Hyprland: Çfarë është dhe si është instaluar? A mund të përdoret në Debian dhe Ubuntu?

Hyprland: Çfarë është dhe si është instaluar? A mund të përdoret në Debian dhe Ubuntu?

Hyprland: Çfarë është dhe si është instaluar? A mund të përdoret në Debian dhe Ubuntu?

Si çdo adhurues i pasionuar i Linux-it, me siguri prej disa vitesh, ju keni lexuar, dëgjuar dhe eksperimentuar rreth evolucionit të shpejtë dhe zbatimit të teknologjive të reja në shpërndarjet e larmishme dhe në rritje të GNU/Linux. Duke qenë, 3 shembuj të mirë të tyre, zhvillimi, konsolidimi dhe zbatimi i SystemD duke zëvendësuar SysVinit, PipeWare duke zëvendësuar PulseAudio dhe Wayland duke zëvendësuar Xorg. Dhe me siguri, ka edhe shembuj të tjerë shumë të mirë, të cilët mund të shkojnë në nivel aplikimesh si p.sh LibreOffice nga OpenOffice, ose elementë të rëndësishëm të Sistemit Operativ si Mjediset e Desktopit dhe Menaxherët e Dritareve.

Por, duke u fokusuar në pjesën grafike ose vizuale të Shpërndarjeve GNU/Linux, pa dyshim, Wayland po zhvillohet dhe po ecën përpara pak nga pak, por në garë për të qenë një alternativë e shkëlqyer dhe shumë funksionale për Xorg. Për këtë arsye, së fundmi kemi mësuar lajme të tilla si Cinnamon 6.0 do të mbërrijë me mbështetje eksperimentale të Wayland, ose që Fedora 40 do t'i thotë lamtumirë seancës X11 në KDE për të lënë vetëm Wayland. Dhe për shkak të kësaj dhe më shumë, sot ne do t'ia kushtojmë këtë hyrje të vogël një eksplorimi të parë të Menaxheri i dritareve për Wayland i quajtur "Hyprland". Për ta bërë këtë, njihni karakteristikat e tij, metodën e instalimit dhe dini nëse sot është e mundur ta instaloni atë në Distros bazë si Debian dhe Ubuntu.

Kanellë

Cinnamon është një mjedis desktop për sistemet operative të bazuara në GNU/Linux, i zhvilluar fillimisht nga projekti Linux Mint si një pirun i GNOME Shell.

Por, para se të filloni të lexoni në lidhje me këtë zhvillim interesant falas dhe të hapur të një menaxheri dinamik të dritareve të pllakave për Wayland thirrur "Hyprland", ne rekomandojmë një postimi i mëparshëm i lidhur me përdorimin e Wayland:

Kanellë
Artikulli i lidhur:
Cinnamon 6.0 mbërrin me mbështetje eksperimentale nga Wayland

Hyprland: Një menaxher i ri dinamik i dritareve të pllakave për Wayland

Hyprland: Një menaxher i ri dinamik i dritareve të pllakave për Wayland

Çfarë është Hyprland?

Të dy në të tijin faqen zyrtare të internetit como su seksioni zyrtar në GitHub, "Hyprland" Përshkruhet shkurt si më poshtë:

Hyprland është një kompozitor dinamik i pllakave Wayland i bazuar në wlroots që nuk sakrifikon pamjen. Ofron veçoritë më të fundit të Wayland, është shumë i personalizueshëm, ka të gjitha pamjet tërheqëse, shtojcat më të fuqishme, IPC të lehtë (Inter Process Communication), plus shumë më tepër veçori dhe elemente cilësore sesa kompozitorë të tjerë të ngjashëm të bazuar në wlr dhe të tjerë. .

Megjithatë, vlen të shtohet dhe nënvizohet se, Hyprland si menaxher i dritareve të pllakave për Wayland, karakterizohet nga animacionet e tij fluide. Dhe është shumë e ngjashme me Sway, sepse përdor gjithashtu bibliotekën wlroots. Përveç kësaj, Është implementuar në C++ dhe është shumë i fokusuar në përvojën e përdoruesit, për të ofruar një përvojë më të përshtatshme për përdoruesin.

