për softuerin dhe harduerin që ata përdorin. Ne nuk po flasim për printerë të rregullt lazer, unë jam duke folur për printera offset që shtypin në kanavacë, plastikë, letër, etj. etj. etj. të gjitha të lidhura në një rrjet lokal. Më duhet të them se nuk pashë një kompjuter të vetëm që të ekzekutonte ndonjë shpërndarje GNU / Linux. Tre të katërtat e kompjuterëve ishin PC dhe të katërtit e mbetur ishin Mac. Të gjithë kishin instaluar koleksionin e kudondodhur Adobe, Corel të përjetshëm dhe një 3D MAX ose AutoCAD të rastit, edhe një herë, të gjitha të disponueshme vetëm për Windows ose MacOS ... Një tjetër zinxhir biznesi (vullnetarisht) te dyshja Microsoft-Apple.
  "Çdo sistem është i mirë vetëm për një gjë" është paksa absolut, por nëse besoj se secili sistem është më i mirë për një gjë, do të ishte një pohim i saktë.
  Unë nuk jam administrator i rrjetit, por di diçka për të, dhe nëse Microdoft do të njihet, është që me DC / AD ata shënuan një hit që deri më tani është e vështirë të mposhtni Linux për ambiente pune me pak përdorues dhe që kërkojnë një nivel i lartë i integrimit të softuerit / harduerit nga prodhues specifik. Jo që terminali është "një kafshë që pështyn zjarr dhe acid klorhidrik", por pse të bësh me 50 rreshta kod diçka që mund të bësh me tre klikime ????
  "Shkurtimisht," mendoj se autori i fshehtë i artikullit edhe më të fshehtë mund të ketë të drejtë deri në një farë mase. Ndoshta ai ka nxjerrë hundën nga një dhomë në 26 ° C me një server UNIX pranë tij, dhe e ka kuptuar që "puna" dhe "industria" përfshijnë më shumë sesa servera të klasit të biznesit, me dhjetëra mijëra përdorues dhe baza të mëdha të të dhënave , ku Linux, dorë poshtë, është më i mirë se konkurrentët e tij.

  1.    nano dijo

   Ju nuk keni mungesë të arsyes, por qeveritë e tëra po konsiderojnë të përdorin Software-in e Lirë për faktin e thjeshtë se kostot e zbatimit të sistemeve të tilla, por kaq të mëdha me softuer të pronarit përfundojnë duke qenë një shpenzim i tepruar për të paguar dhe që paratë mund të shpërndahen më mirë për qytetarët ose më mirë mbushni xhepat e politikanëve ... Cilado është më e mira për ta.

   Gjëja është që Linux mund të përmbushë shumë aspekte mirë, megjithëse duke qenë konkret dhe realist çalon edhe në aspekte të tjera, por unë kam punuar shumë herë në 100% rrjete Linux dhe nuk kam pasur kurrë probleme. Në fakt, Windows më ka dhënë dhimbje koke më të keqe.

   Në nivelin e serverit, asgjë për të diskutuar, këtu Linux është dhe do të jetë mbreti për një kohë të gjatë, të gjatë.

 14.   Diazepani dijo

  Përfundim: Liria e nën-shfrytëzuar është akoma më e mirë se çdo kufizim përveç interesave dhe nevojave të përdoruesit (të cilat zakonisht janë ato që mund ose nuk mund të nën-shfrytëzojnë një liri)

 15.   Bernikov dijo

  Nuk e di pse ka kaq shumë problem me OS, mendimi im është i thjeshtë: përfitoni nga secili OS, secili ka avantazhet dhe disavantazhet e tij. Në shtëpinë time unë përdor 3 sistemet operative dhe përfitoj më të mirën e mundshme nga secili, pa asnjë lloj kompleksi, tani nëse diçka duhet të mbrohet ajo mbrohet, nëse diçka duhet të qortohet, ajo fyhet dhe natyrisht ekziston një projekt ose komunitet që mbështet, ju jeni të mbështetur. Jo të gjithë mund të mendojnë në të njëjtën mënyrë që dikush dëshiron dhe që duhet të respektohet dhe le t'i përdorë OS me të cilët ndihen më mirë. Tani unë admiroj Linuxeros, pavarësisht nga fakti që shumica e tyre janë "Talibanë" edhe pse ata thonë jo mirë digo unë e them atë pasi që ata nuk e lejojnë veten të blihen ose manipulohen siç ndodh në Windows ose Apple, dua të them që këto 2 funksionojnë sistemet mund të bëjnë sa më shumë "shits" që ata duan, ata gjithmonë do të përfundojnë duke manipuluar përdoruesin ose përmes reklamimit ose thjesht me produkte të mahnitshëm që flasin estetikisht, ajo që dua të arrij është që përdoruesit e sistemeve operative të lejojnë veten të blihen nga çdo gjë, nga ana tjetër linuxeros "Puro" kanë bazat e filozofive të tyre të ngritura mirë dhe ata nuk pushojnë së rrëmbyeri nga materiali ose monetari, ata e pasqyrojnë këtë me interesin e tyre të vogël për të fituar pjesën e tregut, mendimi është i thjeshtë: për sa kohë pasi një punë e mirë vazhdon me komunitetet dhe ne vazhdojmë me filozofitë tona, pjesa tjetër nuk ka rëndësi dhe unë mendoj se është e shkëlqyeshme në këto kohë kur të gjithë mendojnë vetëm për biznesin, pa marrë parasysh kë ata qij në rrugën e tyre.

  1.    nano dijo

   Epo, po, nuk është se nuk jemi të interesuar për çështje tregtare, pasi të gjithë kemi nevojë për të ngrënë. Por unë gjithmonë e mbaja në mendje komunitetin tim dhe duhet t'i kthehem aq shumë për atë që më ka dhënë, sepse universiteti im quhet internet dhe tema ime është "softueri i lirë".

   Në të vërtetë, gjithçka që kam mësuar në shkencat kompjuterike ka qenë falë licencave falas dhe punëve bashkëpunuese dhe atyre të cilëve do t'u detyrohem diplomën time universitare, jo universitetit mediokër në të cilin studioj.

