Historia dhe keqardhjet e DesdeLinux me Hostings dhe VPS

Në këtë botë asgjë ose pothuajse asgjë nuk është falas, të kesh një faqe interneti kushton para, sepse duhet të blini (dhe të mirëmbani) domenin, si dhe keni nevojë për një host ose server ku ndodhen faqja ose faqet.

Kur një sit ka nevojë dhe varet nga një bazë të dhënash të tipit MySQL për funksionimin e saj, kur faqja nuk është e optimizuar plotësisht, por mbi të gjitha ... kur faqja është relativisht e njohur (ose të paktën merr një numër të madh të vizitave), ajo mund të të konvertohet Në një problem për ofruesit e pritjes, sepse faqja mund të konsumojë shumë burime.

Në artikullin e mëparshëm ku përmenda që po testonim një GNuTransfer VPS për disa përdorues (Bruno y Jose Torres) Ata më pyetën për të ndarë përvojat që kemi pasur me ofruesit e VPS (dhe unë gjithashtu supozoj Hosting), kështu që ... Unë jam këtu për këtë, për të shpjeguar në pjesë se si ka qëndruar në internet deri më tani SinceLinux

Le të shpjegojmë në pjesë si kemi arritur këtu 😉

1. Pritja në SlickWebHost:

Kur filluam me DesdeLinux pak më shumë se dy vjet më parë kjo ishte vetëm një ide, një faqe e thjeshtë (blog) ku unë dhe elav menduam të ndanim përvojat dhe njohuritë tona. Në atë kohë ne ishim në gjendje të blinim domenin dhe gjithashtu vetëm një muaj të pritjes në SlickWebHost.com

Duke pritur me ta nuk e mbaj mend shumë mirë se si ishte në cilësi, por mbaj mend që në atë kohë e konsideroja mjaft të shtrenjtë, pasi nuk ishte një shitës i lirë.

Ne nuk ishim atje gjatë, më pak se një muaj.

2. Pritja në A2Hosting:

Duke kërkuar një host më të mirë se ai i mëparshmi, unë fola në LiveChat me disa ofrues të pritjes që kishin çmime relativisht të lira në atë kohë, një në veçanti më tërhoqi vëmendjen sepse shumë e klasifikuan atë si "një kompani geeks", kjo ishte A2Hosting.com . Kam pasur disa biseda me ta përmes LiveChat dhe ata më bindën, ata siguruan një pritje të mirë dhe gjithashtu lehtësira të tilla si CPanel dhe Softaculus

En Nëntor 2011 (mezi 4 muaj pas blerjes së pritjes me ta) ne tashmë kishim probleme të mëdha, kishim rënie njëkohësisht. Nuk vonoi shumë që A2Hosting të na dërgonte një email duke na thënë se ne (blogu) po konsumonim shumë burime, se duhej të azhurnoheshim në një plan më të lartë (që përfshin pagimin e më shumë parave), kjo padyshim që nuk na pëlqente neve pak në mënyrë që falë donacioneve të disa miqve, të ishim në gjendje blini një Hosting me Hostgator.

3 (a) VPS me AlvoTech:

Me donacionet që morëm ne gjithashtu ishim në gjendje të blinim një VPS me të alvotech.de, një kompani gjermane që shet VPS (servera virtual). Në fillim u përpoqëm ta vendosnim blogun atje, por fatkeqësisht nuk ishte e mundur, në atë kohë blogu po konsumonte shumë burime sepse ishte optimizuar shumë dobët, VPS nuk mund të mbështeste as në distancë ngarkesën që do të gjeneronte blogu.

Në vend të kësaj, ne vendosëm të vendosim shërbime të tjera në atë VPS si Forum, Paste, IRC, FTP, MailServer tonë dhe disa gjëra të tjera.

Megjithëse VPS paraqet herë pas here ndonjë problem tjetër, është diçka e çuditshme sepse në përgjithësi shërbimi Alvotech është vërtet i qëndrueshëm, megjithatë me rinisjen e VPS zgjidhet.

