Importoni postat elektronike të Thunderbird në Kmail

Nuk është hera e parë që përdor KDE, në të vërtetë hapat e mi të parë me të GNU / Linux ata ishin rreth Debian Etch me KDE 3.x, dhe një nga aplikacionet që më pëlqen më shumë në lidhje me këtë Mjedisi i desktopit es Kmail klienti juaj i postës.

Gjëja është, unë gjithmonë kam përdorur zogu i stuhisë me një llogari POP dhe më duhej të merrja të gjitha postat elektronike Kmail. Procesi është me të vërtetë i lehtë dhe rezultati përfundimtar është i shkëlqyeshëm. Si ta bëjmë atë?

1- Hapemi Kmail dhe vendosni llogarinë tonë.

2- Pasi të përfundojë ky hap, ne do ta bëjmë Skedar »Importo Mesazhet. Aty zgjedhim opsionin: Importoni email dhe strukturën e dosjeve nga Thunderbird / Mozilla.

3- Shkojmë në hapin tjetër duke klikuar në: në vazhdim dhe automatikisht magjistari zbulon dosjen .thunderbird e jona / shtëpi. Ne mund të zgjedhim dosjen e plotë, ose mund të kërkojmë derisa të gjejmë dosjen postë.

4- Magjistari fillon të kopjojë të gjitha mesazhet dhe dosjet përkatëse në një dosje të re. Ne presim që ajo të përfundojë dhe kjo është e gjitha. Do të na duhet vetëm të organizojmë dhe zhvendosim dosjet Kmail.

Ky magjistar gjithashtu ka mundësi të tjera shumë interesante, të tilla si:

 • Importo skedarët Mbox.
 • Importo nga OS X.
 • Importo nga Operë.
 • Importo nga Sylpheed.
 • Importo nga Outlook Express.

Ndër të tjera

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ertavarez dijo

  Përshëndetje Këshilla të mira.

  Tani si mund ta marr atë efekt Smooth në shkronjat e stilit MAC OS?

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë kurrë nuk kam luajtur një Mac OS në jetën time për të ditur se çfarë kuptoni me Smooth Efect .. 😕 A ​​mund të më tregoni se çfarë kuptoni?

   Brohoritje

   1.    Ertavarez dijo

    Font i qetë nëse nuk dini se çfarë është dhe më pak në Ubuntu që ekziston gjithashtu se dreqin e bëni në këto anë.

    1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

     Ndoshta, nëse keni folur në Spanjisht, elav Do te te kisha kuptuar heren e pare.
     Gjithsesi elav, ai i referohet "Font Smoothing", domethënë antialiasing me gërma.

 2.   Manuel dijo

  Ju nuk dini si të importoni mesazhe nga windows live mail në kmail?
  Në të vërtetë, kjo do të ishte një ndihmë e madhe për mua.

  1.    elav <° Linux dijo

   Asnjë ide. Unë nuk kam llogari të atij lloji, ajo që më shkon mendja është të bëj sa vijon:

   - Unë krijoj një llogari të tipit IMAP Kmail me të dhëna të Postës së Drejtpërdrejtë (nuk e di nëse do të jetë e mundur ta bëj këtë).
   - Unë tërheq mesazhet nga llogaria IMAP në llogarinë Lokale në Kmail.

   Por unë po ju them, nuk e di nëse do të jetë e mundur të bëhet kjo.

 3.   Ertavarez dijo

  @elav çfarë shpërndarje Linux përdorni

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Ai nuk është këtu në zyrë tani, do të kthehet nesër. Gjithsesi, unë do t'ju përgjigjem për të
   Përdorni vetëm LMDE (Linux Mint Debian Edition), ose Debian.

   Në komentin e secilit përdorues mund të shihni se çfarë distro përdor, si dhe shfletuesin që ai përdori për të hyrë në faqen tonë, për shembull unë përdor ArchLinux + Firefox, ju përdorni Windows7 + Chrome, etj. 😉

 4.   KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

  Po migroj nga Thunderbird në KMail gati 2 GB e-mail, kjo është qindra mijëra HAHA.
  Unë kam një SWAP 500 MB sepse mendoja se nuk do ta përdorja kurrë, dhe gjithashtu kam 2 GB RAM. Unë duhej të aktivizoja Nepomuk dhe Akonadi për ta bërë këtë në mënyrë më të besueshme, dhe kam SWAP në gati 400 MB të konsumuar dhe RAM-in tim në 1.6 GB të konsumuar, dreq kjo është e frikshme HAHAHAJAJAJA

 5.   Mykeura dijo

  elav ka më shumë se 3 vjet që kur keni shkruar këtë artikull. Por procesi i importimit të postave elektronike nga Thunderbird në Kmail është akoma po aq i lehtë.

  Faleminderit për udhëzimin.

  Më në fund i kam postat elektronike përsëri në Kmail. Kështu që mendoj se do të duhet të çinstaloj Thunderbird.