Simulator i Fluturimit të Hapësirës Orbiter tani është me burim të hapur 

Kohët e fundit kemi ndarë këtu në blog lajmin e lëshimit të shtresa D3D9On12 me të cilat tani mund të përfitohen aplikacione të ndryshme si projektet vkd3d dhe VKD3D-Proton dhe taniduke ndjekur piketën e lëshimit të kodit të projektit të madh, së fundmi u njoftua publikimi i projektit Orbiter Space Flight Simulator.

Për ata që nuk janë në dijeni të kësaj, ata duhet ta dinë atë ofron një imitues realist të fluturimit në hapësirë që përputhet me ligjet e mekanikës Njutoniane. Motivimi për hapjen e kodit është dëshira për t'i dhënë komunitetit mundësinë për të vazhduar me zhvillimin e projektit pasi autori nuk ka qenë në gjendje të zhvillohet për disa vjet për arsye personale.

Të dashur përdorues dhe zhvillues të Orbiter,

Unë nuk kam qenë në këtë vend për një kohë të gjatë dhe për arsye personale nuk kam qenë në gjendje të shtyj zhvillimin e Orbiter për disa vjet. Për ta mbajtur Orbiterin gjallë dhe për t'i lejuar të tjerët të punojnë në të, unë kam vendosur t'i lëshoj burimet nën një licencë me burim të hapur.

Rreth Simulatorit të Fluturimit të Hapësirës Orbiter

Orbiter është një imitues me ndërfaqe të fokusuar në manovrimin e një anije kozmike që lejon përdoruesin të eksplorojë sistemin diellor në një numër të pakufizuar anije kozmike, si dhe lejon çdo përdorues të eksplorojë sistemin diellor në anije kozmike të ndryshme, si reale, të tilla si anija kozmike Atlantis, ashtu edhe imagjinare, siç është Delta-glider .

Në Orbiter sistemi diellor përbëhet nga dielli dhe tetë planetë. Plutoni, asteroidet dhe kometat nuk përfshihen në paketën origjinale, por mund të shtohen. Edhe pse Orbiter përmban një bazë të dhënash me më shumë se 100 yje, këto nuk janë të disponueshme si destinacione për udhëtime ndëryjore pavarësisht arnimeve për fluturime më të shpejta se ato të lehta.

Përveç kësaj, edhe Ka një mundësi për të aktivizuar etiketat që tregojnë situatën dhe identitetin e objekteve në sistemin diellor, siç janë planetët, hënat ose anijet kozmike, të shfaqura nga distanca. Së fundi, etiketat mund të vendosen në trupat qiellorë në sistemin diellor për koordinata të caktuara në sipërfaqen e tyre për të treguar qytetet, vendet historike, formacionet gjeologjike dhe vende të tjera interesante.

Ky është në thelb edicioni i vitit 2016 me disa rregullime të vogla (dhe të paktën një të mëdha). Shpresoj se kjo është e dobishme për dikë. Kodi është disi i paorganizuar dhe i dokumentuar dobët, por duhet të përpilohet dhe t'ju lërë me një instalim Orbiter që punon. Vini re se depoja nuk përfshin të gjitha teksturat e kërkuara planetare, kështu që ju duhet t'i instaloni ato veç e veç (për shembull, ripërdorimi i një instalimi ekzistues të Orbiter 2016 - kjo shpjegohet në skedarin readme dhe kërkon vetëm vendosjen e një opsioni CMake para konfigurimit të ndërtimit).

Ndërfaqja e paracaktuar e kontrollit në Orbiter përbëhet nga dy ekrane me shumë funksione dhe një HUD, secila me mënyra të ndryshme të funksionimit. Në këtë mënyrë të gjitha komandat mund të futen përmes tastierës ose miut.

Imituesi gjithashtu lejon personalizimin e pultit dhe instrumentevePërveç kësaj, disa anije kanë kabina virtuale në 3D dhe pult në 2D të cilat lejojnë përdoruesin të përdorë miun për të bashkëvepruar me panelet. Shtimi i një kabine virtuale lejon përdoruesin të shikojë lirshëm përreth nga perspektiva e pilotit.

Dallimi kryesor midis Orbiter dhe lojërave kompjuterike është se projekti nuk ofron kalimin e ndonjë misioni, por siguron mundësinë për të simuluar një fluturim të vërtetë, duke mbuluar detyra të tilla si llogaritja e një orbite, ankorimi me automjete të tjera dhe planifikimi i një shtegu fluturimi drejt planetëve të tjerë. Simulimi përdor një model mjaft të detajuar të sistemit diellor.

Kodi i projektit është shkruar në C ++ me skriptet në Lua dhe kodi i lëshuar së fundmi është nën licencën MIT. Aktualisht, vetëm platforma Windows mbështetet dhe ndërtimi kërkon Microsoft Visual Studio. Burimet e publikuara janë për "Edicionin 2016" me korrigjime shtesë.

Nëse doni të dini më shumë rreth tij, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.