 16.   pandev92 dijo

  Duke filluar nga premisa që unë jam anti-mollë, përdoruesit nuk kujdesen për lirinë, nëse njerëzit as nuk e kuptojnë lirinë e vërtetë .. a do ta kuptojnë ata lirinë e softuerit?
  Në fund të fundit është si gjithçka, të gjithë janë të lirë, nëse janë të lirë, të përdorin burgun e tyre nëse duan dhe maksimumi për sa i përket audios dhe videos është një platformë e shkëlqyeshme. Fragmentimi është vetëm një shembull më shumë i shthurjes, e njëjta gjë që ndodh në realitet, ndodh në Linux

 17.   pandev92 dijo

  Ah! Sigurisht, nuk e harroj, flijo lirinë tënde për ekranet blu dhe viruset kudo? Sigurisht, ata po bëjnë shumë mirë

  Sinqerisht, ndaj personit që merr viruse kudo (jo herë pas here), ndaloni të vizitoni faqet e internetit të dyshimta të pornografisë.

  1.    Windousian dijo

   A mund të më jepni disa shembuj të pornografisë së besueshme? Unë nuk kam përdorur Windows për të konsumuar pornografi për një kohë të gjatë, por ju kurrë nuk e dini :-P.

   Disa projekte duhet të quhen softuer libertine, pa dyshim.

  2.    elav <° Linux dijo

   Ah! Sigurisht, nuk e harroj, flijo lirinë tënde për ekranet blu dhe viruset kudo? Sigurisht, ata po bëjnë shumë mirë

   Sinqerisht, ndaj personit që merr viruse kudo (jo herë pas here), ndaloni të vizitoni faqet e internetit të dyshimta të pornografisë.

   Jo, nëse jam çmendur për këtë djalë .. Le ta shohim Pandev, pse nuk hapni një blog në WordPress.com të quajtur amowindowsdeath.wordpress.com ..?

   1.    pandev92 dijo

    Jam shumë dembel për të mbajtur të azhurnuar vetëm një blog: D. (Pa shaka). I vetmi virus që hyri në mua ishte ai që nuk i bëri tildes të funksionojnë për mua dhe unë mendoj se duhet të jetë nga një faqe interneti pornografike që unë vizitova xD…, nëse e dini se ku jeni, asgjë nuk duhet t'ju ndodhë me dritare. Ka edhe mjete si WOT që ju tregojnë besueshmërinë e të gjitha faqeve të internetit.

    [quote] A mund të më jepni disa shembuj të pornografisë së besueshme? Unë nuk kam përdorur Windows për të konsumuar pornografi për një kohë të gjatë, por ju kurrë nuk e dini [/ citoj]

    Tube8, xvideos… .: P (Unë nuk vë më shumë xd)

    1.    Guxim dijo

     Duhet të jetë për shkak të një faqe interneti pornografike që unë vizitova

     Thuaj po, ky është fillimi i rrugës për të pasur SIDA.

     Me Windows kam pasur viruse pa vizituar faqe të dyshimta apo diçka të tillë (ju e dini që unë jam anti-pista), të tilla si Blaster, Trojans (megjithëse nuk janë viruse, është malware) ose Are-gen.

     Kështu që nuk mendoj se mund të jetë faji im

     1.    pandev92 dijo

      Përdorni wot për të ditur në cilën faqe jeni dhe bëni kujdes me skedarët që shkarkoni.

     2.    Guxim dijo

      Mos më bind me atë për të shkarkuar skedarë me kujdes hahahaha

   2.    Windousian dijo

    Ndonjëherë <º Linux duket si "Linux nga Windows" për shkak të simboleve të komenteve :-D. Por mendoj se kjo tregon se kritikat ndaj Windows janë të informuara.

    Tube8, xvideos… .: P (Unë nuk vë më shumë xd)

    Shpresoj ta marr të drejtën e mirësjelljes për takime (sa e ndërlikuar :-P)… Faleminderit, por a ke rënë shkurt, apo jo? Partnerit tim i pëlqen porno e Erika Lust. Unë jam më shumë Hentai, historitë e tyre frymëzojnë shumë.

    1.    pandev92 dijo

     Për hentai, ky është një ishull i mirë hentai, hentai në internet dhe disa uebfaqe të tjera.
     Nëse doni më shumë pron, keezmovies, beeg, hardsextube..xD

    2.    Guxim dijo

     Shko bisedo për këtë në MuyLinux, jo këtu të lutem, që ato gjëra nuk u pëlqejnë të gjithëve

     1.    Windousian dijo

      Ju duhet të mësoni të injoroni komentet që nuk ju interesojnë. Në rast se i konsideroni fyese, mund ta raportoni tek një administrator për veprim. Fjalët porn dhe hentai nuk i bëjnë të pahijshme gjithçka prekin, ne po bënim shaka, "anti-shkëlqimi" yt duket si një pozë :-P.

     2.    Guxim dijo

      Ju duhet të mësoni të injoroni komentet që nuk ju interesojnë

      Ju duhet të mësoni se shakaja është e përhershme në Që prej Linux ...

     3.    Windousian dijo

      Mos u shqetëso, kurrë nuk të marr seriozisht :-P. Nga rruga, ironia delikate nuk përshtatet mirë në internet ;-).

     4.    Guxim dijo

      Haha po, bëhet gabim me shkrim, unë tashmë kisha pak problem me elav për këtë

     5.    pandev92 dijo

      Po vij ...: P (?)

 18.   yczo dijo

  Apple dhe Microsoft kanë mjaft para për të paguar trolla dezinformimi për t'i joshur në sistemet e tyre operative.

  Sipas mendimit tim, më e keqja nga të gjitha është molla sepse përveç vrimave dhe dobësive të saj dhe papajtueshmërisë së saj me lojëra dhe aplikacione të tjera (nëse vendosa nuk do të transportoja asnjë program GNU në mac, përveç atyre që ishin në shpërndarje specifike si darwin ( Unë e di që pasi ata kanë intel nuk është e nevojshme dhe ju mund të vendosni një debian xd)), kjo ju vë në një monopol total ku ju duhet vetëm të liroj tufën e faturave nëse doni të shijoni pak.

