Hyrje në kompletin e lidhjes audio JACK

Ata dashamirët e muzikë dhe software të lirë ata nuk mund të pushojnë së dituri JACK, serveri audio me vonesë të ulët.

Ky artikull bazohet në përkthimin që bëra në faqet 37 dhe 38 të Manuali i përdorimit të AvLinux. Nëse dëshironi të punoni me Audio në Linux, rekomandohet shumë që të lexoni këtë PDF dhe manualin Ardor ose Qtractor.

Duke përdorur JACK

Mënyra më e lehtë për të konfiguruar serverin Audio JACK është përdorimi i aplikacionit JACK Control (i njohur si Qjackctl). Kjo mund të lëshohet lehtësisht nga LXPanel ose Wbar Dock. Për të konfiguruar kartën tuaj të zërit klikoni në butonin 'Setup'.

Në shembullin më poshtë sistemi ka një kartë të integruar Intel HDA që është zgjedhur nga menuja zbritëse 'Interface'. Në përgjithësi, nëse ndërfaqja juaj audio është në këtë listë, kjo është për shkak se ajo mbështetet nga ALSA dhe JACK. Për të përdorur një ndërfaqe për firewire do të duhet të zgjidhni 'firewire' në vend të 'alsa' në menunë në rënie 'Driver'. Veryshtë shumë e rëndësishme të siguroheni që 'Real Time' është zgjedhur në fushën 'Parametrat'. Një numër tjetër për të kontrolluar në konfigurim është fusha 'Periodat / buffer'.

Nëse po përjetoni prerje 'Xruns' ose audio, duhet ta rrisni këtë numër derisa të zhduken. Nëse jeni duke regjistruar drejtpërdrejt në një pista regjistrimi, numrat e ulët të vonesës nuk janë jashtëzakonisht të nevojshëm, por nëse regjistroni përmes një shtojce ose një aplikacioni tjetër audio të drejtuar në pjesën e regjistrimit, atëherë keni nevojë për vonesa të ulëta. Për të përdorur JACK me sintetizues dhe shtojca MIDI, rekomandohet të rritet vlera 'Kufiri i kohës (msec)' në 3000 milisekonda (ose më shumë) për një stabilitet më të mirë.

Bërja e lidhjeve

Shumica e aplikacioneve, pasi të fillojnë dhe ekzekutohen nën JACK, do të menaxhojnë lidhjet e tyre nga programi që po përdorni, megjithëse ndonjëherë është e nevojshme të përdorni funksionin 'Lidhu' në JACK Control për të lidhur aplikacione apo edhe pajisje të tilla si tastierat MIDI. Në shembullin vijues ne lidhim daljet MIDI të tastierës virtuale 'VMPK' për të kontrolluar bankën e zërit të sintetizuesit Qsynth. Dritarja 'Lidhjet' ka tre skeda. Skeda 'Audio' tregon lidhjet audio të bëra nga mikrofoni ose hyrjet e linjës së kartës në aplikacionin që po përdorni dhe nga aplikacioni në daljet aktuale të kartës së zërit. Skeda 'MIDI' është për krijimin e lidhjeve harduerike dhe softuerike që përdorin 'JACK MIDI' dhe skeda ALSA bën të njëjtën gjë për aplikacionet që përdorin 'ALSA MIDI'.

Për ata që janë më shumë të orientuar grafikisht, ekzistojnë gjithashtu dy shërbime alternative patchbay për të bërë lidhje nën AV Linux: linja Patchbay linuxDSP JP1 e vendosur në menunë 'JACK Plugins' dhe 'Patchage', të gjetura në menunë 'Audio' dhe treguar në figurën vijuese.

Disa shënime plotësuese

Diçka që më kujton për Qsynth është se nuk vjen me një bankë tingujsh të ngarkuar si parazgjedhje (mendoj se mund të konfigurohet për ta bërë këtë), kështu që herën e parë nuk tingëllon dhe ndonjë përdorues dembel mund të hedhë tashmë peshqirin ( atje jane). Pasi që unë jam gjithashtu mjaft injorant, Qsynth është një menaxher për sintetizuesin Fluydsynth, kështu që unë imagjinoj se ka një mënyrë që ajo të ngarkojë një bankë si parazgjedhje, por meqenëse jam mjaft dembel, nuk e kam arritur atë akoma. Të jeni të sigurt se kur të flasim për sintezat do të përpiqem t'ju jap zgjidhjen, ndërsa ju do të duhet të kërkoni në Google. Për të ngarkuar një bankë zanore në Qsynth, shkoni te menuja 'Cilësimet'.

Në skedën 'Soundfonts', ne do të ngarkojmë (butoni 'Open') bankën që sjell Av Linux dhe është e vendosur në shtegun '/ usr / share / sounds / sf2. Në internet ka një sasi të mirë të bankave falas që unë do të përmend, për të dalë nga telashet në faqen MuseScore ekzistojnë 3 mjaft të mira, ndër të cilat është përfshirë banka e paracaktuar e Av Linux.

Sapo të hapet banka e zërit, Qsynth do t'ju paralajmërojë se duhet të rindizni motorin audio, të cilit do t'i thoni po. Në këtë moment, VMPK do të shkëputet nga Qsynth, por ju tashmë dini si ta lidhni, apo jo? (Një aluzion: Qjackctl> Dritarja e Lidhjeve> Zgjidhni një, zgjidhni një tjetër> Lidhu).

Tani ju shkoni në VMPK dhe shtypni tastierën e kompjuterit tuaj (ose ju klikoni në tastierën virtuale) cool "cool", apo jo? 😉


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego Picco dijo

  Faleminderit Baltar !! si gjithmonë me audio në ballë! Brohoritje

 2.   jon dijo

  Falë këtij postimi dhe përmendjes së Patchage unë kam qenë në gjendje të konfiguroj PureData në një mënyrë shumë të thjeshtë, pasi që për nevojat e mia kam kartën HDA intel dhe një Soundblaster të vitit të Mikaela dhe nuk e kuptova mirë se si lidheshin me programe të ndryshme në Kubuntu tim 12.

  Ju faleminderit.

 3.   Gaius baltar dijo

  Faleminderit!. Në të vërtetë, kjo është një hyrje e shpëtuar shumë kohë më parë. Por, për të shkruar për këto gjëra, është e nevojshme që lexuesit të edukojnë veten e tyre për JACK dhe Qjackctl, kështu që nuk mund ta lë jashtë. 😀

  Për disa ditë më shumë dhe më mirë

 4.   Gustavo Parra dijo

  Përshëndetje, duke dalë pak nga konteksti. A ka ndonjë mënyrë për të rregulluar zbulimin ekran shtesë? meqenëse sistemi im u azhurnua nga Linux Core 3.7 në Linux Core 3.8.3-203.fc18.i686, ai nuk zbulon më atë shtesë me të cilin punoj gjithmonë në PC-në tim me Fedora Linux 18 përmes HDMI pasi është porta e vetme që unë kam kërkuar për prodhim përveç VGA por nuk mund ta gjej si.

  Brohoritje !!