Infographic: E ardhmja e ndarjes së skedarëve pas mbylljes së Megaupload

charles kryq, zyrtar për shtyp i PortalPrograms.com, Unë na dërgoi një email dje, ku ai na tha që ata kanë krijuar një infographic bazuar në të ardhmen e ndarjes së skedarëve pas mbylljes së Megaupload.

Sipas mesazhit të Carlos, përdoruesit do të jenë në gjendje të dinë, në vetëm 30 sekonda, çelësat për mbylljen e Megaupload dhe të ardhmen e ndarjes së skedarëve:

- Historiku i themeluesit të tij Kim Schmitz
- Pesha e Megaupload në Net
- Mendimi i medias VS mendimi i përdoruesve
- Kush do të jetë alternativa tjetër e prekur dhe Megaupload

Vërtet shumë e bukur dhe e dobishme infografike. Komentet tuaja rreth kësaj mund t’i lini në këtë link:

http://www.portalprogramas.com/milbits/informatica/futuro-compartir-archivos-tras-cierre-megaupload.html

Hasshtë botuar nën licencë Creative Commons në mënyrë që të mund të shpërndahet në rrjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Shpresojmë që një shërbim tjetër të dalë dhe kështu të mund të shikoj anime, jo mutat e anime për fëmijët që ata vendosin në Spanjë

 2.   Lucas Matthias dijo

  Ai që do të vijë: S

 3.   pandev92 dijo

  Epo, asgjë nuk do të ndodhë, ne do të vazhdojmë të përdorim p2p dhe ditën që ata të na kontrollojnë p2p, të gjithë do të përdorim vpn dhe përmes thënies

 4.   Ujk dijo

  Unë mendoj se meqenëse ka përrenj - dhe më shumë tani, që shumë njerëz kanë kaluar tek ata - askush nuk do të humbasë Megaupload. Ju mund të gjeni pothuajse gjithçka dhe ta ndani atë.

 5.   kafe dijo

  Mmmmmm Nuk e di nëse jam i padobishëm apo çfarë por nëse gjërat gjenden duke përdorur torrentin për të shkarkuar diçka prej 2gb më duhen 15 ditë dhe normalisht 6 ose 7 orë. 🙁

  1.    Ujk dijo

   Ndoshta është çështje portesh, apo edhe programi që përdorni. Shikoni qbittorrent, është më e shpejta që di, megjithëse gjithmonë duhet të rregulloni detaje të vogla në opsione.

 6.   Diazepani dijo

  Disavantazhi që ka p2p është se varet nëse keni kompjuterë të tjerë të ndezur, me programin përkatës të ekzekutuar dhe se ata kanë skedarin që ju po kërkoni.

 7.   i paemëruar dijo

  Nga të gjitha ato gjyqe që përmendet Z. East, ai thotë shumë "të akuzuar për të tillë", "të akuzuar për të cilët", por nuk thotë nëse kanë dalë të pafajshëm ose fajtor, pse e fshehin atë informacion? nuk është e përshtatshme të dihet?

  sot dikush është fajtor për sa kohë që nuk provohet e kundërta, çështja megaupload është një shembull i qartë

  hapi tjetër i madh do të jetë mbyllja e bittorrent, dhe si do ta bëjnë atë? Meqenëse pa skedarët torrent nuk bëni asgjë, është e lehtë, mbyllni faqet e internetit që mbajnë skedarët e thënë, pasi klienti i bittorrent nuk ka një motor kërkimi të integruar

  dhe armiku i fundit dhe i fundit do të jetë rrjeti edonkey, i cili do të jetë më i komplikuar atje, në vend të pamundur do të thosha, përveç nëse e gjithë popullsia botërore shkon në burg

  mbase ky është qëllimi, të na burgosë të gjithëve, jemi shumë nga ne, dhe ka vetëm para për katër mace, pjesa tjetër të kalbet në burg për PIRACI

  xD

  1.    Tina Toledo dijo

   i paemëruar tha:
   «Nga të gjitha ato sprova që zotëria ka përmendur,
   shumë thotë "i akuzuar për të tillë", "i akuzuar për të cilin", por nuk e vë
   Nëse doli i pafajshëm ose fajtor, pse ta fshehësh atë informacion?
   A nuk është e përshtatshme të dihet?

   Sigurisht që është e rëndësishme të dihet, por fatkeqësisht në të gjitha rastet ai u gjykua dhe u shpall fajtor (http://es.wikipedia.org/wiki/Kim_Schmitz)

   Pyetja ime është, a përdoruesit me të vërtetë "Ne do të vazhdojmë të paguajmë vetëm për atë që na pëlqen" siç thuhet në infografike? A kemi paguar vërtet ... apo sapo kemi marrë?

   1.    pandev92 dijo

    Ka shumë njerëz të cilët janë dënuar dhe në kohën kur ata tashmë kanë paguar dënimin e tyre, unë nuk e shoh se cili është problemi nëse ata kanë paguar tashmë. Ajo për të cilën dyshoj është demokracia e Shteteve të Bashkuara dhe vërtetësia e akuzave.