Nga rruga ... VPS punon me të Debian dhe ndodhet në Dyseldorf, Gjermani

3 (b) Pritja në Hostgator:

Sapo blog-u të vendoset në Hostgator gjithçka shkoi për mirë në fillim. Krahasuar me ofruesit e mëparshëm Hostgator ishte pa dyshim superior në atë kohë, faqja po funksiononte më mirë, nuk kishte gabime, nuk ishte sekret që në atë kohë (edhe tani) Hostgator është një nga ofruesit më të mirë të pritjes.

Problemi vinte me kalimin e kohës, sa më shumë vizita që kishim, aq më shumë lexues patëm, aq më shumë popullaritet u bëmë, aq më shumë probleme paraqitëm në Hostgator.

Edhe një herë, ishte i njëjti problem si gjithmonë, morëm shumë vizita, krijuam shumë përpunim, mbingarkuam serverin ku ishte llogaria jonë e pritjes, kështu që ... përsëri gabimet e bezdisshme u kthyen: «Gabim 500 Server i Brendshëm".

4. VPS me GnuTransfer:

Djemtë e GnuTransfer (Javier specifikisht) kishte mirësinë dhe mirësjelljen të më dërgonte një kupon për të provuar një VPS për një muaj plotësisht falas, dhe megjithëse jemi akoma në atë periudhë prove ... ata tashmë na kanë bindur të blejmë me ta (arsye të shumta, unë do të komentojë në një postim tjetër).

Sot blogu ndodhet në një VPS të GnuTransfer, deri më tani nuk kemi probleme, faqja punon aq shpejt sa kurrë më parë ... pa gabime, pa probleme, një mrekulli.

Unë do të flas në një artikull tjetër posaçërisht për GnuTransfer dhe shërbimet e tij sepse ka shumë për të folur dhe shpjeguar për momentin do të them vetëm se VPS punon me Debian (Wheezy), duke përdorur nginx+ MySQL + PHP5 + APC, me të vërtetë optimizoi gjithçka, deri në pikën që me afërsisht 60 përdorues në internet, konsumi i RAM-it nuk i kalon 390 MB ... në të vërtetë, mahnitëse 😀

Në këtë minutë kemi plani xen-02048 Dhe kjo bën mrekulli për ne, por ... mirë, në një post tjetër do t'ju tregoj lajmet, sepse ne nuk kemi në plan të qëndrojmë vetëm me këtë plan ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

41 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Trafiku i tepërt është shumë i mirë në atë që ju e dini që arrini shumë njerëz por i keq sepse ju detyron të keni burime më të mira. Nëse në VPS ku kjo jep probleme, ekziston një kompani shumë e mirë spanjolle VPS Cloud që unë rekomandoj, quhet gigas, ju keni dy muaj falas dhe garanci për kënaqësinë ose kthimin e parave, unë jam atje dhe deri më tani nuk ka dhënë probleme (7 muaj) sa i përket shkarkimit të kërkesave, provoni të përdorni Cloudflare, ndihmon shumë, madje edhe në versionin falas.

  Shpresoj që gjithçka të përmirësohet, komuniteti vazhdon.

  1.    eliotime3000 dijo

   Ata duhet të vendosin Debian Wheezy (dhe GNUTransfer tashmë e mundi atë në këtë drejtim).

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po, ne planifikojmë të përdorim CloudFlare (versioni falas), mbetet ende ta konfigurojmë siç duhet.

 2.   Aleksandër Kryetari i Bashkisë dijo

  Në blogun tim po përdor Nginx + MySQL + PHP5 + modulin google page_speed, duhet ta provoni.

  Përshëndetje!

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Vetëm për kuriozitet, çfarë pritje përdorni?

   1.    Aleksandër Kryetari i Bashkisë dijo

    Një server i dedikuar në ovh, më themelori specifikisht KS 2G. Brohoritje

    1.    rafagcg dijo

     OVH nuk është e keqe. Ka vetëm 2 pengesa. Mbështetja ka një reputacion si të pavlefshëm, domethënë duhet të gatuash të gjitha. Por mendoj se nuk është problem sepse këta njerëz pilotojnë një vezë. Dhe mos mbushni ndonjë fushë të rëndësishme me ta që ndonjëherë kam lexuar probleme. Dhe unë kam 3 me ta ... por një të rëndësishëm kam 100% në Spanjë (domeni) duke paguar 14 euro në vit për një .com, nëse duhet të raportoj një kompani preferoj të jetë në Spanjë.
     Përveç se. Në qendrën e re të të dhënave në SHBA, kontrolloni se çfarë makinerish dhe çfarë çmimesh:
     http://www.ovh.com/us/dedicated-servers/kimsufi.xml

     Por nëse GNUTransfer shkon mirë dhe ata ndihen rehat, kjo është gjëja e rëndësishme. OVH nuk do t'i mbështesë ata, unë do t'ju them se tani e tutje.

