Loc-OS 22 dhe LPKG: Version i ri për kompjuterët e vjetër dhe me burime të ulëta

Loc-OS 22 dhe LPKG: Version i ri për kompjuterët e vjetër dhe pak burime

Loc-OS 22 dhe LPKG: Version i ri për kompjuterët e vjetër dhe pak burime

Siç jemi mësuar herë pas here, ne përditësojmë përmbajtjen tonë me postime të rejaaplikacione dhe lojëra falas dhe të hapura, Dhe Distroset e GNU / Linux, të njohura dhe jo aq të njohura apo të panjohura. Kjo është arsyeja pse sot do të bëjmë diçka dy herë, domethënë, do të eksplorojmë se çfarë ka të re për një Distro (ose Respin) jo aq i njohur globalisht, por me siguri pak, nga shumë njerëz Përdoruesit e Linux-it të Amerikës Latine, dhe mundësisht España. Dhe kjo nuk është gjë tjetër veçse: "Loc OS 22".

Nga të cilat, mund të parashikojmë shkurtimisht se është një projekt i vogël, por i madh Linux IT që filloi si një Respin e bërë me AntiX 19.4. Ndërsa, tani konsiderohet (sipas zhvilluesit dhe komunitetit të tij) si a Shpërndarja e pavarur e bazuar në AntiX 21.

Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX

Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX

Por para se të filloni këtë publikimi aktual në lidhje me atë interesante dhe të dobishme Distro (ose Respin) "Loc-OS 22", ju rekomandojmë që në fund të leximit të kësaj, të eksploroni sa vijon postimet e mëparshme të lidhura:

Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX
Artikulli i lidhur:
Loc-OS dhe Cereus Linux: Alternativa dhe përgjigje interesante të antiX dhe MX

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm
Artikulli i lidhur:
Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Loc-OS 22: Ringjallja e kompjuterëve të vjetër dhe burimeve të ulëta të HW

Loc-OS 22: Ringjallja e kompjuterëve të vjetër dhe burimeve të ulëta të HW

Çfarë është Loc-OS?

Për ata që mund të jenë të interesuar në Shpërndarje alternative ose të panjohura GNU/Linux (Nuk ekziston në DistroWatch) Është mirë të theksohet se, Distro (ose Respin) "Loc-OS 22" Mund të përshkruhet shkurtimisht si më poshtë:

"Është një shpërndarje GNU/Linux e krijuar me qëllim që të jetë një shpërndarje e lehtë dhe e plotë në të njëjtën kohë. Dhe qëllimi i të cilit është të jetë ideal për ringjalljen e pajisjeve HW shumë të vjetra ose me burime të ulëta (CPU/RAM/Disk). Për më tepër, ai vjen me një version 32-bit, veçanërisht për kompjuterët me 1 GB RAM, dhe një version tjetër 64-bit, veçanërisht për makinat me 2 GB RAM ose më shumë. Çfarë e bën ideale parandalimin e vjetërsimit të programuar të disa PC-ve të vjetër ose atyre me burime shumë të ulëta, duke i bërë ata të kthehen në mbeturina elektronike.".

Karakteristikat dhe lajmet aktuale të Loc-OS 22

 • Është 100% falas dhe jofitimprurëse.
 • Është e thjeshtë, e lehtë për t'u përdorur dhe instaluar.
 • mund të shkarkohet në Bits 32 o Bits 64.
 • Ai përdor SysVinit, në vend të Systemd tradicional.
 • Krijuar mbi bazën antiX Linux 21, por pa depot e tij.
 • Plotësisht i qëndrueshëm, me paketën e tij të përditësuar duke përdorur si bazë depot e Debian 11.
 • Ai vjen si parazgjedhje me mjedisin desktop LXDE: GTK, i lehtë, i lehtë për t'u përdorur dhe shumë i personalizueshëm.
 • Krijuesi i saj quhet Nico, dhe ai është një LinuxTuber uruguaian që jeton në Brazil, i njohur në Telegram.

Përndryshe, për më shumë informacion aktual, mund të vizitoni ato faqen zyrtare të internetit.

Çfarë është LPKG dhe si funksionon?

Më në fund, kjo versioni i ri 22 i Loc-OS, përfshin aplikacionin në mënyrë plotësisht të qëndrueshme dhe funksionale LPKG 10.1. Cila është një Aplikacioni origjinal GUI/CLI Loc-OS 22, e cila funksionon si një Menaxher i paketave të nivelit të ulët. Kjo do të thotë, nuk zgjidh varësitë, por instaloni në mënyrë të sigurt, shpejt dhe lehtë, aplikacione të para-ngarkuara, të dobishme dhe shumë të përditësuara, nga një depo në pronësi të zhvilluesit të Distro.

Megjithatë, LPKG 10.1 mund të instalohet dhe ekzekutohet, në varësi të zhvilluesit të tij, në çdo GNU/Linux Distro me Guaskë bash instaluar. Në këtë mënyrë, të jeni në gjendje të mbështeteni në një menaxher të dobishëm paketash, i cili përfshin çdo ditë aplikacione dhe lojëra të reja për shkarkim dhe instalim të lehtë.

Dhe nëse doni të shihni si të instaloni dhe përdorni LPKG 10.1 në një Distro përveç Loc-OS si MilagrOS, ju ftojmë të shikoni videon e mëposhtme, duke klikuar këtu.

Të shtëna në ekran

 • Ekrani bazë (Boot).

Ekrani i nisjes Loc-OS 22

 • Desktop i parazgjedhur me LXDE të personalizuar.

Desktop i parazgjedhur me LXDE të personalizuar

 • Menyja e aplikacioneve dhe vendndodhja e aplikacionit LPKG 10.1.

Menyja e aplikacioneve dhe vendndodhja e aplikacionit LPKG 10.1

 • Aplikacioni LPKG 10.1 u ekzekutua.

Aplikacioni LPKG 10.1 u ekzekutua

 • Qendra e Kontrollit Loc-OS LXDE.

Qendra e Kontrollit Loc-OS LXDE

 • Menuja e menaxhimit të daljes nga përdoruesi.

Menuja e menaxhimit të daljes nga përdoruesi

LinuxTubers 2022: YouTubers më të njohur dhe më interesantë të Linux
Artikulli i lidhur:
LinuxTubers 2022: YouTubers më të njohur dhe më interesantë të Linux
Homazhi Hispano-Amerikan Linuxero: Nga Blogerët te Vloggerët
Artikulli i lidhur:
Homazhi Hispano-Amerikan Linuxero: Nga Blogerët te Vloggerët

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpërndarja "Loc OS 22" është dhe do të mbetet a alternativë interesante për të ringjallur ose vazhdoni t'i përdorni ato kompjuterë me pajisje të vjetruara ose të pakta në sasi ose fuqi. Dhe falë këtij përditësimi të ri të disponueshëm bazuar në antiX-21/Debian-11, plus tuajat Qendra e Kontrollit Loc-OS LXDE y Menaxheri i paketave LPKG 10.1; shumë do të jenë në gjendje të vazhdojnë ta shijojnë atë në kompjuterët e përmendur, për një kohë më të gjatë.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe sigurohuni që ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara në rrjetet sociale ose sistemet e mesazheve. Dhe së fundi, mos harroni të vizitoni faqen tonë kryesore në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux për t'ju mbajtur të informuar, ose grup për më shumë informacion mbi temën e sotme ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.