    Unë lë një faqe në internet që është krijuar për të qenë në gjendje të bashkohemi me të gjithë ne që duam të raportojmë tek autoritetet e Amerikës së Veriut.

    http://megaupload.pirata.cat/es/

    1.    Tina Toledo dijo

     pandev Oneshtë një gjë që një person të paguajë një dënim dhe krejt tjetër është që ajo të rehabilitohet ... dot-com ai është një mashtrues i cili është dënuar tre herë për çështje mashtrimi dhe tani është në të katërtin, ne nuk mund të pretendojmë se ai është një person që bëri një gabim dhe e pagoi atë në burg.
     Ai është ai që raporton dhe jo ai FBI...

 8.   Trembëdhjetë dijo

  Unë konsideroj se Megaupload, si kompani të tjera të ngjashme të shërbimit, përfitoi në mënyrë oportuniste dhe të dobishme, por jo në kurriz të industrisë audiovizive dhe softuerit, por të miliona përdoruesve (shumë prej tyre pa kërkuar përfitime personale) që ndanë skedarë dhe përmbajtje dixhitale (të të gjitha llojeve) dhe shumë miliona të tjerë që hyjnë në përmbajtjen në fjalë.

  Sidoqoftë, nuk jam aspak i lumtur për mbylljen e megaupload-it, por jo për shkak të humbjes së mundësisë për të shkarkuar ose shikuar një film (për shembull), por për shkak të ambicies së pahijshme dhe interesave politiko-ekonomikë që motivojnë veprime të tilla ose iniciativa ligjore si ACTA, SOPA
  ose PIPA (me flamurin hipokrit të mbrojtjes së të drejtave të autorësisë dhe krijimit).

  Pajtohem që platformat e tipit P2P do të lulëzojnë përsëri (dhe tani shumë më të mëdha sesa ato që kishin vite më parë kur numri i njerëzve me akses në internet dhe gjerësi bande ishte, në të dy rastet, shumë më i ulët).

  Unë nuk e miratoj piraterinë ose trafikun e paligjshëm, por unë e aprovoj të drejtën për të ndarë pa pushuar së njohuri autorët, dhe mbi të gjitha, të drejtën për njohuri, informacion dhe kulturë, pa kufizime dhe mbi çdo interes biznesi.

  të fala

  1.    pandev92 dijo

   P2p ka diçka shumë të shëmtuar, të paktën në Spanjë dhe kjo është që operatori dominues, telefonica.movistar esau, mbulon p2p edhe nëse thonë dhe pohojnë ndryshe, e njëjta gjë ndodh me portokallin dhe vodafone. I vetmi që ruhet është jazztel.

   1.    Guxim dijo

    Jazztel është mut, unë ju them që e kam

 9.   Windousian dijo

  Shkarkimet direkte u bënë një valë që disa kompani shumëkombëshe nuk mund ta lejonin. Disa arra u shtrënguan dhe megaupload u asgjësua. A është e justifikueshme që ata të kriminalizojnë mjetet? Skedarët e pritur në megaupload mund të raportohen dhe u fshinë kur thyen ligjet. Nëse Z. DotCom shkon në burg për kryerjen e krimeve, bravo. Por vetë mjetet nuk janë fajtorë për asgjë. Pra, mos u bëni shumë të mëdhenj për mbrojtësit e të drejtave të autorit, P2P nuk manipulohet nga hakerat gjigantë, tullac. Unë shfryj me këtë çështje këtu.

 10.   Ujk dijo

  E

  1.    Ujk dijo

   Çështja e Megaupload, në fund të fundit, rezulton se kishte të bënte me Megabox, apo kështu duket. Një metodë për të anashkaluar ndërmjetësit dhe për artistët të shesin krijimet e tyre drejtpërdrejt, duke marrë 90% të fitimeve. Si mund ta lejonte industria? Le të kujtojmë se është e njëjta industri që në vend që t'i paguante patentën Edisonit që pajisja të regjistronte filma, vendosi të ikë në Kaliforni, domethënë të shmangte ligjin për të bërë atë që dëshironin ...

   1.    Windousian dijo

    Unë mendoj se me Megaupload ata kishin mjaft arsye për të vepruar. Përveç kësaj, industria ka nën kontroll të drejtat e autorit. Sheshtë ajo që dërgon vajosjen e EGDPI / Qeverive, dhe siç qëndrojnë gjërat, artistët e mëdhenj janë të burgosur në kafaze të arta (dhe disa zhytje në para mega të lumtur). Ndoshta Megabox ishte një arsye për ta bërë atë tani, sepse DotCom dëshironte të pastronte bizneset e saj duke prekur hundët e kompanive argëtuese shumëkombëshe.

 11.   uzukapion dijo

  Pa qenë të vetëdijshëm për këtë, industria mund t'ju shtrëngojë nyjën në qafë. Me veprime të këtij lloji ka provokuar reagime në formën e një kërcimi teknologjik. Nga mbyllja e napster tek megaupload gjithçka ka shkuar në më shumë. Përdoruesit janë gjithnjë e më të pavarur dhe industria është gjithnjë e më e pafuqishme sepse këmbëngul për të mbajtur një biznes nga shekulli i XNUMX-të në shekullin e XNUMX-të.

  Ekziston edhe fakti që, nëse ata eliminojnë të gjithë serverat e këtij lloji, pse do të ishte e nevojshme të punësonit një lidhje 50 mega? Me një të dhjetën duket më se e mjaftueshme.

  E gjithë kjo, për të mos përmendur që përdoruesit e tyre janë quajtur si kriminelë dhe të burgosur të shfarosjes ... mirë, ne do të shohim se kush kë shfaros.