  Me pak fjalë, Steve Jobs nuk bëri asgjë për të varfërit. Ai nxori vetëm kompjuterë të shtrenjtë dhe donte gjithë mollën për vete.

 19.   i duhur dijo

  Ku është burimi në të cilin shfaqet djaloshi që lë Arch? Doja ta lexoja

  Nga ana tjetër, unë përdor Linux shumë shpesh, është një OS shumë i mirë, por gjithashtu duhet të jesh objektiv dhe i arsyeshëm dhe të njohësh se ku çalon:
  - Me Hardware shumë aktuale.
  - Shumica e Lojërave.
  - Projektim grafik dhe redaktim video.

  Në temën e LibreOffice, Ai siguron shumicën e nevojave por nuk ka funksione shumë të rëndësishme për punën e disa njerëzve.

 20.   Windousian dijo

  Manuel de la Fuente e ka thënë në një koment:
  http://thearcherblog.wordpress.com/2011/10/24/hasta-pronto-linux/

 21.   Mauricio dijo

  Ashtë për të ardhur keq që ka njerëz në botë si "qengj" si ai djalë. Nëse dëshironi të përdorni Mac, është mirë, por të krijoni një linjë të tillë të të menduarit do të thotë të bini dakord me tregun dërrmues të jetës që na mbizotëron dhe që e ka bërë botën një vend kaq të vështirë për të jetuar (në të vërtetë jetoni, mos ndiqni tufën ) Ai lloj i të menduarit është i rrezikshëm, sepse atëherë përfundon duke justifikuar të mos zgjidhni asgjë, madje as atë që hani, nëse dikush tjetër e bën atë më komode dhe zgjedh për të. Dhe po kështu, një diktator mund të justifikojë se "është e vërtetë, më kufizon liritë, por më pengon të humbas kohën për të zgjedhur".

  Ah! Huxley dhe Orwell ishin aq, por aq të drejtë, sa është e frikshme, në fund të fundit trillimet shkencore janë gjithmonë plot profeci të tmerrshme. Asshtë po aq shqetësuese të lexosh Brave të Re Botërore ose 1984 sa të lexosh gazetë, dhe është po aq shqetësuese të shohësh Matricën ose V sa të shikosh lajmet, sepse e di, dhe kjo është më e keqja, që ti e njeh atë, që ata po ju tregojnë atë që duan të shihni dhe ju po mësoni vetëm atë që ata duan të dini. Dhe një shok më tha një herë "askush, nëse ata akoma nuk na riprodhojnë në seri", unë iu përgjigja "Oh jo? kontrolloni përmbajtjen dhe linjat e mendimit të mësuara në shkolla, universitete dhe televizione dhe më pas shikoni nëse ato nuk na riprodhojnë në seri »

 22.   Guxim dijo

  Unë gjithashtu lexova atë artikull.

  Epo, qëndrimi që komenton karkamali i nano është një qëndrim posera, posterët e informatikës.

  Ajo që unë mendoj është se kushdo që blen një Mac është një pringao që e blen atë të ndihet i ftohtë, ose sepse dikush tjetër i ka thënë se ata janë mikpritësi në vargje (çfarë më ka ndodhur mua).

  Linux dhe Mac janë shumë të ngjashëm.

  Një histori tjetër është ajo e stilistëve grafikë, ekziston një Mac më i mirë.

  1.    Nano dijo

   Epo nuk e di nëse më thoni të jem një shkencëtar kompjuteri apo çfarë po mendoni, por unë nuk jam një pozues, për diçka që kam studiuar në universitet për kaq shumë kohë, kështu që kjo e mban larg.

   Unë nuk heq nga mac ose windows, ato mund të përdoren për çdo gjë, por unë mbroj Linux sepse ai mund të funksionojë njësoj si secili prej tyre, por me avantazhin që të lejon të jesh pronari i sistemit dhe jo një korporatë mega e egër.

   Unë e pranoj që Mac mund të jetë më i mirë për dizajn, por jo sepse MacOS është një ultra mega sistem sepse në atë rast Linux është sepse ne bazohemi në Unix, në fakt, ka zëra që MacOS ka pjesë të Kernel Linux brenda, por duke qenë kaq të mbyllur brutalisht, ne kurrë nuk do ta dimë nëse ato janë gjëra budalla të sajuara apo një realitet, kështu që unë kufizohem vetëm në një dyshim të arsyeshëm.

   Pika e kthesës, çdo sistem ka xhevahiret e tij të kurorës dhe MacOS nuk është më i miri për dizajn vetëm sepse është MacOS, por për shkak të kompletit Adobe dhe sepse të paktën mund të mburren me integrimin gati pa ndërprerje me harduerin e përdorur. Por nëse Linux do të kishte atë cilësi integrimi që ju e merrni vetëm duke paguar miliarda $ $ $ atëherë do të ishte e njëjtë me MacOS.

   Nuk e di nëse e shpjegoni, por këtu atyre u pëlqen polemika ... Unë përdor dhe do të përdor Linux deri ditën që do të lodhem duke mësuar gjëra të reja, dritaret e mia më kanë luajtur shumë të shëmtuar me gabime të tmerrshme dhe kurrë nuk kam qenë në gjendje të zotëroj një Mac sepse nuk më pëlqen dreqi të paguaj gjysmën e rrogës time vjetore në një prej atyre (kam provuar të ashtuquajturin Hackintosh, dhe megjithëse është bukur, nuk më pëlqen).

   Gjithsesi, le të jetë e qartë se unë nuk e mbroj Linux-in si sistemi më i mirë nga të gjithë që mund të bëjë gjithçka, unë mbroj Linux-in si një sistem që ju lejon të bëni gjithçka që dëshironi me të dhe të rriteni si një person. Unë e mbroj atë nga idetë që, megjithëse tingëllojnë logjike për të marrë një pjesë më të madhe të tregut, nuk përputhen me idealet e softuerit të lirë.