Wayland Është një zëvendësim për protokollin dhe arkitekturën e sistemit të dritareve X11 me qëllimin për ta bërë më të lehtë zhvillimin, zgjerimin dhe mirëmbajtjen. Wayland është gjuha (protokolli) që aplikacionet mund të përdorin për të komunikuar me një server ekrani në mënyrë që të bëhen të dukshëm dhe të marrin informacion nga përdoruesi (një person). Një server Wayland quhet "kompozitor". Aplikimet janë klientë të Wayland. Wayland gjithashtu i referohet një arkitekture të sistemit. Nuk është vetëm një marrëdhënie server-klient midis një kompozitori dhe aplikacioneve. Nuk ka asnjë server të vetëm të zakonshëm Wayland siç është Xorg për X11, por çdo mjedis grafik vjen me një nga shumë implementimet e kompozitorit. Menaxhimi i dritares dhe përvoja e përdoruesit fundor janë shpesh të lidhura me kompozitorin dhe jo me komponentët e këmbyeshëm. Çfarë është Wayland? - Uebfaqja zyrtare

karakteristika të

Ndërmjet tij shumë karakteristika teknike dhe funksionale Bien në sy 10 këto:

 1. Një kapacitet i lartë personalizimi dhe zbatimi i kthesave të personalizuara të Bézier për animacione më të mira.
 2. Përfshin karamele të këndshme vizuale si p.sh.: kufijtë e gradientit, turbullirat, animacionet, hijet dhe më shumë.
 3. Shton mbështetje Tearing për performancë më të mirë të lojërave dhe mbështetje për IME origjinale dhe panelet hyrëse.
 4. Shpesh përfshin veçori të fundit. Ndërkohë, ajo ndjek nga afër atë që u zhvillua në wlroots-git.
 5. Ofron tastierë globale dhe dritare me pllaka/pseudotilim/lundrues/ekran të plotë.
 6. Mbështetje e fuqishme e shtojcave së bashku me një menaxher efikas të integruar të shtojcave.
 7. Një bazë kodi lehtësisht e zgjerueshme dhe e lexueshme, me zhvillim të shpejtë dhe aktiv.
 8. Është në gjendje të ringarkojë menjëherë cilësimet tuaja të modifikuara pas ruajtjes së të njëjtave.
 9. Hapësira pune plotësisht dinamike dhe një IPC e bazuar në prizë.
 10. Dy dizajne të integruara dhe më shumë të disponueshme si shtesa.

Metodat e instalimit të Debian

Mënyrat e instalimit

Instalimi i tij nuk është diçka që zakonisht konsiderohet e lehtë dhe universale për të gjitha shpërndarjet aktuale GNU/Linux. Megjithatë, për të përmbushur këtë detyrë, zhvilluesit e saj ofrojnë Metoda të ndryshme instalimi me shkallë të ndryshme lehtësie/vështirësie. Mënyrat më të lehta janë ato të dedikuara për Distros si Arch Linux, NixOS, OpenSUSE, Fedora dhe Gentoo, ndër të tjera. Megjithatë, megjithëse ekziston një metodë zyrtare për Ubuntu 23.04; për shembull, për Debian GNU/Linux raportohet se është vetëm në dispozicion eksperimentalisht për Debian 13 Trixie.

Megjithatë, si zakonisht, në Interneti dhe Linuxverse në përgjithësi, ka interesante dhe të dobishme metoda jozyrtare si më poshtë, të cilat ju ftojmë t'i eksploroni dhe provoni:

Mënyrat e instalimit: Ubuntu

Së fundi, ne do t'ju lëmë këto lidhje të dobishme dhe interesante që me siguri do të lehtësojë instalimin e versioni më i fundit i Hyprland dhe komponentët e tij kryesorë:

 • Versioni i fundit i Hyprland: Wiki y GitHub.
 • Versioni i fundit i Wayland: GitLab.
 • Versioni i fundit i Protokollit Wayland: GitLab.
 • Versioni më i fundit i Bibliotekës libdisplay-info (EDID / DisplayID): GitLab.
Fedora
Artikulli i lidhur:
Fedora 40 do t'i thotë lamtumirë seancës X11 në KDE dhe do të lërë vetëm Wayland 

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, thirri ky menaxher i ri, i lehtë, i bukur dhe shumë i personalizueshëm i dritareve dinamike të pllakave për Wayland "Hyprland" Ajo ka tërhequr shumë vëmendjen nga një përqindje e mirë e përdoruesve në Komunitetin Linux, të cilët po vënë bast për përdorimin e Menaxherëve të Dritareve të vogla, të thjeshta dhe të lehta për të zëvendësuar mjediset e plota, komplekse dhe të rënda të Desktopit. Dhe mbi të gjitha, sepse është zhvilluar për të ardhmen, d.m.th. duke menduar për fitoren e ardhshme të Wayland ndaj Xorg. Sidoqoftë, ka ende një rrugë të gjatë për të bërë si për Wayland ashtu edhe për Hyprland. Por, nëse jeni një nga ata që tashmë përdor Wayland dhe Hyprland në një Distro GNU/Linux, ju ftojmë të na tregoni përvojën tuaj të përdoruesit me të dyja zhvillimet, nëpërmjet komenteve.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.