Eliminoni versionet e mëparshme të bërthamës që nuk i përdorim

prodhimi_kernel

Sot po ju sjell një hile të vogël, e cila pavarësisht se është mjaft e lehtë, është e dobishme për të kursyer hapësirë ​​në disk dhe për të shmangur azhurnimet e bezdisshme cfare na duhet Kohët e fundit bëra një azhurnim të sistemit tim për të përdorur kernelin 3.5.0-X, por versionet e mëparshme të kernelit 3.2.0-X ishin instaluar në sistemin tim dhe sa herë që sistemi kërkonte të azhurnohej, po azhurnonte 3.2.0. XNUMX degë -X nga bërthama, të cilën nuk po e përdorja.

I dhashë vetes detyrës së hiqni këto versione të vjetra, për këtë, së pari Unë pashë cilat ishin instaluar në sistemin tim, duke përdorur komandën:

sudo dpkg -l | grep linux-image

Kjo komandë kthen listën e bërthamave të instaluara, të cilat në rastin tim ishin të mjaftueshme për degën 3.2.0-X, kështu që vendosa të heq të gjitha paketat nga kjo degë dhe kështu të shmang azhurnimet e reja që nuk do t'i përdorja. Për të kryer këtë veprim përdorni komandën:

sudo apt-get remove --purge linux-image-X.X.X-X

X-të duhet të zëvendësohen nga versioni që duam të heqim, në rastin tim është si më poshtë:

sudo apt-get remove --purge linux-image-3.2.0-40-generic-pae

Pas kryerjes së këtij operacioni të fundit, u liruan 113 MB hapësirë ​​në disk. Përsëritja e tij për të eleminuar të gjitha versionet e kësaj dege më çliroi 1 GB. Shpresoj që ju ta gjeni këtë këshillë të dobishme dhe t'ju ndihmojë të kurseni hapësirë ​​në disk.

Marrë nga njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

26 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   komentatori dijo

  Unë konstatoj se disa artikuj janë shumë të thjeshtë dhe janë bërë vetëm për të postuar diçka. Artikulli është një shpjegim se si të hiqni një paketë të instaluar, dhe që bëhet më mirë në sinaptik, gjithashtu rekomandohet që të mos hiqni të gjitha bërthamat, sepse më vonë ...

  1.    i gjallë dijo

   Disa gjëra mund të duken të thjeshta kur ju tashmë keni një nivel njohurie ... por SinceLinux nuk është i përqendruar në Gurus ... por në përdoruesit e rinj.

   1.    giskard dijo

    Përgjigje e shkëlqyeshme!

   2.    komentatori dijo

    Hahaha Ju thoni mësues feje sepse unë rekomandoj që të përdorni një mjet grafik në vend të terminalit? për përdoruesit e rinj nuk ka asgjë më të mirë se ndërfaqet grafike për menaxhimin e sistemit tuaj; dhe se ju nuk mund të argumentoni.

  2.    tabela e kodeve dijo

   Siç thotë elav, unë mendoj se blogu ka një vend për informacione të të gjitha llojeve, nga këshillat më të thjeshta për ata që kohët e fundit filluan të përdorin një shpërndarje Linux, tek artikujt më teknikë për njerëzit e një niveli më të përparuar, në thelb ka të bëjë me të mësuarit, në një mënyrë apo në një tjetër, por të mësuarit.

   Përshëndetje dhe këshillë të mirë.

  3.    gamlr dijo

   Ky artikull ka për qëllim që të gjithë përdoruesit e rinj të linux të humbin frikën e tyre nga terminali
   Post i shkëlqyeshëm

  4.    VM dijo

   Faleminderit shumë, është më e shpejta për të përdorur Menaxherin e Paketave Synaptic. Nga tastiera mundeni gjithashtu, por të paktën në Linux Mint gjithmonë keni mbetje të bërthamës së mëparshme nëse e bëni me të njëjtat komanda nga tutoriali ose me këto më poshtë, dhe duhet t'i përsërisni ato disa herë

   dpkg –listë | grep linux-image -> rendisni cilat bërthama keni instaluar

   uname -r -> shikoni se cilën jeni duke përdorur

   sudo apt-get purge linux-image-XXX-generic -> hiq një

   sudo update-grub -> azhurno grub

   sudo apt autoremove -> pastër

   sudo apt autoclean -> pastër

   si dhe për të azhurnuar sistemin është më mirë nga tastiera, sesa nga menaxheri i azhurnimit, nëse e bëni nga këtu, në terminal do t'ju tregojë se ka akoma paketa për azhurnim

   sudo apt update -> azhurnoni listën e paketave të disponueshme nga serverat

   sudo apt upgrade -> instaloni paketat dhe azhurnoni sistemin

   Shembull:

   përdorues @ përdorues ~ Përmirësim i përshtatshëm i $ sudo
   Leximi i listës së paketës ... U krye
   Krijimi i pemës së varësisë
   Leximi i informacionit të statusit ... U krye
   Llogaritja e azhurnimit ... U bë
   0 të azhurnuara, 0 të reja do të instalohen, 0 për t'u hequr dhe 0 nuk janë azhurnuar.