   1.    Nano dijo

    Oh dhe nëse ata e shohin që unë përdor dritare tani kjo është sepse unë jam në punë, jo në kompjuterin tim.

   2.    Guxim dijo

    Jo, posteri i IT është ai që e mendon këtë:

    Ai e mbajti atë; ishte më mirë të kishit një sistem të rreptë dhe të mbyllur që t'ju ofronte gjithçka që ju nevojitej për të funksionuar dhe që nuk do t'ju linte të bëni atë që dëshironi me të pasi që, me të vërtetë, nuk do të bënit asgjë përtej normales ... Se ishte më mirë të kishit një sistem të unifikuar dhe të centralizuar dhe se heqja dorë nga ajo liri ofronte përfitime dhe përparësi më të mëdha që GNU / Linux nuk i dha.

    Kam përdorur Linux sepse dikush do ta kishte parë atje

    1.    Nano dijo

     Oh po, kjo do të thotë marrëzi të djathta dhe të majta. Por hajde, se ai mund të përballojë një Mac dhe se është më mirë të jesh një i burgosur me të gjitha komoditetet në qelinë tënde sesa të jesh i lirë dhe të bësh çfarë të duash, edhe nëse të kushton pak.

     1.    pandev92 dijo

      Por rob i çfarë ???? Le të ndalojmë së foluri marrëzira, ndoshta nëse kam një mak nuk do të jem në gjendje të luaj, të shkruaj, të shikoj anime, hentai, të shkruaj dokumente teksti etj? Burgu mund të jetë burg për një zhvillues por jo për përdoruesin, i cili në krye të këtyre osx mendoj se ata mund të ekzekutojnë lehtësisht aplikacione Linux.

     2.    Guxim dijo

      Burgu mund të jetë burg për një zhvillues por jo për përdoruesin

      +1

      që në krye të këtyre osx mendoj se ata lehtë mund të ekzekutojnë aplikacione Linux.

      As X11 nuk është aq i tillë

 23.   maksvel dijo

  Unë mendoj se të gjithë përdorin sistemin që i përshtatet më mirë nevojave të tyre, nëse përdoruesi x ka para për të blerë një Mac sepse i pëlqen më shumë, ata kanë të gjithë të drejtën ta përdorin atë si të duan, dhe kaq. Personalisht, më funksionon më mirë të punoj me një distro falas si Trisquel, unë kam vetëm atë që më duhet, por ndoshta për dikë kjo nuk është e mjaftueshme, dhe është mirë të kërkoj alternativa që i kënaqin ata.

  Pjesa tjetër është respekt, përshëndetje.

 24.   Gustavo dijo

  Doja të komentoja për këtë për disa ditë tani, ...... që linux mistik i "linux nuk ka një virus" është shkatërruar nga android, tani që një sistem linux është përdorur nga miliona, (android është një linux) viruset shfaqen çdo ditë. malware, trojans, etj. Që çon në përfundimin se më parë nuk kishte viruse në linux, sepse askush nuk e përdorte atë (proporcionalisht) dhe për këtë arsye hakerat i përbuznin prodhimin e tyre, me miliona smartphone me linux (android), kjo tregon se linux është po aq ose më i prekshëm se dritare dhe mollë,… .. një mit më pak i rremë!

  1.    nano dijo

   Hmm në të vërtetë android nuk është linux në tërësinë e tij dhe ekziston një artikull teknik që shpjegon pse "miti" që GNU / Linux nuk ka shumë viruse.

   I njëjti zhvillues shpjegon se ai është përpjekur të krijojë vetë një virus, duke ditur dobësitë e sistemit dhe se mezi arrin të ekzekutojë (duke i dhënë me dorë lejet) kështu që është diçka që nuk duhet ta prekim, është shumë e thellë që edhe une nuk mund ta kuptoj ne teresi.

   1.    Ares dijo

    I njëjti zhvillues shpjegon se ai është përpjekur të krijojë vetë një virus, duke ditur dobësitë e sistemit dhe që mezi arrin të ekzekutohet (duke i dhënë manualisht lejet)

    Needshtë e panevojshme të thuhet më shumë, kjo dëshmon se do të kishte, nëse kishte interes dhe nëse do të jepej mundësia.

    Konsideroni se si viruset shkojnë në Windows. Përdoruesi merr një aplikacion që ai synon ta ekzekutojë, testojë dhe përdorë, por ai aplikacion është i infektuar, sigurisht që ai nuk e di. Se në Linux ju duhet t'i jepni leje? Epo, do t'i jepte ato dhe nëse është i infektuar ndodh çfarë të ndodhë. Përdoruesi që shkarkon ndonjë gjë për ta ekzekutuar në Windows-in e tij do ta bënte atë edhe në Linux (nëse të dy, aplikacioni / përdoruesi, do të ishin në Linux). Nëse duhet t'i jepni "leje" me një klikim të dyfishtë ose me një sudo, kjo do të bëhet.

    1.    nano dijo

     Siç ju përmendën tashmë, https://blog.desdelinux.net/virus-en-gnulinux-realidad-o-mito/ ai mund t'ju përgjigjet në një mënyrë më të mirë se kushdo prej nesh ... Nuk është një mit, është një realitet.

     1.    Ares dijo

      Si më përmendën? Por sapo arrita.

      Të mos jem pretendues, por mendoj se ai artikull ka disa të meta të mira. Ndoshta është tepër vonë për të lexuar më shumë dhe për t'iu përgjigjur kësaj dhe kësaj, unë do ta bëj herën tjetër.

     2.    Ares dijo

      Po pyesja veten nëse duhej të bëja një shpjegim të hollësishëm apo të largohesha përgjithësisht.

      Në fund vendosa për hollësira dhe megjithëse e mbarova e kuptova që ishte paksa një tekst shumë mjaft kohë për të abuzuar me blogun.