     1.    Aleksandër Kryetari i Bashkisë dijo

      Isshtë e vërtetë ajo që thoni për mbështetjen, por më ka ndihmuar të mësoj shumë rreth administrimit të serverit, duke kërkuar nga google do të gjeni gjithçka në fund.

      Unë madje arrita të konfiguroj DNS me dorë duke redaktuar skedarët e konfigurimit BIND.

      E mira e kësaj kompanie është se ato janë shumë të lira, unë po paguaj 142 euro në vit.

      Sa i përket domenit që nuk e kam me ta, e bleva .com për 12 dollarë kur blogun e kisha të pritur në bloger dhe më ka shkuar mirë.

      Por ajo që ju thoni, nëse ata bëjnë mirë tani, mirë.

      Përshëndetje !!

     2.    KZKG ^ Gaara dijo

      DNS-ja jonë (bind9) është diçka që unë dua të bëj, por elav rekomandon që më mirë të mos hehe ..

      Mbështetja teknike nuk është se është diçka urgjente ose shumë më pak, të dy elav dhe unë kam administruar rrjete dhe servera për shumë vite, nuk është se kemi frikë nga terminali ose daemons

     3.    Aleksandër Kryetari i Bashkisë dijo

      Nëse jeni të interesuar, unë shkrova 3 artikuj që përshkruajnë procesin e konfigurimit të një serveri DNS me dorë në Debian, më tregoni dhe unë do t'ju dërgoj lidhjen (Jo për të postës së padëshiruar.)

      Përshëndetje!

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Po mos u shqetëso, bind9 është vërtet specialiteti i elavit LOL !!
       Ashtu si këtu ne shkruajmë një proces të detajuar në lidhje me të https://blog.desdelinux.net/tag/bind9

       Por ... në asnjë mënyrë, elav më kërkon të lë DNS në duart e dikujt tjetër (si NameCheap për shembull).

       Nga rruga, ditën tjetër isha duke testuar nsd3 ... mjaft interesante se si gjeneron një .db dhe gjithashtu kontrollon cilësimet para se të filloni daemon, hidhni një sy dhe do të më tregoni


     4.    i gjallë dijo

      Unë preferoj që shërbimi DNS të ofrohet nga një kompani që i është dedikuar asaj. Shtë më e sigurt. U_U

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   PageSpeed ​​na dha probleme me ... diçka që tani për tani nuk e mbaj mend, do të duhet ta provoj në këtë server për të parë se si funksionon.

   Për pjesën tjetër, është pikërisht ajo që po përdorim

 3.   dhunter dijo

  Çfarë shtojce cache përdorni këtu?

  1.    është Ozkan dijo

   Imagjinoj se duhet të jetë w3-total-cache ose wp-super-cache. Jo Alejo?
   WP nuk ka shumë shtojca për këtë, megjithatë, ju e dini mirë që WP me ose pa cache është mjaft budalla me lidhje të njëkohshme.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Po, është W3 Total Cache.

 4.   uliksi dijo

  Nuk e di nëse jam i vetmi që ndodh, por si në iPad ashtu edhe në iPhone, kur hap një postim në këtë blog në aplikacionin Feedly, aplikacioni prishet. Nuk më ndodh me ndonjë nga 120 abonimet që kam, kështu që mbase është një problem në strukturën e furnizimit.

  Na vjen keq nëse nuk është një vend i mirë për të komentuar mbi këtë, por kjo më zemëron që ju nuk mund të lexoni të qetë nga iDevice im.

  1.    i gjallë dijo

   Shikoni brenda ky post të forumit.

   1.    uliksi dijo

    Të dy ata. Vazhdoni të dështoni. Unë kam kaluar në një lexues tjetër të furnizimeve me emrin Reeder në iPhone dhe së shpejti do të jetë në iPad dhe OSX.

