Idempiere, Erp me Burim të Hapur me teknologji OSGI

Softueri Burim i Hapur rritet me shpejtësi, duke krijuar alternativa falas për softuerin e pronarit që në kohërat e mëparshme mbizotëronte të gjitha zonat tregtare dhe personale, një nga fushat Open Source ka qenë më i suksesshëm është në Zona e Biznesit ku aplikacionet falas çdo ditë ofrojnë zgjidhje më të mira. Idempiere është një nga këto aplikacione, i cili falë komunitetit ka ardhur për të forcuar një fushë shumë të rëndësishme si p.sh. Planifikimi i burimeve, lejimi i integrimit të proceseve të ndryshme të një kompanie në një mënyrë efikase dhe të shkallëzuar. Logoja IDempiere

Idempiere nuk është gjë tjetër veçse a Sistemet i Menaxhimit të Burimeve të Biznesit (të anglishtes Planifikimi i Burimeve të Ndërmarrjeve ERP), e cila gjithashtu ka në thelb a  Menaxheri i Marrëdhënieve me Klientin (të anglishtes CRM Menaxhimi i Marrëdhënieve me Klientin), shoqëruar nga a Menaxheri i Zinxhirit të Furnizimit (të anglishtes Menaxhimi i Zinxhirit të Furnizimit SCM) Idempiere bazohet në gjithashtu ERP me Burim të Hapur Adempiere që ndryshojnë nga kjo në përfshirjen e teknologjisë OSGI që lejon strukturimin e shtojcave duke e bërë atë plotësisht ERP i shkallëzuar, modular dhe i pavarur.

Struktura Idempiere

Tregu i zgjidhjeve të sistemit të planifikimit të burimeve të ndërmarrjes drejtohet nga përdorimi i program me licenca me kosto të lartë dhe ka pak alternativa me burim të hapur për t’i mbështetur ato. Sidoqoftë, Idempiere përfaqëson një mundësi interesante, me mundësi të mëdha zgjerimi sepse është bazuar në standarde dhe të zhvilluara në platformën e programimit Platforma Java, Edicioni i Ndërmarrjes (J2EE, i përkthyer edhe si Java e Ndërmarrjeve) përveç që është ie pavarur nga baza e të dhënave dhe të gëzojnë aftësinë për t'u lidhur me bazat e të dhënave të shumta. Në mënyrë të ngjashme, ajo paraqet një zhvillim i vazhdueshëm dhe aktiv që e ka lejuar atë të piqet si produkt i program.

 

Idempiere na lejon të kemi:

 • Kompani të Shumëfishta (grupe biznesi)
 • Organizata të shumta (selitë, ndërmarrjet)
 • Gjuhë të shumëfishta
 • Monedha të shumëfishta
 • Skema të shumta të kontabilitetit
 • Shumë përdorues

Mbështetje për Idempiere

Ajo që e bën Idempiere të veçantë është e saj përshtatshmëria dikujt modeli i biznesit dhe standarde të vendosura, duke rritur kështu produktivitetin, duke zvogëluar gabimet e integrimit dhe duke sulmuar nevojat e ndryshme të një kompanie në një mjet të vetëm.

Idempiere ka një rol për parameterizimin dhe konfigurimin përveç roleve të ndryshme për zonën funksionale, thelbin e saj është i ndarë në dymbëdhjetë grupe të mëdha: Administrimi i Sistemit, Fjalori i Aplikimit, Marrëdhënia me Palët e Treta, Shitjet, Blerjet, Kthimet, Bilancet e papaguara, Menaxhimi i Materialeve, Menaxhimi i Projektit, Analiza e Performancës, Asetet, Prodhimi.

Strukturisht vendas Idempiere parashikon një rrjedhë të punës që mund të ndahet në gjashtë fusha: Kërkesa për Faturë, Vlerësimi i Mbledhjes, Thesari, Inventari, Talenti Njerëzor të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në Kontabilitet.

Idempier ERP

Në të njëjtën mënyrë Idempiere mund të zgjatet falë shtojcave që përdorin Teknologjia OSGI, aktualisht ka 52 shtojca në depot zyrtare që zgjerojnë funksionet themelore të Idempiere, ndër të cilat janë:

 • Integrimi me platforma të tjera si Asterisk, Google Map, JasperReport ndër të tjera.
 • Përshtatja në platformat dhe aplikacionet celulare të bëra në Native Android.
 • Vendndodhjet në Vende të Ndryshme (Ata përshtatin Erp-in me rregulloret e secilit vend)
 • Klientë POS për zonën e shitjeve.
 • Integrimi me skanerin, pajisjet, sensorët.
 • Temat e shumta për të përmirësuar ose përshtatur ndërfaqen.
 • Modulet e reja për listën e pagave, burimet njerëzore, mbajtjet në burim ndër të tjera.