      Për fat të mirë mendoj se nuk është e nevojshme të bombardoj aq shumë, sepse unë vetë pergjigja e meparshme Ai tashmë hyn në fushën e mundshme siç pranohet dhe thuhet në të njëjtin artikull dhe atë që ju parafrazoni vetë, dhe gjithashtu hyn në fushën e infeksionit tipik të virusit, kështu që barra e provës është në fushën tjetër, jo tek unë. Nuk është e pamundur, thjesht nuk ka ndodhur sepse nuk ka pasur interes ose mundësi (si për furnizimin me viruse ashtu edhe për kërkesën për aplikime të infektuara).

      Pse përdoruesi do t'i japë leje ose do të kalojë direkt në root për ta ekzekutuar atë? sepse u shkarkua për ta ekzekutuar, asgjë më shumë, e njëjta arsye pse kopjohet dhe ekzekutohet në Windows.

  2.    Rajonant dijo

   Android nuk është linux, kjo është për fillestarët, dhe gjëja e dytë që ju rekomandoj të lexoni këtë artikull Viruset në GNU / Linux: Fakt apo mit? shumë interesante për ju për të parë atë

   nuk eshte e vertete.

   1.    Rajonant dijo

    kështu që ju mund ta shihni atë

    Errata, linux nuk ka një virus ”është shkatërruar nga android, tani që një sistem linux përdoret nga miliona, (android është një linux) viruset shfaqen çdo ditë. malware, trojans, etj.

    Nuk eshte e vertete

 25.   Jose David dijo

  Lidhur me atë paradigmë që Linux është për "hakerat", "geeks", "neerds", etj, duhet të them se është një paradigmë e prodhuar (e bërë në SHBA). Kthehu në vitet 80 kur Steve Jobs dhe Bill Gates po luftonin për tregun e sistemit operativ të përdoruesit fundor, filloi të formohej një filozofi e re në lidhje me termin "përdorues i fundit". E vërteta, kur flasim për teknologjinë e informacionit, ne po flasim për diçka të kohëve të fundit në aspektin historik. Ne kemi "mezi" 60 vjet që kur elektronika filloi të ndryshojë thellësisht jetën tonë, dhe "mezi" 30 vjet që kur kompjuterat personal hynë në jetën tonë. Në zhvillimin e Mac OS dhe Windows, Jobs dhe Gates praktikisht ranë dakord të krijonin softuer për një përdorues specifik, një përdorues që është memec, budalla, dembel dhe i manipulueshëm, çfarë do të konsiderohej deri më tani si "përdoruesi përfundimtar". Nuk ishte saktësisht një studim tregu, thjesht për të tregtuar më mirë atë që prodhuan, për të shmangur pyetjet dhe thjesht "thjesht funksionon". Të gjithë njerëzit kanë kapacitete dhe aftësi të ndryshme për të mësuar gjëra të reja, por më e rëndësishmja, ne njerëzit kemi aftësinë për të mësuar. Përdoruesi përfundimtar i Jobs dhe Gates është një model i prodhuar i përdoruesit i cili nuk përfaqësonte vërtet përdoruesin mesatar në atë kohë. Fakti që një person do të përdorte një pajisje krejtësisht të re dhe komplekse siç është një kompjuter, i cili dikur kishte madhësinë e një zyre të tërë, nënkuptonte domosdoshmërisht një kurbë të të mësuarit në funksionimin e saj. Njerëzve 'të vonë' u mohuan sistematikisht stimujt për të mësuar në lidhje me shkencën kompjuterike. Për shembull, ka njerëz që e kanë të lehtë të mësojnë të trajtojnë një celular të ri, ndërsa njerëzit e tjerë e kanë shumë të vështirë, por edhe kështu, njerëzit që kanë lehtësi mësojnë vetëm aq sa u është lejuar, ata do të mësonin më shumë nëse pajisja që ata trajtojnë nuk kishte "kufizime" në qasjen në përbërësit dhe sistemin e tyre. Në Finlandë, në shumë shkolla, lënda e shkencës kompjuterike ka një përbërës ku fëmijët mësohen të programojnë, ndërsa në Kolumbi kjo temë mezi kupton se si të trajtojë Word, Power Point dhe Paint në Windows; Duke pasur parasysh këtë, si mendoni se do të jetë krahasimi i lakoreve të të mësuarit të këtyre fëmijëve kur ata arrijnë një fazë të të rriturve? Kjo është arsyeja pse sistemet operative të tilla si Windows dhe Mac, në vend se produktet që përmbushin një funksion specifik, janë produkte që burgosin njohuritë, dhe këtu hyn një koncept themelor, LIRIA. Kjo është arsyeja pse unë jam mirënjohës që ka njerëz si Richard Stallman, Linus Torvalds dhe shumë të tjerë që promovuan lirinë për hir të dijes.

  1.    nano dijo

   Respektet, duartrokitjet dhe urimet e mia… Ajo që thoni ju është e ndyrë.

   Në Venezuelë është e njëjta gjë me edukimin kompjuterik, i cili në fakt duhet të jetë automatizimi i zyrës.

   Në atë kohë, rreth vitit 2002, sapo kisha filluar të prekja atë botë të hakut dhe të shkarkoja gjëra në internet, mbaj mend që një grup miqsh në atë kohë (sot të gjithë studiojmë shkenca kompjuterike) mblodhën para për të blerë revista hakimi, Linux dhe ne gjithmonë i përcjellë informacionet nga stilolapsët tanë, në atë kohë, me kapacitet ultra të fuqishëm 128mb xD.

   Ishte ajo kohë argëtimi, në të cilën ne kemi hyrë në dosjen private të mësuesit në rrjetin lokal për të ndryshuar notat ose për të fshirë vendet e punës që na ngacmonin "nga nerds" e cila na shtyu të duam të dimë më shumë, të hamë libra, të përjetojmë gjëra të reja ... Sot njëri prej tyre përdor Windows sepse i pëlqen të luajë, por është i vetëdijshëm se nuk mund të bëjë aq sa mundemi në nivelin e sistemit dhe kujton me nostalgji kur të katër kaluam jo më shumë dhe as më pak se 3 ditë duke luftuar me bërthamën e Fedora 4 xD

 26.   Ares dijo

  Unë nuk do të flas as për klasifikimin dhe përgjithësimin e padrejtë dhe të pafat që ai bën, i cili natyrisht është i rremë, pasi gjithashtu mund të thuhet se Windows është për punë (që është gjithashtu), se Linux është për të "luajtur" dhe duke humbur kohë, që Mac nuk është as i mirë për të punuar vetëm për të treguar dhe për të humbur para; etj. Hapi nga ajo.

