Si të bëni prezantime HTML me rrëshqitje të rrjetave

Në një botë ku tregoni idetë tona në internet është bërë gjithnjë e më e nevojshme dhe ku shumëllojshmëria e mjeteve na ka bërë që të krijojmë prezantime të mahnitshme, të cilat në shumë raste përfundojnë të jenë të papajtueshme me disa media, pa dyshim, Prezantime HTML ato do të vazhdojnë të jenë alternativa universale në këtë fushë.

Por nuk është sekret për askënd që krijimi i prezantimeve të bukura HTML mund të zgjasë shumë dhe të kërkojë njohuri disi të përparuara të HTML, CSS dhe në disa raste JavaScript. Nga këto probleme, del një mjet i shkëlqyeshëm i quajtur rrëshqitjet në rrjetë.

Çfarë është rrëshqitja e rrjetave?

Do të thotë ta quash disi një "kornizë" me burim të hapur, të bërë nga Jose Luis Antunez, që na lejon krijoni prezantime HTML shpejt dhe lehtë. Mjeti ka gjërat thelbësore që ju të bëni prezantimet tuaja, gjithashtu, ju mund të merrni një nga prezantimet demo dhe ta personalizoni atë sipas dëshirës tuaj brenda pak minutash.

Prezantimet HTML që bëra me këtë mjet do të kenë një estetikë mbresëlënëse. Vlen të përmendet se ky mjet kërkon njohuri shumë themelore të HTML dhe CSS, kështu që është ideal për të gjitha llojet e përdoruesve, të cilët duhet të përqendrohen vetëm në përmbajtje dhe shumë pak në mënyrën se si ata përgatisin prezantimin.

Si të shkarkoni webslides?

Për të shkarkuar rrëshqitje të rrjetave, thjesht kryeni komandën e mëposhtme nga drejtoria juaj e preferuar:

wget https://github.com/jlantunez/webslides/archive/master.zip

Ju gjithashtu mund të klononi depon zyrtare me

git clone https://github.com/jlantunez/webslides.git

Brenda dosjes së projektit do të merrni js, css dhe demo të nevojshme për të filluar krijimin e prezantimeve tuaja HTML me lehtësi.

Si të përdorim rrëshqitjet në internet?

Avantazhi më i madh i rrëshqitjeve të internetit është lehtësia e përdorimit, ky mjet me të vërtetë e bën të lehtë krijimin e prezantimeve me objektiva të ndryshëm dhe seritë e tij demonstruese përshpejtojnë procesin e krijimit të prezantimit me një% shumë të lartë.

Çfarë përfitojmë kur shkarkojmë rrëshqitjet në internet?

Kur shkarkojmë webslides, ne kemi qasje në dosje të ndryshme, të cilat përfshijnë demo dhe imazhe (pajisje dhe logo).

 • Dosja css do të ruajë stilet e prezantimeve tona
 • Në dosjen js do të ruhen javascript-et e nevojshme, duke përfshirë webslide.js themelore, e cila është vendi ku bëhet pjesa më e madhe e magjisë.
 • Imazhet dhe skedarët html të demos do të ruhen përkatësisht në dosjet e imazheve dhe demos.
webslides/
├── index.html
├── css/
│  ├── base.css
│  └── colors.css
│  └── svg-icons.css (optional)
├── js/
│  ├── webslides.js
│  └── svg-icons.js (optional)
└── demos/
└── images/

Krijimi i prezantimeve HTML me rrëshqitje të rrjetave

Ekzistojnë 2 avantazhe themelore kur përdorni rrëshqitjet, të cilat i përmendim më poshtë:

 • Kodi është i pastër dhe i shkallëzuar. Ai gjithashtu përfshin shënime intuitive me përdorimin e nomenklaturave më të njohura. Nuk ka nevojë të përdorni klasa, ose të mbivendosni folezimin.
 • Çdo <section> në # rrëshqitjet në internet paraqet një diapozitiv. Pra, faqosja është jashtëzakonisht e thjeshtë.
Rrëshqitje 1 Rrëshqitje 1

Në të njëjtën mënyrë ne mund të bëjmë diapozitivë vertikalë, duke shtuar një stil vertikal


Klasat që përbëjnë faqet e internetit CSS

 • Tipografia: .teksti-ulje, .teksti-te dhenat, .teksti-intro ...
 • Ngjyrat e sfondit: .bg-primare, .bg-apple, .bg-blue ...
 • Imazhe Sfondi: .prapavijë, .prapavijë-fund-qendër
 • Kartat: .karta-50, .karta-40 ...
 • Blloqe fleksibël: .flexblock.klientë, .flexblock.metrike ...

Zgjatja në rrëshqitje të rrjetave

webslides na lejon të shtojmë stile dhe funksione të reja, për shembull mund të shtojmë disa nga burimet e mëposhtme:

Demos prezantimi HTML të bëra me rrëshqitje në rrjet

Ju mund të shihni një seri demonstrimesh të prezantimeve HTML të bëra me rrëshqitje në rrjet këtu. Në të njëjtën mënyrë, kur shkarkoni kornizën, mund të përdorni kodimin e secilës prej këtyre demonstrimeve.

Prezantime Demo HTML

Portofolet Demos 2 Ky është një mjet që do të na lejojë të krijojmë prezantime HTML shpejt dhe me përfundime të shkëlqyera, por gjithashtu do të na ndihmojë të përqendrohemi në përmbajtje dhe të arrijmë rezultate që nuk i imagjinonim më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alan Fuentes dijo

  Shumë e mirë, unë e shoh mjetin mjaft interesant edhe pse për shijen time zbuloj.js është mjaft i lehtë për t'u përdorur pasi është një mjet i bazuar në teknologji në internet si HTML, CSS dhe JS me njohuritë themelore të këtyre teknologjive ju tashmë mund të bëni prezantimin të jetë shumë më interesante.

  Përshëndetje.

 2.   Anonymus dijo
  1.    hardhucë dijo

   Të fshihesh në një profil anonim është shumë e lehtë të kritikosh dhe të thuash atë që dëshiron, por për fat të keq është e kuptueshme që koeficienti juaj nuk duket përtej vendit ku mund të shohin sytë tuaj, ky artikull është shkruar tërësisht nga unë bazuar në dokumentacionin zyrtar dhe në rishikim që kam bërë në mjet. Cilin për t’ju ​​dhënë një ide, e njoha falë faktit se është aplikacioni më i votuar ditët e fundit në github https://github.com/jlantunez/webslides... Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme për ne që të keni gjetur kohë për të kërkuar ndonjë faqe tjetër ku ata gjithashtu shkruajnë për të njëjtën gjë me ne, kështu që ju mund të aplikoni në vendin e lirë të vlerësimit, i cili mendoj se do të mbetej vetëm një aplikant sepse dyshoj se e keni kriterin për të vendosur diçka të përshtatshme.

bool (e vërtetë)