    Faleminderit për përgjigjet.

 5.   Anibal dijo

  Siç ju thashë në situatat e mëparshme, është më mirë të bëni statike (html) sa më shumë që të jetë e mundur, të përdorni CDN për imazhe dhe përmbajtje të tilla si css, js, etj.
  Përdorni memcache përveç apc. Me këtë ata zvogëlojnë shumë konsumin e serverit.

  Shumë suksese!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   APC është ajo që kam konfiguruar në VPS, plus memorien e faqes që shërben pothuajse të gjithë html drejtpërdrejt (duke shmangur shumë përpunim PHP)

 6.   Manuali i Burimit dijo

  Sa keq që GnuTransfer është jashtëzakonisht i kufizuar për sa i përket aksioneve. Kisha idenë e punësimit të një plani për të parë sa mirë po shkon blogu, por ato lejojnë vetëm 1 domen dhe 1 bazë të dhënash në të gjitha modalitetet. 🙁

 7.   giskard dijo

  Shume mire. Në pritje të postimit tjetër ku ata do të shpjegojnë më shumë rreth GNUTransferit.

 8.   Jose Torres dijo

  Faleminderit për ndarjen e përvojave tuaja në këtë drejtim. shumë interesante.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit që na lexove mik.

 9.   Canales dijo

  Faleminderit shumë për përpjekjen e madhe që bëni për të ndarë me të gjithë. Ju jeni disa 'çarje'.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Aspak, faleminderit që na lexove

 10.   dhunter dijo

  Dhe çfarë lidhje me një blog statik të gjeneruar me pelikan dhe që përdor disqus për komente? Shume spartane?

  Një ide tjetër: Llak ...

  http://danielmiessler.com/blog/optimizing-wordpress-with-nginx-varnish-w3-total-cache-amazon-s3-and-memcached

 11.   Bruno dijo

  Dhe këtu erdha me miliona Faleminderit! 🙂

  Unë mbështes rekomandimin e Oskarit. Përdorni CDN për CSS, JS dhe Imazhe (Kjo e fundit vetëm nëse është e mundur dhe e sigurt)

  Nga ajo që unë shoh ata përdorin bootstrap dhe të njëjtat që provova serverat CDN. Tani për tani Bootstrap është azhurnuar në versionin 3 të të cilit unë nuk kam parë ndryshime BIG (nga sa pak kam lexuar), por nëse ato përqendrohen në burime, pasi ato ofrojnë CDN si një mundësi të shkëlqyeshme dhe përfshirjen e ikonave si një mundësi. .

  Përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ne do të përdorim një CDN (CloudFlare nëse nuk gaboj)
   Për versionin e ri të Bootstrap ... Unë ia lë këtë elav, ai është ai që kujdeset për dizajnin, unë kujdesem për serverat dhe shërbimet

   1.    Bruno dijo

    Kaq mire! Suksese në atë atëherë! faqja ende po fluturon!

 12.   gonzalezmd dijo

  Faleminderit për vlerësimet, ato janë shumë të dobishme.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 13.   nn dijo

  Nuk e di pse më fshini nëse gjithçka që dua të kontribuoj, lidhja e mëposhtme https://www.digitalocean.com/ Duket më mirë sesa ai që përdorni, mendoj se është një sugjerim, kaq.

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Siç mund ta shihni, ne nuk e fshijmë atë, ka pak më lart. Thjesht qëndroi në moderim sepse sistemi mendoi se mund të ishte i bezdisshëm. Dhe e vërteta është se ai kishte të gjithë pamjen e postës së bezdisshme, aq më të kujdesshëm. Akoma faleminderit për kontributin. 🙂

 14.   eliotime3000 dijo

  Me këtë vendim dhe provën e besueshme që GNUTransfer më ka motivuar që të pres faqen time në GNUTransfer.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë do të bëj një post duke folur për GnuTransfer posaçërisht

 15.   Eleri dijo

  Do të ishte mirë të flisnim pak për optimizmin e faqes, diçka si praktikat e mira.

  regards

  1.    Jose Torres dijo

   Unë mbështes lëvizjen. Se nëse do të doja ta lexoja.