  GNU / Linux sigurisht që nuk është për të gjithë, si nga pikëpamja ideologjike, ashtu edhe nga pikëpamja funksionale.

  Dhe sigurisht që aktualisht është e vërtetë që nëse dikush ka nevojë për përdorime të caktuara (profesionale ose jo) ata nuk do të kenë zgjidhje tjetër përveçse të lëvizin në një platformë tjetër, ose të paktën ata do të tundohen shumë.

  Sidoqoftë, ajo që argumenti i tij nuk arrin të bëjë është të ngrejë dikotominë "Liria kundër funksionalitetit", ose thënë ndryshe; se cilësia, profesionalizmi dhe funksionaliteti janë në kundërshtim me Lirinë dhe se Liria është fajtore për humbjen e atyre gjërave.

  Jo. Nëse është e vërtetë që për shumë nevoja GNU / Linux i mungon ato gjëra të përmendura më lart, nuk është për shkak të Lirisë, është krejtësisht e gabuar ta bësh atë shoqatë, është e palogjikshme dhe gjithashtu absolutisht e paqëndrueshme.

  Arsyet e mungesës së këtyre gjërave janë të shumta dhe në të njëjtën kohë më elementare. Megjithëse nuk doni ta pranoni, GNU / Linux është një sistem që është ende i gjelbër dhe në zhvillim të vazhdueshëm të paktën për ato zona (drejtuesit kryesorë të "Linux" përqendrohen vetëm në zonën e serverit sepse kjo është biznesi i tyre dhe me sa duket ata kanë arriti misionin e saj dhe ata që kanë hyrë në zonën e "përdoruesit përfundimtar", përtej frazave, kanë qenë vetëm gjysma).

  Po kështu, zgjidhja nuk është "të bashkohemi në një distro të vetme", sepse së pari jo të gjithë kanë të njëjtat interesa dhe unë mendoj se tashmë është treguar më lart, së dyti, çfarë të bën të mendosh se zgjidhja është në "union"? A kanë të gjithë një pjesë të enigmës së zgjidhjes? Nuk ka kuptim. Për shembull, Apple mori një bërthamë BSD dhe prej andej ata morën sistemin e tyre, domethënë është e qartë që duhet vetëm një ekip njerëzish që dinë se çfarë duan dhe si ta bëjnë atë. Thirrja për "bashkim me të gjitha distros" është përgjigja tipike e wildcard dhe fallagence për këto raste dhe mendoj se tregon vetëm se sa të humbur jemi, pa e ditur problemin zgjidhja e tij është e pamundur.

  Një tjetër kundërvënie ndaj "unitetit të distros" është bashkimi në cilin distro, në Ubuntu? (për të dhënë një shembull) pse duhet të bashkojmë forcat për të majmëruar produktin e një biznesmeni në këmbim të asgjë?, sinqerisht Unë preferoj të punoj për Microsoft për të përmirësuar Windows sesa të jem i keq për një biznesmen "Linux" në ato terma Dhe them që e preferoj sepse të paktën ajo situatë do të ishte më shumë i ndershem, ajo kompani do të zhvillonte produktin e saj dhe do të paguante punonjësit për ta bërë atë, ndërsa çështja e dytë do të ishte për një cookie ideologjike se "kjo është për shkak të sistemit tonë" dhe e vërteta është se nuk është kështu. Dhe bashkohuni me ne në Debian? (për të dhënë një shembull tjetër) çfarë do t'i bënte ata të mendonin se sipërmarrësit e tjerë do të braktisin ambiciet e tyre dhe rastësisht do të punojnë në mënyrë altruiste për të mirën e një komuniteti? Në këtë rast, unë mund t'ju siguroj se ata nuk do të bëjnë me sinqeritet ndonjë Grace ta bëjë atë dhe ata do të bëjnë të njëjtën gjë si Microsoft dhe Mac, të ndërtojnë vetë sistemin e tyre të mbyllur (nëse munden sigurisht).

  Një arsye tjetër është klasikja, Liria për të modifikuar dhe shpërndarë, pa modifikuar dhe shpërndarë, është marrëzi. "Uniteti" thjesht shkon kundër Software-it të Lirë dhe do t'i bëjë Liritë e tyre një letër të vdekur.

  Autori i këtij artikulli është gjithashtu i gabuar në përgjigjet e tij, por unë mendoj se tashmë 3ndriago Ai tha gjithçka që kishte për të thënë
  Thjesht shtoj se Windows nuk është sinonim i viruseve dhe ekraneve blu, duke thënë se është identike me të thuash që Linux është sinonim i shkrimit të shenjave në tastierë për të bërë diçka që dikush tjetër do ta bënte me një klikim, por pasi që ata janë geeks pa të dashura dhe pa jetë atyre u pëlqen kjo dhe nuk i shqetëson. Ai që ha viruse në Windows është sepse ai nuk e di se çfarë po bën, nëse nuk ndodh diku tjetër është sepse ose ai mëson të jetë më i përgjegjshëm në ndryshim ose sepse nuk ka të njëjtat rreziqe. Dhe nga ekranet blu, Linux gjithashtu ka Kernels Panics, a nuk dalin ato çdo ditë? Në Windows, as e vërteta nuk thuhet.

  tani, Të heqim dorë nga liria në favor të "një produkti më të mirë"?. Ajo që bën kjo temë dhe ajo që përmend titulli i artikullit, është diçka që, në një masë më të madhe ose më të vogël, e bëjnë më linuxeros dhe shumica e distros; Ka mjaft vena ku ata heqin dorë nga liria e tyre "e dashur" në favor të një "produkti më të mirë", ku ata e rekomandojnë atë dhe madje justifikojnë atë veprim.

