Hiqni dritaret e hapura në Kanellë

Një nga risitë që përfshiu Shell gnome në ndërfaqen e tij është ajo, kur një aplikacion thërret një dritare popup (shembull dialogu Ruaj), ajo duket e ngjitur në pjesën e sipërme të dritares që e ka origjinën, siç mund ta shohim në imazhet e mëposhtme:

Për fat të mirë, ne mund t'i bëjmë këto dritare të shfaqen përsëri të ndara, të paktën në rastin e KanellëEpo, të paktën nuk më pëlqen shumë se si duken, megjithëse është ende një metodë interesante.

Si ta bëjmë atë?

E thjeshtë, para së gjithash duhet të sigurohemi që kemi të instaluar paketën redaktori i gconf (në LMDE është instaluar tashmë), dhe nëse nuk është, ne e instalojmë atë:

$ sudo aptitude install gconf-editor

Pastaj e drejtojmë me Alt + F2 shkrim redaktori i gconf. Sapo të hapet ky aplikacion, ne do ta bëjmë këtë desktop »kanellë» dritare siç shihet në imazhin vijues dhe zgjidhni opsionin bashkëngjitni_dialogjet_modale.

Pastaj e mbyllim sesionin, hyjmë përsëri dhe kaq.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yoyo Fernandez dijo

  Nuk e kuptoj kuptimin e heqjes së tyre, ai efekt është sa pak më pëlqen tek Gnome 3 Shell, një efekt i stilit Mac, Mac e ka pasur atë për një kohë të gjatë ...

  Por hej, e dini, për shijet, ngjyrat.

  Të fala

  1.    elav <° Linux dijo

   Onlyshtë vetëm një opsion. Nuk është se nuk më pëlqen efekti, por ajo që nuk më pëlqen është se si duket. Nuk e di, skajit të sipërm po i mungon diçka.

 2.   Algave dijo

  Shumë e dobishme, më falni për pyetjen ... si quhet tema? duket shume bukur. Faleminderit!! 🙂

  1.    elav <° Linux dijo

   Theshtë ai që vjen si parazgjedhje në LMDE ...

   1.    Algave dijo

    Por si quhet? Imagjinoj se mund ta përdor në XFCE

    1.    elav <° Linux dijo

     Ajo këngë quhet Mint-Z nëse nuk gaboj. Edhe pse Mint-X mund t'ju shërbejë gjithashtu.

     1.    Algave dijo

      Faleminderit shumë dhe shumë interesant për të çaktivizuar dritaret lundruese

 3.   elav.fan dijo

  Groso elav, si shumica e artikujve tuaj ..

 4.   lutuni dijo

  oh, a e di dikush se si mund t'i ripozicionoj njoftimet ne kanelle ?? Nëse e kam panelin sipër, kur të dalin njoftimet ato të pengojnë dhe unë dua që ato të shfaqen më poshtë !!! Unë shpresoj se dikush e di !!

  1.    elav <° Linux dijo

   Jam i sigurt që mund të bëhet duke modifikuar pak .css të temës. Çfarë ndodh që tani nuk kam të instaluar Kanellë më pëlqen të vërtetoj idenë time

 5.   Lex.RC1 dijo

  Shkëlqyeshëm! faleminderit elav edhe pse nuk e gjeta mundësinë në Shell, unë do të vazhdoj të shikoj nëse e gjej.

 6.   krisnepite dijo

  E përsosur!