Shtojcat e Idempiere Shumë nga shtojcat zyrtare gjithashtu lejojnë të zgjerojnë funksionalitetet thelbësore të Idempiere, të tilla si menaxhimi i Magazinës, menaxhimi i prodhimit, importi CSV, mirëmbajtja e aseteve, mënyra e pagesës ndër të tjera. Përveç kësaj, komuniteti bën shtojca që shpërndahen në mënyra të ndryshme. Të dy Erp dhe shtojcat shpërndahen nën licencën GPLv2, e cila u lejon përdoruesve të saj të përdorin të gjitha funksionet e tij.

Idempiere shpërndahet nën dy klientë:

Versioni në internet e cila është më e përhapura dhe e cila krijohet nën Kuadri ZK e cila lejon një ndërfaqen e plotë të përdoruesit pa përdorur JavaScript dhe duke përdorur gjuhë të nivelit të lartë java. Kuadri ZK lejon që të bëhen ndryshime të ndryshme në ndërfaqen ERP duke përdorur modele të dizajnit, prandaj shumë përdorues të komunitetit kanë marrë përsipër detyrën e krijimit lëkura të ndryshme për ERP ndalo ne kete menyre përshtateni atë për secilin përdorues dhe jepi pamjen që ata duan. Idempire Klient Web

Versioni në desktop e cila është bërë nën Swing bibliotekë grafike Java, ky klient është pak i përdorur dhe përdoret në ato kompani ku dëshirohen më pak kontrolle të hyrjes, zakonisht përdoret gjithashtu në ato raste kur serveri i internetit nuk mund të qëndrojë në përputhje me përdoruesit e dëshiruar, sepse klienti i desktopit ngarkon objekte në nivelin e PC / klientit. Versioni Swing është përdorur gjerësisht në mjedisin e zhvillimit dhe shpërndarja e tij brenda përdoruesve në mjedisin e prodhimit është unitar.

Klienti Idempiere Swing

Idempiere ka rritur në një mënyrë të përshpejtuar dhe të organizuar pa dyshim falë Teknologjia Osgi që e ka lejuar të jetë një ERP plotësisht modulare, gjë që bën të mundur zëvendësimin e një moduli ERP me një tjetër pa ndikuar në pjesën tjetër të moduleve. Kjo ka sjellë shumë përfitime aty ku spikasin:

 • Lehtësia e ndryshimeve
 • Kompresimi i shpejtë i funksionaliteteve.
 • Zhvillimi paralel.
 • Lehtësia e testimit.
 • Ripërdorimi i kodit.
 • Thjeshtimi i projekteve me shumë zhvillues në ekipe të ndryshme.
 • Menaxhimi i vendosjeve lokale dhe të largëta.
 • E ka bërë atë një mjet lehtësisht të zgjerueshëm.

Ne mundemi provoni Idempiere falas dhe brenda pak minutash hyrja në demon e komunitetit në https://test.idempiere.org/ me të dhënat e mëposhtme të hyrjes.

 • Posta elektronikeadmin@gardenworld.com(Përfshini hapësirat!) FjalëkaliminKopshtiAdmin
 • Posta elektronikesuperpërdorues @ idempiere.comOR sistemi @ idempiere.com (Përfshin hapësira) Fjalëkaliminsistem

Demo e Idempiere

Ekrani kryesor i Idempiere

Zhvilluesit mund të marrin kodi burim nga Idempiere më SourceForge, ka disa manuale, udhëzime video, mjete dhe pjesë të kodit për zhvillimin e mësimdhënies në Idempiere, në të njëjtën mënyrë komunitetit Idempiere i është dhënë detyra e krijimit të një dokumentacioni zyrtar në Wiki zyrtar i Idempiere.

 

E Ardhmja e Idempiere është shumë inkurajuese, rritja e komunitetit ka qenë mjaft e madhe, integrimi me mjete të tjera ka lejuar zgjidhje për pothuajse çdo problem të ngritur, përfshirja e Osgi në thelbin e platformës së saj ka hapur interesin e kompanive të mëdha që sponsorizojnë projekte në shkallë të gjerë dhe mbi të gjitha sukseset e paraardhësve të saj Kompjeri y Adempiere ju lejon të keni besimin e të pasurit në mjediset e prodhimit të një ERP i aftë të përpunojë sasi të mëdha të të dhënave dhe mbi të gjitha sulmon cilin proces të një organizate. Idempiere është padyshim një nga më të mirët premtimet e Softuerit të Lirë dhe përdorimi i tij në industri të vogla, të mesme dhe të mëdha hap dyert për përsosmërinë e mjeteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guillermo dijo

  Dhe a nuk është përdorimi i java një problem për shkak të problemeve që mund t'u japë kompjuterëve të klientit? Unë do të preferoja përdorimin e një gjuhe nga ana e serverit që lejon përdorimin thjesht me çdo shfletues pa pasur nevojë për ndonjë program shtesë të instaluar në kompjuter, tablet, celular, etj. të përdoruesit përfundimtar.

  1.    Haider Lopez dijo

   Shoqërues në anën e klientit nuk keni nevojë për asgjë, me ndonjë shfletues pa pasur një shtojcë java që funksionon për ju. I vetmi që përdor java është serveri

 2.   pabloks dijo

  Mbajeni iDempiere! 😛

 3.   Sergio dijo

  Kam ardhur në blog rastësisht, por tema më ka pëlqyer!