  Sigurisht, kur bëhet fjalë për një kërcim te MacOSX ose Windows, konsiderohet i papranueshëm, aktivizohen standarde të dyfishta dhe shpërthen inati, sepse "ndërprerësi" është i pranueshëm për sa kohë që nuk prek pinguinin; militantizmi irracional është me të vërtetë Linux, megjithëse përdoret për të pretenduar se është "për Lirinë".

  Sa njerëz këtu nuk e sakrifikojnë Lirinë për një "produkt më të mirë"?.

  Këtu dikush që shkruan nga një distro falas.
  Unë nuk kam asnjë problem me ata që e bëjnë atë "sakrificë" dhe e pranojnë atë, por mund ta kem me ata që shohin kashtë në sytë e të tjerëve dhe jo në sytë e tyre.

  1.    nano dijo

   Liria totale është relative, madje edhe ju e keni fjalën për atë që thoni, por të thuash se ia vlen të sakrifikosh një farë lirie vetëm për një shërbim ose produkt të mirë dhe ta thuash atë në një mënyrë të përgjithësuar është ajo që më ka prekur më shumë.

   Gjithkush mund (dhe unë nuk jam lodhur duke e thënë atë, mbaroj së kuptuari) të bëjë atë që dëshiron me jetën e tij dhe të përdorë atë që dëshiron vërtet. Unë kam kaluar nëpër një numër distros të ndryshëm, nga falas në pjesërisht falas ... Në fakt, unë madje kam përdorur Fedora Core shumë kohë më parë (e cila në atë kohë ishte shumë më e lirë se sa shumë distros sot).

   Në fakt, unë përdor disa produkte të pronarit, por duke qenë shumë, shumë, shumë i vetëdijshëm për ato që janë dhe se si duhet të bashkëveproj me ta për të minimizuar çdo efekt të dëmshëm që mund të shkaktojnë. Fatkeqësisht puna ime e kërkon prej meje, por të paktën kam në mendje se jam i lirë të bëj çfarë të dua me sistemin tim, thjesht sepse ai e lejon atë dhe ky është ndryshimi shumë herë midis një përdoruesi normal që i injoron të gjitha këto koncepte dhe përdor sisteme të tjera në kundërshtim me shumë prej atyre që ne komentojmë këtu, që ne e dimë se çfarë është liria brenda softuerit dhe se ne gjithashtu dimë se çfarë respektojmë në rast të përdorimit të softuerit pronësor.

   Të shoh kashtë në sytë e të tjerëve nuk është gjëja ime, por, nuk do të pranoja asgjë dhe do ta bëja nga Richard Stallman. Por këtu u pëlqen, siç them, të vendosin më shumë polemika në gjëra dhe shpesh të mburren me komente super "të thella".

   1.    pandev92 dijo

    Tochos kudo xD

   2.    Ares dijo

    "Liria totale" sigurisht që mund të jetë relative në varësi të asaj perspektive dhe filozofie që flitet dhe sinqerisht nga kurioziteti dhe offtopi do të doja të dija në çfarë mënyre "e kam dashur" sepse mendoj se nuk i kam arritur ato ujëra.

    Tani për këtë temë, sigurisht jam dakord që gabimi juaj është të thuash se cilësia, etj, etj., Vlen më shumë sesa liria; dhe më keq akoma për të thënë që të dy gjërat janë në kundërshtim dhe janë vet-përjashtuese (kjo e fundit nuk jam i sigurt nëse ai e tha me të vërtetë sepse unë ende nuk e kam përfunduar leximin e artikullit origjinal)

    Unë iu referova të dy gjërave dhe pasi e dyta nuk është në diskutim unë do të shkoj tek e para.
    Ajo që po them është se ajo pikë e parë e së cilës ka shumë grisje veshjesh është diçka shumë e zakonshme në botën Linux, ajo sakrificë e "lirisë për cilësinë" është diçka që pothuajse të gjithë përdoruesit e Linux dhe pothuajse të gjitha distros bëjnë çdo ditë të jetën e tyre dhe kur e bëjnë atë gjithmonë e justifikojnë atë. Detaji është tek disa që vështirë se shohin pranë tyre se dikush ka bërë një zgjedhje tjetër, aty vijnë indinjatat dhe ata bërtasin KETU !!!.

    Për mua, Nën ASNJ is KONCEPT është cilësi e preferueshme nga liria. Për mua, ai që zgjedh një Mac në vend të një Linux Distro është si ai që zgjedh drejtuesit e pronarit në vend të një falas vetëm për të pasur (sipas) nja dy animacione më fluide ose ata që zgjedhin një jo- shfletues falas përpara një falas vetëm sepse e duan logon më shumë.

    Sigurisht, unë nuk shkoj i indinjuar ose duke treguar askënd si heretik, por unë mund ta shoh plotësisht se të gjithë janë njëlloj, kur bëhet fjalë për subjektin e rastësishëm që po justifikon zgjedhjen e tij private ai do të thotë "në një mënyrë të përgjithësuar" se ia vlen të sakrifikosh "diçka" të lirisë për cilësinë. Në këto ujëra pothuajse gjithçka pranohet nga përdoruesit e Linux, ajo që nuk duket se pranohet kurrë është të ndryshosh pinguin për diçka tjetër.

    Çështja është që për disa (ku unë përfshij veten), ata që ndryshojnë pinguin për Mac ose Windows nuk janë më pak se të zgjedhin një shofer të pronarit ose një aplikacion (ose bërthamë) me blobs, etj.

    E ritheksoj, për mua janë të njëjtat ... deri në ditën kur kërkojnë të shikojnë kashtë në sytë e të tjerëve duke pasur gjëra në të tyren, gjë që është diçka që për fat të mirë nuk e bëjnë të gjithë (edhe nëse janë më të voglat dhe më pak të zhurmshmet) dhe për mua ata janë edhe më dashamirës sepse nuk janë pseudo-moralistë.