 2.   një nga disa dijo

  Nëse përdorni fedora, hapat do të ishin:

  Për të zbuluar se cilat keni instaluar "rpm -q kernel" dhe kështu do t'ju tregojë kernelin që keni dhe për ta hequr atë, thjesht shkruani "yum remove (kernelin që dëshironi të hiqni)"

 3.   Gjermanisht dijo

  ky është një problem që nuk e kemi në hark

  1.    Volt dijo

   Shumë e vërtetë!

  2.    Abraham dijo

   Po pyesja se si u bë në hark "Faleminderit për Këshillat"

  3.    pandev92 dijo

   Sigurisht që nuk e keni, thjesht sepse nëse azhurnimi vendos një bërthamë që fucks sistemin tuaj, atëherë ju dehur, as më shumë e as më pak xD

  4.    joni127 dijo

   Po, por më lejoni t'ju them se stabiliteti është një çështje që Arch ka dhe jo Debian. Nëse nuk keni pasur ndonjë moment, kohë pas kohe.

 4.   Ai kaloi këtu dijo

  këshillë e mirë kur dikush ka shumë hapësirë ​​është shumë e dobishme
  me aftësi (debian) gjithashtu mund të, (nëse e dini mirë se çfarë doni të bëni, duke menduar se është gjithmonë e këshillueshme që të keni një bërthamë shtesë)
  më të prirur për një astar
  dpkg -l | grep "linux- [im \ | ai]" | grep -v "$ (uname -r)" | awk '{shtyp $ 2}'
  spastrimi zëvendëson remove –pastrim ose është i panevojshëm, sipas kësaj në apt.conf
  APT :: Merrni :: Pastrim;

 5.   platonov dijo

  Unë përdor një paketë siduction (që rrjedh nga debian Sid) e quajtur mbartës i kernelit i cili funksionon shumë mirë.

 6.   Objekti dijo

  E bëj atë nga Ubuntu Tweak, nga skeda Cleaner, është shumë e lehtë. Përveç fshirjes së versioneve të Kernel që nuk i përdorim, ne mund të bëjmë më shumë gjëra si fshirja e memorjeve të disa programeve, paketave të panevojshme, etj.
  Unë gjithmonë e lë të fundit, të mëparshmin dhe i fshij ato më të vjetrat.

 7.   shnkr3 dijo

  dhe ne archlinux? : DC

  1.    kennatj dijo

   dhe në Chakra-Linux? : DC

 8.   Mefisto dijo

  Elav po imponon gjithashtu të bëjë të njëjtën procedurë me header-et që mbeten të instaluara

 9.   Cristianhcd dijo

  për fedora dhe centos

  e tij -
  yum hiqni -y $ (rpm -qa | grep -i bërthamë)

  kjo kërkon të heqë të gjitha bërthamat dhe duke anashkaluar drejtimin

  1.    david dijo

   Faleminderit mik, funksionoi për mua në mënyrë perfekte

 10.   Franklin Gomez dijo

  Ndonjëherë gjërat e dukshme ndalojnë të jenë të dukshme nëse nuk thuhen.
  Alwaysshtë gjithmonë e dobishme, do të shërbejë më shumë se një me siguri.
  Përshëndetje.

 11.   Surfer dijo

  këtu po kërkoja për komunitetin e mentes linux dhe ky skenar u shfaq, kjo është URL

  http://community.linuxmint.com/tutorial/view/373

 12.   laurok dijo

  Thjesht duke komentuar që informacioni i paraqitur këtu ka qenë shumë i dobishëm për mua, a mund të kërkoj më shumë nga një blog? salu2

 13.   Adrian dijo

  Me të vërtetë është diçka shumë e thjeshtë, e thjeshtë dhe e dobishme.
  Duke punuar me tastierë, për mua është më e mira, patjetër, është më e thjeshtë dhe me një linjë komande mund të bësh shumë gjëra.

  Postimi juaj ka qenë shumë i dobishëm.

  Përshëndetje dhe faleminderit për ndarjen.

 14.   elkoko dijo

  Faleminderit shumë të dobishëm!