    Unë nuk dua ta bëj këtë një diskutim personal, por nëse unë ju pyes pse nuk përdorni një distro falas dhe pse nuk përdorni një shfletues falas, do ta justifikoni për mua jo aq ndryshe nga mënyra se si ai subjekt justifikoi ndryshimin dhe zgjedhjen e tij.

    PS: Unë nuk e kuptova vërtet referencën tënde për Stallman. Sipas mendimit tim nuk mbaj mend që e kam parë Stallman duke u treguar të tjerëve (ai kritikon zhvilluesit e programeve të pronarit dhe ata që kërkojnë t'i lidhin të tjerët me të, por ai nuk i gjykon njerëzit nëse nuk e pyesin atë), por edhe nëse ai e bëri të paktën ai është një nga të paktët që nuk ka trarë ose kashtë në vete, gjë që ka shërbyer për ta quajtur Taliban, të çmendur, të çuditshëm dhe gjëra të tjera.

 27.   Ares dijo

  Nga rruga, artikulli origjinal (të cilin unë e pashë pak vonë), nuk është ngritur aq keq idetë e tij, edhe pse ai ende bën gabim të menduarit Liria = shkaku i së keqes. Shkaku i të këqijave është një tjetër dhe shembulli më i mirë është, në mënyrë paradoksale, MacOSX. Liria nuk e ndalon askënd të marrë atë që i pëlqen dhe të bëjë diçka "të mirë, cilësore, profesionale, etj.", Problemi është se "nuk është një" (ose dy, etj.) Që e bën atë. Me BSD ishte Apple.

 28.   Sëpatë dijo

  Çështja është kjo: liria e zgjedhjes së sistemit operativ është e mirë, por që të ekzistojë liria e zgjedhjes, të gjitha opsionet duhet të jenë provuar. Që njerëzit të heqin dorë nga liria e tyre, ata duhet ta bëjnë këtë nga njohuritë, dhe nëse keni përdorur vetëm njërën nga opsionet për detyrat tuaja të zakonshme, nuk i keni ato njohuri.
  Duke folur me atë dokument (windows, mac, freebsd, linux) unë zgjedh linux.
  Nje perqafim!

  1.    nano dijo

   Unë thjesht kam një pyetje ... Si dreqin e përdorni safarin nga Android? A ekziston ai shfletues në treg? LOL XD

   1.    Guxim dijo

    Nuk është kjo, por nganjëherë UserAgent e kupton gabim. Safari madje më ka vendosur në bllok ...

    Kur vendosni Opera që është hequr tashmë

   2.    3ndriago dijo

    Mozilla / 5.0 (Linux; U; Android 0.5; en-us) AppleWebKit / 522 + (KHTML, si Gecko) Safari / 419.3 - kjo është arsyeja pse ajo njihet si Safari brenda Android

 29.   heksborg dijo

  "Njerëzit nuk janë të interesuar për lirinë, shumë janë të gatshëm ta sakrifikojnë atë për të marrë një produkt me cilësi profesionale, kjo është arsyeja pse ata nuk janë të interesuar për GNU / Linux, sepse nuk kanë nevojë për aq shumë liri"

  Kush mendon kështu nuk e meriton. Se ai nuk e përdor atë, se ka mjaft njerëz që dinë ta vlerësojnë atë.

 30.   kondur05 dijo

  Përshëndetje bashkatdhetar, edhe unë jam nga Venezuela. Aktualisht unë kam win vista dhe canaima 3.0 në laotop tim, dhe nëse i pari që luan jrjéjeje dhe gjithashtu për të bërë dokumente sepse aty ku unë punoj ata ende përdorin windows.

  Unë e dua canaima edhe pse sigurisht që ka shumë pengesa por ato nuk janë serioze dhe përdoruesi i zakonshëm mëson lehtë ta përdorë, linux im i parë ishte kubúntu në kolegj Unë mendoj se një 6 dhe diçka, dhe ishte e ngadaltë dhe zyra e hapur thithi, por gjithsesi më tërhoqi Sa keq që ati im nuk u mor vesh kurrë me kde

  Mendimi im është se mac është për ata që nuk e kanë mendjen të shpenzojnë real, të fitojë për ata që nuk dinë shumë dhe të blejnë nëse besojnë, dhe linux për të tjerët.

 31.   Ramon dijo

  Unë e di që shumë nuk janë të interesuar nëse Linux (edhe unë e lë GNU) është falas apo jo, nëse është i hapur apo jo, dhe mirë, unë nuk mund të kritikoj askënd, të gjithë kanë këndvështrimin e tyre, e mira është që të ketë shënime blog si këto që sqarojnë përparësitë e linux dhe mendimin e shumë njerëzve.

  Unë përdor Linux për të punuar për pak më shumë se 2 vjet, të gjithë të tjerët këtu përdorin Mac dhe unë bëj të njëjtën gjë ose më shumë se ata (mirë, SysAdmin përdor Linux gjithashtu)

  Në shtëpi kam përdorur Linux për pak më shumë se 4 vjet (Windows vetëm në një makinë virtuale për të luajtur disa lojëra që kërkojnë platformë dhe vidhosje përreth)

  Më parë kur kisha më shumë kohë provoja disa distro, madje isha me Arch për një kohë, tani më duhet të prodhoj, të kem kohë për veten time, të kem gjithçka gati dhe të bërë për t'u përdorur dhe sepse kjo nuk është arsyeja pse unë do të largohem nga Linux , Unë kam një të thjeshtë për të instaluar distro, që nuk kërkon konfigurime komplekse dhe me gjithçka që kam nevojë, qoftë Debian, Linux Mint apo Ubuntu dhe kaq.

  Liria për të zgjedhur midis kaq shumë opsioneve dhe kombinimeve që kam gjetur vetëm në Linux dhe nuk do të ndryshoj, nëse do të shkoja në një punë tjetër dhe do të më kërkonin të punoja me një sistem tjetër operativ, unë do të instaloja linux në një makinë virtuale dhe do të punoja sa më shumë që nga atje.

  1.    elav <° Linux dijo

   +10000

 32.   i gjallë dijo

  Troll